Зміни щодо пільг з плати за землю та нерухомість & звільнення біженців від звітування
11 квітня Верховна Рада прийняла законопроєкт № 7632 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно».
Новоприйнятим проєктом закону врегульовано застосування пільги зі сплати податку на землю та нерухомість і розв'язано питання щодо звільнення від обов’язкового декларування українських біженців, що отримували доходи від іноземних держав та благодійних фондів, зокрема:
-
Передбачено можливість застосування наказу № 309 Мінреінтеграції в цілях визначення переліку територій, на яких ведуться або велися бойові дії або тимчасово окупованих. Тобто затверджений Мінреінтеграції перелік окупованих територій і тих, на яких ведуться бойові дії, буде застосовуватись податковою в повному обсязі.
-
Врегульовано механізм адміністрування пільг з плати за землю, мінімального податкового зобов’язання та ЄП 4 групи для земель, що перебувають в консервації, або засмічених вибухонебезпечними предметами через отримання відповідних даних з Державного земельного кадастру.
-
Надано можливість отримання відповідних податкових пільг через рішення органів місцевого самоврядування для земель, що потенційно засмічені вибухонебезпечними предметами та знаходяться на територіях, на яких ведуться або велися активні бойові дії. Для цього платники податків мають звернутись до місцевих органів із відповідною заявою, в якій вони вказують кадастрові номери таких ділянок.
-
Створено механізм надання пільг для зруйнованої нерухомості або нерухомості, яка потребує капітального ремонту, на підставі даних з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій;
-
Надано право ОМС надавати пільги зі сплати податку на нерухоме майно для нерухомості, що потребує поточного ремонту.
-
Звільнено від подачі декларації про майновий стан та доходи осіб, що отримували доходи у формі матеріальної допомоги від іноземних держав або іноземних благодійних організацій.
-
Також поширено теперішні пільги по землі й на єдиний податок групи.
Мінагрополітики вже прокоментувало новоприйнятий закон, наголошуючи на тому, що він звільняє від необхідності сплачувати плату за землю, мінімальне податкове зобов'язання та єдиний податок за сільськогосподарські угіддя, які розташовані на територіях, де ведуться чи велися бойові дії, а також землі, що перебувають у консервації або заміновані.
Але для прозорості застосування норм закону щодо звільнення від оподаткування замінованих та забруднених земельних ділянок та з метою запобігання зловживань пільгами визначеними законом, Мінагрополітики ініціюватиме окрему процедуру моніторингу використання таких земельних ділянок.
Товари оборонного значення звільнили від ПДВ та мита
10 квітня за результатами засідання парламент рекомендував прийняти два надважливих законопроєкти № 9061 і № 9062 щодо підтримки потреб оборони. Вони передбачають звільнення від оподаткування ПДВ та обкладання митом операцій із ввезення та постачання на митну територію товарів оборонного призначення. Зокрема, це порох, вибухові речовини, спеціальна хімія для виробництва боєприпасів та інше.
Також пропонується звільнення від оподатковування ПДВ операцій з постачання послуг пов’язаних з програмним забезпеченням військового призначення, міжнародне передавання якого підлягає державному контролю.
Блокування ПН/РК: ситуація покращується?
Платники податків продовжують наполегливо вимагати затвердження інших критеріїв ефективності системи моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків. А також прийняття термінових законодавчих змін до ПКУ щодо відповідальності податківців за прийняття рішень з порушенням вимог Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в реєстрі податкових накладних, зокрема тих, які не містять жодних відомостей стосовно чіткої та конкретної податкової інформації та причин, які б мали законні підстави для віднесення платників податків до категорії «ризикових».
Українська Рада Бізнесу звернулася до уряду з вимогою врегулювати проблему реєстрації ПН/РК і пропонує запровадити низку системних змін до СМКОР.
Перелічимо критерії ефективності СМКОР, які пропонують затвердити, а саме:
- співвідношення зупинених ПН/РК до зареєстрованих (за кількістю накладних), %;
- співвідношення зупинених ПН/РК до зареєстрованих (за сумою ПДВ), %;
- кількість підприємств, яким були зупинені ПН/РК (ризикових) – місяць до місяця, у динаміці;
- час розблокування (затрати на розблокування) ПН/РК – місяць до місяця, у динаміці;
- кількість ПН/РК щодо яких рішення судів прийнято на користь платників податків до кількості ПН/РК, рішення судів за якими прийнято на користь держави.
Тим часом народний депутат Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі повідомляє про покращення ситуації з податковими накладними. Він стверджує, що після рішення Мінфіну по зміні алгоритму блокування, в останньому кварталі 2022 року ситуація з блокуванням значно погіршилася. Кількість блокувань у жовтні склала 1,52 %, а в листопаді взагалі 1,75 %. Водночас у березні показник блокувань, за словами депутата, зменшився до 0,79 %. Очікуємо прийняття нових змін постанови Мінфіну, які, на думку нардепа, ще зменшать показник блокування. І все ж маємо надію, що колись блокування ПН/РК буде відбуватися справді там, де треба.
Щоб розібратися в законодавчих змінах і без помилок відзвітуватися з податку на додану вартість, запрошуємо вас 17 квітня на безкоштовний майстер-клас «Все про ПДВ: прийняті зміни! Декларування, розблокування ПН/РК, перевірки, штрафи» з найкращими експертами Сергієм Дроботтею та Ольгою Самофаловою. Реєструйтеся на майстер-клас за посиланням.
Для українців працевлаштування через агентства за кордоном безкоштовне
Закон від 20.03.2023 № 2982 був підписаний президентом 11 квітня, але набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування. Відповідно до п. 4 оновленої статті 38 Закону № 5067-VI «Про зайнятість населення», агентство з працевлаштування, зобов’язане надати громадянину до виїзду для працевлаштування за кордоном:
- інформацію у письмовій формі про права і гарантії, які йому надаються за трудовим договором (контрактом), передбачені законодавством України та законодавством держави місцезнаходження роботодавця;
- контактні дані консульських установ України у державі перебування;
- проєкт трудового договору (контракту), завірений іноземним роботодавцем.
Агентство із працевлаштування має вести облік громадян, які за його посередництва працевлаштовані за кордоном. А ще має безоплатно надавати громадянам інформацію та консультації про переваги легального працевлаштування за кордоном, характер майбутньої роботи, умови та розмір оплати праці, умови проживання в державі перебування та наявність міжнародних угод у сфері працевлаштування та соціального забезпечення, укладених між Україною та державою, в якій знаходиться роботодавець. Також агентство має звітувати до Мінекономіки про здійснення діяльності з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні за кордоном.
Закон має захисти українців, які шукають працевлаштування за кордоном та постійно працюють в інших країнах, а також унормувати правила роботи компаній, що здійснюють працевлаштування українців за кордоном.
МВФ вимагає повернути податкову систему у довоєнний стан
Уряд планомірно готується повернути податкову систему у довоєнний стан. Мінфін на своєму сайті розмістив лист про наміри та Меморандум про економічну і фінансову політику щодо нової програми розширеного фінансування для України.
Однією з умов отримання подальшого фінансування МВФ назвав економічний розвиток нашої держави навіть в умовах війни. З цією метою уряд розробив законопроєкти, які мають бути прийняті до кінця червня і введені у дію з 1 липня 2023 року. Це буде підтвердженням нашого зобов’язання посилити дохідну частину Держбюджету.
Законопроєкти торкнуться підприємств і почнуть працювати у липні, зокрема планується:
-
Відновити довоєнну систему оподаткування для платників податків, які перейшли з загального режиму оподаткування на єдиний податок;
-
Повернути у довоєнний стан визначення групи ФОПів, які мають право на сплату єдиного податку, і усунути лазівки при застосуванні 2 % ставки єдиного податку;
-
Скасувати мораторій на податкові перевірки з 1 липня 2023 року. З цією метою податкова вже відкоригувала свої плани щодо проведення перевірок;
-
Відновити відповідальність за невикористання РРО у точках роздрібної торгівлі;
-
Зняти послаблення в частині адміністрування податків і зборів;
-
Скасувати відстрочки на сплату імпортного мита з 1 червня 2023 року. До речі, деякі з них вже скасовані з 1 березня 2023 року.
Крім того, термін дії податкових пільг щодо імпорту спеціального обладнання для виробництва і розподілу електроенергії та теплопостачання закінчиться 1 травня 2023 року. І продовжуватися він не буде.
Підготуватися до проведення податкових перевірок допоможе Ірина Губіна на майстер-класі «Внутрішній аудит перед податковою перевіркою: етапи проведення, фіксація результатів, наслідки». Доступ до нього передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 знайдуть за посиланням.
Звіт про КІК необхідно подати з річною декларацією за 2023 рік
Контрольовані іноземні компанії (КІК) – це досить заплутано та наразі не зовсім звично. Попри те, що поняття КІК увійшло до податкового законодавства з 1 січня 2022 року, все ж таки питань досі багато. Податкова надала роз’яснення на одне з них – коли саме потрібно звітуватися КІК у цьому році?
Фізособа або юрособа – резидент України зобов’язана повідомляти податкову про:
-
кожне безпосереднє або опосередковане набуття частки в іноземній юридичній особі або про початок здійснення контролю над іноземною ЮО;
-
заснування, створення або набуття майнових прав на частку в активах, доходах або прибутку утворення без статусу юридичної особи;
-
кожне відчуження частки в іноземній ЮО або припинення здійснення фактичного контролю над іноземною ЮО;
-
ліквідацію або відчуження майнових прав на частку в активах, доходах або прибутку утворення без статусу юридичної особи.
Згідно зі ст. 39 2.5.2 ПКУ, контролюючі особи зобов’язані подавати звіт про контрольовані іноземні компанії до податкової одночасно з поданням річної декларації про майновий стан і доходи або податкової декларації з податку на прибуток підприємства за відповідний календарний рік.
Але у п. 54 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ є норма, яка дозволяє подавати звітність про КІК за 2022 рік не зараз, а через рік – у 2024 році. Зокрема, контролюючі особи мають право (не зобов’язані) подати звіт про КІК за 2022 рік до контролюючого органу одночасно з поданням річної декларації за 2023 рік із включенням зазначеного у такому звіті скоригованого прибутку КІК, що підлягає оподаткуванню в Україні, до показників відповідних декларацій за 2023 рік. Водночас штрафні санкції та пеня не застосовуються.
Податківці пояснюють далі, що фізичні особи, які зазначили в Повідомленнях про набуття (початок здійснення фактичного контролю) або відчуження частки (припинення фактичного контролю) в іноземній юридичній особі у розділі 5 «причина повідомлення» ознаки 1–6. Зокрема, це безпосереднє набуття частки в іноземній юридичній особі або початок здійснення фактичного контролю або ж набуття майнових прав – є потенційними декларантами, що мають подати звіт про КІК та податкову декларацію.
Фізичні особи, які зазначили у розділі 5 «причина повідомлення» – 7, 8, 10. Зокрема, це відчуження частки або припинення здійснення фактичного контролю або ж відчуження майнових прав – є потенційними декларантами доходів від операцій з інвестиційними активами.
Нагадаємо, що вищезгадане Повідомлення надсилається до податкової протягом 60 днів із дня набуття або відчуження частки в іноземній юридичній особі. А ось за неподання повідомлення встановлений дуже великий штраф – близько мільйона гривень (300 прожиткових мінімумів для працездатної особи). Не має сумнівів, що такий штраф стимулює бути законослухняним.
До речі, передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 мають доступ онлайн-школи сучасного бухгалтера «Податки & Оптимізація». Нещодавно Валентина Верхогляд підготувала модуль 3 «Податок на прибуток: декларація та додатки до неї, податковий облік різних операцій, виправлення помилок. Загальна система оподаткування». Доступ до уроків передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 знайдуть за посиланням.
Податкова не визнає ТТН первинним документом для платника ПДВ
ТТН не є документом, що містить інформацію для визначення об’єкта оподаткування ПДВ, – це податківці вказали у своєму листі від 29.03.2023 № 525/ЗПІ/99-00-21-03-02-10. Підставою для визначення об’єкта оподаткування ПДВ є здійснена платником ПДВ господарська операція з постачання товарів/послуг, факт здійснення якої має бути підтверджений первинними документами, що складаються згідно з правилами бухгалтерського обліку. За результатами здійснення такої операції платник ПДВ – постачальник товарів/послуг зобов’язаний скласти податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені ПКУ терміни.
Оскільки ТТН може використовуватися для цілей бухгалтерського обліку, податкова надіслала запит до Мінфіну, щоб розібратись у питанні щодо віднесення ТТН до первинних документів. Отже, чекаємо на відповідь.
До подання звітності за 1 квартал лишилося мало часу, тому Ірина Губіна 18 квітня проведе для вас майстер-клас «Фінзвітність за квартал: про оновлену первинку та секрети перевірки залишків на рахунках». Реєструйтеся безкоштовно прямо зараз за посиланням.
Збираєте гроші для ЗСУ? Готуйтеся до проблем із податковою
Під таким заголовком вийшла стаття в «Економічній правді». Ніна Южаніна, зі свого боку, провела аналіз статті у своєму телеграм-каналі, звернувши увагу, що в розумінні Податкового кодексу донати, зібрані на підтримку армії, є «іншими доходами громадян». Це означає, що їх потрібно задекларувати та заплатити з них 18 % податку на доходи фізичних осіб та 1,5 % військового збору.
Декларацію за минулий рік слід подати до 1 травня 2023 року. Отже, щоб не мати проблем з податковою, і одночасно продовжувати допомагати нашим ЗСУ, збираючи донати на свій особистий рахунок, і водночас не сплачувати з них податки, ви маєте зареєструватися у Держреєстрі волонтерів або створити благодійну організацію або благодійний фонд і збирати кошти на такі рахунки офіційно.
Реєстрація у Реєстрі волонтерів звільняє від обов’язку сплачувати податки із зібраних коштів, але подавати до ДПС щорічну декларацію про доходи буде потрібно.
Також волонтер зобов’язаний вести облік доходів і витрат, підтверджувати їх первинними документами фінансової звітності. Зокрема, це накладні, акти приймання-передачі, в разі неможливості отримання таких документів через ведення бойових дій – фото і відеопідтвердження, на що були витрачені кошти. Не мати підтверджувальних документів можна лише щодо волонтерських надходжень і витрат, здійснених у період з 24 лютого по 1 травня 2022 року.
До речі, у статті «Економічної правди» зазначено, що ДПС нібито отримала неформальний наказ не перевіряти та не карати волонтерів за те, що вони не декларували свої доходи.
Дізнатися про те, хто зобов’язаний декларувати свої доходи та як це зробити без помилок і штрафів, ви зможете від Тетяни Мойсеєнко на відеокурсі «Декларація про майновий стан і доходи фізособи за 2023 рік». Доступ до уроків передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 знайдуть за посиланням.
Мінфін знову оновив форми податкових документів
На сайті ДПСУ опубліковані проєкти наказів Мінфіну про внесення змін до:
- Податкової декларації з рентної плати;
- Розрахунку частини чистого прибутку (доходу) дивідендів на державну частку.
Зміни вносяться з метою підвищення ефективності адміністрування податковими органами рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та приведення форм у відповідність до чинного законодавства.
Зауваження та пропозиції щодо проєктів наказів Мінфіну можна надіслати до податкової упродовж одного місяця з дати їх оприлюднення.
Щоб завжди мати під рукою актуальні форми та бланки звітності, користуйтеся сервісом «Документи». Тут ви можете завантажити бланки та зразки документів, а також приклади їх заповнення, які необхідні в роботі. Всі вони перевірені юристами, економістами та представниками податкової служби. Бібліотека постійно доповнюється і на сьогодні вже складає 3 000 документів. Ми постійно опрацьовуємо всі запити та робимо все можливе, щоб розширювати цей розділ.
Здійснення підприємницької діяльності домогосподарств без реєстрації ФОП
ВР зареєстровано законопроєкт № 8143, яким пропонується здійснювати підприємницьку діяльність домогосподарством без реєстрації фізичної особи – підприємця за виконанням наступних умов, зокрема подання річної податкової декларації, ведення такої підприємницької діяльності лише членами домогосподарства, а також не перевищення річного доходу від економічної діяльності домогосподарства восьми мільйонів гривень.
Перелік видів підприємницької діяльності, що дозволяється провадити без реєстрації ФОП доволі довгий і наведений у законопроєкті.
Зі свого боку, домогосподарства мають вести облік доходів у спрощеному вигляді, відповідно до Порядку, встановленого Кабміном.
Також законопроєктом визначаються правила формування дохідної та витратної частини домогосподарств. Зокрема, визначається, що до витратної частини відносяться не лише витрати на ведення підприємницької діяльності, а й витрати на утримання кожного члена домогосподарства у розмірі 60 % від середньомісячної зарплати за попередній рік.
Повернення помилково та/або надміру сплачених до бюджету коштів
Податкова надає поради платникам податків, що робити, щоб повернути помилково або надміру сплачені грошові зобов’язання та пені. Для цього платник податків має подати заяву про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов’язань і пені у довільній формі, в якій слід зазначити напрям перерахування коштів:
-
на рахунок платника податків у банку, небанківському надавачу платіжних послуг;
-
на єдиний рахунок (у разі його використання);
-
на погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету;
-
повернення у готівковій формі коштів у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, небанківському надавачу платіжних послуг.
Пам’ятайте, що у разі наявності податкового боргу повернення помилково або надміру сплаченої суми грошового зобов’язання на рахунок такого платника податків проводиться лише після повного погашення податкового боргу.
Перед поданням об’єднаного звіту з ЄСВ, ПДФО та військового збору важливо розібратися з усіма змінами, що відбулися за період з початку року і виправити помилки в нарахуванні зарплати та утриманих податках. Тож запрошую вас 19 квітня на майстер-клас з Тетяною Донець і Тетяною Гуль «Військовий облік без штрафів & підсумований облік робочого часу: практичні приклади й лайфхаки», а 21 квітня на Великий Онлайн-Семінар із Заробітної Плати з Тимуром Алієвим «Відпустки по-новому, зміни в лікарняних, виправлення помилок з ЄСВ без штрафів». Реєструйтеся безкоштовно прямо зараз за посиланням. Такі масштабні події не варто пропускати!
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок нагадаю вам про основні дати подання звітності та сплати податків.
19 квітня
- Останній день сплати ЄСВ з доходу ФОПа за 1 квартал 2023 року.
20 квітня
- Останній день сплати авансового внеску з єдиного податку за квітень платниками, що належать до 1-ої та 2-ої груп, та ЄСВ з доходу за березень.
- Останній день подання податкової декларації з ПДВ, декларації акцизного податку і декларації та розрахунку з рентної плати.
- Останній день звітування за березень для платників плати за землю, які вирішили подавати податкову декларацію за землю щомісячно.
- Останній день подання декларації для платника єдиного податку третьої групи на спрощеній системі оподаткування з особливостями за березень.