Ви дізнаєтесь:
1. Яким способом можна виправити помилку в декларації.
2. Як представити результат виправлення помилки.
3. Чи потрібно уточнювати фінзвітність.
Помилки це є частина нашого бухгалтерського життя і виправляти їх вчасно і вигідно це також є бухгалтерське мистецтво. Отже, коли ми з вами дивимось на закритий період і на нашу і фінансову і податкову звітність, при виникненні помилок постає питання як їх виправити як найкраще.
Давайте з вами подивимось, по-перше, що ми маємо із помилками в обліку бухгалтерському. Класифікація помилок, за правилами бухгалтерського стандарту, поділяє їх на помилки поточного періоду і на помилки минулих років. Зважте, будь ласка, що помилки минулих років це всі помилки які не стосуються періоду поточного. Отже, навіть помилки за 2020 рік вже попадуть у нас до категорії помилок минулого періоду. За проводками, які виправляють помилки в бухгалтерському обліку, це зазвичай коригування 44 рахунку, криється можливість виправляти помилки, ну принаймні, за 10 і 20 років так точно. Тобто обмеження за часом в нас немає. Але коли ми з вами кажемо про помилки минулих періодів з огляду на податкові декларації, зважте, будь ласка, що 44 рахунок може кореспондувати із поданням уточнюючих розрахунків, уточнюючих декларацій з податку на прибуток, лише в межах податкової давності, отже 1095 днів.
Окрім виправлення помилок, якщо були занижені податкові зобов’язання, ми можемо з вами стикнутися і з нарахуванням пені, і з нарахуванням штрафів від податкової служби. Тому, будь ласка, зверніть увагу в який спосіб відображення і нарахованої пені та штрафів буде представлено і в бухгалтерському обліку, на показниках фінансової звітності, і в даних декларації. Зосереджую вашу увагу на тому, що штрафи які можуть бути нараховані при перевірках контролюючих органів і, отже також мають бути відображені у звітності, підлягають коригуванню за рядком 3 декларації з податку на прибуток.
Податковий кодекс дає нам можливість виправляти помилки у два способи, це подання уточнюючого розрахунку і подання поточної декларації разом з додатком ВП. Звісно ж постає питання, який варіант буде найкращий, що вигідніше буде для нас, який варіант застосувати? Для цього, будь ласка, зважмо, по-перше, на розмір штрафу, якщо в результаті виправлення помилки ми з вами маємо недоплату, це відповідно 3% і 5%. І подивимось на зміст помилки, адже подання уточнюючого розрахунку дозволить нам відобразити зміст помилки, розкривши його у додатках. Чого не можна зробити через подання поточної декларації з додатком ВП. Отже, подати додатки за минулі періоди до декларації. Крім цього податковий кодекс наголошує на тому, що категорія підприємств, які оприлюднюють фінансову звітність за 2020 рік і після оприлюднення такої звітності виявляються в цій звітності разом з аудиторським висновком якісь помилки, які торкаються податкової декларації, такі помилки мають бути виправленні через, по-перше, уточнюючий розрахунок, по-друге, до 10 червня 2021 року, якщо казати про звітний рік 2020. І про це, зважте, будь ласка, є окрема норма податкового кодексу. Крім цього хочу звернути вашу увагу, що в декларації, попри систематичні зміни, залишається доволі цікавий підхід щодо представлення результатів виправлення між рядками декларації. В 19 рядку ми бачимо результат звітного періоду, виправлення помилок, якщо йдеться про подання 26 рядка, про подання додатку ВП, або про подання уточнюючої декларації, воно не сумується із показниками поточного періоду. Отже, за результатами прикладу до сплати буде 7 000 грн, але ці 7 000 грн не відображаються в жодному рядку декларації.
Також виникають питання щодо особливості подання додатку ВП. Чому? Тому що немає жодних правил і порядку заповнення декларації з податку на прибуток і всі знання які ми можемо взяти щодо заповнення цього додатку, ми беремо зазвичай із «ЗІР». Подивіться, будь ласка, що роз’яснюють податківці стосовно цього додатку. Ну, по-перше, вони трошечки обмежують наші можливості, зважаючи на те, що один додаток ВП може стосуватися тільки одного звітного періоду і можуть бути уточнені показники, з однією декларацією, з одним додатком ВП. Також зауваження щодо неможливості подання додатків до, власне, додатка ВП, коли ми в такий спосіб виправляємо помилку. І тут також зроблено зауваження, що при необхідності зробити якісь додатки, якісь розшифровки, ми це можемо з вами зробити у вигляді звичайних доповнень у довільній формі. Дуже часто постає питання, на яке також варто звернути увагу, що робити з уточненням фін звітності, подавати її чи не подавати. І власне розглядаючи це питання також нам дають настанову податківці. Якщо виправлення помилки в податковій декларації, а фінансова звітність виправленню не підлягає, то можна не подавати уточнюючу фінансову звітність повторно. Ну і звісно якщо уточнюється і фінансова звітність разом з декларацією, то подається й уточнена інформація податкова, і уточнююча фінансова звітність. Але, зважте, будь ласка, що навіть у випадку, коли ми не подаємо уточнюючу фінансову звітність, в уточнюючій податковій декларації ми все одно маємо з вами представити позначки, що разом з такою податковою звітністю подавалася фінансова звітність як додаток.
Що стосується просто окремого уточнення фінансової звітності, податківці також вбачають можливість це зробити без подання уточнюючої декларації. Ну і нарешті, ми з вами, добралися до фінансових санкцій. Будьте дуже обережні коли ви виправляєте від’ємне значення, адже податківці впевнені, посилаючись на норми податкового кодексу, що зменшення від’ємного значення показника у рядку 19, декларації яка уточнюється, тягне за собою фінансові санкції щодо заниження податкового зобов’язання. Отже, штрафи в цьому випадку доведеться також сплатити. Ну а якщо ви вдастеся до коригувань самостійно, отже будете подавати або додаток ВП, або уточнюючу декларацію і нараховувати самоштрафи, зверніть, будь ласка, увагу, що податківці кажуть, що за такими самоштрафами коригування за рядком 3 у податковій декларації не виникає.
***