Лектори відеокурсу
-
Тетяна Донець
Шеф-редактор 7eminar, практикуючий юрист, адвокат з 20-річним досвідом роботи -
Галина Казначей
Експерт з питань трудового законодавства та оплати праці
Про що дізнаєтесь?
- Перевірки ТЦК — реальні кейси: що запитують, за що і кого штрафують
- Штрафи за неналежне ведення військового обліку: розміри, хто сплачує та коли реально оскаржити
- Звіряння з ТЦК – 2025: які особливості та коли не за графіком
- Документи з військового обліку на підприємстві: найпоширеніші помилки та як їх виправити до виявлення ТЦК
- Які зарплатні та кадрові критерії потрібно виконати для успішного бронювання
- Як правильно розраховувати середню зарплату і підтверджувати її для подання заявки
- Яку роль відіграє бухгалтер у процедурі бронювання — від підготовки даних до відповідальності
- Які наслідки для працівника у разі відмови в бронюванні: статус, мобілізація, компенсації
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Текстове розшифрування відео
Вітаю! Cьогодні ми поговоримо про п'ять найпоширеніших помилок у військовому обліку. Швидко розберемо ці питання. Насправді ми вже з вами торкалися цих тем протягом курсу, але зараз зробимо підсумок і виділимо основні помилки. Ці помилки я спостерігала в актах перевірок ТЦК, в яких брала участь або консультувала. Зазначу, що це саме ті помилки, які справді є помилками, тому що іноді ТЦК зазначає як помилки те, чого насправді не потрібно робити. Я ж зупинюся саме на помилках, що виникають через не виконання обов'язків згідно з законом.
Перша помилка — це прийняття на роботу без військово-облікового документа. На жаль, таке буває. І навіть буває, що ви не винні в цій ситуації. Керівник говорить: «Прийміть на роботу, потім донесе все необхідне». Але ви повинні розуміти, що це порушення закону про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, що може призвести до накладення штрафу. Тому, коли керівник наполягає, захистіть себе. Якщо це державне підприємство і є обмін службовими записками, можна зареєструвати таку записку. Якщо немає такої можливості, принаймні поясніть керівнику, що це є порушенням, і він може бути до цього притягнутий. Наприклад, в п. 87 Порядку №1487 чітко зазначено, що без військово-облікового документа не можна приймати на роботу призовників, військовозобов'язаних, резервістів. І з квітня 2021 року, давайте запам’ятаємо цю дату, з квітня 2021 року (здається, 23 квітня) без військово-облікових документів не можна приймати на роботу призовників, військовозобов’язаних, резервістів.
Що робити, якщо вже є такі працівники без військово-облікових документів? Ми вже обговорювали це на уроці, але підсумуємо. Готуєте повідомлення, в якому встановлюєте строк для працівника, щоб він став на військовий облік і надав вам військово-обліковий документ. Якщо працівник відмовляється підписати повідомлення, створюєте акт відмови від підпису. Якщо працівник в зазначений строк не надає документ, обов’язково повідомляєте ТЦК про порушення правил військового обліку працівником. Зрозуміло, що не завжди хочеться подавати таку інформацію про працівників, але це для вашого ж захисту від можливого штрафу. Пункт 34 Порядку №1487 вимагає інформувати ТЦК про порушення.
Друга помилка. Часто не ведеться військовий облік щодо певних категорій працівників. Наприклад, осіб з інвалідністю вважають, що їх не потрібно ставити на облік. Те саме стосується осіб, знятих з військового обліку, або тих, хто має відстрочку. Ні, ми ведемо облік всіх призовників, військовозобов'язаних, резервістів. Особи, які зняті з обліку, залишаються військовозобов'язаними до тих пір, поки не будуть виключені з обліку. Тому для вас критерієм є саме виключення з обліку. Тобто поки людина не виключена з обліку, ви повинні вести її облік. Якщо їй виповнилося 60 років, вона вже не є військовозобов’язаною. Для вищого офіцерського складу цей вік може бути й 65 років, але для нас важливий саме вік 60 років — це межа, де ТЦК вже не цікавиться цією особою. Тому до 60 років навіть якщо працівник знятий з обліку або має відстрочку, ви все одно повинні вести його облік.
Тому давайте домовимося з вами: якщо працівнику виповнилося 60 років, якщо він молодший, чоловік або жінка, яка має медичну-фармацевтичну спеціальність, ведете військовий облік, навіть якщо зняти з обліку, якщо є відстрочки, обов’язково ведете військовий облік.
Щодо жінок. Давайте окремо теж ми на уроках говорили про це. Якщо ви приймаєте жінку на якусь посаду, на роботу, якщо це в медичних закладах, фармацевтичних, в аптеках, наприклад, то ви не можете не знати, що у цієї жінки, якщо вона приймається дійсно на якусь посаду, не прибиральницею, наприклад, не головбухом, а приймається на медсестру, лікаря, фармацевта, провізора, то ви не можете не знати, що ця жінка має медичну спеціальність або фармацевтичну, і повинна стояти на військовому обліку. Якщо ви приймаєте жінку на якусь іншу спеціальність, не пов'язану жодним чином з медициною, з фармацевтикою, наприклад, приймаєте на посаду головбуха або приймаєте на підприємство, я не знаю, менеджером, ще кимось, то ви, звісно, не можете знати, чи є в неї медична спеціальність. Тоді у вас цієї проблеми немає. Якщо ви не бачите її за трудовою книжкою, не бачите з реєстру застрахованих осіб, не бачите з інших документів, вона вам не повідомляла, що колись там, можливо, 20 років тому отримала, наприклад, медичну освіту. Ви цього не можете знати. В цьому випадку у вас немає проблеми, ви за це не відповідаєте. Але якщо ви знаєте або можете знати, що в неї є медична чи фармацевтична спеціальність, навіть якщо зараз посада не пов'язана з медициною чи фармацевтикою, ви все одно вимагаєте у жінки військово-обліковий документ, тому що вона є військовозобов’язаною, якщо має медичну чи фармацевтичну спеціальність. І бажано не приймати на роботу без такого документа, тому що це так само як з чоловіками, це є ризик нести відповідальність.
Третя помилка — це непроведені звіряння з ТЦК. Згадуємо з вами п. 46 Порядку №1487. У вас є два види звіряння. З ТЦК за місцем військового обліку працівників ви проводите звіряння щороку відповідно до графіка звіряння. Якщо ви не провели минулого року або позаминулого звіряння, штрафу не повинно бути, тому що графік вам не довели, не показали, не просили. Якщо так сталося, не просили, то ви могли не подавати саме тому, що вас не було в графіку або вам його не довели. Тоді можна говорити про те, що порушення немає. Але звіряння з ТЦК за місце військового обліку ваших працівників все ж таки краще раз на рік проводити. Якщо так сталося, що ви не провели в минулому році, відправте зараз списки, копії витягів зі списків і копії військово-облікових документів. Зробіть це зараз, з великою ймовірністю теж там штрафу не буде, але не забувайте це робити щороку.
Четверта помилка — це невиконання розпорядження ТЦК про виклик працівників. Коли роблять помилку, особливу? Коли працівники не в офісі працюють, наприклад, дистанційники або знаходяться зараз у відпустці, або на лікарняному знаходяться, ось тут є помилочка. Не видають наказ про оповіщення. Вам потрібно в будь-якому випадку, навіть якщо працівник не в офісі, дистанційно в Польщі працює, або він зараз на лікарняному вже давно, або він у відрядженні, все одно видаєте наказ про оповіщення, ознайомлюєте з працівником, якщо він далеко, направляєте на відомі вам адреси, які значиться у вас у списках. І протягом трьох днів ви все ж таки направляєте ТЦК копію наказу про оповіщення. А якщо ви оповіщували поштою, то і оці докази того, що ви направляли листи працівникам.
П’ята помилка — забули повідомити. Це от прям найбільша, напевно, помилка. Забули повідомити про прийняття, про звільнення або про зміну облікових даних. Нагадую, прийняття звільнення у вас є 7 днів для повідомлення. Якщо призначення керівника або відповідальної особи — теж 7 днів, але додаток 1. Якщо прийняття, звільнення інших працівників, не керівника і невідповідальної особи, то теж 7 днів, але додаток 4. Якщо ж змінилися облікові дані, не прийняття звільнення, а змінилися облікові дані. Нічого іншого вам не треба повідомляти про інші якісь зміни, то про ці зміни ви теж подаєте додаток 4 до 5 числа місяця.
Ось такі п’ять помилок ми підсвітили основні, які бувають. Крім того, не розміщені правила військового обліку. Немає ознайомлення працівників з правилами військового обліку під підпис при прийнятті на роботу. Немає наказу про визначення потреби у підвищенні кваліфікації. Немає графіка звіряння оцього внутрішнього. Ми також говорили з вами, що щось там в списках не так заповнено або у відомості. Оце основні такі помилки. П’ять я підсвітила. Всі решта ми з вами все ж таки розбирали.
Дякую. Зустрінемось на іншому бонусному уроці.
5(4)
Оновлений формат навчання! Як дивитись, слухати або читати всі уроки?
5(4)
5(5)
Урок 1. Хто повинен вести військовий облік і що буде, якщо цього не робити?
Тетяна Донець
5(5)
5(3)
Урок 2. Усі обов’язки із ведення військового обліку за 10 хвилин
Тетяна Донець
5(3)
5(2)
Урок 3. Призначення відповідальної особи: що каже закон і чого хоче ТЦК?
Тетяна Донець
5(2)
5(3)
Урок 4. Підвищення кваліфікації відповідальної особи: обов’язкові умови та документи
Тетяна Донець
5(3)
5(1)
Урок 5. Повідомлення про призначення / звільнення / увільнення керівника та відповідальної особи (додаток 1)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 6. Доплата за виконання обов’язків із ведення військового обліку: коли це (не)обов’язково?
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 7. Військово-облікові документи: електронні та паперові, «старі» та «нові»
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 8. Повідомлення про прийняття / звільнення / зміну облікових даних працівників: вимоги та строки (додаток 4)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 9. Чотири групи списків персонального військового обліку та відомість оперативного обліку: як правильно вести (додатки 5 і 12)?
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 10. Нюанси заповнення списків персонального військового обліку (додаток 5)
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 11. Накази (розпорядження) про стан військового обліку за минулий рік та завдання на наступний рік
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 12. Роздрукування, підписання, реєстрація та зберігання списків: формуємо справи без порушень
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 13. Розпорядження ТЦК про виклик працівника та вручення повісток
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 14. Порушення працівниками Правил військового обліку: що має контролювати роботодавець?
Тетяна Донець
5(1)
5(1)
Урок 15. Звіряння списків персонального військового обліку з ТЦК: коли слід ініціювати, а коли можна почекати?
Тетяна Донець
5(1)
0(0)
Урок 16. Перевірки стану військового обліку: як все відбувається насправді?
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 17. Підготовка до звіряння чи перевірки: шпаргалки, секрети та поради
Тетяна Донець
0(0)
5(1)
Урок 18. Відповідальність за неналежне ведення військового обліку: на кого накладають штрафи?
Тетяна Донець
5(1)
0(0)
Урок 19. Оскарження штрафу чи сплата штрафу: поради від адвоката
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 20. П’ять найчастіших помилок у військовому обліку: швидкий розбір
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 21. Вручення повісток вдома, на вулиці та на роботі
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Урок 22. Виключені з військового обліку, які раптом стали військовозобов’язаними
Тетяна Донець
0(0)
0(0)
Cторінка після екзамену
0(0)
- Модуль 2. | Бронювання працівників: критерії, документи та роль бухгалтера (Вихід модуля: вересень 2025)
Урок 1. Оновлені правила бронювання з 2025 року: хто має право
Урок 2. Критерії допуску до бронювання: зарплатний критерій та кадрові вимоги
Урок 3. Бронювання і середня зарплата: як правильно розрахувати і підтвердити відповідність критерію
Урок 4. Бронювання сумісників: чи можна і що потрібно врахувати
Урок 5. Підготовка документів на бронювання
Урок 6. Типові помилки при підготовці довідок для бронювання — і як їх уникнути
Урок 7. Роль бухгалтера у процедурі бронювання
Урок 8. Як перевірки ТЦК стосуються бухгалтера: відповідальність за дані по зарплаті та списках
Урок 9. Податкові наслідки для працівника, якого не перебронювали: компенсації, мобілізація і статус