Повернення паперових лікарняних: панацея чи крок назад?
15 травня 2025 року Верховна Рада прийняла за основу законопроєкт № 13062, який передбачає використання паперових лікарняних поряд з електронними. Ця ініціатива спрямована на вирішення проблем, які виникають в умовах воєнного стану, коли доступ до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) обмежений.
Законопроєкт покликаний не лише забезпечити пацієнтам можливість отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, але й вдосконалити процес перевірки лікарняних та посилити контроль за їх обґрунтованістю. Згідно з пояснювальною запискою, паперові листки непрацездатності стануть альтернативою для тих лікарів, які через технічні чи інші обставини не мають доступу до ЕСОЗ.
Нововведення також включають закріплення на законодавчому рівні процесу перевірки медичних висновків. Уповноважені лікарі з відповідною кваліфікацією будуть аналізувати обґрунтованість висновків про тимчасову непрацездатність, а Пенсійний фонд матиме право вимагати усунення порушень або повернення коштів за необґрунтовані лікарняні.
Особливу увагу приділено прозорості процедури. Відбір лікарів для перевірок відбуватиметься автоматизовано через ЕСОЗ із дотриманням принципу екстериторіальності та деперсоналізації даних пацієнтів, що мінімізує корупційні ризики.
Пропонують також спростити повернення надміру виплаченої страхової суми за листком непрацездатності, якщо його визнали необґрунтованим. Заклади охорони здоров’я зможуть оскаржувати це рішення та надавати докази, що підтверджують правильність дій лікаря при складанні висновку про непрацездатність.
Незважаючи на попереднє провалення аналогічного законопроєкту № 11418, цього разу за ініціативу проголосувало 247 народних депутатів. Чи стане новий підхід порятунком для пацієнтів та медиків у складних умовах, покаже час.
Ми постійно тримаємо руку на пульсі й оперативно проінформуємо вас про подальший розвиток подій з цього питання. Стежте за нашими оновленнями, щотижневими підсумками та листами!
Індексаційний тайм-аут та секрети зарплатної оптимізації
За даними Держстату індекс інфляції за квітень 2025 року – 100,7%.
Із появою квітневого індексу інфляції індексація зарплати знову стала однією з гарячих тем для бухгалтерів та роботодавців. Після «обнулення» індексації з 1 січня 2025 року всі щомісяця гадають, коли вона повернеться? Адже можна по-різному ставитися до індексації, але вона залишається обов’язком роботодавця.
Стаття 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19.11.2024 № 4059-IX передбачає «обнулення» індексації з 1 січня 2025 року. Січень 2025 року є базовим місяцем для індексації. Це означає, що з січня по травень 2025 року індексація не виникає, адже індекс інфляції не перевищує поріг у 103,0%, якщо перемножити індекси інфляції за лютий, березень та квітень.
Тож перший потенційний шанс для індексації може з’явитися у липні 2025 року, але остаточно це стане відомим лише червні, коли оприлюднять індекс інфляції за травень.
Для роботодавців це не тільки період очікування, а й можливість для планування. Якщо уникнення індексації входить у ваші плани, є простий шлях – підвищення окладів. Навіть незначне підвищення в травні або червні зробить відповідний місяць новим базовим. Це дає змогу відстрочити виникнення індексації ще на кілька місяців. Наприклад, за базового місяця – травень 2025 року, вперше індексувати зарплату доведеться аж у серпні 2025-го.
Нагадаємо, що, плануючи підвищення окладів у майбутньому, слід враховувати суму поточної індексації. Якщо вона з’явиться, підвищення має бути більшим за розраховану суму індексації.
Для спрощення розрахунків радимо використовувати калькулятор індексації, який дозволяє швидко та точно визначити всі необхідні параметри. Такий підхід позбавить зайвих помилок і зекономить ваш час.
Отже, роботодавцям потрібно бути готовими до потенційного повернення індексації в липні та розумно планувати свої дії. Не пропустіть нагоди уникнути непередбачених витрат, використовуючи прості, але ефективні рішення.
Якщо ж маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
Нові «плюшки» для бізнесу & жорсткі ліміти для переказів від НБУ
У травні маємо важливі зміни до валютних обмежень і правил відкриття рахунків. Ці нововведення мають на меті підтримати економіку України, збільшити приплив капіталу та мінімізувати відплив коштів за кордон.
Так українські підприємства отримали право здійснювати валютні операції понад встановлені раніше обмеження в межах інвестиційного ліміту. Цей ліміт відповідає обсягу коштів, залучених з-за кордону у статутний капітал компаній у валюті після 12 травня 2025 року.
Інші пом’якшення включають:
-
розширення фінансування закордонних представництв українських компаній;
-
можливість здійснення платежів, пов’язаних із судовими процедурами за імпортними та експортними контрактами;
-
збільшення лімітів на розрахунки корпоративними картками за кордоном;
-
дозволи на окремі валютні операції на умовах «форвард»;
-
оплату консульських зборів за рахунки дипломатичних представництв України за кордоном;
-
спрощення відкриття рахунків для військовослужбовців.
Разом із пом’якшеннями, що розширюють можливості для бізнесу, запроваджено й нові обмеження, які можуть викликати запитання, особливо у бухгалтерів і фінансистів.
Зокрема, Нацбанк заборонив завершувати валютний нагляд за імпортними операціями, якщо кошти повертають у гривні через лоро-рахунки банків-нерезидентів.
Також регулятор встановив щомісячний ліміт у 500 тис. грн для розрахунків за кордоном платіжними картками, відкритими українськими банками до рахунків в іноземній валюті, для оплати окремих видів послуг. Це обмеження поширюється, зокрема, на бухгалтерські та аудиторські послуги, рекламні послуги, менеджмент, юридичні послуги та інші професійні бізнес-послуги тощо.
Нагадаємо, що з 1 червня 2025 року заплановано чергове посилення обмежень згідно з Меморандумом про прозорість банківських послуг: ліміт на вихідні перекази для клієнтів «середнього» та «низького ризику» буде знижено зі 150 до 100 тис. грн на місяць. Для клієнтів «високого ризику» він залишиться на рівні 50 тис. грн на місяць.
Для того, щоб мати можливість переказувати з банку до банку більші суми, треба буде надати до банку документи, що підтверджують джерело та розмір доходів.
Обмеження не стосуватимуться клієнтів із підтвердженими джерелами доходів, включаючи зарплатних клієнтів, а також волонтерів та благодійні організації.
Не будуть обмежувати банки і перекази між власними рахунками клієнтів у межах одного банку.
Підтвердження доходів передбачає отримання документів/інформації в електронній формі. Ідеться про:
-
сформовані клієнтом довідки ОК-5 та ОК-7;
-
податкова декларація;
-
зарплатні відомості;
-
підтвердження зарахувань від державних органів;
-
підтверджені прибутки членів сімей;
-
документи, що підтверджують волонтерську діяльність.
Клієнти банків, які бажають перевищити встановлений місячний ліміт переказів, повинні надати документальне підтвердження доходів під час початку або перегляду ділових відносин із банком. На основі цих документів банки можуть скасувати ліміти або адаптувати їх відповідно до фінансових можливостей клієнтів, контролюючи при цьому суми надходжень на рахунки.
Нацбанк також вніс зміни до інструкції щодо відкриття та закриття рахунків (див. постанову НБУ від 06.05.2025 № 51). Відтепер банки зобов’язані дотримуватися наступних вимог:
-
рахунки для юридичних осіб – нерезидентів можуть бути відкриті лише за наявності копії документа про взяття на облік у контролюючому органі;
-
для представництв іноземних компаній обов’язковими є легалізовані документи, що підтверджують реєстрацію в країні їх походження.
Закриватимуть рахунки лише після перевірки даних у Єдиному державному реєстрі.
Отже радимо бізнесу та бухгалтерам перевіряти відповідність операцій новим лімітам і видам послуг. Вчасно готуйте документи для відкриття рахунків нерезидентам.
Ми ж і надалі стежитимемо за змінами щодо валютного нагляду для імпортних й експортних операцій та оперативно повідомлятимемо вас про них, щоб Ви завжди мали змогу уникнути ризиків і скористатися можливостями для зростання.
Квоти, стимули, внески для роботодавців на підтримку інвалідної інклюзії
З наступного року в Україні почне діяти новий підхід до працевлаштування людей з інвалідністю. В основі змін – створення умов, які підтримують як працівників, так і роботодавців, забезпечуючи рівні можливості для праці.
За статистикою, лише 16% осіб з інвалідністю в Україні працевлаштовані, тоді як у ЄС цей показник перевищує 50%. Нова політика має на меті змінити цю ситуацію, переходячи від формальних звітів до реальних дій.
Новий Закон від 15.01.2025 № 4219-IX, який діятиме з 1 січня 2026 року, передбачає:
-
Запровадження квоти 4% для працевлаштування людей з інвалідністю у всіх сферах, включно з держорганами.
-
Зміну підходу до оцінки можливостей працівника: замість акценту на обмеженнях мають значення лише роботи, що можуть зашкодити здоров’ю.
-
Соціальний супровід: держава фінансуватиме адаптацію робочого середовища та колективу.
-
Заміна штрафів на прозорий внесок. Роботодавці зможуть обирати між працевлаштуванням осіб з інвалідністю або внеском до спеціального фонду. Розмір внеску – 40% середньомісячної зарплати у кварталі, розрахованої на одного працівника, за кожен місяць кварталу за кожного непрацевлаштованого працівника з інвалідністю.
Додаткові стимули включають:
-
пільговий розрахунок квоти (один працівник з інвалідністю I групи зараховується як двоє);
-
компенсацію зниження продуктивності;
-
розширення підтримки бізнесу, що створює робочі місця.
Міністр соціальної політики Оксана Жолнович наголошує, що цей підхід спрямований не на покарання, а на мотивацію. Внески роботодавців до фонду будуть прозорими, а кошти спрямовуватимуть на підтримку працевлаштування.
Не пропустіть гарячий безкоштовний вебінар «Відпускна кампанія-2025: нові правила нарахування, перехідні відпускні, відображення у звітності», який відбудеться 19 травня 2025 року.
Працюєте вдома на дивані – повідомте про це податкову за ф. 20-ОПП
Якщо місце проживання фізичної особи – підприємця збігається з місцем ведення бізнесу, це має свої податкові наслідки. Податківці нагадують: у такому випадку підприємець зобов’язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку заяву за формою № 20-ОПП (ЗІР, категорія 116.11). Цей документ інформує про фактичну адресу, де провадиться підприємницька діяльність, як про об’єкт оподаткування.
Заяву потрібно подати протягом 10 робочих днів із моменту реєстрації ФОП або відкриття такого об’єкта. Вчасне інформування допоможе уникнути непорозумінь із податковою, зокрема штрафів або інших санкцій.
Контролюючі органи використовують ці дані для податкового обліку та перевірок. Якщо ж місце діяльності не задеклароване, це може стати підставою для претензій та санкцій від податкової.
Ідеться про штрафи від 340 до 680 грн (за повторності порушень). Причому їх накладають за кожним фактом неподання форми, тобто за кожен незазначений у формі об’єкт окремо. У результаті може вималюватися чималенька сума.
Тож, якщо ви працюєте вдома чи ваша адреса проживання пов’язана з бізнесом, не відкладайте подання заяви за формою № 20-ОПП. Подбайте про прозорість і законність вашої підприємницької діяльності та власний спокій зокрема.
Нові опції в кабінеті ПФУ для кадровиків, але під контролем керівника/головбуха
В особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізували можливість доступу до кабінету страхувальника уповноважених спеціалістів, які мають службовий кваліфікований електронний підпис. При цьому право додавати / вилучати уповноважених спеціалістів для роботи в кабінеті страхувальника мають лише керівник та/або головний бухгалтер підприємства, установи, організації тощо.
Щоб додати нових користувачів, потрібно скористатися пунктом меню «відділ кадрів».
Для вилучення доступу – натиснути піктограму в стовпці «дії», після чого можливість авторизації уповноваженого спеціаліста відділу кадрів у кабінеті страхувальника скасовується.
Реєстр забороненого російського/ворожого ПЗ скоро в Україні
Держспецзв’язку активно працює над створенням реєстру забороненого програмного забезпечення (ПЗ). Цей реєстр стане важливим інструментом боротьби з ворожим софтом, який часто маскується під іноземні чи вітчизняні бренди.
Про це повідомив Ігор Стельник, директор Департаменту державного контролю у сфері захисту інформації та аудиту безпеки Адміністрації Держспецзв’язку, під час панельної дискусії «Ворожий софт: як держава та суспільство протистоять ворогу і знаходять рішення» у межах конференції Своє.ІТ 2025 у Києві.
Конференція Своє.ІТ 2025, у межах якої обговорювали ці питання, стала майданчиком для демонстрації успіхів українських ІТ-рішень. Йшлося про те, як вітчизняні продукти замінюють закордонні аналоги, включно з російськими.
Однак попри санкції та заборони, впроваджені РНБО щодо низки російських програмних продуктів і вебресурсів, багато користувачів досі не перейшли на безпечне вітчизняне чи іноземне ПЗ. Ситуацію покликаний змінити нещодавно ухвалений Закон України від 27.03.2025 № 4336-ІХ, який зобов’язує державні органи використовувати лише ті програми, що не входять до реєстру забороненого ПЗ.
Наразі Держспецзв’язку завершує роботу над проєктом урядової постанови, яка регулюватиме функціонування цього реєстру. Важливим етапом стане визначення критеріїв для внесення програм до списку. Держспецзв’язок закликає професійну спільноту долучитися до цього процесу.
18 травня – старт рейдових перевірок транспорту та документів на перевезення
З 18 травня 2025 року розпочнеться новий етап рейдових перевірок транспорту, регламентований затвердженим постановою КМУ від 07.02.2025 № 141 порядком. Головний акцент – перевірка дотримання законодавства про автомобільний транспорт, що торкнеться всіх учасників перевезень: від водіїв до суб’єктів господарювання.
Рейдові перевірки стосуватимуться всіх транспортних засобів, які здійснюють внутрішні (пасажирські і вантажні) та міжнародні перевезення.
Їх проводитимуть на підставі направлення, яке може бути в паперовій або електронній формі. Цей документ видає керівник чи заступник Укртрансбезпеки з урахуванням низки чинників: стану аварійності, попередніх порушень, скарг на перевізників та необхідності забезпечення якісного обслуговування в окремих регіонах. Строк має бути зазначений у направленні і він не може перевищувати сім календарних днів.
Під час перевірки посадові особи мають право:
-
проводити габаритно-ваговий контроль і блокування транспорту;
-
застосовувати тахографи для аналізу режиму праці водіїв;
-
робити фото- та відеофіксацію в автоматичному режимі;
-
супроводжувати транспорт до місця зважування в разі підозри на порушення параметрів вантажу.
Перевірки можуть проводити як із зупиненням транспорту, так і без нього. У разі зупинки інспектор зобов’язаний представитися, повідомити причину, пред’явити службове посвідчення та направлення. Водій, своєю чергою, має надати всі необхідні документи та виконувати законні вимоги посадової особи.
Мінрозвитку наказом від 16.04.2025 № 703 затвердило вичерпний перелік обов’язкових питань і документів, які перевірятимуть інспектори під час рейдів.
Для перевізників це означає, що кожен водій повинен мати в порядку низку документів: посвідчення, техпаспорт, товарно-транспортну накладну, страховку, а також спеціальні документи для вантажів понад 3,5 тонни чи небезпечних вантажів. Наприклад, потрібні дані з тахографа, санітарна книжка, або свідоцтво про допуск до перевезення небезпечних вантажів. Перевірятимуть і дотримання режиму праці та відпочинку водіїв (правда, як саме, невідомо).
Повний перелік необхідних документів для всіх видів перевезень можна переглянути за посиланням.
Особливістю нових перевірок є суворі часові обмеження: інспекція одного транспортного засобу не може тривати довше години. У разі виявлення порушень складають акт перевірки та приймають постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу. Штраф автоперевізник має перерахувати на зазначений у постанові рахунок упродовж 15 календарних днів після набрання нею чинності.
Тож не варто нехтувати новими вимогами, адже від цього залежить не лише фінансові витрати та репутація, а й можливість продовження діяльності.
Також радимо взяти участь у нашому безкоштовному вебінарі «Перевезення & експедирування: відмінності у відображенні доходів і витрат, (не)типові помилки в е-ТТН». Устигніть зареєструватися до 21 травня 2025 року.
Черговий «антипідкупний» апдейт прибуткової декларації
Ще не запрацювали січневі та квітневі зміни до декларації з податку на прибуток (див. Підсумки тижня 07.04–11.04.2025), а Мінфін нагодився з черговими оновленнями до форми (наказ від 24.04.2025 № 215).
Основні причини змін пов’язані з прийняттям Закону України від 04.12.2024 № 4112-IX, який ввів заборону на врахування при визначенні об’єкта оподаткування витрат за операціями, спрямованими на надання неправомірної вигоди (зокрема службовим особам, включаючи представників іноземних держав). При цьому уточнено порядок оподаткування таких операцій податком на прибуток підприємств.
Відтак рядок 10 декларації «Особливі відмітки» доповнено новим пунктом. Цей пункт стосується платників податку, які подають уточнюючий розрахунок у зв’язку з отриманням від контролюючого органу інформації про можливі операції, спрямовані на надання неправомірної вигоди службовим особам іноземних держав.
Також додано нові рядки:
-
45, 46, 47 до декларації, які відображають суму збільшення податкового зобов’язання та штрафи у розмірі 9% і 18%, що застосовують у зв’язку з поданням уточнюючого розрахунку відповідно до п. 50.1-1 ПКУ;
-
до таблиці розділу 3 «Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій» додатку РІ;
-
39 і 40 до додатку ДІЯ.
Тож тепер оновлена форма декларації офіційно враховує заборону на списання витрат, пов’язаних із неправомірними вигодами, та передбачає окремий порядок відображення таких операцій у звітності.
Власне зміни насамперед стосуються підприємств, які здійснюють міжнародні ділові операції, і посилюють контроль за фінансовими операціями, пов’язаними із корупційними ризиками.
Наказ №215 набере чинності з дня його офіційного опублікування. Станом на момент трансляції цих підсумків документ ще не опубліковано.
Не пропустити жоден дедлайн та уникнути штрафів за прострочки допоможе наш зручний сервіс «Календар бухгалтера». З ним отримаєте усю звітність та платежі в одному місці: на тиждень, місяць і навіть рік!
До 18 червня отримайте дозвіл на рекламний банер, інакше – демонтаж / штраф
До 18 червня суб’єкти господарювання повинні отримати дозволи на розміщення зовнішньої реклами. Нагадаємо, зовнішня реклама охоплює різні види рекламних конструкцій, які розміщують поза межами приміщень. Це можуть бути білборди, сітілайти, рекламні щити, банери на фасадах будівель, рекламні установки на транспорті, а також будь-які вивіски, світлові установки, що використовує бізнес із комерційною метою.
Це урядове рішення, яким розширено перелік видів господарської діяльності, які не можна здійснювати лише на підставі подання декларації під час воєнного стану (постанова КМУ від 14.03.2025 №288). Зокрема, декларації, подані до набрання чинності відповідним рішенням (до 18.03.2025), залишаються чинними, але лише до 18 червня 2025 року. Після цієї дати для продовження роботи в сфері зовнішньої реклами необхідно отримати офіційний дозвіл у встановлені строки.
Ця зміна має важливі наслідки для підприємців, оскільки недотримання нових вимог може призвести до штрафів (до 1700 грн за ст. 152 КУпАП) або примусового демонтажу конструкцій. Тож бізнесу слід заздалегідь подбати про оформлення всіх необхідних документів.
Залишилося менше місяця до дедлайну, тому радимо не відкладати це питання на останній момент.