Ви дізнаєтесь:
- Хто має право на допомогу згідно програми «Гроші, робота, житло».
- Про умови отримання допомоги.
- Як отримати допомогу.
Вітаю у спеціальному випуску «7 хвилин» з Тетяною Мойсеєнко та командою 7eminar.com. Чому випуск спеціальний? Тому що ми вирішили присвятити серію випусків окремій постанові Кабінету міністрів, яка була прийнята 21 березня на засіданні Уряду. Президент України Володимир Зеленський анонсував декілька днів тому масштабну програму допомоги українцям, які вимушено покинули свої домівки через бойові дії. І відповідно Міністерство соцполітики відреагувало та запропонувало на засіданні Уряду Кабінету міністрів розглянути програму. Відповідно засідаючи КМУ 21 березня прийняв відповідну програму і затвердив своєю постановою. Програма має назву «Гроші. Робота. Житло.» І відповідно про ухвалене рішення Денис Шмигаль повідомив офіційно вже у своєму зверненні до українців. Ось власне із самої назви вже зрозуміло, що програма направлена на три напрямки: гроші, робота і житло. І ось саме зараз я хочу з вами в цьому першому випуску проаналізувати два напрямки, це гроші і робота. І проговорити ті суми, які будуть отримуватися, як їх отримати, а також поговоримо як діяти роботодавцям, якщо вони матимуть намір і зацікавленість отримувати по 6500 за кожного працевлаштованого переселенця.
Отже, розпочнемо з теми гроші. Тема «Гроші» буде стосуватися усіх, хто є внутрішньопереміщеними особами і особливо з дітьми. Чому? Справа вся в тому, що за постановою передбачається, що допомогу можна отримати для осіб, які внутрішньопереміщені у розмірі 2000 грн на місяць та на їх дітей та осіб з інвалідністю у розмірі 3000 грн на місяць. Тобто, як ви бачите, запропонували наразі зараз можливість отримати гроші і для цього потрібно виконати декілька умов. Перша умова дає потребу обов’язково стати на облік як внутрішньопереміщена особа та отримати відповідну довідку. Тобто потрібно звернутися до органів соціального захисту або до ЦНАПів, як ще по іншому ми говоримо, і відповідно стати там на облік.
Особисто скажу за себе. Я, так само як і всі інші внутрішньопереміщені особи, перебуваю за межами Києва. І разом із дітьми стала на облік. Чому я стала на облік? Ну зовсім не тому, що сьогодні власне пройшла інформація від КМУ про виплату такої допомоги, ні. Я стала на облік, оскільки мені потрібно отримувати допомогу при народженні дитини, і відповідно я звернулася до органів соціального захисту, і вже мене поставили на облік. Але як це відбулося? Достатньо швидко, професійно, як на мене. Дуже вдячна власне органам соціального захисту, бо вони попри великий такий наплив людей, вони всі дуже поважно відносяться, спокійно, з розумінням, без жодного такого знаєте там негативу і т.д. Тому велика пошана всім, хто працює в соцзабезі і відповідно реагує на звернення внутрішньопереміщених осіб. А от щодо себе, то власне встаючи на облік мене попросили надати таку довідку. І я звернулася до органів соціального захисту, мене взяли на облік і повідомили вже, буквально ось сьогодні подзвонили, що довідка готова. Отже, я вже маю довідку, як внутрішньопереміщена особа. Отримала я її в соцзабезі. Зверніть, будь ласка, увагу, як я її отримала. Зараз поділюсь цим прикладом. Дуже погано працюють реєстри. Це власне слова фахівців соцзабезу. І вони на жаль в момент звернення осіб не можуть оперативно перевірити чи ви є такою, яку можна поставити на внутрішньопереміщену. І відповідно, ну я особисто стикнулася з ситуацією, коли мені потрібно було подати копію документів. Це паспорт і свідоцтво про народження дитини. І відповідно далі інформацію в реєстрах перевіряли вже безпосередньо фахівці. Вони подзвонили пізніше і повідомили про те, що інформація підтвердилась, довідка на вас вже готова, ви можете прийти і забрати. Тобто все дуже зручно, швидко, я не витрачала жодного довгого часу в соцзабезі і дівчата передзвонили і повідомили про це. За що велика подяка. Відповідно я далі маючи таку довідку вже точно можу претендувати на отримання допомоги при народженні, але ж ми зараз говоримо про допомогу при внутрішньопереміщених особах. Отже, відповідно у мене вже є така довідка. Я вам розказала про те, як власне це можна зробити. Якщо у вас є якась інформація, якою ви хочете поділитись, ви можете написати в коментарі до цього відео. Ну а я йду далі.
Отже, як отримати допомогу на внутрішньопереміщених осіб, відповідно на себе і на дітей. Довідку про те що ви встали на облік як внутрішньопереміщена особа ми отримали, перший крок. Другий крок, зараз ви бачите його на слайді. Потрібно відкрити (або мати діючий) рахунок в Ощадбанку (за стандартом IBAN). Ну я вам чесно скажу, я не маю такого рахунку, але вже буквально, вже завтра зразку піду відкривати такий рахунок і подавати відповідну заяву, для того аби отримати гроші за внутрішньопереміщену особу. І тут давайте разом з вами підемо на наступний слайд. Наступним кроком, тобто після того, як я відкрию рахунок в Ощадбанку і матиму довідку про внутрішньопереміщених осіб, мені треба далі подати заявку на отримання допомоги на проживання. Заяву з наступного тижня можна буде подати до структурного підрозділу з питань соціального захисту. У відповідних органах, по місцю перебування адміністрації. У будь-яких центрів. І відповідно я маю дочекатися такої заяви. Тобто станом на сьогодні, анонсована програма, я розумію що мені потрібно отримати довідку і мати рахунок.
Чи буде це заява затвердженої форми? Ну наразі, із коментарів, які містяться на сайті Міністерства соціальної політики, а саме коментар, який власне вже надала пані Марина Лазебна. Вона не зазначила, що це буде якась типова форма. Скоріш за все що це так має бути, але додатково пані Марина повідомила, що відповідні зміни будуть внесені до кінця тижня до програмних забезпечень і відповідно вже в органах соціального захисту можна буде надавати відповідні заяви. Так, це щодо заяв.
Відповідно, зі слів Уряду, можна ще дочекатися змін відповідно у «Дія». Я думаю, що у «Дія» так само будуть перевіряти ваш статус як тої особи, яка зареєстрована як внутрішньопереміщена особа. Але на це час у нас ще буде розібратися з тим. Для цього ми підготуємо наступний випуск.
Зараз я хочу ще прокоментувати один момент, який стосується саме безпосередньо виплати по 6500 на кожного найманого працівника. Це наш другий, такий важливий, момент, на який зараз акцентую в межах цієї постанови. Отже, друге, це наша робота. І тут за коротким коментарем представників наших держорганів, ми розуміємо, що Держава починає виплачувати тим роботодавцям, які беруть на роботу переселенців з постраждалих регіонів по 6500 грн за кожного працевлаштованого. Ці кошти роботодавці будуть витрачати на оплату праці таких працівників. Тут я хочу прокоментувати. По-перше, шановні роботодавці, в першу чергу, якщо ви маєте намір скористатися такими пільгами, зверніть, будь ласка, увагу, право заявити компенсацію або отримати гроші на таких осіб, у нас, як у роботодавців, з’являться тільки тоді, коли приймаючи на роботу таку особу він надає мені довідку що він внутрішньопереміщена особа. Тобто ми маємо слідкувати за тим аби наші працівники, яких ми приймаємо, пройшли відповідну постановку на обліку в місцевих органах соцзахисту, отримали довідку про внутрішньопереміщених осіб і відповідно тоді роботодавець може скористатися ось такими, так званими, 6500 грн за кожного працевлаштованого працівника.
Далі. Ми так розуміємо, що це пропозиція щодо заробітної плати. Тобто на рівні мінімальної зарплати. Але ж питання, а що з ЄСВ? Оскільки в такому випадку має бути чітко прописаний у постанові механізм не тільки компенсації грошей на заробітну плату, але із розумінням що з ЄСВ. Не виключаємо, що ЄСВ може сплачувати і сам роботодавець. Але для цього нам потрібно дочекатися відповідної постанови. Тому на початку випуску я вам ще сказала про те, що у нас будуть далі спеціальні випуски, присвячені саме цій постанові КМУ. І обов’язково поговоримо з вами про деталі, пов’язані із виплатою 6500 на працівників у випадку працевлаштування переселенців, що з ЄСВ і як це все піде у нашій звітності. Ну і звичайно я продовжу далі коментувати у наших спеціальних випусках щодо цієї постанови, як же все ж таки ведеться робота по виплаті грошей на внутрішньопереміщених осіб, тобто на саму фізичну особу і на її дітей. І відповідно так само буду вам розказувати чи вдалось мені все ж таки отримати першу таку виплату за березень місяць, оскільки власне, як ви зараз можете побачити на слайді, правила виплати допомоги визначаються з виплатою щомісяця з місяця звернення на весь період введення воєнного стану плюс один місяць після його припинення чи скасування. Також ви бачите, що допомогу виплачують за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану. Тобто навіть якщо заяву подати 31 березня, то відповідно за весь повний місяць буде нараховано 2000 грн на одну особу зі статусом переселенця та відповідно на дитину чи дітей, поки що не відомо. Обов’язково триматиму вас в курсі.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.