Важливо:
1. Z-звіти мають зберігатися в паперовій та/або електронній формі не менше 1 095 днів.
2. Спосіб збереження Z-звітів має забезпечити можливість їх візуального перегляду.
3. Відокремлені підрозділи без касової книги зобов’язані зберігати Z-звіти в електронній формі, місце, спосіб та формат зберігання яких затверджуються внутрішнім документом.
Z-звіт РРО: чи є жорсткі вимоги до форми його зберігання?
На слайді ви бачите вимоги Порядку №547, за яким суб’єкт господарювання має забезпечити збереження Z-звітів в паперовій та/або електронній формі, у будь-який зручний та незаборонений законодавством спосіб, протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ, а це не менше ніж 1095 днів. Крім того, на наступному слайді, ми бачимо, що спосіб збереження Z-звітів має забезпечити ,у тому числі під час проведення перевірки, можливість їх візуального перегляду для підтвердження факту оприбуткування готівки, повноти обліку здійснення розрахункових операцій. Отже суб’єкт господарювання, він сам обирає зберігати Z-звіти в паперовій формі або в електронній. І може так статися, що суб’єкту господарювання буде, або незручно зберігати десь Z-звіти підклеюючи їх до зошита, або складаючи у відповідний файл, або його буде турбувати те, що через певний час певна інформація на цих Z-звітах, вона знешкодиться. І постає питання, а що ж таке збереження Z-звіту в електронному вигляді. На слайді ви бачите витяг з індивідуальної податкової консультації від 04.08.2020 р. №3180/ІПК/99-00-07-05-01-06, де податкова зазначала, що збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних «Z-звітів») в електронній формі забезпечується суб’єктом господарювання із дотриманням вимог, визначених Вимогами №1057.
Ну податкова і пару років тому робила відсилки на Вимоги №1057, проте якщо ви хочете зберігати Z-звіт в електронній формі, то ви маєте звернутися до вашого постачальника, він надасть вам або відповідну флешку, або відповідну програму. Завдяки цим засобам у вас фактично Z-звіти перекочують із вашого РРО до відповідного комп’ютера, там де вони будуть зберігатися у відповідному форматі, ну зазвичай це формат .txt. Ну проте нажаль не всі моделі РРО дозволяють зробити таке збереження в електронному вигляді і деякі суб’єкти господарювання звертаються в податкову за відповідними роз’ясненнями, роблять запити, ну інколи відповіді податкової дуже дивують, податкова каже, що якщо не можете зберігати Z-звіт в електронному вигляді, то тоді зберігайте в паперовому вигляді. Ну і до речі нещодавно серед суб’єктів господарювання пішов такий жарт, що мій центр сервісного обслуговування не хоче заморочуватися на збереженні Z-звітів в електронному вигляді, я буду роздруковувати Z-звіти, фотографувати їх на смартфон, зберігати десь в форматі jpeg, а чим не електронне його зберігання. Проте для деяких суб’єктів господарювання, і ви бачите це на слайді, це відокремлені підрозділи без касової книги, які використовують РРО. Так ось для них підприємство зобов’язане визначити та затвердити внутрішнім документом, і це прописано в абз. 2 п. 2 Положення №148, місце та спосіб зберігання відокремленим підрозділом щоденних Z-звітів у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками ДПС і відповідальну за зберігання цих чеків особу. Отже за загальними вимогами Порядку №547 усі суб’єкти господарювання обирають зручну для себе форму зберігання Z-звіту, або паперову, або електронну. Проте нажаль і досі в Положенні №148, щодо відокремлених підрозділів із РРО без касової книги, лишився обов’язок оприбуткування готівки, як збереження Z-звіту саме в електронній формі.
***