Відеоблоги

Як ФОПу змінити вид діяльності

Ви дізнаєтесь:

  1. Куди подається інформація про зміну виду діяльності.
  2. Яким чином подати інформацію про зміну виду діяльності.
  3. В який строк подається інформація про зміну виду діяльності.
Оберіть відео для перегляду

5(18)

Оцініть відео:

Як ФОПу змінити вид діяльності

00:06:17

Ольга Целуйко

5(18)

Оцініть відео:

Наслідки здійснення незареєстрованих видів діяльності

Ви вирішили змінити види діяльності. Спочатку подивіться чи все у вас там правильно є. Ви вирішили фактично змінити вид діяльності і що буде якщо ви не повідомили податкову про ці зміни. Ви займаєтесь чимось, а вони ще про це не знають. Оскільки види господарської діяльності у нас зазначаються безпосередньо в Реєстрі платників єдиного податку, то якщо ФОП здійснює діяльність КВЕД якої не зазначено в цьому Реєстрі, то знову він має з першого числа місяці наступного звітного податкового періоду перейти на загальну систему. І причому підприємці порушники усіх груп, не залежно від того який базовий період встановлений (або рік для 1 та 2 групи, або квартал для 3 групи, або місяць для 3 спеціальної групи) мають перейти на загальну систему вже з наступного звітного періоду. Для них це буде квартал, для всіх річників та квартальників, а ось для єдинників третьої групи спеціальної це буде місяць і ми про це з вами говорили. Так ось, для всіх груп, за виключенням третьої спеціальної групи, дохід який отримав ФОП від провадження такої незареєстрованої діяльності оподатковується за підвищеною ставкою, а ця норма не стосується єдинників третьої групи за спеціальною ставкою 2%.

Інформацію про зміну виду діяльності треба внести в ЄДРПОУ та в реєстр платників ЄП.

Якщо у вас зміни внесені тільки в єдиний держреєстр, а в реєстрі єдиного податку ви не вносили зміни, то вважається, що ви ніяк не повідомили про це податкову. Тобто вона має право анулювати вашу реєстрацію як платника єдиного податку. Врахуйте це. Бо ми може в ЄДР внесли, а в Реєстр єдиного податку не внесли. Отже, бачите яка ситуація. Тобто потрібно бути з цим дуже уважним, тому що всі без розбору підприємця мають піти зі спрощеної системи, якщо здійснюють якийсь не зареєстрований в Реєстрі єдиного податку вид діяльності.

Порядок внесення інформації про зміну виду діяльності

Щоб змінити вид діяльності подається заява за формою, яка визначена наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308. В заяві треба зробити позначку в шапці, у полі «внесення змін» види господарської діяльності і у п. 8 «Обрані види діяльності згідно з КВЕД» ви маєте зазначити усі види діяльності, які плануєте здійснювати після подання заяви про зміни. Бачите? Не тільки той, що ви вносите, якщо ви будете щось додавати, а все що було і цей новий. Зрозуміли? Тобто повністю все повторити. Ось на цьому слайді я якраз і зазначила це. Вам потрібно продублювати все, що у вас було і додати новий вид діяльності. Ну якщо ви чимось не займаєтесь, можете взагалі просто не включати такий вид діяльності, який ви виключили для себе. І що робити, якщо ви змінили вид на вид? Ви будете додавати новий вид діяльності, а той який у вас пішов, тобто ви їм вже не будете займатися, ви просто пропускаєте і не будете його дублювати.

Щоб це зрозуміти і більше до цього питання не повертатися, я так собі уявляю. Податкова має отримати від вас актуальний на сьогодні перелік видів діяльності якими ви займаєтесь. У разі додання або зміни. Все що було, все що актуальне, плюс те, що ви додаєте.

Строки подання заяви про зміну виду діяльності

Коли подається заява? Для підприємців 1 і 2 груп заява подається не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому відбулися такі зміни. А для підприємців третьої групи строк не встановлений Податковим кодексом, але податкова роз’яснює, що тут потрібно застосовувати п. 298.6 ПКУ, який призначений для інших змін. Ну ось так вони викрутилися із ситуації. І вони вважають, що треба подавати не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися такі зміни. Тобто це прочитайте уважно, це роз’яснення. Ось сьогодні ви почали займатися якимось видом діяльності, якщо ви ФОП третьої групи у вас є до кінця кварталу час подати такі зміни. Тобто ви вже займаєтесь, а ще не подали. До кінця кварталу можете подати.

Виникає природне запитання, а що до третьої групи зі ставкою 2%? У неї ж період місяць. Ну тут така ситуація. Я вважаю, що треба дотримуватись строків, які помісячні. Тому що звітний період інший. Тобто тут не треба гратися та подавати за квартал. Але це моя думка, тому що роз’яснень з цього приводу немає.