Підсумки січня
Традиційно, найбагатшим на події місяцем року щодо змін у сфері ведення бізнесу та оподаткування є січень. Адже, крім поточних змін, які є наслідком роботи державних законотворчих органів, саме з 1 січня набирають чинності деякі законодавчі акти, прийняті протягом попереднього року. Січень 2022 року не став винятком.
Нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму
Безперечно серед базових змін 2022 року – нові розміри мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму. Законом про Держбюджет на поточний рік встановлено такі основні показники та мінімуми:
-
мінімальна зарплата – у місячному розмірі: з 1 січня – 6500 грн, з 1 жовтня – 6700 грн; у погодинному розмірі: з 1 січня – 39,26 грн, з 1 жовтня – 40,46 грн;
-
прожитковий мінімум (для працездатних осіб): з 1 січня – 2481 грн, з 1 липня – 2600 грн, з 1 грудня – 2684 грн.
Про наслідки цих змін для оплати праці, сплати податків та штрафів ми говорили на гала-вебінарі «Найгарячіші теми 2021-2022 рр.».
Нові річні ліміти доходу для єдинників на 2022 рік
Не забуваймо, що новий розмір мінімальної зарплати 1 січня (6500 грн) автоматично збільшує і річний ліміт доходів для ФОПа на єдиному податку на 2022 рік. Він не може перевищувати:
-
для I групи – 167 розмірів мінімальної заробітної плати – 1085500 грн;
-
для II групи – 834 розміри мінімальної заробітної плати – 5421000 грн;
-
для III групи – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати – 7585500 грн.
У разі перевищення відповідного ліміту ФОП з наступного кварталу повинен за заявою перейти на застосування іншої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування. А до суми перевищення доходу застосувати ставку єдиного податку 15%.
Мінімальний ЄСВ з 1 січня 2022 року
Оскільки збільшено розмір мінімальної заробітної плати з січня цього року, то відповідно збільшився мінімальний страховий внесок з ЄСВ:
з січня по вересень 2022 року буде: 6500 х 22% = 1430 грн, а з жовтня – 1474 грн.
Приватні підприємці-платники єдиного податку повинні враховувати ці мінімальні розміри ЄСВ у 2022 році.
Максимальна база для нарахування ЄСВ з січня по вересень 2022 року – 97 500 грн, з жовтня – 100 500 грн.
РРО для ФОПів
Безумовним фаворитом нововведень січня і, без перебільшення, цього року, є запровадження обов’язкового застосування РРО підприємцями, які до кінця минулого року могли здійснювати свою діяльність без фіскалізації розрахункових операцій. Коротко нагадаємо, що відбулося.
З 1 січня 2022 року безумовне право не застосовувати РРО залишилось тільки у платників єдиного податку першої групи. Всі інші підприємці, що підпадають під дію Закону про РРО, будуть зобов’язані здійснювати свою діяльність із застосуванням РРО.
Варто розшифрувати, що такими підприємцями є ті, що здійснюють розрахункові операції за місцем реалізації товарів чи послуг (приймають готівку, платіжні картки, платіжні чеки, жетони тощо) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Тобто, як бачимо, обов’язок застосування РРО виникає за наявності певних видів розрахунків при здійсненні діяльності в певних сферах. Це означає, що якщо хоч одна з зазначених умов відсутня, підприємець може не перейматися. І якщо зі сферою діяльності, питань, як правило, не виникає, то норма щодо розрахункових операцій, як правило, потребує додаткового пояснення.
Тож уточнимо, що не потребують застосування РРО розрахунки за товари та послуги, які здійснюються:
-
через установу банку шляхом перерахування коштів із розрахункового рахунку покупця на розрахунковий рахунок продавця;
-
шляхом безпосереднього внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на розрахунковий рахунок продавця;
-
через платіжний термінал та/або ПТКС, який належить банку.
ФОП – платників єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю на території села, теж можуть уникнути застосування РРО. Саме з 1 січня цією преференцією можуть скористатися не тільки підприємці, що реалізують продовольчі товари, як було раніше. Але будьте обережні! Постанова КМУ № 1336, якою передбачені такі ліберальні правила, містить ряд обмежень, дія яких з 1 січня не скасовувалась.
А про всі «Міфи та реальність РРО/ПРРО і чого (не)варто боятися» ми детально говорили на online-практикумі 24 січня.
Реєстраційні форми щодо РРО/ПРРО і КОРО
Також слід врахувати, що з 1 січня цього року внесено зміни до всіх реєстраційних форм щодо реєстраторів розрахункових операцій. Змінено форми заяв 1-РРО, 1-ПРРО, 3-РРО, та в інших. У нових реєстраційних формах замість "КОАТУУ" тепер міститься графа "код території".
Нагадаємо, що покрокову інструкцію як заповнити заяви про реєстрацію РРО та ПРРО для ФОПа можна переглянути в особистому кабінеті за посиланням.
Облік доходів і витрат для ФОПів
Серед інших новин для ФОПа – зміни в обліку доходів та витрат. З 1 січня 2022 року новою редакцією п. 296.1 ПКУ визначено, що ФОП – платники єдиного податку групи 3, які є платниками ПДВ, ведуть облік доходів і витрат за типовою формою та в порядку, що будуть встановлені Мінфіном. Наразі ні типової форми, ні порядку її ведення Мінфін іще не визначив.
Тож до появи такої форми ФОП, як сплачують єдиний податок за ставкою 3 %, не несуть відповідальності за неведення обліку доходів і витрат.
Інші ФОП на єдиному податку як і раніше ведуть облік доходів за довільною формою з обов’язковим помісячним відображенням доходів.
Облік товарних запасів приватними підприємцями
Для ФОПа, які повинні відповідно до Закону про РРО вести облік товарних запасів, з 1 січня зменшено штраф за здійснення реалізації товарів без ведення обліку їх залишків, а також за ненадання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що перебувають у місці продажу (господарському об'єкті). Діє штраф у розмірі вартості таких товарів (замість подвійної вартості як це було раніше). Але мінімальний штраф не змінився – 170 грн.
Зверніть увагу! Про всі зміни законодавства для ФОПа докладно розповідає Анна Клєцова у відеокурсі із 7 уроків «ФОП-2022: облік, звітність, ЄСВ, податки, лікарняні. Податкові перевірки».
Мінімальне податкове зобов'язання
З 2022 року всі суб’єкти підприємницької діяльності (як юрособи, так і приватні підприємці) повинні обчислювати мінімальне податкове зобов’язання. Це стосується всіх власників, орендарів та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Перший період нарахування мінімального податкового зобов’язання – 2022 рік. Тобто його нараховуватимуть у 2023 році за 2022 рік.
До бюджету слід сплачувати різницю між нарахованою сумою мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою витрат на сплату податків, пов’язаних із використанням земель сільгосппризначення.
Докладно про порядок обчислення нового виду податкового зобов’язання йшлося на серії майстер-класів «Агро та земля: мінімальне податкове зобов'язання, облік і податки» 24–25 січня.
Податок на прибуток: зміни-2022
Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року у Податковому кодексі передбачено окремі зміни щодо оподаткування прибутку підприємств. Зокрема:
змінилися правила щодо коригування фінансового результату при розрахунку податку на прибуток та розрахунку різниць, зокрема при використанні резерву сумнівних боргів;
діють нові обмеження в обліку витрат на надання безповоротної фінансової допомоги при визначенні обʼєкта оподаткування;
змінено порядок визначення податкового зобовʼязання платниками податку – виробниками електричної енергії за «зеленим» тарифом;
внесено зміни до правил обліку витрат на сплату роялті при визначенні обʼєкта оподаткування.
Про всі ці новації ми говорили на гала-вебінарі «Найгарячіші теми 2021-2022 рр.» 11 січня 2022.
Також практичні поради щодо застосування всіх новацій можна отримати на відеокурсі із 7 уроків «Податок на прибуток. Податкова та фінансова звітність за 2021 рік».
Нова форма декларації з податку на прибуток
Починаючи з першого кварталу цього року, платники податку на прибуток вже мають складати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за оновленою формою, тобто з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 17.11.2021 № 601.
Але за 2021 рік декларація подається за старою формою, тобто без змін, внесених цим наказом. Як це зробити правильно бухгалтеру та врахувати усі нюанси розкажуть наші лектори Ольга Целуйко та Ірина Губіна 7-8-9 лютого. Слідкуйте за нашими повідомленнями, щоб не пропустити онлайн чи дивиться записи цього триденного майстер-класу вже з 10 лютого в персональному кабінеті.
Ділова мета
Мінфін наказом від 13.01.2022 р. №11 затвердив Консультацію щодо практичного застосування комплексу норм стосовно наявності «розумної економічної причини (ділової мети)» під час проведення перевірок контролюючими органами.
Тож платникам податку на прибуток, які здійснюють операції з нерезидентами слід врахувати Консультацію Мінфіну, щоб уникнути ризиків в частині податку на прибуток.
Повідомлення про КІК: затверджено форму
1 січня набрав чинності наказ Мінфіну від 22.09.2021 р. №512, яким затверджено форму та Порядок надсилання до контролюючого органу Повідомлення про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) резидентом в іноземній юридичній особі або майнових прав на частку в активах, доходах чи прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Дія Порядку поширюється на фізичних осіб – резидентів або юридичних осіб – резидентів. Повідомлення надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку фізичної особи – резидента та основним місцем обліку юридичної особи – резидента.
Податок на додану вартість
Нагадаємо про зміни для платників податку на додану вартість з 1 січня:
-
змінено строки по включенню до податкового кредиту зареєстрованих податкових накладних до 365 календарних днів;
-
тимчасово до 01.01.2026 р. запроваджується касовий метод обрахунку для постачання електроенергії;
-
поширено касовий метод також на постачання житлово-комунальних послуг, в межах яких нараховують плату за абонентське обслуговування;
-
приведено у відповідність коди УКТ ЗЕД до нової редакції Митного тарифу України;
-
звільнено від ПДВ друге та наступне постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни;
-
продовжено до 01.01.2025 р. пільги щодо розстрочення ПДВ при ввезенні обладнання.
Докладно про ці нововведення йшлося на Великому Річному Online-Семінарі 18 січня та експрес-вебінарі «Все про ПДВ».
Продаж нерухомості та ПДФО
З 1 січня 2022 року змінилися правила сплати податку на доходи фізичних осіб у разі продажу нерухомості – будинку, квартири, кімнати, садового (дачного) будинку тощо.
Без сплати ПДФО можна продавати таку нерухомість лише якщо продаж відбувається раз на рік і при цьому таке майно перебуває у власності платника податку більш як три років. Щоправда, остання умова не поширюється на об’єкти, отримані у спадщину.
Якщо таке майно вдруге протягом року, то ставка ПДФО вже буде 5 %. Наприклад дохід від продажу другої квартири протягом року вже оподатковуватиметься податком у розмір 5 відсотків. Ставка військового збору не змінюється – 1,5 %.
До 18% збільшиться ставка ПДФО від чистого доходу у разі продажу фізичною особою третього та більше об’єктів нерухомого майна протягом року із вказаного раніше переліку. Тобто якщо протягом року фізособа продає третю квартиру чи будинок, то від отриманого доходу слід сплатити 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору.
А от у разі продажу нежитлового приміщення ставка ПДФО 5 % буде застосовуватися вже при першому продажу, а при другому і всіх наступних – 18 %.
Більш детально про ці зміни можна дізнатися з випуску 7 хвилин за посиланням.
Декларування доходів фізичних осіб за 2021 рік
Фізичним особам також слід готуватися до подання податкової декларації про майновий стан і доходи за формою, затвердженою Наказом № 859. Адже з 1 січня стартувала компанія декларування доходів фізичних осіб за 2021 рік.
Нагадаємо, що обов’язок щодо декларації у фізичних осіб виникає:
- При отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення;
- при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відносяться, зокрема, операції з інвестиційними активами;
- при отриманні іноземних доходів;
- та в інших випадках передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.
Якщо ж протягом 2021 року фізична особа отримувала доходи виключно від податкових агентів, наприклад заробітку плату чи винагороду за цивільноправовими договорами, то подавати річну декларацію не потрібно.
Податкові пільги для резидентів Дія Сіті
З 1 січня набрав чинності Закон № 1946 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
Тобто це вже другий закон із пакета спеціальних законів для ІТ-сфери. Нагадаємо, в липні вже було прийнято Закон України № 1667 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», яким було визначено критерії для ІТ-компаній, так званих резидентів системи Дія Сіті, які отримають податкові пільги, спрощені умови працевлаштування для персоналу та окремий порядок перевірок контролюючими органами.
Закон № 1946 визначено, які саме пільги та особливі податкові правила отримають ІТ-компанії – резиденти Дія Сіті. Насамперед нагадаємо, що серед ключових вимог для резидентів Дія Сіті:
- виплачувати винагороду працівникам та гіг-спеціалістам винагороду не менше, ніж еквівалент 1200 євро, щомісяця;
- мати не менше дев’яти працівників та гіг-спеціалістів за показниками середньооблікової кількості за підсумками кожного календарного місяця;
- частка кваліфікованого доходу від ІТ-діяльності за перших три календарних місяці після реєстрації та за кожен календарний рік перебування у статусі резидента Дія Сіті, становить не менш як 90 відсотків суми загального доходу юридичної особи за відповідний період.
Докладно про податкові та інші новації, які діють з прийняттям Закону № 1946, можна дізнатися із відео «Податкові пільги ІТ-бізнесу з 1 січня 2022 року!» у рубриці «7 хвилин».
Розмір добових у 2022 році
Кабмін постановою від 23.12.2021 р. №1355 вніс зміни до постанови КМУ від 02.02.2011 р. №98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів".
Зокрема змінено додаток 1 до постанови № 98, яким визначено суми витрат на відрядження. Суми добових та витрат для відряджень по Україні зросли:
- розмір добових витрат – з 60 грн до 300 грн,
- витрати на найм житла на добу – з 600 грн до 900 грн.
І хоча ці зміни безпосередньо не стосуються роботодавців не бюджетної сфери, все ж варто врахувати ці зміни й за можливості переглянути у сторону збільшення розмір витрат на відрядження своїх працівників.
Нагадаємо, що у відеокурсі із 7 уроків «Все про відрядження» докладно розглянуто всі організаційні та облікові питання щодо організації відряджень працівників.
Облікова ставка НБУ
Нагадаємо, що з 21 січня 2022 року облікову ставку рішенням НБУ від 20.01.2022 р. N 24-рш встановлено в розмірі 10,0 % річних. Раніше з 10 грудня минулого року вона складала - 9.0 %.
Нові рахунки для сплати податків (зборів) з 01.01.2022 року
Держказначейство оприлюднило на своєму сайті нові бюджетні рахунки на 2022 рік, які діють з 01.01.2022 року. Відповідно, сплачені після 1 січня суми податків за старими рахунками будуть повернуті на рахунок платника з формулюванням «нез’ясовані надходження».
Тож перед сплатою податків радимо ретельно перевіряти вірність вказаних реквізитів.
Нове повідомлення про прийняття на роботу
У січні Кабмін постановою від 28 грудня 2021 р. № 1392 вніс зміни до постанови № 413 «Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу». Кабмін затвердив нову форму повідомлення, яку слід було застосовувати вже з 5 січня цього року. Разом з тим лише 20 січня повідомлення за новою формою стало доступне в електронному кабінеті на сайті ДПС.
Новою формою повідомлення передбачено, що вона подається як у разі прийняття на роботу нового працівника, так і у разі укладення резидентом Дія Сіті гіг-контракту із фізособою. На додаток, Кабмін передбачив, що повідомлення подається й у разі укладення цивільноправового договору із працівником. Наразі це найбільш проблемне і спірне питання, адже Кодексом законів про працю не передбачено зобов’язання суб’єктів господарювання подавати повідомлення про укладення цивільноправових договорів із фізособами. На жаль, ні Мінекономіки, ні Мінсоцполітики не можуть дати чітких і зрозумілих роз’яснень щодо цих новацій.
З покроковою інструкцією як заповнити повідомлення про прийняття працівника на роботу / укладення гіг-контракту можна ознайомитися в рубриці «Як заповнити» за посиланням.
Підтвердження даних про кінцевих бенефіціарів
Тема підтвердження даних про кінцевих бенефіціарів не втрачає актуальності. Листом від 12.01.2022 року № 3738/8.4.3/32-22, Мін’юст роз’яснив, що процес щорічного підтвердження відомостей про КБВ відповідно до положень Закону №755 має розпочатися з 2023 року, після завершення процедури оновлення зазначених відомостей, незалежно від того, чи оновлення відбулося у 2021 чи 2022 році.
Тож у 2022 році до 11 липня 2022 року (включно) продовжується процес оновлення даних про бенефіціарів, в межах якого подається пакет документів, що включає
- заяву щодо державної реєстрації юридичної особи за формою 2 або 4;
- структуру власності;
- витяг, виписку чи інший документ, що підтверджує реєстрацію юридичної особи – нерезидента, який є засновником;
- нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу, яка є кінцевим бенефіціарним власником.
А вже з 2023 року для підтвердження даних про бенефіціарів слід подавати заяву за формою 6 протягом 2 тижнів із дати "народження" господарюючого суб'єкта, тобто з дати державної реєстрації.
Детально про оновлення даних про кінцевих бенефіціарних власників можна переглянути в рубриці «Як заповнити» за посиланням.
Податкові перевірки: зміни з 1 січня
У зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу з 1 січня цього року як платникам податків, так і податковим інспекторам надано право відкрито здійснювати звукозапис, фото-, відеофіксацію (відеозйомку), накопичувати та використовувати таку мультимедійну інформацію під час перевірок (зміни до пп. 17.1.17, п. 20.1 ПКУ).
Невтішні новини для керівників підприємств – податкових боржників. Очікуємо створення Реєстру керівників платників податків-боржників, до якого включатимуть дані про керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів, стосовно яких згідно з рішенням суду застосовано тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України у зв’язку з наявністю у таких юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів непогашеного податкового боргу. Звертатися до суду податковий орган буде у разі несплати підприємством суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, протягом 240 календарних днів з дня вручення податкової вимоги.
Ну і ще одна невтішна новина. ДПС попередила, що нова редакція п. 95.5 ПКУ з 1 січня цього року дозволяє керівнику податкового органу чи його заступнику приймати рішення про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу платника податків без звернення до суду! Йдеться про податковий борг, що виник в результаті несплати платником податків самостійно задекларованих грошових (податкових) зобов'язань, які є узгодженими.
Наприклад, якщо платник податків подав декларацію, в якій самостійно визначив суму податку, але не сплатив цю суму у відповідний термін, то слід очікувати примусового стягнення коштів без рішення суду. Однією з умов примусового стягнення є несплата платником податків податкового боргу протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати.
А от у разі, якщо податковий борг виникає по зобов’язаннях, які донараховані за результатами перевірки, то тут без рішення суду стягнення боргу неможливе.
Про всі новації у податкових перевірках з 1 січня можна дізнатися з виступу Олександра Смирнова на гала-вебінарі «Найгарячіші теми 2021-2022 рр.» 11 січня 2022.
Індексація
За повідомленням Держстату індекс споживчих цін в грудні 2021 року становить 100,6%. Слід врахувати це при проведенні індексації заробітної плати працівників. Нагадаємо, що індексацію проводять у тому випадку, коли індекс споживчих цін наростаючим підсумком перевищив поріг індексації, який становить 103%.
Докладніше про топ-7 правил індексації зарплати дивіться у рубриці «7 хвилин» за посиланням.
Перелік професій для обов'язкової вакцинації від COVID-19
З 31 січня починає діяти розширений перелік професій для обов'язкової вакцинації від COVID-19. Зокрема Міністерство охорони здоров’я наказом від 30.11.2021 №2664 внесло зміни до переліку професій з метою розширення для обов'язкової вакцинації. Серед них – працівники медичних закладів і «комунальники». Тож, як бачимо, влада поступово розширює перелік працівників, які у разі відмови від щеплення проти COVID-19 можуть бути відсторонені від роботи без збереження заробітної плати.
Оголошення про вакансії: протидія дискримінації
З 08.01.2022 набрав чинності Закон України від 10.09.2021 № 1750 «Про внесення змін до Закону України "Про рекламу" щодо протидії дискримінації за ознакою статі».
Ним зокрема внесено зміни до статті 24-1, якими передбачено, що рекламодавець сплачує до державного бюджету штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, якщо в оголошенні чи в рекламі про вакансії (приймання на роботу) буде передбачено дискримінаційні обмеження щодо віку чи статі кандидата, або інші подібні обмеження.
***
На що чекати у лютому
Лютий можна впевнено назвати місяцем річної звітності. Чому? Дізнайтесь далі 😊
Декларації ФОПа ― платника єдиного податку
Не пізніше 9 лютого річну звітність за 2021 рік мають подати приватні підприємці-платники єдиного податку 3 групи.
Форма Декларації платника єдиного податку – ФОП затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 578.
Останній день сплати єдиного податку за IV квартал 2021 року платниками третьої групи – 21 лютого, адже 20 число припадає на неділю.
Звітність з ЄСВ для ФОПа на спрощеній системі
Для відображення в Декларації відомостей про суми єдиного внеску ФОП заповнює додаток 1 до декларації – «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску». Цей додаток у складі звітної декларації подається в цілому за календарний рік.
Слід нагадати, що Законом про ЄСВ передбачено звільнення для ФОПа – платників єдиного податку від сплати ЄСВ. Йдеться про осіб, які отримують пенсію або є особами з інвалідністю. Такі ФОП не формують та не подають Додаток 1 до Декларації та, відповідно, рядок 21 розд. VII Декларації не заповнюють.
Також звільняються від сплати ЄСВ ФОП, які мають основне місце роботи, якщо за них сплачено роботодавець мінімальний страховий внесок. Нагадаємо, що у ч. 6 ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що ФОП – платники єдиного податку. які мають основне місце роботи, «звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску». Отже, звільнення можливе за умови, що роботодавець сплатив за свого працівника (який одночасно є приватним підприємцем) ЄСВ у розмірі не менше мінімального.
З покроковою інструкцією як заповнити декларацію ФОПа – платника єдиного податку III групи та додаток 1 ЄСВ за 2021 рік можна ознайомитися за посиланням.
Податкова декларація ФОПа про майновий стан і доходи
Приватні підприємці на загальній системі оподаткування подають за 2021 рік податкову декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою Наказом № 859. Доходи від підприємницької діяльності ФОП відображає у додатку Ф2 «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою». Також він має вказати в основній частині декларації всі інші доходи, отримані ним як фізичною особою протягом 2021 року.
Зверніть увагу! Останній день сплати ПДФО та військового збору за показниками податкової декларації за 2021 рік – це 21 лютого, адже 20 число припадає на неділю.
Звітність з ЄСВ для ФОПа на загальній системі
Також у складі декларації ФОП має заповнити «Розрахунок сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», який наведено у Додатку ЄСВ 1.
Нагадаємо, що ФОП на загальній системі оподаткування, який має основне місце роботи, звільняється від сплати ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Також якщо ФОП у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду не отримав дохід (прибуток), то він має право (але не зобов’язаний) самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. Тобто за місяці, в яких отримано збиток, ФОП на загальній системі оподаткування, звільняється від сплати ЄСВ.
При складанні декларації за 2021 рік радимо переглянути наші відео в рубриці «Як заповнити»:
- «Як заповнити декларацію ФОП за 2021 рік для загальної системи оподаткування»
- «Як заповнити додаток ЄСВ 1 до декларації ФОП на загальній системі оподаткування»
Податкова декларація платника єдиного податку 4-ої групи
ФОП, які є фермерськими господарствами й у 2022 році сплачують єдиний податок для платників 4 групи повинні не пізніше 20 лютого 2022 року подати Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, за формою, затвердженою наказом № 578. Проте оскільки 20 лютого припадає на вихідний день, граничний строк подання декларації – 21 лютого.
У складі декларації слід також заповнити додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» за 2021 рік. Платником ЄСВ у даному випадку є голова фермерського господарства, зареєстрований як фізична особа – підприємець, адже він зобов'язаний сплачувати єдиний внесок за себе в порядку, установленому Законом про ЄСВ.
Податковий розрахунок (додатки Д1, Д5, 4ДФ)
Не пізніше 9 лютого роботодавці та податкові агенти повинні подати Податковий розрахунок за 4 квартал 2021 року, у якому зокрема у відповідних додатках Д1 та 4ДФ вказуються показники щодо доходів, нарахованих на користь працівників та інших фізичних осіб.
Між іншим, ДПС нещодавно в ЗІР нагадала, що на час карантину не застосовуються податкові штрафи за несвоєчасне подання Податкового розрахунку чи інші порушення, які передбачені у п. 119.1 (1020 та 2040 грн). Однак адміністративний штраф (від 510 до 850 грн в залежності від кількості порушень) може бути застосований на підставі статті 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску. На такі штрафи дія мораторію не поширюється.
Податкова декларація щодо плати за землю
Не пізніше 21 лютого 2022 року юридичні особи – платники земельного податку мають подати податкову звітність на 2022 рік.
Не забудьте про необхідність застосування коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель. За повідомленням Держгеокадастру значення коефіцієнта індексації за 2021 рік становить :
- для сільськогосподарських угідь – 1,0;
- для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення – 1,1.
Слід врахувати, що з 1 січня цього року розширено перелік підстав для нарахування земельного податку. Наразі це вже не лише дані Державного земельного кадастру, а й наявність у землевласників та землекористувачів державних актів на землю!
Також не пізніше 21 лютого 2022 року орендарі земель державної та комунальної власності повинні подати податкову декларацію щодо плати за землю орендної плати на поточний рік. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір її оренди, який визначає розмір та умови внесення орендної плати.
Податкова декларація з податку на нерухоме майно
21 лютого 2022 року – останній день подання декларації юридичними особами, які є власниками об'єктів житлової чи нежитлової нерухомості й відповідно є платниками податку на нерухомість. Вони повинні самостійно обчислити суму податку станом на 1 січня звітного року і подають до органу ДПС за місцеперебуванням об’єкта оподаткування річну податкову звітність - Податкову декларацію з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Наказом Мінфіну № 408.
Податкова декларація з транспортного податку
У такий же термін (не пізніше 21 лютого 2022 року) подають податкову декларацію з транспортного податку юридичні особи, на яких поширюються вимоги статті 267.2.1 Податкового кодексу. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Тобто у 2022 році платниками транспортного податку є юрособи, які є власниками легкових автомобілів 2017 року випуску із середньоринковою вартістю понад 2 437 500 грн.
Військовий облік жінок
Ймовірно незабаром побачимо оновлений і вдвічі скорочений список професій для обов'язкового військового обліку жінок. Нагадаємо, що про резонансні зміни у правилах військового обліку працівників ми говорили на експрес-вебінарі «Зарплата & кадри: перспективи-2022» 29 грудня. Міноборони повідомило, що вже розроблено нову редакцію наказу про взяття на військовий облік жінок. Список професій для військового обліку буде скорочений з 35 до 14 спеціальностей та 6 професій, здобуття та отримання яких передбачає постановку на військовий облік.
Електронні лікарняні
З 1 лютого 2022 року мав відбутися повний перехід на електронні лікарняні.
Разом з тим Міністерство охорони здоров’я розробило проєкт наказу, яким передбачено продовження видання до 1 травня 2022 року паперових листків непрацездатності у чотирьох виключних випадках. Тобто лікарі зможуть виписувати паперові лікарняні, якщо:
- потрібно продовжити чи закрити листок непрацездатності, який було видано в паперовій формі до 1 жовтня 2021 р.;
- сплив термін (сім днів), протягом якого лікар може внести зміни до медичного висновку про тимчасову непрацездатність в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я. У такому випадку рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія закладу охорони здоров'я, а за її відсутності – головний лікар закладу;
- відбувається усиновлення дитини протягом двох місяців з дати її народження, зазначеної у свідоцтві про народження;
…чи виникли технічні проблеми з передачею даних, що призводить до неможливості формування електронного листка непрацездатності протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність до усунення таких проблем.
Інформація про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню
1 лютого – останній день подання інформації про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, за 2021 рік.
Нагадаємо, що норматив працевлаштування таких громадян згідно зі статтею 14 Закону про зайнятість установлено в розмірі:
- 5 % середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік для підприємств, установ та організацій з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб;
- не менше однієї особи у СЧШП для підприємств, установ та організацій з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб для працевлаштування осіб, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону № 1058 залишилося 10 і менше років, тобто осіб передпенсійного віку.
Форма статзвітності № 3-борг (місячна)
До 7 лютого (включно) підприємства повинні відзвітувати про борги зі зарплати за новою формою статзвітності №3-борг (місячна). Держстат затвердив її наказом від 25.06.2021 р. № 136. Вперше вона подається зі звіту за січень 2022 року.
Форма № 10-ПОІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю»
До 1 березня 2022 року окремі роботодавці повинні подати форму № 10-ПОІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю" за 2021 рік.
Цей Звіт подають роботодавці, у яких працює від 8 осіб, зокрема й ФОП незалежно від обраної системи оподаткування.
Роботодавці, у яких працює 7 і менше осіб, Звіт не подають.
Метою подання Звіту є підтвердження виконання роботодавцем у 2021 році нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, установленого ст. 19 Закону № 875
Звіт потрібно подати за формою, яку затверджено наказом Мінсоцполітики від 27.08.2020 р. № 591.
Звіт 1-ПВ (умови праці)
До 28 лютого 2022 року слід подати звіт 1-ПВ (умови праці). Ця форма подається раз на два роки відповідно до наказу Державної служби статистики від 25.06.2021 р. N 170.
Зі звіту за 2021 рік її подають за оновленою формою.
Зверніть увагу! Ця форма належить до тих, які можна подавати в електронному вигляді.
Показники Звіту 1-ПВ включають дані станом на 31 грудня звітного року, які ґрунтуються на даних документів первинного обліку:
- № П-1 "Наказ (розпорядження) про прийняття на роботу";
- № П-2 "Особова картка працівника";
- № П-3 "Наказ (розпорядження) про надання відпустки";
- № П-4 "Наказ (розпорядження) про припинення трудового договору (контракту)";
- наказів щодо проведення атестації робочих місць за умовами праці та інших наказів роботодавця.
Накопичувальне страхування
ВРУ планує в лютому прийняти проєкт Закону про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення № 2683.
А чи це дійсно це відбудеться, дізнаємося вже у наступному випуску новин за місяць 😊