Прощання з «воєнними» пільгами, скасування 2 % ЄП, відновлення перевірок, РРО-штрафи
Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 8401, який з 1 липня 2023 року передбачає скасування всіх податкових пільг для підприємців, тобто ФОПи платитимуть податки так само як до війни. Отже, вже літом можуть бути скасовані пільги для ФОПів, тобто з 1 липня. ФОПи 1 та 2 групи обов'язково мають сплачувати єдиний податок.
Крім цього, планується відновлення документальних перевірок, що не вплине на підприємців, які працюють в рамках закону. Але, якщо фізична особа веде незареєстрований бізнес, на неї чекає значний штраф.
Також законопроєкт передбачає поновлення перебігу строків, а саме перебігу строків подання податкової звітності, строків проведення перевірок, строків отримання податкової інформації контролюючими органами, строків проведення процедури адміністративного оскарження, строків надання індивідуальних податкових консультацій та інших.
А ще прийнятий законопроєкт поверне штрафи за роботу без РРО, тобто з 1 липня буде застосовуватися штраф за невикористання касових апаратів підприємцями в розмірі 100 % – 150 % від суми придбаного товару без видачі чека.
Нагадаю, що з початку 2022 року ФОПи мали працювати з РРО, якщо мають валютну виручку, POS-термінал або інтернет-еквайринг.
Законопроєкт не передбачає підвищення податків і не запроваджує нових ставок податків, а норми спрямовані насамперед на повернення податкового законодавства в довоєнний стан.
До того ж з 1 липня очікуються такі зміни, зокрема скасування спрощеної системи оподаткування у розмірі ЄП 2 % від доходу, тобто ФОПи 3 групи повернуться на ту систему оподаткування, з якої вони перейшли на пільгову під час війни. Підприємства, які перейшли на спрощену систему оподаткування, повернуться на загальну систему зі сплатою податку на прибуток та інших обов’язкових платежів. Отже, платники податків після 1 липня будуть автоматично повернуті на ту систему оподаткування, на якій вони були до впровадження двовідсоткового оподаткування. Виникає запитання, якщо все це буде тільки з 1 липня, то для чого ж це потрібно знати зараз?
Річ у тім, що ФОПи – платники ЄП 3 групи, які з дати державної реєстрації вибрали спрощену систему оподаткування за ставкою 2 % і хочуть залишитися на єдиному податку, можуть з 1 липня змінити ставку єдиного податку з 2 % на 5 %. Для цього вони мають право самостійно відмовитися від використання особливостей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято таке рішення. У разі зміни ставки єдиного податку заява подається платником ЄП третьої групи не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, в якому буде застосовуватися така ставка. Таким чином, новостворені ФОПи, які з дати державної реєстрації вибрали спрощену систему оподаткування за ставкою 2 %, з 1 липня можуть перейти на ставку єдиного податку у розмірі 5 % тільки за умови подання заяви про зміну ставки єдиного податку не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку III кварталу 2023 року, тобто до 15 червня.
Як зміниться життя ФОПів та юридичних осіб після скасування пільг і анулювання 2 %, розбирає Ірина Губіна на курсі «Повернення довоєнних правил оподаткування: перевірки, штрафи, наслідки для ЮО та ФОП». Вже на початку червня передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 матимуть доступ до курсу за посиланням.
Щоб підготуватися до липневих змін, у нас з вами є цілий місяць, тому запрошую опанувати практичний відеокурс «Внутрішній аудит: як підготуватися до відновлення податкових перевірок з 1 липня 2023 року». Його проводить експерт з бухгалтерського обліку та оподаткування, сертифікований аудитор України Інна Панченко. З 1 червня курс доступний передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 за посиланням.
Оновлений Порядок обміну е-документами з контролюючими органами
Мінфін наказом від 07.04.2023 №177 ухвалив зміни до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.2017 № 557. Зміни набудуть чинності з 1 червня 2023 року і стосуються набуття статусу суб’єкта електронного документообігу (далі СЕД) без укладення договору.
Цей Порядок визначає правила організації обміну електронними документами між суб'єктами електронного документообігу.
Порядком визначені такі поняття:
-
Повідомлення про набуття статусу суб’єкта електронного документообігу – це інформаційне повідомлення, що формується програмним забезпеченням контролюючого органу у складі першої квитанції та засвідчує факт набуття платником податків статусу СЕД після отримання контролюючим органом першого будь-якого електронного документа.
-
Друга квитанція – це електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами електронної ідентифікації, обробки, перевірки обов’язкових реквізитів електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) або реєстрації такого електронного документа.
Уточнено, що суб’єкти електронного документообігу самостійно визначають режим доступу до електронних документів, які містять конфіденційну інформацію, та встановлюють для них систему захисту.
Набуття статусу суб’єкта електронного документообігу здійснюється шляхом надсилання до податкової першого будь-якого електронного документа. Підтвердженням набуття цього статусу є отримання автором повідомлення першої квитанції про набуття статусу.
У день припинення електронного документообігу податкова повідомляє автора про припинення електронного документообігу (із зазначенням причини) шляхом надсилання автоматично сформованого повідомлення про припинення електронного документообігу в Електронний кабінет або на електронну адресу, внесену до облікових даних автора, із зазначенням дати припинення за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку.
Також внесено зміни до додатків Порядку, а саме виключено додаток 1 «Примірний договір про визнання електронних документів» та у додатку 2 змінено назву з «Повідомлення про припинення дії договору про визнання електронних документів» на «Повідомлення про припинення електронного документообігу». А у формі цього додатка слова «Дію Договору та пов'язаних з ним Повідомлень припинено:» замінено словами «Електронний документообіг припинено з контролюючим органом:».
Порядок надання відомостей з реєстру юросіб, ФОПів та громадських формувань по-новому
Наказом Мінʼюсту від 05.05.2023 №1692/5 затверджено новий Порядок надання відомостей з Реєстру юросіб, ФОПів та громадських формувань, який набуде чинності 2 червня 2023 року.
Новим Порядком визначено, що відомості з ЄДР в електронній формі надаються через портал електронних сервісів або через портал Дія, а також з використанням сервісної послуги у формі програмного інтерфейсу ЄДР на підставі договору, укладеного з технічним адміністратором цього реєстру, тобто з ДП «Національні інформаційні системи». Відомості надаються заявнику, який ідентифікований з використанням засобів електронної ідентифікації.
В реєстрі зазначаються параметри пошуку і відомості завантажуються з реєстру в електронній формі для їх подальшого використання та друку.
Послуга з надання відомостей в електронній формі платна. Тобто спочатку треба сплатити з використанням засобів порталу електронних сервісів чи Порталу Дія або іншим способом, визначеним у договорі про надання сервісної послуги у ЄДР.
Також Порядком визначено вичерпний перелік відомостей, що надаються безоплатно.
Допомогти бухгалтеру і ФОПу розібратися в роботі порталу Дія, його можливостях та додатках допоможе курс «Дія для ФОПів та фізосіб», який проводить Ольга Хільчук. З 8 червня передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримають доступ до курсу за посиланням.
Спрощена процедура реєстрації для осіб, житло яких розташоване на окупованій території
Президент підписав Закон від 11.04.2023 № 3054-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань оформлення документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, документів, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, а також внесення відомостей про зареєстроване або задеклароване місце проживання на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України та на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» щодо спрощення процедури реєстрації місця проживання для осіб, житло яких розташоване на тимчасово окупованій території або на територіях, де ведуться бойові дії. Закон набуде чинності 2 червня 2023 року.
Закон враховує рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:
-
особа, місце проживання якої зареєстроване або задеклароване в житлі, розташованому на тимчасово окупованій території або на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, може задекларувати або зареєструвати місце свого проживання без зняття з реєстрації місця свого попереднього проживання;
-
такі особи можуть оформити, обміняти документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, або документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус, вклеїти фото при досягненні відповідного віку в паспорт громадянина України, звернувшись до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції.
Закон № 3054-IX також передбачає спрощену процедуру реєстрації місця проживання дітей-переселенців:
-
на період тимчасової окупації місцем реєстрації таких дітей вважатиметься зареєстроване місце проживання їхніх батьків чи інших законних представників, або ж одного з них, з ким мешкає дитина;
-
у разі, якщо місце проживання батьків або інших законних представників дитини зареєстровано або задекларовано за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з яким мешкає дитина.
Цей закон спростить доступ до соціальних, адміністративних та інших гарантованих державою послуг.
Переговори з визначення розміру МЗП на 2024 рік розпочато
25 травня 2023 року за ініціативою Федерації профспілок відбулося засідання спільної робочої комісії за участю заступника Міністра економіки України Тетяни Бережної з підготовки пропозицій щодо встановлення розміру МЗП на 2024 рік.
Мінекономіки на 2024 рік озвучило пропозиції, надані Мінфіну для попередніх обрахунків:
- розмір МЗП – 7 651 грн (наразі 6 700 грн);
- розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС – 3 443 грн (зараз цей показник складає 2 893 грн; станом на сьогодні його «заморожено» на рівні 1 грудня 2021 року).
Разом з тим, за інформацією Мінсоцполітики фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у цінах квітня 2023 року склав 7 782 гривні.
Мінфіну очікує від Мінекономіки уточнений макропрогноз до 19 червня 2023 року, щоб здійснити розрахунки необхідних бюджетних видатків, зокрема щодо забезпечення у 2024 році запропонованих Мінекономіки розмірів мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС.
Зі свого боку Федерація профспілок пропонує встановити МЗП на 2024 рік не нижче фактичного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням прогнозного індексу споживчих цін на 2023 рік, а це за попередніми розрахунками 9 435 грн.
Тож чекаємо у червні на прогнозний рівень МЗП від Мінекономіки, щоб можна було складати прогнозний фінплан на 2024 рік.
До речі, передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 вже мають доступ до чотирьох модулів онлайн-школи сучасного бухгалтера «ВСЕ ПРО ПОДАТКИ-2023 та податкові перевірки», а саме це Модуль 1: Податок на додану вартість, Модуль 2: Зарплатні податки: ЄСВ, ПДФО та ВЗ, Модуль 3: Податок на прибуток, Модуль 4: Акциз, екоподаток, майнові, ресурсні та місцеві податки та збори.
До кінця червня передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 отримають доступ ще до двох модулів онлайн-школи «ВСЕ ПРО ПОДАТКИ-2023 та податкові перевірки»:
- модуля 5 «Оптимізація та податкові перевірки»,
- модуля 6 «Єдиний податок».
Всі модулі онлайн-школи – за посиланням.
Кількість робочих і вихідних днів у червні 2023 року
В червні 30 днів, з яких 22 дні будуть робочими, а 8 – офіційними вихідними (субота і неділя).
Згідно з календарем Держстату на 2023 рік, на неділю 4 червня припадає релігійне свято Трійця (Зелені свята), і відповідно до КЗпП, вихідний мав би переноситися на наступний день після святкового (тобто на 5 червня). Проте через війну офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає.
Також 28 червня Україна відзначатиме День Конституції. Згідно з КЗпП, це мав би бути вихідний, але так само через війну, офіційних святкових та неробочих днів в Україні немає.
Будь ласка, врахуйте це при визначенні кількості днів розрахункового періоду для розрахунку відпускних.
Важливі дати для бухгалтера
В червні бухгалтерам потрібно подати традиційні щомісячні звіти в органи статистики:
-
6 червня закінчується строк подання звіту про товарооборот за травень.
-
7 червня закінчується строк подання органам статистики звіту з праці – ф. №1-ПВ та звіту про заборгованість з оплати праці ф. №3-борг за травень.
-
8 червня – останній день подання звіту про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом за травень.
-
12 червня закінчується строк подання термінового звіту про виробництво промислової продукції (товарів, послуг) за видами та звіту про обсяг оптового товарообороту за травень.
Також в червні до податкової служби треба подати такі звіти:
-
9 червня закінчується строк подання звітності щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів за травень.
-
15 червня – останній день подання заяви про перехід на спрощену систему оподаткування з III кварталу та розрахунку доходу за попередній календарний рік та звітності про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за травень.
-
20 червня закінчується строк подання заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з III кварталу, та наступних податкових декларацій за травень, зокрема з податку на додану вартість, з акцизного податку, з плати за землю і декларації платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування ЄП 2 % з доходів за травень, та податкової декларації з рентної плати за травень.
Крім того, 20 червня закінчується строк сплати ЄСВ (крім гірничих підприємств) за травень та авансового внеску з єдиного податку за червень підприємцями, віднесеними до I та II груп спрощеної системи.
-
28 червня – останній строк сплати ЄСВ гірничими підприємствами за травень.
-
30 червня закінчується строк сплати за травень ПДФО і ВЗ з нарахованого, але не виплаченого доходу, ПДВ, акцизного податку, плати за землю, ЄП з сум доходів, що оподатковуються за ставкою 2 % та задекларовані платниками ЄП третьої групи, рентної плати, а також авансового внеску з туристичного збору за червень 2023 року платниками, які сплачують туристичний збір авансами щомісяця.