Важливо:
1. Яких змін зазнала звітність ФОПів у І кварталі 2021 року.
2. Як звітують ФОПи — роботодавці за І квартал 2021 року.
3. Коли об'єднана звітність не подається.
Що ФОПи подають? Приватні підприємці можуть бути на єдиному податку, можуть бути на загальній системі, а може йти мова про самозайнятих осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Так от, єдиноподатники 1-3 група, а також 4 група СГ, ви подавали декларацію з єдиного податку, а також подавали звіт по ЄСВ за себе. Звіт по ЄСВ за себе ви подавали за результатами року. Вірно? Декларацію з єдиного податку, якщо це 1-2 група, ви подавали за рік, якщо це 3 група, ви подавали поквартально. Якщо 4 група, теж за рік. На передодні подається ця декларація.
Що в цьому плані змінилося? Нічого не змінилося, крім того що змінилась сама форма декларації і нам з вами єдиний податок об’єднали з ЄСВ. І до самої декларації з єдиного податку додали у вигляді додатка до декларації, я далі продемонструю, ось це ЄСВ. Те, яке ми з вами заповнювали за формою Д5 і подавали за результатами року. Пам’ятаєте? Ось, його зліпили. Тому і змінили саму декларацію. Я трошки далі буду демонструвати цей бланк, тобто він є в мене заповнений за зразком, який я собі придумала. Так що ви зможете собі подивитись.
Але я повертаюсь до своєї схемки, яку я собі тут намалювала.
Що стосується підприємців загальносистемників, що у них змінилося? У них декларація про майновий стан та доходи як подавалась за результатами року до 9 лютого, так і далі має подаватися. Ну просто сам бланк змінили. Чому? Тому що туди теж приліпили ЄСВ, той що за результатами року. Нас дуже шанують і переживають щоб ми багато звітів не заповнювали. І тому одна тільки фраза у мене зараз в голові «Нетреба нас так любити, бо нам страшно». Але нас полюбили все рівно і тому нам страшно. Власне ось ці ФОПи загальносистемникими, у платні строку подання звітності, у них теж нічого не змінилося.
Йдемо далі. Хто ще у нас? Самозайняті особи які здійснюють незалежну професійну діяльність: адвокати, нотаріуси, аудитори (які здійснюють свою діяльність як професійні незалежні фахівці). У них теж декларація про майновий стан та доходи, правда у них строк до 1 травня наступного року, так було так і залишили. І що стосується тепер ЄСВ вони теж будуть заповнювати у складі декларації про майновий стан та доходи.
Тобто підсумую. Ми з вами, як підприємці, подавали окремо декларацію свого податку і окремо ЄСВ за себе. Тепер це об’єднали і це стало в декларації жити. Але сам додаток, який додали по ЄСВ, його треба заповнювати за результатами року, до того часу він не подається.
Далі. Усі ФОПи яких я щойно озвучила, все категорії, і спрощенці, і загальносистемники, і ті що здійснюють професійну незалежну діяльність, усі вони можуть мати найманих працівників. Так от, якщо вони мають найманих працівників, то крім отой всієї звітності вони ще мають подати багатоголового динозавра, той що називається податковий розрахунок сум доходу. Той, який настільки має багато голів, що його ніяк не можуть зреалізувати у вигляді електронної звітності, той який до 11 травня подавати. Все. Тому що знаєте що підсумувавши ось ту таку свою загальну схемку, яку я тут собі намалювали, це фактично відповідь на запитання підприємця другої групи, який запитує «а коли мені ту страшну форму, об’єднану, здати?». А я запитую «а у вас є наймані працівники?». Він каже що не має. Тоді ніколи не потрібно вам здавати цю об’єднану звітність.
Може бути знаєте ще що ви не маєте найманих працівників, але у вас є виплати іншим фізичним особам у вигляді ЦПХ, чи ви виплачуєте іншим підприємцям і вважаєте що ви є податковим агентом і вам треба під ознакою «157» відзвітуватися. Немає питань, тоді 4ДФ, який є додатком до податкового розрахунку. Але якщо цього немає, то ось ту об’єднану звітність, яку ми називаємо податковий розрахунок сум доходу и т.д. по тексту, ми не подаємо, якщо не маємо виплат фізичним особам.
***