Ви дізнаєтесь:
- Про особливості оподаткування АП реалізації тютюнових виробів у 2022 році.
- Як відобразити в чеку реалізацію тютюнових виробів.
- Про відповідальність за порушення при продажу тютюнових виробів.
Роздрібний акциз у чеку на тютюн ще продовжуєте відображати? Напишіть у коментарях.
***
Зміни законодавства щодо акцизного податку у 2022 році
Платникам акцизного податку із роздрібного продажу тютюну не пощастило у 2022 році. Хоча на це можна подивитися і з іншого боку, навпаки, що їм пощастило. Нагадаю, що згідно із нормами ПКУ такі особи, які є особами, які в роздріб продають тютюнові вироби, вже не є платниками роздрібного акцизу. Але зважаючи на те, що зміни до ПКУ вносилися поступово маємо працювати протягом 2022 року із перехідними моментами й наразі бачимо їх на слайді. Тимчасовий порядок діє до 1 січня 2023 року і стосується всіх суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібний продаж тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну. Причому для дотримання такого перехідного порядку слід контролювати дату вироблення таких тютюнових виробів.
Оподаткування АП тютюнових виробів, вироблених до та після 1 квітня
Якщо тютюнова продукція виготовлена до 1 квітня 2022 року, то до кінця 2022 року роздрібний торгівець має дотримуватися старого порядку, який передбачає, що саме такий роздрібний продаж є об’єктом оподаткування акцизним роздрібним податком 5%. Якщо ж продаються тютюнові вироби, які були вироблені після 1 квітня, то відповідно вже такі вироби продаються такими роздрібними торгівцями без застосування і без врахування акцизного податку 5%. Ну і «вишенькою на торті» є те, що ця норма, перехідна, ось цей розподіл, згідно із низкою змін, які вносилися до ПКУ і стосувалися саме прийняття цієї норми, почали застосовуватися з 1 травня. Знову ж таки підкреслюю, йдеться про вироблені тютюнові вироби до та після 1 квітня, а сама норма і новий порядок, і фактично цей пункт перехідних положень, має застосовуватися з 1 травня.
Облік та відображення в чеках РРО (ПРРО) реалізації тютюнових виробів
Коли йдеться про акциз і про такий елемент, який має фіксуватися в розрахункових документах, тому що роздрібний продаж підакцизних товарів підлягає реєстрації такі операції через РРО. Постає питання, а яким чином і коли, щодо яких підакцизних товарів (тютюнових виробів) слід відображати в чеку РРО відповідний реквізит. І, отже маємо наступне роз’яснення від податкової служби.
Податкова служба зазначила, що для суб’єктів роздрібної торгівлі протягом 2022 року необхідно, окрім іншого, вести окремий облік виробів, які вироблені до та після 1 квітня. Власне згідно із нормою ПКУ щодо перехідних положень про які я вже згадала. До цього ж треба дотримуватися вимог Положення №13 про форму та зміст розрахункових документів щодо відображення відповідних реквізитів у розрахунковому документі. Ті суб’єкти, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, які підлягають оподаткуванню акцизним податком, мають зазначати 22 рядок. Цей 22 рядок в переліку обов’язкових реквізитів є рядком, де зазначається акцизний податок. Ну і власне податкова згадує такий алгоритм, який передбачений Положенням №13.
Який же висновок випливає із того, що наразі у 2022 році діють перехідні положення щодо нарахування 5% акцизу щодо роздрібного продажу тютюну? Будь ласка, до нашої з вами уваги позиція податкової служби. Якщо я, як суб’єкт роздрібної торгівлі, здійснюю торгівлю такими тютюновими виробами, які вироблені до 1 квітня, то з 1 травня я маю подбати про продовження відображення в моїх чеках РРО такого обов’язкового реквізиту як акцизний податок.
Відображення в чеках РРО (ПРРО) реалізації тютюнових виробів, вироблених до та після 1 квітня
Якщо йдеться про торгівлю і продовження праці зараз продаючи тютюнові вироби, які вироблені після 1 квітня, то починаючи з 1 травня 2022 року такий обов’язковий реквізит, як акцизний податок, тобто наш 22 рядок, вже не є обов’язковим, тому що я не є платником. І як зазначає податкова служба на своєму сайті, такий реквізит вже має не відображатися в таких чеках РРО.
Відповідальність за порушення при продажу тютюнових виробів
Зауважте, будь ласка, на такий розподільний порядок відображення інформації в чеку РРО і на рекомендації податкової щодо ведення обліку. Чому це є важливо? Тому що, я хочу нагадати, що згідно із перехідними положеннями Закону про РРО, на період воєнного часу у нас продовжують діяти, застосовуватися відповідальність, яка стосується реалізації, зокрема відображення через РРО розрахункових операцій, які стосуються продажу підакцизних товарів, якими є наші тютюнові вироби. Отже, якщо ми не зазначимо відповідний обов’язковий реквізит в чеку РРО, то ми стикнемося з вами із порушенням норм Положення №13. І, як бачимо, це положення прямо зазначає, що у разі відсутності в розрахунковому документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів або недотримання сфери його призначення, такий розрахунковий документ не приймається як розрахунковий. Тобто чек ми видали. Акцизний податок, коли треба його показати, ми не показали. І що це означає? Це означає, що ми з вами не видали чек. А наслідки щодо невидачі чека встановлені в нас зокрема ст. 17 Закону про РРО. І як для суб’єктів, які продовжують продавати підакцизні товари, ця норма, на жаль, на період воєнного стану буде діяти. Тому, шановні продавці тютюнових виробів, будь ласка, слідкуйте за датою виготовлення ваших тютюнових виробів і обов’язково відображайте реквізит «акцизний податок» у чеках щодо виробів, які виготовлені до 1 квітня. Ну а що стосується виробів, які вироблені після 1 квітня, навіть у випадку зазначення зайвої інформації про акцизний податок в чеку РРО, це не є порушенням.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.