Відеоблоги

Чи варто ФОПу брати фіндопомогу та які наслідки?

Важливо:

1. Що таке поворотна та безповоротна фіндопомога.
2. Чи оподатковується фіндопомога.
3. Якими є наслідки неповернення фіндопомоги.

 

Оберіть відео для перегляду

5(5)

Оцініть відео:

Чи варто ФОПу брати фіндопомогу та які наслідки?

00:05:41

Ольга Гонзайк

5(5)

Оцініть відео:

Отримання фінансової допомоги дуже зручний інструмент, який досить часто використовується підприємцями. І у зв’язку з цим також часто виникають питання: «а як надання та отримання фінансової допомоги впливає на дохід ФОПа», «які наслідки виникають при неповерненні чи несвоєчасному поверненні фінансової допомоги»?

Давайте розбиратися. Для початку важливо визначитися з поняттями, оскільки фінансова допомога може бути безповоротна, а може бути поворотна. І це суттєво, оскільки дуже впливає на оподаткування.

У ПКУ зазначено що безповоротна фінансова допомога це сума коштів передана платнику податків згідно з договорами дарування, або іншими подібними договорами, або без укладення таких договорів. Також це сума безнадійної заборгованості відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості. Також це сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позивної давності. Або ж це сума кредиту, основна, або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми. Саме з таких видів фінансової допомоги податківці надали консультацію в «ЗІР», категорія 107.01.03 і зазначили, що сума безповоротної фінансової допомоги не є доходом ФОПа – платника єдиного податку, отриманої від здійснення господарської діяльності. Водночас така безповоротна фінансова допомога, як додаткове благо, включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи та оподатковується ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%. Тобто отримати безповоротну фінансову допомогу ФОПу – платнику єдиного податку ну досить дорогувато.

З безповоротною фінансовою допомогою визначилися, тепер давайте розбиратися з поворотною. Згідно норм ПКУ, поворотна фінансова допомога це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який, головне, не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення. Стосовно оподаткування поворотної фінансової допомоги в ПКУ зазначено, що до складу доходів платника єдиного податку не включаються, зокрема, суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та повернутої протягом 12 календарних місяців з дня її отримання. Але така поворотна фінансова допомога може бути повернута невчасно і що тоді? Відповідь на це питання є також у категорії 107.01.03 у «ЗІР». У даній консультації зазначено, що сума поворотної фінансової допомоги, що не повертається протягом 12 календарних місяців з дня її отримання, відображається у складі доходів такого платника за підсумками звітного року/кварталу, на який припадає термін її повернення. Оподаткування невчасно повернутої поворотної фінансової допомоги, здійснюється за основними ставками, визначеними для платників єдиного податку. Також пам’ятаємо, що при перевищенні у податковому періоді обсягу доходу, платник єдиного податку зобов’язаний застосовувати до суми перевищення ставку єдиного податку у розмірі 15%. Тож перш ніж отримати безповоротну фінансову допомогу або невчасно повернути поворотну, зважте всі за та проти.

***

Дивіться всі курси і вебінари прямо зараз на

Кадровій Платформі №1