Лектор відеокурсу
-
Галина Казначей
Експерт з питань трудового законодавства та оплати праці
Про що дізнаєтесь?
- Види відпусток: щорічні, соціальні, без збереження, правила їхнього надання та тривалість
- Документальне оформлення відпусток: положення, графік, заява, наказ, табель обліку та особова картка
- Відкликання, перенесення, поділ, виплата компенсації та інші (не)стандартні ситуації
- Відпускні та компенсація за невикористану відпустку: (не)різні правила розрахунку
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Презентація
Довідник «Документи на право додаткової соціальної відпустки працівників, які мають дітей»
Текстове розшифрування відео
Додаткова відпустка на дітей: визначення категорій осіб, які мають право на ці відпустки.
Поговоримо про дитячу соціальну відпустку, яка викликає найбільше дискусій серед колег. Це додаткова відпустка на дітей.
Тільки в одній ситуації згадується вік дитини до 15 років. Коли уважно почитати статтю далі, більше ніде не згадується про вік дітей - просто йдеться "дитина". Отже, там, де зазначається вік до 15 років, дивимося, щоб діти були віком до 15 років. У всіх інших випадках користуємось загальним законодавством - діти до повноліття. Якщо мова йде про дитину з інвалідністю, про одиноку матір, то тут ідеться саме про дітей до 18 років.
Дитячі відпустки надаються одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років. Тобто надається відпустка або татові, або мамі. І ніде не написано, що жінка має працювати. Раніше стаття виглядала саме так - норма надавалася жінці, яка працює. Починаючи з 2021 року, нічого не зазначається про жінку, яка працює. Мова йдеться або про тата, або про маму, якщо в них є факт наявності двох дітей до 15 років. І немає згадки, що жінці треба відпрацювати хоча б один день, щоб вона мала право на цю відпустку.
Далі відпустка надається одному з батьків, які мають дитину з інвалідністю, які усиновили дитину, матері, батьку особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи, який виховує їх без матері, в тому числі у разі тривалого перебування мами у лікувальному закладі. Також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи чи одному з прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.
Якщо є дві підстави з однієї статті, то може бути 17 календарних днів. Щодо пункту чотири - тут ідеться про матір, батька особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи. Мова йде про дитину без обмеження віку. Якщо це мати/батько особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А першої групи і цій особі з інвалідністю 30-40 років, то мама або тато мають право на цю відпустку.
На жаль, в нормах чинного законодавства немає єдиного визначення, хто така одинока мати. В деяких нормативних актах, наприклад, для податкової соціальної пільги достатньо, щоб жінка не перебувала в шлюбі. Для надання цієї відпустки є різні роз'яснення. В першу чергу звертаємо увагу на постанову пленуму Верховного суду №9.
Одинокою матір'ю вважається:
- Жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері
- Вдова
- Жінка, яка виховує і утримує дитину сама
Законом про відпустки не визначено обмежень права матері на додаткову соціальну відпустку на дітей залежно від факту отримання аліментів. Помилковою є думка, що якщо батько платить аліменти, то жінка вже не одинока мати. Якщо батько дитини виплачує аліменти, жінка, яка вважається одинокою матір'ю, все одно має право на відпустку на дітей.
Мінекономіки в своєму листі від 10.06.2022 р. №4712-06/36178-0 зазначає, що для підтвердження права на зазначену відпустку роботодавцю має бути пред'явлений будь-який офіційно складений, оформлений та засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує відсутність участі батька у вихованні дитини. Роботодавець на власний розсуд вирішує, чи є пред'явлений документ доказом того, що жінка є одинокою матір'ю. Деякі роботодавці, знаючи, що жінка просто розлучена, не з'ясовують, чи бере участь батько у вихованні, і приймають рішення надавати таку відпустку.
Одинокою матір'ю також вважається жінка, яка вийшла заміж повторно, але її дитину новим чоловіком не усиновлено.
Підтверджуючими документами можуть бути (згідно листа Мінсоцполітики від 30.05.2014 р. №193/13/123-14):
- Рішення суду про позбавлення відповідача батьківських прав
- Ухвала суду або постанова слідчого про розшук відповідача у справі за позовом про стягнення аліментів
- Акт, складений соціально-побутовою комісією, профспілкою або комітетом самоорганізації населення, у якому із слів сусідів підтверджено факт відсутності участі батька у вихованні дитини
- Довідка зі школи про те, що батько не бере участі у вихованні дитини, не спілкується з вчителями, не відвідує батьківські збори
Щодо правил надання відпустки:
- Відпустка на дітей не визначається кратно кількості дітей
- Неповна зайнятість працівника не впливає на тривалість відпустки на дітей
- У граничній тривалості щорічної відпустки (59 календарних днів) відпустку на дітей не враховують
- Відпустку надають незалежно від характеру трудових відносин (основне місце роботи чи сумісництво)
- Не можна відкликати працівника з відпустки «на дітей» (вона не щорічна)
- Цей вид відпустки не обов'язково передбачати в графіку відпусток. Чому? Наприклад, ми не знаємо, чи батько скористається відпусткою, можливо він звільниться, тому немає сенсу планувати в графіку відпусток дитячу відпустку матері.
- У період роботи таку відпустку надають днями відпочинку: отримати компенсацію можна тільки при звільненні. Під час роботи не можна компенсувати грошима ці 10 днів дитячої відпустки, навіть якщо працівник використав щорічну відпустку 24 дні і хотів би отримати компенсацію за решту 10 днів.
- Накопичені дні такої відпустки за минулі роки «не згорають». Навіть якщо жінка заробила цю відпустку, коли її дітям було до 15 років, а зараз їм вже 20 років, вона працює у вас 15 років і має відпустки за попередній період - ця відпустка не згорає. Вона «тягнеться багажем» і залишається за нею, навіть якщо діти досягли цього віку.
У листах від 20.08.2021 № 4712-03/42338-01 та від 27.08.2021 № 4712-06/42842-07 Мінекономіки зазначає, що законодавством не визначено конкретного переліку документів, які слід пред’явити одному з батьків для підтвердження того, що інший з них не скористався правом на зазначену соціальну відпустку. Тож, на думку Міністерства, роботодавцю може бути наданий будь-який документ, який з достатньою достовірністю підтверджує, що іншому з батьків дітей не надавалася ця відпустка. Рішення про надання зазначеної соціальної відпустки ухвалює керівник з огляду на надані документи.
Яким документом підтвердити, що чоловік не користувався відпусткою, бо не працює? Це може бути:
- Довідка з центру зайнятості
- Інформація з порталу Пенсійного фонду України, де видно інформацію, що працівник не працював
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, надаються понад тривалість щорічної відпустки, передбаченої статтями 6, 7 і 8 Закону «Про відпустки», а також понад тривалість щорічних відпусток, установлених іншими законами та нормативно-правовими актами, й переносяться на інший період або продовжуються в порядку, визначеному статтею 11 Закону про відпустки.
Період часу, за який надається відпустка, — календарний рік, а не робочий рік. Це відрізняє її від щорічних відпусток. Право на таку відпустку повної тривалості в такому разі виникає незалежно від відпрацьованого часу, з 1 січня нового року. Якщо нею не скористатися, то з кожного 1 січня вона накопичується.
Проте скористатися додатковою соціальною відпусткою може тільки один із батьків. Хто саме – вони обирають самостійно.
Так, роботодавцеві має бути наданий будь-який належним чином оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується, що другому з батьків дітей не надавалася така соціальна відпустка.
Таким документом є довідка з місця роботи другого з батьків, у якій зазначено, що працівник не використовував додаткову відпустку. Але, якщо працівник таку довідку не може надати з об’єктивних причин (другий з подружжя є безробітним, приватним підприємцем тощо), то відповідними документами можуть стати:
- копія трудової книжки,
- витяг із електронної трудової книжки з порталу електронних послуг ПФУ,
- дані про трудовий та страховий стаж із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування ПФУ,
- довідка з центру зайнятості, довідка про зайняття підприємницькою діяльністю, тощо (роз’яснення Мінекономіки у листах від 01.07.2021 р. № 4712-06/34401-07, від 10.08.2021 р. № 4712-06/40797-07 та від 10.08.2021 р. № 4712-06/40796-07).
Додаткова соціальна відпустка на частини не ділиться, тобто одразу надаються всі 10 календарних днів. Виняток — особи, які мають одразу дві причини на надання такої відпустки. Тоді вони можуть її поділити на 10 + 7 (лист Мінсоцполітики від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15).
Отримувач відпустки необов’язково тепер має працювати. Це значить, що зараз право на відпустку має, наприклад, жінка, яка взагалі впродовж року жодного дня не працювала, наприклад, перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Також мати, яка перебуває у такій декретній відпустці, може передати право на відпустку на дітей батькові.
5(3)
Оновлений формат навчання! Як дивитись, слухати або читати всі уроки?
5(3)
5(4)
Урок 1. Види відпусток. Відпустки, що переносяться та не переносяться на наступний рік.
Галина Казначей
5(4)
5(3)
Урок 2. Щорічна відпустка: тривалість відпусток для різних категорій працівників.
Галина Казначей
5(3)
5(2)
Урок 3. Відпускний стаж: які періоди перебування у трудових відносинах включають або не включають до нього.
Галина Казначей
5(2)
5(2)
Урок 4. Додаткові щорічні відпустки: визначення категорій осіб, які мають право на ці відпустки.
Галина Казначей
5(2)
5(2)
Урок 5. Додаткова відпустка на дітей: визначення категорій осіб, які мають право на ці відпустки.
Галина Казначей
5(2)
5(2)
Урок 6. Визначення категорій осіб, які мають право на щорічну відпустку у зручний для них час.
Галина Казначей
5(2)
5(2)
Урок 7. Визначення працівників, які мають право на відпустку повної тривалості до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи.
Галина Казначей
5(2)
5(2)
Урок 8. Відпустки без збереження зарплати на період дії воєнного стану та у мирний час.
Галина Казначей
5(2)
0(0)
Урок 1. Положення про відпустки: розробляти чи можна обійтися?
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 2. Створення графіка відпусток.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 3. Повідомлення про дату початку відпустки. Заява на відпустку.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 4. Наказ про відпустку та зазначення відпустки в Особовій картці П2.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 5. Відображення відпусток у табелі.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 6. Правила надання компенсації за невикористані відпустки.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 7. Оформлення відкликання з відпустки.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 8. Перенесення, продовження відпустки.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 9. У відпустці до 3 років новий декрет: як розібратися з документальним оформленням.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 1. Правила та алгоритм розрахунку відпускних.
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 2. Правила визначення розрахункового періоду.
Галина Казначей
0(0)
5(1)
Урок 3. Перший день роботи припадає не на перше число місяця: як впливає на розрахунок відпускних.
Галина Казначей
5(1)
0(0)
Урок 4. Коли рахувати відпускні з розміру МЗП?
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 5. Як враховувати премії в розрахунку відпускних?
Галина Казначей
0(0)
0(0)
Урок 6. Які виплати враховують при обчисленні відпускних, а які – ні?
Галина Казначей
0(0)
5(1)
Урок 7. Правила обчислення компенсації за невикористані дні відпусток.
Галина Казначей
5(1)
0(0)
Cторінка після екзамену
0(0)