Податкова отримала новий механізм контролю за онлайн-продажами, що дозволяє ідентифікувати громадян та підприємців, які систематично отримують кошти без реєстрації або без використання РРО / ПРРО. Крім того, нещодавно набули чинності зміни до касової інструкції, які впливають на отримання готівкової післяплати юридичними особами, ФОПами та тими, хто провадить незалежну професійну діяльність. Відтепер кошти мають спочатку зараховуватися на рахунок, а лише потім можуть бути отримані готівкою.
Заходи податкового контролю поповнились новим інструментом.
Відтепер ДПС на постійній основі ідентифікує громадян та платників податків, які здійснюють продаж товарів через мережу Інтернет та отримують грошові перекази за нього.
З 1 березня поточного року ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо:
-
громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
-
фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.
ДПС насамперед націлена на профілактику та упередження порушень, які можуть виникати у платників податків та громадян через хибну організацію господарських операцій, та не має на меті лише застосування фінансових (штрафних) санкцій.
Лише за перші 20 днів березня ДПС ідентифікувала десятки тисяч платників податків і громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки. В окремих випадках кількість переказів на одну особу досягає сотень транзакцій, при цьому відсутня державна реєстрація або використання РРО / ПРРО.
Державна податкова служба закликає громадян та підприємців, які здійснюють продаж товарів через Інтернет:
-
офіційно зареєструватися як суб'єкт господарювання;
-
здійснювати розрахунки через належним чином зареєстровані РРО / ПРРО;
-
дотримуватися податкового законодавства, щоб уникнути фінансової та адміністративної відповідальності у майбутньому.
Проте реальність в тому, що не всякий продаж є підприємницькою діяльністю. Наприклад, продаж фізичною особою своїх вживаних речей.
Народний депутат Ніна Южаніна запитує:
І як податкова буде виокремлювати такі операції від прихованої підприємницької діяльності?
Поки податкова не відзначалась якоюсь складною аналітичною роботою, тому не здивуюсь, якщо все зведеться до систематичності операцій (а сьогодні систематично – це більше трьох разів на рік).
Є також проблема і з оподаткуванням отриманих коштів.
Сьогодні (і на цьому наполягає Мінфін під час різних дискусій) усі суми коштів, отримані від таких продажів («не підприємницьких»), мають включатися в дохід фізичної особи, така фізособа повинна подати річну декларацію і сплатити з цих сум до бюджету 23% (18% ПДФО та 5% військового збору).
Тобто, якщо людина продала туфлі своєї вирослої з них дитини за 200 гривень, то з них має сплатити до бюджету 64 грн та ще і зобов’язана подати річну декларацію про доходи. Навіщо це потрібно?
А якщо така людина продасть чотири речі – то що, має зареєструватись ФОП? Ніна Южаніна вважає, що ці питання необхідно негайно врегулювати та встановлювати певні пороги для таких операцій.
Також нагадуємо, що нещодавно набула чинності Постанова НБУ від 23.08.2024 №101 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні» (далі – Постанова №101), яка виключає можливість отримання юридичними особами, ФОПами, українцями, якщо вони провадять незалежну професійну діяльність, готівки у відділеннях при розрахунках із післяплатою:
Надавач платіжних послуг видає готівку національної валюти за такими видатковими касовими документами: за документом на отримання переказу готівкою в національній валюті, установленим відповідною платіжною системою, - фізичним особам (крім фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність) за переказом без відкриття рахунку.
Тобто кошти, відправлені за допомогою такого переказу, спочатку повинні зараховуватися на рахунок, а потім, якщо потрібно, вони можуть бути видані з рахунка готівкою.
Для того, щоб тепер отримувати гроші такій категорії клієнтів, потрібно:
-
укласти договір контролю оплати з NovaPay,
-
власне, отримати кошти – можна як на рахунок NovaPay, так і будь-якого українського банку.
На рахунок NovaPay для бізнесу зараховується післяплата день у день.
Водночас для звичайних українців – фізичних осіб – нічого не змінилося, вони можуть отримувати післяплату як на рахунок, так і готівкою.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.