Лектори відеокурсу
-
Тетяна Донець
Шеф-редактор 7eminar, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи -
Галина Казначей
Експерт з питань трудового законодавства та оплати праці
Про що дізнаєтесь?
- Перевірки ТЦК — реальні кейси: що запитують, за що і кого штрафують
- Штрафи за неналежне ведення військового обліку: розміри, хто сплачує та коли реально оскаржити
- Звіряння з ТЦК – 2025: які особливості та коли не за графіком
- Документи з військового обліку на підприємстві: найпоширеніші помилки та як їх виправити до виявлення ТЦК
- Які зарплатні та кадрові критерії потрібно виконати для успішного бронювання
- Як правильно розраховувати середню зарплату і підтверджувати її для подання заявки
- Яку роль відіграє бухгалтер у процедурі бронювання — від підготовки даних до відповідальності
- Які наслідки для працівника у разі відмови в бронюванні: статус, мобілізація, компенсації
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Текстове розшифрування відео
Розглянемо ситуацію з виключеними з військового обліку особами, які раптом стали військовозобов'язаними. Обговоримо дії для роботодавців та працівників.
У квітні 2024 року з'явилася постанова Кабінету Міністрів від 11.04.2025 р. № 556. Відповідно до цієї постанови, військовозобов'язані чоловічої статі віком від 25 до 60 років, які фактично, згідно за даними реєстру, не перебували на військовому обліку (тобто в реєстрі "Оберіг" про них не було жодної інформації), будуть внесені або вже внесені до реєстру "Оберіг" шляхом електронної інформаційної взаємодії між демографічним реєстром, системами ДМС та іншими інформаційними системами.
Це означає, що якщо в реєстрі "Оберіг" про людину не було жодної інформації, а вона за віком мала б бути військовозобов'язаною, то через передачу даних з інших реєстрів та баз даних інформація про цю людину надійде до реєстру, і вона автоматично стає військовозобов'язаною. При цьому проходити військово-лікарську комісію (ВЛК) для цього не потрібно.
Уявімо, що у вас є працівники, які впевнені, що вони виключені з військового обліку. Ви знаєте, що вони виключені, і вони в цьому впевнені. Коли у 2024 році з'явився електронний військово-обліковий документ та застосунок "Резерв+", вони не вважали за необхідне завантажувати "Резерв+", адже знають, що вони не військовозобов'язані. Ви також, при прийомі на роботу або згодом, отримали від цих працівників військово-обліковий документ, наприклад, військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного, і побачили там відмітку "виключено з військового обліку". Ви не ведете облік, не подаєте про цю особу повідомлення до ТЦК про прийняття, звільнення або зміну облікових даних, не вносите її дані до списку, не включаєте її до кількості військовозобов'язаних у відомості оперативного обліку. Тобто, ви про цю людину забули з точки зору військового обліку. І ця людина теж впевнена, що в неї все добре.
Можливо, її просто немає в реєстрі, тому що вона давно була виключена (раніше дані до реєстру потрапляли фактично вручну, ТЦК вносило дані до реєстру з тих документів, які були про певну особу). Але це людський фактор, десь щось не внесли. Крім того, дуже багато документів втрачено, якісь висновки ВЛК втрачені, тощо.
У червні склалася ситуація, що багато осіб, які були впевнені, що вони виключені з обліку, раптом у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстр "Оберіг") виявилися на обліку, і жодної інформації про виключення з обліку немає. Це відбулося через зв'язок з постановою Кабінету Міністрів №556. Якщо про людину не було інформації в реєстрі "Оберіг", не внесли дані ВЛК, особа не потурбувалася, не перевірила, чи є дані про виключення її з обліку, про непридатність, чи є вони в реєстрі, то вона автоматично стала військовозобов'язаною. Про це в червні дізналося досить багато таких осіб, які не вважали себе військовозобов'язаними.
Що з цим треба робити:
1. Дуже радимо вашим працівникам завантажити "Резерв+" і перевірити свій статус. Якщо завантажили "Резерв+", побачили, що там "виключено з обліку", жодної проблеми немає. Далі враховуємо особу невійськовозобов'язаною, нічого не робимо.
2. Якщо ж особа завантажила "Резерв+", подивилася, що вона знаходиться на військовому обліку, тут для вас, як для роботодавця, і для цієї особи є певні "дзвіночки", щось потрібно робити, не ігнорувати цю проблему.
- У вас, як у роботодавця, повинен зберігатися в копії, наприклад, той військово-обліковий документ, в якому наявна інформація про виключення. Це вбереже від штрафу (ви приймали на роботу невійськовозобов'язаного, людина була виключена, ви перевірили військово-обліковий документ, наявна його копія, яка зберігається в особовій справі, саме тому ви не подавали інформацію до ТЦК, не вносили до списків і до відомості).
- Для самої особи це привід звернутися до ТЦК і щось робити, тому що якщо цю особу зупинять десь на блокпосту, в іншому місці і просто привезуть до ТЦК, вона за реєстром є військовозобов'язаною. Її можуть фактично примусити за годину-дві пройти ВЛК, можуть визнати придатною з подальшими наслідками.
Якщо особа була виключена з обліку, в неї, як мінімум, є відмітка у військовому квитку або тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного. Можливо, у цієї людини є висновки ВЛК, довідки. Цій особі треба в першу чергу звернутися до ТЦК хоча б листом (якщо немає бажання йти). Поки що людина пише заяву (не роботодавець) з проханням внести до Єдиного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформацію про непридатність з виключенням з обліку на підставі і вказує той документ або ті документи, в яких є ця відмітка. Наприклад, на підставі військового квитка. Бажано, звісно, піти, якщо є всі довідки, до ТЦК і писати заяву на місці. Звісно, у багатьох випадках відповіді не буде, але хоча б, якщо затримають на вулиці, людина зможе сказати, що зверталася із заявою до такого ТЦК. Ось докази, відповідь не надійшла ще сьогодні. І наполягати на тому, що особа є невійськовозобов'язаною. Цей статус, у разі визнання непридатним з виключенням з обліку, якщо це за станом здоров'я, є незворотнім. Вдруге стати військовозобов'язаним вже не можна, тому слід наполягати на тому, що заяву подавали, наполягати на внесенні даних до реєстру. Якщо це не допоможе, доведеться вирішувати це через суд, зобов'язати ТЦК внести до Єдиного реєстру цю інформацію.
На першому етапі, як роботодавці, порадьте своїм працівникам все ж таки перевірити в "Резерві+". Нічого страшного від завантаження "Резерву+" не буде. Ніхто повістки через "Резерв+" зараз не вручає. Їх швидше через пошту відправлять за адресою прописки.
Завантажили "Резерв+", перевірили. Якщо виключені з обліку, заспокоюємося. Якщо не виключені з обліку, а повинні бути виключені, хоча б звертаємося із заявою, просимо виключити з обліку, звернутися в той ТЦК, який був останнім (який, наприклад, виключав). Можна також звернутися до ТЦК особисто, взяти з собою всі ці документи. Будуть наполягати на проходженні ВЛК, по великому рахунку маєте право відмовитися. Обов'язку проходити повторно ВЛК немає.
Статус "виключений за станом здоров'я", "непридатний з виключенням" є незворотнім, і ВЛК для цього вже не потрібно проходити.
Роботодавець цей процес теж контролює, тому що його цікавить, чи треба особу в подальшому внести до списків, до відомості, чи треба вести по ній військовий облік, чи можна все залишити так, як є, і ця особа дійсно є і продовжує бути невійськовозобов'язаною.
-->
5(4)
Оновлений формат навчання! Як дивитись, слухати або читати всі уроки?
5(4)
5(5)
Урок 1. Хто повинен вести військовий облік і що буде, якщо цього не робити?
Тетяна Донець
5(5)
5(3)
Урок 2. Усі обов’язки із ведення військового обліку за 10 хвилин
Тетяна Донець
5(3)
5(2)
Урок 3. Призначення відповідальної особи: що каже закон і чого хоче ТЦК?
Тетяна Донець
5(2)
5(3)
Урок 4. Підвищення кваліфікації відповідальної особи: обов’язкові умови та документи
Тетяна Донець
5(3)
5(1)
Урок 5. Повідомлення про призначення / звільнення / увільнення керівника та відповідальної особи (додаток 1)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 6. Доплата за виконання обов’язків із ведення військового обліку: коли це (не)обов’язково?
Тетяна Донець
5(1)
5(2)
Урок 7. Військово-облікові документи: електронні та паперові, «старі» та «нові»
Тетяна Донець
5(2)
5(1)
Урок 8. Повідомлення про прийняття / звільнення / зміну облікових даних працівників: вимоги та строки (додаток 4)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 9. Чотири групи списків персонального військового обліку та відомість оперативного обліку: як правильно вести (додатки 5 і 12)?
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 10. Нюанси заповнення списків персонального військового обліку (додаток 5)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 11. Накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 12. Роздрукування, підписання, реєстрація та зберігання списків: формуємо справи без порушень
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 13. Розпорядження ТЦК про виклик працівника та вручення повісток
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 14. Порушення працівниками Правил військового обліку: що має контролювати роботодавець?
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 15. Звіряння списків персонального військового обліку з ТЦК: коли слід ініціювати, а коли можна почекати?
Тетяна Донець
5(1)
0(0)
Урок 16. Перевірки стану військового обліку: як все відбувається насправді?
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 17. Підготовка до звіряння чи перевірки: шпаргалки, секрети та поради
Тетяна Донець
0(0)
5(1)
Урок 18. Відповідальність за неналежне ведення військового обліку: на кого накладають штрафи?
Тетяна Донець
5(1)
0(0)
Урок 19. Оскарження штрафу чи сплата штрафу: поради від адвоката
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 20. П’ять найчастіших помилок у військовому обліку: швидкий розбір
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 21. Вручення повісток вдома, на вулиці та на роботі
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 22. Виключені з військового обліку, які раптом стали військовозобов’язаними
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Cторінка після екзамену
0(0)
- Модуль 2. | Бронювання працівників: критерії, документи та роль бухгалтера (Вихід модуля: вересень 2025)
Урок 1. Оновлені правила бронювання з 2025 року: хто має право
Урок 2. Критерії допуску до бронювання: зарплатний критерій та кадрові вимоги
Урок 3. Бронювання і середня зарплата: як правильно розрахувати і підтвердити відповідність критерію
Урок 4. Бронювання сумісників: чи можна і що потрібно врахувати
Урок 5. Підготовка документів на бронювання
Урок 6. Типові помилки при підготовці довідок для бронювання — і як їх уникнути
Урок 7. Роль бухгалтера у процедурі бронювання
Урок 8. Як перевірки ТЦК стосуються бухгалтера: відповідальність за дані по зарплаті та списках
Урок 9. Податкові наслідки для працівника, якого не перебронювали: компенсації, мобілізація і статус