Важливо:
1. Правила використання підприємницького рахунку.
2. Хто контролює зняття готівки ФОПом.
3. У який спосіб зняти готівку.
Чи можна вільно зняти готівку з підприємницького рахунку ФОПа?
У своїй діяльності фізичні особи – підприємці зазвичай використовують два рахунки. Один для підприємницької діяльності, ну а інший вже для власних потреб. І податківці у своїх індивідуальних податкових консультаціях, а також у відповідях на запитання в системі «ЗІР», зазвичай надають такий висновок, який ви бачите на слайді. Що фізична особа – підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством. При цьому податкова орієнтується саме на норми Господарського кодексу України. І начебто тут здається все просто і прозоро, що ФОП може вільно розпоряджатися коштами з власного підприємницького рахунку, в тому числі і знімати готівку. Разом із тим, все впирається в норми Інструкції №103, які ви бачите на слайді. Адже банк (філія, відділення), застосовуючи ризик-орієнтований підхід, має забезпечити отримання від клієнта – суб’єкта господарювання підтвердних документів, на підставі яких здійснюються готівкові розрахунки. Отже ФОП може стикнутися із тим, що коли він забажає зняти готівку зі свого підприємницького рахунку, то банк так само забажає аби фізична особа – підприємець надала якісь підтвердні документи, задля чого саме знімається та готівка.
Звісно ФОП маючи приміром картку «ключ до рахунку» може зняти готівку з підприємницького рахунку у банкоматі. Свого часу Нацбанк щодо картки «ключ до рахунку» висловився у листі від 24.04.2019 р. №57-0007/22460. Адже картка «ключ до рахунку» є банківським продуктом, що за своїми функціональними властивостями належить до корпоративного електронного платіжного засобу. Отже фактично картка має бути якимось чином пов’язана із підприємницькою діяльністю ФОПа. А на наступному слайді ми вже бачимо витяг із Положення №705, що користувачі мають право використовувати корпоративні електронні платіжні засоби для здійснення платіжних операцій відповідно до умов договору з емітентом та вимог законодавства України. Отже банк може поставити ще певні умови щодо використання коштів з корпоративної картки яка прив’язана до підприємницького рахунку ФОПа. Так само на слайді ви бачите, що суб’єкти господарювання не мають права використовувати корпоративні електронні платіжні засоби для виплати заробітної плати, виплат соціального характеру.
Отже якщо ФОП хоче зняти гроші з підприємницької картки, то він може або піти «сміливим шляхом» та, скажімо так, спокійно їх зняти або в банкоматі, або намагатися зняти готівку у відділені банку, і при цьому не думати що або ці кошти може хтось перевірити, або банк щось ще додатково буде зажадати з нього. Так само «обережний шлях», коли ФОП з підприємницької картки перераховує кошти на особисту картку, ну а вже безпроблемно, безболісно, знімає кошти з особистої картки. Якщо ФОП знімає гроші з корпоративної картки, то звісно він їх не оприбутковує, адже ФОПи не ведуть касу. Разом із тим у ФОПа можуть бути наймані працівники. Якщо він зняв гроші з корпоративної картки на якісь господарські потреби і може видати кошти власним працівникам, приміром на якісь закупівлі. При цьому звісно ФОП не веде видаткові касові ордери і йому треба буде подбати про той документ, яким буде оформлено передача даної готівки до свого працівника.
***