Відеоблоги

Повернення з єдиного податку: правила для юридичних осіб

Ви дізнаєтесь:

  • Як обліковуються балансуючі операції після повернення зі спрощеної системи.
  • За який період подати декларацію з податку на прибуток при відмові від спрощеної системи.
  • Як заповнити декларацію з податку на прибуток при застосуванні різних систем оподаткування протягом року.
Оберіть відео для перегляду

4.9(15)

Оцініть відео:

Повернення з єдиного податку: правила для юридичних осіб

00:07:11

Ольга Целуйко

4.9(15)

Оцініть відео:


Відвантаження товару після повернення зі спрощеної системи

Якщо ми повертаємося з єдиного податку на загальну систему і ми є юридичною особою, якщо ви отримали передоплату перебуваючи на ставці 2% і включили її до доходу, а далі відвантаження у вас відбулось, коли ви перейшли на загальну систему, – то що у нас працює? Працюють бухгалтерські стандарти. Тобто вартість реалізованих товарів включається до доходу для цілей обкладання податком на прибуток, і одночасно ми списуємо на собівартість реалізації собівартість реалізованих товарів.

І тут ми маємо таке собі подвійне оподаткування: спочатку ми оподаткували повність весь отриманий грошима дохід, а потім ще оподаткували 18% нашу суму, яка визначається як вартість реалізації за мінусом собівартості реалізації, тобто дохід. Розумієте?

Це суперечить нормам Господарського кодексу, але так воно працює. Тому такі операції слід завершувати до переходу, якщо маєте таку можливість. 

Оплата товару після повернення зі спрощеної системи

Тепер зворотна ситуація: якщо відвантаження товару відбувається на єдиному податку 2%, то вартість відвантажених товарів не буде включатися до доходу. А коли ми отримуємо оплату вже після переходу на загальну систему оподаткування, існує різниця, яка стосується взагалі всіх платників податку на прибуток, незалежно від того, чи коригують вони фінансовий результат на різниці, чи ні. В такому випадку всі платники податків збільшують його на суму доходу, отриманого як оплата товарів, відвантажених на спрощеній системі оподаткування. Для цього існує відповідна різниця в додатку РІ, пам’ятаймо і про неї.

Оплата та оприбуткування товару до повернення на загальну систему

Тепер – наші стосунки з постачальниками. Ми перерахували передоплату або оприбуткували товари, коли були на спрощеній системі оподаткування. В такій ситуації у вас немає ніяких витрат, немає ніякого впливу на податкові зобов’язання на єдиному податку.

 

Оприбуткування товару після повернення зі спрощеної системи

А що буде, коли ви перейшли на загальну систему оподаткування і перерахували передоплату, наприклад, на єдиному податку, а оприбуткували товар на загальній системі? В цьому випадку вартість реалізованих товарів, коли ми будемо відвантажувати, буде за правилами бухгалтерського обліку доходом, а собівартість таких товарів буде списуватись на 902 рахунок. Так ми будемо просто працювати тут за правилами бухгалтерського обліку.

 Звітування з податку на прибуток при відмові від спрощеної системи 2%

І декілька моментів, які пов’язані з декларацією з податку на прибуток.

Єдинники, які відмовились від користування єдиного податку, подають декларацію з податку на прибуток за той період року, коли вони були платниками податку на прибуток. Це і зрозуміло, тому що нам потрібно підхопити всі доходи, які у нас були, які ось так от обходять той період, коли ми перебували на ставці 2%. Ми маємо до того якісь доходи на загальній системі та після цієї системи також.

Ось за цей період загальне правило таке: потрібно подати декларацію з податку на прибуток. Але тут є два моменти:

  • Якщо у вас до переходу на єдиний податок був річний звітний період – ви будете подавати за підсумками звітного року.
    Незалежно від того, коли ви повернулися на загальну систему, у вас не змінюється базовий звітний період.

  • Якщо квартальний – ви будете подавати за той квартал, в якому ви знову стали платниками податку на прибуток.

Крім того, коли ми будемо враховувати перехідні операції, ми повинні враховувати положення підрозділу 4 «Перехідних положень» ПКУ.

Ми з вами розглянули які існують різниці та де вони прописані. Це стосується всіх переходів з єдиного податку на загальну систему, і в Кодексі прописано, що стосується й тих, хто працював на ставці 2%. Воно нас відправляє на загальні правила перехідних операцій, які встановлені для інших груп єдиного податку, коли вони ідуть на загальну систему.


Приклад заповнення декларації з податку на прибуток при відмові від спрощеної системи

Товариство (квартальний платник податку на прибуток) в першому кварталі перебувало на загальній системі, з 10.04 по 31.08 – на єдиному податку 2%, і з першого вересня перейшло на загальну систему.

Оскільки ми квартальний платник, ми будемо подавати декларацію з податку на прибуток за три квартали, тому що у нас є вже місяць останній третього кварталу, який входить коли уже маємо статус платника податку на прибуток.

В рядку «обсяг доходу» ми повинні включити весь дохід, який отриманий і на єдиному податку також, бо він ні нащо не впливає.

А ось у рядочку 2 ми будемо вказувати дохід за перший квартал, який ми отримали за декілька там днів перебування на загальній системі до моменту переходу на спрощену, тобто з 1 квітня по 9 квітня і далі, ось ту частинку періоду вересня, з 1 по 30.

Крім того, не забуваємо, що у рядок 18 декларації ми переносимо дані з рядка 17 декларації за півріччя. Тобто так само як з ПДВ, від’ємне значення переносимо в ту декларацію, яка буде першою після повернення на загальну систему зі сплатою ПДВ або на єдиний податок зі сплатою ПДВ. Ми не втрачаємо дані – ми переносимо їх з попередньої декларації.

Всі моменти, які ми обговорювали по перехідних операціях – ось все це був складний момент, тому що вам треба буде порахувати окремо дохід за правилом нарахування в тому періоді, коли ви були платником податку на прибуток і окремо за правилами ПКУ прорахувати свій дохід, який був на ставці 2%.