Відеоблоги

Що очікувати у вересні 2023

Оберіть тему для перегляду

4.7(15)

Оцініть відео:

З 1 вересня звітуємо з ПДВ за новою формою

00:02:09

Олена Афоніна

4.7(15)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

З 1 вересня допомога продовжується для тих ВПО, чий майновий стан потребує підтримки

00:02:13

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Зміни в роботі е-каталогу в електронній системі закупівель

00:02:43

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

4.5(8)

Оцініть відео:

Кабмін продовжив дію ПСО щодо постачання газу для виробників тепла

00:01:52

Олена Афоніна

4.5(8)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

У вересні планується черговий перегляд виконання зобов’язань Україною перед МВФ

00:04:07

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

До 30 вересня 2023 року слід сплатити податок на «Конструктивні дивіденди»

00:03:18

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

До 30 вересня 2023 року суб'єкти у сфері медіа зобов'язані погодити свою структуру власності

00:01:26

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:39

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

З 1 вересня звітуємо з ПДВ за новою формою

Наказ Мінфіну від 17.05.2023 № 256, який набрав чинності з 1 серпня 2023 року, вносить зміни до:

Тож від 1 серпня 2023 року ви вже застосовуєте нові форми ПН/РК, зокрема і ПН/РК. Нагадаю, що податківці попередили, що застосування старої форми ПН тягне за собою відмову в її реєстрації у ЄРПН.

А вже з 1 вересня 2023 року діє оновлена форма податкової декларації з податку на додану вартість, яка подається, починаючи зі звітного (податкового) періоду за серпень 2023 року.

Зверніть увагу! Форма самої декларації залишилася незмінною, а от додаток 4 до неї викладено в новій редакції.

Також починаючи з 1 вересня 2023 року, за оновленою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.


У вересні лектори Сергій Дробоття та Ольга Самофалова готують передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 відеокурс «Все про ПН/РК: складання, реєстрація, практика (роз)блокування, критерії ризиковості, таблиця даних ПП, виправлення помилок».

З курсу можна дізнатися, як правильно складати ПН/РК, а саме про обов’язкові реквізити та правила виправлення помилок. Також лектори розглянуть приклади заповнення ПН/РК в різних господарських операціях, покажуть, як реєструвати ПН/РК, розберуть всі можливі причини блокування, критерії ризиковості платника податків та господарських операцій. Ви опануєте алгоритм розблокування, знатимете, як подати таблицю даних платника ПДВ, 20-ОПП, інші документи та розумітимете, як правильно оскаржити рішення податківців. Відеокурс буде доступний передплатникам з 28 вересня за посиланням.

З 1 вересня допомога продовжується для тих ВПО, чий майновий стан потребує підтримки

11 липня уряд прийняв постанову № 709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», яка вносить зміни до порядку призначення виплат на проживання для ВПО.

Отже, всім внутрішньо переміщеним особам, які зараз отримують допомогу, з 1 серпня 2023 року автоматично продовжено виплату допомоги ще на 6 місяців – до кінця січня 2024 року. Звертаємо увагу, що громадянам для продовження виплат ніяких додаткових дій чинити не потрібно, виплати продовжуватимуться автоматично.

А з 1 вересня допомога продовжується для тих громадян, чий майновий стан потребує такої підтримки, і не продовжується для громадян, чий майновий стан дозволяє здійснювати суттєві витрати без допомоги держави.

Також звертаємо увагу, що для внутрішньо переміщених осіб, які вперше звернуться за отриманням допомоги після 1 серпня 2023 року допомога призначається на пів року на сім’ю та буде виплачуватися щомісячно одному з членів сім’ї (уповноваженій особі) з розрахунку на кожного члена сім'ї.

Тож з 1 вересня 2023 року виплата допомоги припиняється для ВПО, які з 1 серпня 2023 року придбали:

  • транспортний засіб (механізм), з року випуску якого минуло менш як п’ять років, крім визначених виключень;

  • земельну ділянку, квартиру, будинок або інше нерухоме майно (крім житла, отриманого коштом державного або місцевого бюджету) на суму більше ніж 100 тис. грн;

  • мають на депозитному банківському рахунку кошти або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тисяч гривень;

  • іноземну валюту безготівково та/або готівково (крім валюти, отриманої від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму більше ніж 100 тис. грн;

  • мають у власності житло, частину житла, що розташоване на інших територіях ніж тих, де ведуться активні (можливі) бойові дії або які є окупованими, площею менш як 13,65 м2 на одного члена сім’ї.

Зміни в роботі е-каталогу в електронній системі закупівель

З 1 вересня набудуть чинності правки в закупівельному законодавстві відповідно до постанови КМУ від 04.07.2023 № 677 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань публічних закупівель» з урахуванням вимог Закону від 25.12.2015 № 922-VIII «Про публічні закупівлі».

В цілому Постанова № 677 набула чинності 6 липня 2023 року, а от основні зміни, які стосуються роботи в Prozorro Market, набрали чинності з 1 вересня 2023 року. Отже, оновлені правила роботи з е-каталогом запрацювали саме з цієї дати. Змін зазнав і порядок наповнення каталогу (це взаємодія адміністратора і постачальника, яка замовникам не цікава), і порядок закупівель.

В Порядку функціонування електронної системи закупівель і проведення авторизації електронних майданчиків, який затверджений постановою КМУ № 166, з'явились уточнення, завдяки яким за подання учасником тендерної пропозиції, що була розкрита електронною системою закупівель, справляють плату шляхом додавання розміру плати згідно з п. 5 Порядку № 166 та нарахуванням ПДВ.

Завдяки цим змінам суму рахунків на оплату послуг за використання електронного майданчика для участі в закупівлях для всіх учасників збільшено на суму ПДВ.

Також підкориговано Порядок формування та використання електронного каталогу, який затверджений постановою КМУ від 14 вересня 2020 року № 822. Зокрема, замовники зобов’язані включати проєкт договору під час оголошення запиту пропозицій. Зверніть увагу: умови договору мають відповідати тим, що були зазначені в запиті.

Також, починаючи з 1 вересня 2023 року, замовнику при оголошенні закупівлі, слід урахувати, наступне:

  • якщо вартість товару не перевищує 500 тис. грн, він може вказати інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення, включаючи конкретну торговельну марку, у запиті пропозицій постачальників;
  • якщо вартість товару дорівнює або перевищує 500 тис. грн, запит пропозицій постачальників також має містити інформацію про характеристики товару та їх допустимі значення.

Зверніть увагу, що замовник має отримати не менше ніж дві пропозиції від постачальників, які відповідають характеристикам зазначених у запиті пропозицій постачальників товарів.

І на останок, з 1 вересня починає діяти нова редакція п. 12 Закупівельних особливостях, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 № 1178. Тобто перша редакція п. 12 закупівельних особливостей, що діяла з 6 липня 2023 року, втрачає чинність. Врахуйте це в роботі.

Кабмін продовжив дію ПСО щодо постачання газу для виробників тепла

На засіданні уряду 22 серпня було прийнято рішення про продовження дії Положення про покладання спеціальних зобов’язань на ринку природного газу (так зване ПСО), що дозволить зберегти без змін тарифи на тепло для населення. Зміни, внесені постановою КМУ № 896, застосовуються з 1 вересня 2023 року.

ТОВ «ГПК “Нафтогаз Трейдинг”», на яке покладено спеціальні обов’язки з постачання природного газу, буде реалізовувати газ за такими цінами:

  • 7 420 грн/тис. куб. м – для виробників тепла для населення;
  • 16 390 грн/тис. куб. м – для виробників тепла для бюджетних організацій.

Ціна для інших споживачів визначатиметься за формулою, але базова ціна, з урахуванням нинішньої ситуації на ринку, буде зменшена у 2-3 рази до 16 390 грн. Раніше застосовувалася ціна у 38 325 грн.

Також запроваджено гнучкий механізм використання фіксованих обсягів газу виробниками тепла під час опалювального сезону. Відтепер виробники теплової енергії зможуть використати зекономлений протягом місяця ресурс фіксованого обсягу газу в наступних періодах опалювального сезону.

Уряд також ухвалив рішення призупинити договірне списання коштів з рахунків підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) за несвоєчасну оплату за газ. Тепер у них буде залишатися 35 % коштів, отриманих від споживачів тепла за надані послуги. Це дасть можливість підприємствам ТКЕ скеровувати гроші на свої першочергові потреби. Ухвалена норма буде діяти з 1 вересня до 31 грудня 2023 року.

У вересні планується черговий перегляд виконання зобов’язань Україною перед МВФ

У вересні планується черговий перегляд виконання зобов’язань, взятих на себе владою перед МВФ, але вже зрозуміло, що з виконанням структурних маяків, визначених у меморандумі з МВФ, є затримки. Саме на МВФ орієнтуються решта донорів, оцінюючи прогрес України на шляху реформ. Що саме пішло не так і в чому полягають ризики, прокоментували Укрінформу експерти та учасники, наближені до процесу.

Зокрема, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк вважає, що ситуація з простроченням виконання маяків є серйозною, й у вересні, коли відбудеться черговий перегляд виконання угоди з МВФ, Україну очікують проблеми.

Цю ситуацію пан Железняк пояснює так: є 23 маяки МВФ з певними термінами виконання, і п’ять з них Україна вже виконала. Натомість ми не повернули декларування, хоча був термін до 1 липня, і не запустили реформу ОГТСУ (оператора газотранспортної системи України), термін якого також був до 1 липня. І коли надійде черговий квартальний перегляд виконання угоди з МВФ, а це відбудеться у вересні, у нас будуть великі проблеми.

Він зауважив, що прийняття податкового законопроєкту № 8401 українська влада просила МВФ перенести на місяць його ухвалення, бо не встигали проголосувати. І наче виконали зобов’язання, але в останній момент була прийнята правка, що фактично прибирає податкові перевірки, а це є прямим порушенням домовленостей з МВФ.

Експерти вважають, що через невиконання структурних маяків Фонд може припинити виплати траншів за своєю програмою. І хоч ці суми для нас не надто великі, бо Україна отримує більше від уряду США та Євросоюзу, їхня зупинка дуже боляче вдарить по репутації.

Зі свого боку МВФ уважно спостерігає за виконанням маяків, зокрема податкового. Наразі вивчається остаточна версія Закону № 3219 на предмет встановлення його відповідності погодженій стратегії. Це й визначить, був виконаний цей структурний маяк або ні. 

Що стосується інших проблемних маяків, то попри позитивні висловлювання представників МВФ, очевидно, що Україна вже прострочила терміни у двох реформах (удосконалення корпоративного управління ОГТСУ та в електронному декларуванні). І зважаючи на наявні репутаційні та фінансові ризики, влада має якнайшвидше виправити ситуацію, щоб не позбутися частини підтримки. Отже, чекаємо на остаточне рішення МВФ, яке має бути у вересні 2023 року.

Також нагадаю, що відповідно до Закону № 3219, з 1 жовтня повертається відповідальність за порушення законодавства про РРО. Для того, щоб ФОПам та юридичним особам не наразитися на штрафи і розібратися з питаннями сфери РРО, Тимур Алієв підготував відеокурс «РРО/ПРРО і каса -2023: використання, помилки, відповідальність».

Передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримають 7 відеоуроків, з яких дізнаються, кому з ФОПів та юросіб необхідно застосовувати РРО/ПРРО, розберуться з відмінностями РРО від ПРРО та знатимуть, що вибрати. Також лектор розкаже, хто такий платіжний посередник та що таке дистанційні платежі, зазначить, як провести реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій, в які строки подається 20-ОПП, повідомлення про касира. На курсі покажуть, як проводиться перереєстрація та скасування реєстрації, зазначать вимоги до фіскального чека, особливості роботи з РРО/ПРРО (відкриття та закриття зміни, службові операції, звітування, робота з ПРРО в офлайн-режимі).

Крім того, Тимур Алієв роз’яснить правила роботи каси й проведення касових операцій, а саме організацію роботи з готівкою, розкаже, що таке ліміт каси, обмеження готівкових сум, а ще підкаже, як контролювати на місцях дотримання касової дисципліни. Передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 відеокурс буде доступний з 21 вересня за посиланням.

До 30 вересня 2023 року слід сплатити податок на «Конструктивні дивіденди»

Податківці нагадують про наближення періоду подання звітності та сплати податків з доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів (далі – «конструктивні дивіденди»).

Перелік операцій, які прирівнюються до дивідендів, наведено у пп. 14.1.49 ПКУ.

Але слід звернути увагу на вимогу пп. 141.4.2 ПКУ щодо оподаткування податком на доходи нерезидента виплат, які прирівнюються до дивідендів через невідповідність ціноутворення в таких операціях принципу «витягнутої руки», визначеному у п. 39.1 ПКУ.

Отже, у разі недотримання принципу «витягнутої руки» виявлені відхилення прирівнюються до дивідендів з таких операцій:

  • суми доходів у вигляді платежів за цінні папери (корпоративні права), що виплачуються на користь нерезидента, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;

  • вартість товарів (робіт, послуг), крім цінних паперів та деривативів, що придбаваються у нерезидента, у контрольованих операціях понад суму, яка відповідає принципу «витягнутої руки»;

  • сума заниження вартості товарів (робіт, послуг), які реалізуються на користь нерезидента, у контрольованих операціях порівняно із сумою, яка відповідає принципу «витягнутої руки».

Починаючи з 1 січня 2021 року, зазначені доходи оподатковуються за ставкою 15 %, якщо інше не передбачено міжнародними угодами, або за формулою, яка визначена пп. 141.4.2 ПКУ.

Граничний термін сплати податку на доходи нерезидентів («конструктивних дивідендів») за проведені коригування контрольованих операцій 2022 року спливає 30 вересня 2023 року.

Але перед цим слід задекларувати такі виплати шляхом подання додатка ПН до декларації з податку на прибуток підприємств за три квартали 2023 року та/або за 2023 рік. Зобов’язання відображаються у декларації з податку на прибуток того звітного періоду, в якому вони сплачені до бюджету. Водночас необхідно враховувати своєчасність сплати податку, зокрема у випадку порушення терміну сплати необхідно відобразити та сплатити штрафні санкції та пеню.

Звертаємо увагу, що незалежно від факту звільнення від оподаткування, відповідно до міжнародних договорів, об'єкт оподаткування відображається в додатку ПН до декларації з податку на прибуток.


Запрошую бухгалтерів підприємств приєднатися до уроків онлайн-школи «Бухгалтерія підприємства + практика в Програмі BAS», яка з липня по грудень проходить на Бухгалтерській Відеоплатформі №1.

Програма онлайн-школи складається з дев’яти модулів. В кожному модулі є практичні заняття в Програмі BAS, додатковий урок з онлайн-відповідями лекторів на запитання та додаткові практичні матеріали за темами модулів. Перші два модулі, а саме модуль 1 «Формування статутного капіталу» і модуль 2 «Облік необоротних та нематеріальних активів», вже доступні передплатникам Бухгалтерської відеоплатформи №1. У вересні готуються до публікації ще два модулі, зокрема модуль 3 «Запаси, МШП, ТМЦ та незавершене виробництво» з Любовʼю Романчук і модуль 4 «Собівартість продукції та послуг» з Іриною Літвінчук.

Доступ до модулів та програми онлайн-школи знайдете за посиланням.

До 30 вересня 2023 року суб'єкти у сфері медіа зобов'язані погодити свою структуру власності

31 березня 2023 року набрав чинності Закон України № 2849-IX «Про медіа». 

Впровадження цього закону не може відбутися за один день. З огляду на складність процесу імплементації нормативно-правових актів частина положень закону набуває чинності поступово, а частина може взагалі потребувати правок перед імплементацією. Зокрема:

  • до 30 квітня 2023 року було ухвалено перелік осіб, які створюють загрозу національній безпеці, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтв;
  • до 30 вересня 2023 року всі суб'єкти у сфері медіа зобов'язані погодити з вимогами закону свою структуру власності;
  • з 31 березня 2023 до 1 січня 2024 року тижневий обсяг програм новин державною мовою телемовника або радіомовника має становити не менше ніж 75 % загальної тривалості всіх програм новин, поширених у кожному проміжку часу між 7-ю та 18-ю годиною і між 18-ю та 22-ю годиною, і вже з 1 січня 2024 року цей обсяг має становити не менше ніж 90 %.

До речі, Закон № 2849 суттєво розширив повноваження Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, зокрема регулятор реєструватиме онлайн-видання та друковані медіа.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок нагадаю про податки, які необхідно сплатити у вересні за перше півріччя 2023 р., а також про статистичні звіти й податкові декларації та заяви, які необхідно подати у граничні строки:

1 вересня – останній день подання за півріччя звіту про вартість природного газу, який постачається споживачам, і звіту про вартість електроенергії, яка постачається споживачам. 

8 вересня – останній день сплати податку на прибуток підприємств виробниками сільськогосподарської продукції за період із 01.07.2022 по 30.06.2023.

15 вересня – останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з IV кварталу 2023 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік.

20 вересня – останній день подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з IV кварталу 2023 року.

29 вересня – останній день подання звіту про контрольовані операції за 2022 рік та повідомлення про участь у міжнародній групі компаній за 2022 рік.