Важливо:
1. Якими є умови отримання допомоги від ФСС у випадку хвороби ФОПа.
2. Як оформити рішення та подати заяву для отримання допомоги.
3. Які пільги та на яких умовах надаються ФОПу в разі хвороби.
ФОП захворів, як оплатити лікарняний?
ФОП сплачує ЄСВ сам за себе, отже має право на оплату лікарняного листка як застрахована особа. Нагадую що перші п’ять днів він буде фактично хворіти за власний рахунок, ну а вже з шостого дня має право на оплату допомоги з Фонду соцстраху. Разом із тим, ФОП фактично виступає і страхувальником. І з цього приводу у нас висловився Фонд соцстраху з тимчасової непрацездатності, додаток з листа якого ви бачите на слайді. «Фізична особа – платник єдиного внеску при прийнятті рішення про призначення матеріального забезпечення повинна його оформлювати рішенням уповноваженого із соціального страхування, оскільки в цьому випадку фізична особа – підприємець є страхувальником і виступає в якості уповноваженого із соціального страхування страхувальника». Отже якщо у ФОПа немає взагалі найманих працівників і він хворіє сам, то він все одно оформлює це рішення відповідним протоколом. Ну і надалі за загальними нормами п. 2 Порядку №12, який ви бачите на слайді, «… страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочих органів виконавчої дирекції Фонду не пізніше 5 робочих днів і з дати … такого рішення», отже фактично з дати оформлення власного протоколу.
При цьому ФОПу звісно треба відкрити відповідний рахунок, на який Фонд соцстраху йому перерахує допомогу. І зняти цю допомогу або готівкою або перерахувати на не підприємницький рахунок. Питання яке постає при цьому звісно оподаткування податком на фізособу і військовим збором такої допомоги. Адже Фонд соцстраху не хоче виступати податковим агентом і на його думку ФОП має сплатити ПДФО та військовий збір самостійно за результатами річного декларування, як зі звичайного, не підприємницького а громадянського, доходу. Після того як ФОП фактично здійснить певну виплату цих лікарняних, йому, за загальними нормами, треба буде подати повідомлення, про яке йдеться у п. 10 Порядку №12, що після проведення виплат за рахунок коштів Фонду страхувальник надсилає повідомлення про проведення виплат. Повідомлення надсилається страхувальником протягом місяця з дня проведення виплат. Отже на ФОПа розповсюджуються всі ті самі вимоги щодо подання заявки в Фонд соцстраху і щодо подання повідомлення про проведені виплати.
Також хочу нагадати що ФОПи, які хворіють, мають певні пільги. Про них йдеться в ст. 295 ПКУ, у пункті 295.5. «Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця … за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів».
***