Закони про Держбюджет-2025 і підвищення податків опубліковані і діють!
28 листопада Закон про Державний бюджет на 2025 рік та Закон про підвищення податків в України були підписані президентом. Закон про Держбюджет опублікували того ж дня і він набирає чинності з 01 січня 2025 року. А от довгоочікуваний Закон № 4015 про підвищення військового збору (ВЗ) з 1,5% до 5% і про низку інших поправок до Податкового кодексу опублікований 30 листопада і набуває чинності з 1 грудня 2024 року.
Відомо, що 27 листопада Податковий комітет розглядав правки до законопроєкту № 11416-д. Зокрема, пропонують:
-
прибрати оподаткування «заднім числом» для ФОПів. Тобто, не з 1 жовтня, а з моменту набуття законом чинності;
-
залишити незмінною ставку для є-резидентів;
-
включити до витрат з МПЗ підвищення військового збору;
-
доходи 2024 року, які оподатковуються за річним періодом, будуть оподатковані за старою ставкою.
Усі ці зміни спрямовані на забезпечення прозорості податкових умов для бізнесу. Отже Законом № 4015 про підвищення податків запроваджено і після прийнятих правок буде діяти:
-
5% військового збору на заробітну плату з дня набрання чинності законом;
-
для ФОП на тимчасово окупованих територіях, діятиме пільга зі сплати військового збору;
-
для ФОП усіх груп з 1 січня 2025 року буде введено обов’язок сплати військового збору без застосування заднім числом;
-
сплата ЄСВ повертається з 1 січня 2025 року;
-
ФОП на 1-2 групі без найманих працівників буде мати право піти у відпустку або на лікарняний без обов’язку сплачувати ВЗ один раз на рік;
-
військовий збір з доходів, які включаються до декларації про майновий стан і доходи у 2024 році, становитиме 1,5%.
Але як це буде на практиці? Побачимо далі. І про всі зміни будемо розповідати на наших безкоштовних ефірах.
Детально аналізувати наслідки підвищення військового збору та інших змін з податку на прибуток і ПДФО, а також запровадження щомісячної зарплатної звітності, будемо у грудні на відеокурсі «Підвищення ВЗ та ПнП & Щомісячна зарплатна звітність: реалізація змін на практиці».
Усі бронювання з 1 грудня будуть через «Дію»
З 1 грудня 2024 року змінюються правила бронювання працівників, які є військовозобов’язаними. Бронювання військовозобов’язаних буде здійснюватися лише в електронній формі засобами Порталу «Дія».
Відстрочки, надані до 1 грудня 2024 року за рішенням Мінекономіки, та відстрочки, які були надані через Портал «Дія» до зазначеної дати, продовжують діяти ще протягом 3 місяців – до 28 лютого 2025 року (але в межах строку, на який вони надавалися).
Працівник, якому нараховано заробітну плату за кожен місяць останнього звітного періоду (квартал) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 не може бути заброньований. Нині ця сума становить 20 000 грн.
Орган, який прийняв рішення про визначення підприємства чи установи критично важливими, буде здійснювати постійний моніторинг їхньої діяльності за звітний податковий період та перевірку відповідності встановленим критеріям.
Остання індексація у 2024-му: що врахувати у грудні
Після довгої заморозки індексація знову повернулась у 2024 році. Тож як зміниться індексація зарплати у грудні? Нагадаю, що у 2024 році базові місяці визначалися таким чином:
-
Грудень 2023 року – якщо оклади не підвищували у 2024 році. Обчислення індексу споживчих цін для індексації зарплати проводиться наростаючим підсумком з січня 2024 року.
-
Місяць підвищення окладів – якщо оклади підвищували у місяцях 2024 року.
Незалежно від розміру зарплати індексація проводиться в межах прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2024 – це 3028 грн. Такий самий показник закладений у проєкті Державного бюджету на 2025 рік. Понад цю суму зарплата не індексується.
Як же вплине індекс інфляції за жовтень 101,8% на індексацію зарплати у грудні?
У разі коли базовий місяць – грудень 2023 року, відповідно у грудні 2024 року сума індексації – 254,36 грн. Якщо базовий місяць – січень 2024-го, сума індексації у грудні – 236,18 грн.
У грудні 2024 року виникне поточна індексація, якщо посадовий оклад підвищували включно по серпень 2024 року. Наприклад, якщо базовий місяць – січень 2024 року, сума індексації у грудні – 236,18 грн. Якщо базовий місяць починається з вересня, то поточної індексації у грудні не буде. Сума індексації за грудень не переноситься на січень 2025 року. Адже заплановано нове «обнулення» індексації з новим базовим місяцем, а саме: груднем 2024 року.
Щоб індексація завдавала менше клопоту, рекомендуємо скористатися калькулятором індексації зарплати. Крім того, калькулятор дає можливість розрахувати індексацію, якщо працівник відпрацював неповний місяць. Для цього необхідно поставити галочку біля показника «Розрахувати індексацію працівника за неповний місяць» та заповнити інформацію для обчислення.
З 1 грудня 2024 року вводиться режим експортного забезпечення (РЕЗ)
У червні цього року Рада прийняла Закон (від 09.05.2024 № 3706-IX), яким доручила Кабміну на тимчасовій основі, на період воєнного стану, запроваджувати режим експортного забезпечення (далі – РЕЗ) ПДВ при вивезенні за межі митної території України окремих видів товарів (зокрема, сільгосппродукції). До 1 грудня оподаткування та звітність за такими операціями здійснювалась за загальними нормами.
Суть РЕЗ полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у порядку та на умовах, визначених ст. 192 Закону України від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» (далі – Закон № 959).
Зверніть увагу, що на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого КМУ, за операціями з експорту сільгосппродукції, до якої застосовується цей режим, забороняється:
-
зарахування зустрічних вимог;
-
використання рахунків резидентів, відкритих за кордоном, для отримання грошових коштів від нерезидентів;
-
використання інших форм грошових розрахунків із нерезидентом, що не передбачають рух коштів в інвалюті з-за кордону на рахунки резидентів в Україні.
Якщо коротко, то РЕЗ передбачає:
-
експорт окремих видів товарів лише зареєстрованими платниками ПДВ;
-
встановлення мінімальних експортних цін на товари, щодо яких діє режим експортного забезпечення;
-
оформлення та реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних попередньої податкової накладної (далі – ПН) до початку процедури митного оформлення товарів;
-
електронний обмін інформації між Національним банком, Державною податковою службою та Держмитслужбою для відстеження та контролю дотримання експортерами вимог законодавства.
Детально зміни в РЕЗ розбираємо у статті «Режим експортного забезпечення товарів (РЕЗ): що це таке і коли він почне працювати».
До 17 грудня потрібно затвердити графік відпусток на 2025 рік
Нагадаю про затвердження графіків відпусток на 2025 рік. Якщо щорічна відпустка буде надаватися з 1 січня 2025 року, то графік відпусток на 2025 рік слід затвердити до 17 грудня 2024 року, оскільки відповідно до ст. 10 Закону про відпустки роботодавець повинен виконати свій обов’язок і попередити працівника про початок відпустки не пізніше ніж за 2 тижні.
Тому до 17 грудня необхідно:
-
провести роз’яснювальну роботу серед працівників підприємства стосовно норм законодавства про відпустки;
-
отримати інформацію щодо періодів надання відпусток та узгодити її в окремих структурних підрозділах, скласти проєкти зведеного графіка відпусток;
-
скласти зведений графік відпусток та узгодити з керівниками окремих напрямів роботи підприємства;
-
погодити графік відпусток із профспілкою для подання остаточного варіанта на затвердження роботодавцю.
19 грудня оприлюднять перелік платників клубу «Білого бізнесу»
Перший Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства буде затверджено не пізніше останнього робочого дня листопада (29 листопада 2024 року) та оприлюднено на п’ятнадцятий робочий день з дня його затвердження (19 грудня 2024 року).
Вже зараз на сайті «Територія високого рівня податкової довіри» платники можуть дізнатися, як долучитися до переліку та які переваги можна отримати. Крім того, там буде інформація з розрахованими середніми показниками критеріїв у розрізі регіонів, видів економічної діяльності, груп платників податків та періодів.
Платники можуть уточнити свої показники на початку грудня та дізнатися, чи увійдуть вони до переліку у своєму Електронному кабінеті. Ця інформація надасть можливість платнику порівняти результати своєї діяльності та розрахунків з бюджетом із середніми значеннями цих показників загалом по Україні. Нагадаємо, що підприємства, які будуть включені до переліку, отримають низку переваг в адмініструванні податків, зборів і платежів, зокрема:
-
буде введений мораторій на проведення документальних перевірок, окрім деяких їх видів;скорочені строки камеральних та документальних перевірок при отриманні бюджетного відшкодування;
-
скорочені строки надання індивідуальних податкових консультацій;
-
для таких платників спрощується механізм взаємодії з податковою, оскільки для кожного з них буде визначено комплаєнс-менеджера для підвищення якості їхнього обслуговування.
До речі, для платників податку на прибуток у грудні готуємо відеокурс «Річний податок на прибуток – 2024: оптимізація, доходи / витрати, пільги та Декларація».
Інформування ТЦК про авто на підприємстві до 20 грудня
До 20 грудня підприємствам необхідно проінформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) про наявність автотранспорту. Форму відповідної відомості затверджено як додаток 1 до Положення № 1921. Відомість подається підприємствами будь-якої форми власності. Але, коли у Вас на балансі взагалі відсутні транспорт та / або техніка (їх не було, чи вони повністю «вибули»), порожню Відомість подавати не треба.
Отже, цей обов’язок встановлено лише для підприємств, а ФОП та звичайні фізичні особи не зобов’язані подавати Відомість.
Якщо після подання останньої Відомості (строком до 20.12.2024) у вас не було ніяких змін в облікових даних транспортних засобів і техніки, а також громадян, які на них працюють, Відомість все одно подають.
На керівників юросіб, які мали подати таку інформацію, але не зробили цього вчасно, чекатиме адмінштраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Отже, за неподання, несвоєчасне подання Відомості, перекручення наведеної в ній інформації (та за інші порушення правил військово-транспортного обов’язку) керівник може отримати адмінштраф у розмірі 300 – 500 НМДГ (5100 – 8500 грн).
З 24 грудня діють нові форми для платників ЄП
Наказом від 11.09.2024 № 440 до форм реєстраційних документів для платників єдиного податку Мінфін вніс зміни. Вони носять більш косметичний характер, окрім форми заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, її викладено в новій редакції.
Зміни внесено до:
-
форми заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308. Зокрема форму заяви викладено в новій редакції;
-
форми розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у п. 3 після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)»; у п.п. 5.1 п. 5 слова «доходи у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій)» замінили словами «доходи в грошовій формі (готівковій або безготівковій, у тому числі з використанням електронних грошей)»;
-
форми запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у тексті цієї форми після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)»;
-
форми витягу з реєстру платників єдиного податку, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у тексті цієї форми після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)» та слово «П. І. Б» замінити словами «Власне ім'я та прізвище».
Наказ № 440 набирає чинності через 60 днів з дня його офіційного опублікування. Отже, нові зміни запрацюють з 24 грудня 2024 року.
З 24 грудня ОМС передаватимуть інформацію щодо пільг з податків
Кабмін постановою від 18.10.2024 № 1191 запровадив оновлений порядок надання місцевими органами інформації щодо ставок та податкових пільг з місцевих податків через через інформаційно-аналітичну систему управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA». Змінено форми додатків, що затверджені постановою № 1330, та додано нові, зокрема оновлено:
-
інформацію щодо ставок та податкових пільг із сплати місцевих податків та / або зборів (додаток 1);
-
ставки земельного податку (додаток 2);
-
перелік пільг із земельного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 3);
-
ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (додаток 4);
-
перелік пільг із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 5);
-
ставки туристичного збору та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 6);
-
ставки збору за місця для паркування транспортних засобів та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 7);
-
перелік пільг із транспортного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 8);
-
ставки єдиного податку для платників єдиного податку першої групи (додаток 9);
-
ставки єдиного податку для платників єдиного податку другої групи (додаток 10);
-
ставки орендної плати (додаток 11).
Постанова № 1191 офіційно опублікована у виданні «Урядовий кур’єр», 25.10.2024, № 217, порядок набрання чинності – через 60 днів з дня опублікування.
До кінця цього року МСЕК будуть ліквідовані
До кінця 2024 року планується ліквідація МСЕК, які встановлюють інвалідність. Натомість буде запроваджено цифрову, прозору модель на європейський зразок.
Про це йдеться в указі президента Володимира Зеленського. 22 жовтня 2024 року було звільнено керівництво Центральної МСЕК.
Крім того, впродовж трьох місяців перевірятимуть рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям. Необгрунтовані рішення переглянуть. В указі зазначається, що за два тижні буде створений план цифровізації процесів МСЕК. А протягом тижня буде проведено аудит пенсійних виплат по інвалідності для держслужбовців.
Реєстрація податкових накладних в ЄРПН
Платникам ПДВ нагадуємо про граничні строки реєстрації ПН у ЄРПН. Протягом дії воєнного стану в Україні та 6 місяців після його припинення, відповідно до п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, ПН/РК реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних враховуючи граничні строки:
-
5 грудня – ПН та РК, складені з 1 по 15 листопада;
-
18 грудня – ПН та РК, складені з 16 по 31 листопада;
-
20 грудня – Зведені ПН та РК, складні у листопаді за операціями за п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ.
Норма тривалості робочого часу на грудень 2024 року
У грудні триватиме воєнний стан, відповідно буде святковий день 25 грудня – Різдво Христове. За мирних часів в цей день ми відпочивали б, але під час воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не діють (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Тому 25 грудня (понеділок) буде звичайним днем.
У розділі «Довідники» Ви можете знайти у зручному форматі норми тривалості робочого часу на 2025 рік.