Відеоблоги

Чим зустріне ФОПів 2022 рік: про спрощену систему, РРО та облік

Ви дізнаєтесь:

  1. Про правила застосування РРО.
  2. Про порядок обліку доходів, витрат та товарних запасів.
  3. Про нові умови перебування на спрощеній системі та нові податки.
Оберіть відео для перегляду

4.8(83)

Оцініть відео:

Чим зустріне ФОПів 2022 рік: про спрощену систему, РРО та облік

00:12:43

Тетяна Мойсеєнко

4.8(83)

Оцініть відео:

Чи потрібен ФОПу бухгалтер у 2022 році? Напишіть у коментарях.

Кількість змін та нововведень, які останнім часом впроваджуються та плануються для ФОПів, здатна завести в глухий кут навіть самого законослухняного та обізнаного підприємця. Черговий законопроєкт, чергові зміни, як тут не загубитися у морі інформації? Давайте розбиратися.

Найгарячіше питання для ФОПів, це застосування РРО. Як сказав голова комітету Верховної ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, у пості-зверненні до підприємців у своєму телеграм-каналі, система фіскалізації набуде чинності з 1 січня 2022 року, вона проста і дуже доступна. Наскільки вона «проста» і «доступна» свідчить величезна кількість запитань, що надходять до експертів нашої бухгалтерської відео платформи останнім часом. Воно і не дивно, адже чинні законодавчі норми надають право не застосовувати РРО з 1 січня 2022 року тільки платникам єдиного податку І групи. Всі інші підприємці, що підпадають під дію Закону про РРО, будуть зобов’язані здійснювати свою діяльність із застосуванням РРО. Адже норма п. 61 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, яка за певних умов дозволяє не застосовувати РРО платникам єдиного податку II, III, та IV групи, діє тільки до 1 січня 2022 року. Зараз право не застосовувати РРО мають підприємці II, III, IV груп обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 320 000 грн, крім тих, які, нагадую, здійснюють: реалізацію технічно складних побутових товарів; реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення, також надання платних послуг у сфері охорони здоров’я; а також підприємці, які підпали під дію реалізації ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Ми недарма докладно загадали це положення ПКУ, адже 2 листопада зареєстровано законопроєкт №6376 про внесення змін до Податкового кодексу, якими пропонується відтермінувати строки розширеного застосування РРО платниками єдиного податку аж до 1 січня 2023 року. І у випадку, якщо станеться диво і законодавці все ж таки підуть на зустріч ФОПам, правила застосування РРО залишаться такими ж, якими вони є на сьогодні. Ну а граничний обсяг доходу трошки збільшиться, до 1 430 000 грн, адже мінімальна зарплата, що є базою для розрахунку цього показника, вже зараз становить 6500 грн і станом на 1 січня 2022 року цей показник не зміниться. Які перспективи прийняття цього законопроєкту покаже час. А поки що готуємося до «простої» і «доступної» фіскалізації.

Йдемо далі. Серед потоку законодавчих ініціатив, що стосуються діяльності ФОПів, законопроєкт №5600, прийнятий Верховною радою. Тож можемо підбити попередні підсумки проте, за якими правилами працюватимуть ФОПи у 2022 році. Звичайно, законотворці не обділили увагою ФОПів-спрощенців. Заплановано змінити, як умови перебування на спрощеній системі для деяких груп єдиноподатників, так і порядок обліку. Йдеться саме про облік доходів та витрат, який ліберальна норма п. 296.1 ПКУ дозволяла вести у довільній формі. Так у випадку підписання законопроєкту №5600 постраждають єдиноподатники III групи – платники ПДВ. Для них буде запроваджено обов’язок вести облік за типовою формою. Форму та порядок заповнення має визначити Мінфін. Також зазначимо, що облік, крім вже звичних паперової та електронної форми, можна буде вести через електронний кабінет.

До речі, практичні поради щодо ведення обліку доходів та витрат через електронний кабінет ФОПа ви можете знайти в одному з випусків на бухгалтерські відео платформі №1, в рубриці «Автоматизація обліку».

Ну а більш детально про ФОПів, а саме про їх податкове перезавантаження у 2022 році розкаже детально Ольга Цілуйко, а також приведе практичні кейси та надасть практичні поради як працювати ФОПам у 2022 році, підготувати річну декларацію, здійснювати товарний облік і облік свої доходів і витрат вже 16 грудня в прямому ефірі в рамках безкоштовного бухгалтерського марафону «Податковий вибух». Реєстрація тут: https://bit.ly/3pphDuS

На цьому облікові нововведення не закінчуються, хоча нововведеннями їх насправді назвати можна умовно. Мова йде про товарний облік у ФОПів, що здійснюють розрахункові операції в розумінні Закону про РРО. Ведення товарного обліку і зараз є обов’язковим згідно зі статтею 3 цього закону, за формою, яка встановлена законодавством. Норми законопроєкту №5600, що вносять зміни до Закону про РРО, конкретизують, що форму обліку затверджує Мінфін. Нагадаємо, що форма ведення товарного обліку вже затверджена наказом Мінфіну №496 і діє з 26 листопада 2021 року. Тож підписання законопроєкту №5600 кардинально не змінює вимог щодо порядку обліку. Натомість законопроєкт уточнює які документи повинні надати підприємці, що ведуть облік товарних запасів, на початок проведення перевірки контролюючими органами. Це документи що підтверджують облік та походження товарних запасів, а саме: документи щодо інвентаризації товарних запасів; документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання; та/або документи на внутрішнє переміщення товарів. Як бачимо, перелік, крім документів що підтверджують рух товарів, містить документ, що підтверджує проведення інвентаризації. Тобто, як мінімум, початкові залишки товарів вносяться в форму обліку на підставі інвентаризаційних описів. У разі відсутності документів на товар у місці продажу, як і раніше, передбачається штраф. Та розмір штрафу становитиме не подвійну вартість такого товару, як передбачено у Законі про РРО зараз, а 100% його вартості. Нагадаємо, що ці вимоги поширюються на ФОПів, що здійснюють розрахункові операції та є підприємцями на загальній системі, єдиноподатниками – платниками ПДВ, та єдиноподатниками що реалізують технічно складні побутові вироби, ліки, медичні вироби та ювелірні товари. Також на єдиноподатників II групи, які надають послуги доступу до мережі Інтернет, чекає неприємна новина, в межах спрощеної системи таку діяльність можуть здійснювати тільки ті ФОПи, які перейдуть на III групу. Цей вид діяльності доповнить вже наявні заборонені види бізнесу для підприємців II групи. Ну і ще один варіант, продовжити надавати послуги доступу до мережі Інтернет, це перейти на загальну систему оподаткування. Звертаємо вашу увагу, що при переході на іншу групу або про відмову від спрощеної системи, Держану податкову службу необхідно сповістити заздалегідь. А саме, не пізніше 16 грудня подати заяву про перехід до III групи або не пізніше 20 грудня подати заяву про відмову від спрощеної системи з метою переходу на загальну.

Ще одне питання, якому не змогли не приділити увагу законодавці, це йдеться про мінімальне податкове зобов’язання, провадження якого передбачається для всіх ФОПів, які є власниками, орендарями, чи користувачами земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь. Таким ФОПам, незалежно від обраної системи оподаткування, доведеться сплачувати різницю між нарахованою за окремою формою суми мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених окремих податків. По суті своїй, це новий податок, який не передбачено чинною системою оподаткування. Зверніть увагу, що першим роком за яким визначається таке мінімальне податкове зобов’язання буде 2022 рік. Відповідно звітність, окремий додаток у складі податкової декларації, буде подаватися вже за 2022 рік у 2023 році. Ну а штрафні санкції при визначенні податкових зобов’язань платників податків з урахуванням мінімального податкового зобов’язання за 2022 рік, а також штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов’язання з ПДФО, розрахованого контролюючими органами, з урахуванням загального мінімального податкового зобов’язання з 2022 року не застосовуватимуть.

Ну а я нагадаю, що 16 грудня стартує великий бухгалтерський марафон «Податковий вибух» від 7eminar.com. І перший ефір буде присвячено податковому перезавантаженню ФОПів у 2022 році. Ольга Цілуйко, податковий фінансовий консультант, приведе приклади на реальних кейсах та надасть поради як вижити та здійснювати діяльність ФОП у 2022 році. Безкоштовна реєстрація тут: https://bit.ly/3pphDuS

***

Залишайте свої коментарі. Будемо вдячні за позитивний відгук! 🤗