Кінець ще одних воєнних поблажок: у бізнесу – три місяці на звіти або штраф
У Раді зареєстровано проєкт Закону №13132, який відновлює для ФОПів та юросіб обов’язкове подання звітності під час дії воєнного стану. Йдеться про статистичну та фінансову звітність, консолідовану фінзвітність разом з відповідними аудиторськими звітами, звіт про управління та звіт про платежі на користь держави (у т. ч. консолідовані).
Відповідні зміни планують внести до Закону України від 03.03.2022 №2115-IX (далі – Закон №2115). Бо саме цей законодавчий акт передбачає відтермінування для бізнесу у зв’язку з війною подання наведеної вище звітності, бухгалтерських документів, аудиторських висновків тощо. Виконати свій звітний обов’язок суб’єкти господарювання, які скористалися відповідною пільгою, мають протягом трьох місяців після завершення воєнного стану. На цей період такі суб’єкти звільняються й від відповідальності за невчасне подання звітів.
Певно, зважаючи на затяжність збройної агресії рф, законодавці вирішили скасувати свою чергову воєнну поступку. Водночас дали невелику «слабинку» та запропонували перехідний період аж у три місяці, впродовж якого респонденти, що не звітували упродовж дії воєнного стану, муситимуть подати інформацію щодо усього періоду, протягом якого таку звітність не подавали.
Виняток зробили лише для підприємств оборонно-промислового комплексу. Вони й надалі зможуть подавати звітність за старими правилами, тобто протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану.
«Жест доброї волі» виявили також для госпсуб’єктів, розташованих у зонах бойових дій або на окупованих територіях. Їм дозволять подавати звітність протягом трьох місяців після завершення бойових дій або окупації. І за цей період до них не застосовуватимуть штрафи чи інші санкції. Однак такі послаблення не поширюватимуться на тих, хто свідомо переїхав до зони бойових дій чи окупації після включення території до Переліку ТОТ.
Решта ж тих, хто не подавав звітність упродовж війни, зобов’язані будуть зробити це протягом трьох місяців після набрання чинності новим законом, охопивши весь період неподання. Після завершення цього перехідного періоду до суб’єктів господарювання, які забарилися та не вписалися у дедлайни, застосовуватимуть адміністративну та (або) кримінальну відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності, інших необхідних документів.
Зауважимо, що ініційовані до реанімації вимоги не стосуватимуться подання податкової звітності. На неї положення Закону №2115 не поширюються.
Поки ж радимо взяти участь у нашому безкоштовному вебінарі «Податок на прибуток і закриття 1 кварталу & Дивіденди від розрахунку до виплати», трансляція якого відбудеться 2 квітня 2025 року.
Час «Ч» для єдинників: онлайн-формати для нових декларацій в Е-кабінеті з 1 квітня
ДПС обіцяє з 1 квітня 2025 року нарешті додати електронні форми оновлених декларацій єдиного податку до Електронного кабінету та забезпечити їх прийняття.
Тож імовірно вже з наступного тижня всі платники єдиного податку зможуть подавати декларації за новими формами, включаючи ліквідаційні звіти та уточненки за попередні періоди.
Зокрема, з 1 квітня стартує звітна кампанія за І квартал 2025 року для єдинників 3-ї групи (ФОПів та юридичних осіб).
Нагадаємо, нові форми декларацій, затверджені наказом Мінфіну від 31.01.2025 №57, чинні ще з 20 лютого. Вони враховують останні законодавчі новації щодо сплати військового збору та мінімального податкового зобов’язання. Однак на сьогодні декларування для спрощенців за актуальними бланками досі – «на паузі», податкова служба оприлюднила лише проєкти їх е-форматів для розробників.
Щойно оновлені електронні форми з’являться в Е-кабінеті, одразу повідомимо вам. Також обов’язково підготуємо відеоінструкції щодо їх заповнення та подання через спеціальні ПЗ. З ними без проблем відзвітуєте з єдиного податку! Тож стежте за нашими оновленнями, щотижневими підсумками та листами!
Облік товарів для надавачів послуг: обов’язок чи маніпуляція податківців
При продажу будь-яких товарів підприємець як загальник, так і спрощенець має вести їх облік. Це зрозуміло, тим більше, що такий обов’язок чітко прописано в Законі України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 №265/95-ВР (далі – Закон про РРО). Сам порядок здійснення обліку затверджено наказом Мінфіну від 03.09.2021 №496. Лише єдинники, які не є платниками ПДВ і не займаються продажем технічно складних побутових товарів, медвиробів та ліків, ювелірних виробів, можуть не вести облік товарних запасів, незважаючи на те, як вони розраховуються з клієнтами – готівковим або безготівковим способом.
Інша справа – надання послуг. Останнім часом прослідковується досить неприємна тенденція. Податкові органи під час фактичних перевірок усе частіше вимагають навіть у підприємців, що надають послуги (зокрема, медичні, стоматологічні), накладні та заповнені форми обліку товарних запасів.
З позиції деяких податківців, якщо ФОП у своїй діяльності надає виключно послуги, з метою реалізації яких використовує товарні запаси, що включає до вартості таких послуг (у тому числі сировина, матеріали, запасні частини, напівфабрикати власного виробництва на складах комплектуючих тощо), то він зобов’язаний вести облік товарних запасів за встановленою формою обліку з відображенням інформації про їх надходження та вибуття.
Але, чи потрібно вести облік товарних запасів ФОП – платнику єдиного податку, наприклад, у разі надання стоматологічних послуг? Адже стоматологічна, як і будь-яка медична послуга, як правило включає в себе консультацію лікаря, обстеження, діагностику, лікування, хірургічну процедуру, реабілітацію, профілактичні заходи та інші медичні дії, що зазвичай передбачають використання лікарських засобів та/або виробів медичного призначення в єдиному циклі.
На сьогодні це питання вкрай актуальне для лікарів – стоматологів через масові перевірки з боку податкової.
На сьогодні є дві більш-менш свіжі індивідуальні податкові консультації з цього питання: від 10.02.2025 №615/ІПК/99-00-07-03-01 та від 19.02.2025 №840/ІПК/99-00-07-03-01.
З їх змісту можна висновувати, що якщо ФОП здійснює стоматологічну діяльність і при цьому не продає окремо товари медичного призначення – не веде товарний облік. Однак, якщо ФОП поєднує надання стоматологічних послуг із продажем товарів, які належать до лікарських засобів, медичних виробів тощо, то облік таких товарних запасів є обов’язковим.
Разом із тим будь-яка ІПК має індивідуальний характер і захищає тільки того, кому її надали. Не виключено, що податкова визнає необхідним вести облік товарних запасів навіть за надання виключно стоматологічних послуг (бо до послуги може включатися медична сировина, медичні матеріали) і розглядатиме це як реалізацію товарів (матеріалів). Тож які б послуги не надавав ФОП, варто для певності отримати від ДПС власну ІПК з аналогічних питань.
Адже ціна питання досить зависока.
Так за відсутність товарного обліку передбачено два види відповідальності:
1) фінсанкція у розмірі 100% від вартості товару, реалізованого без документів на їх придбання, але не менше 170 грн, або без відображення такого товару у Формі обліку (ст. 20 Закону про РРО);
2) адмінштраф на посадових осіб чи ФОПа від 85 до 170 грн — цей штраф можуть накласти тільки суди. Податкова може сформувати протокол щодо виявленого порушення і звернутися до суду (ст. 155-1 КпАП).
І суди часто підтримують позицію податківців щодо застосування як фінансових, так і адміністративних штрафів за порушення встановленого законом порядку обліку товарних запасів.
Нещодавно ДПС похвалилася таким позитивним для себе судовим рішенням (див. постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025 у справі № 440/7292/24). За наслідками розгляду справи ненадання під час проведення перевірки документів, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу визначили самостійною підставою для застосування штрафної санкції. На обґрунтування своєї позиції апеляція послалася на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 07.02.2024 у справі № 280/6422/22.
Насамкінець зважте, що платник податків зобов’язаний надати облікові документи лише щодо товарів, які безпосередньо на момент перевірки знаходяться у місці продажу, а не за весь період, що охоплений перевіркою. Тобто, первинні документи на товари мають зберігатися в місці продажу (господарському об’єкті) до моменту вибуття (реалізації, списання тощо) останньої одиниці товару, відображеної в таких первинних документах.
Відтак, для встановлення факту ненадання документів на підтвердження обліку та походження товарів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу, як перевіряльники, так і суди мають першочергово встановити, який саме товар станом на момент перевірки зберігається у місці продажу.
Щоб уникнути непорозумінь із податковою, штрафів та судових справ, завчасно оцініть специфіку своєї діяльності, з’ясуйте ризики та за потреби отримайте індивідуальну податкову консультацію. Захистіть свій бізнес від надмірного тиску – адже ціна питання може бути значно більшою, ніж ви очікуєте!
На безкоштовному вебінарі 4 квітня розкажемо про «Перевірки ДПС & Зарплата, лікарняні, товарний облік та звітність ФОПів з квітня». Реєструйтесь за посиланням під відео.
Якщо маєте запитання з бухобліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
Подання та виправлення інформації за 20-ОПП у розпал податкової перевірки
Заява за формою №20-ОПП не підпадає під визначення податкової декларації (розрахунку). Тому Податковий кодекс не забороняє подавати її до контролюючого органу після отримання копії наказу про проведення документальної перевірки до початку перевірки / у день початку перевірки / під час перевірки.
Так відповіли фахівці ГУ ДПС в Одеській області на запитання одного з платника: «Чи можна після отримання копії наказу про перевірку виправити помилки у формі № 20-ОПП?».
Нагадаємо, що у разі виявлення помилок у поданій заяві №20-ОПП платник податків повинен подати оновлену форму з правильними даними до контролюючого органу за основним місцем обліку. У новій заяві слід обрати значення «3 – зміна відомостей про об’єкт оподаткування» в графі 2 розділу 3.
Отже, заяву №20-ОПП із виправленою інформацією про об’єкт оподаткування цілком сміливо можете подавати як до початку, так і під час перевірки, якщо з такою до вас завітають контролери.
Адже відсутність даних за 20-ОПП – один із важливих факторів визначення ризиковості платника. На цьому наголошують власне податківці. Тому варто періодично перевіряти дані в Електронному кабінеті та у разі виявлення неточних даних – подати оновлену інформацію, тим самим виключити одну із причин ризиковості та уникнути блокування податкових накладних, проблем із реєстрацією РРО, акцизних складів й отриманням ліцензій на торгівлю і зберігання пального тощо.
Не забуваймо й про штрафи щодо 20-ОПП. Хоч санкції, здавалося, й невеликі (від 340 до 2010 грн залежно від статусу госпсуб’єкта та повторності порушень), але їх накладають за кожним фактом неподання форми, тобто за кожен незазначений у формі об’єкт окремо. Тож в результаті може вималюватися чималенька сума. Тим то і пояснюється така прискіплива увага фіскалів до подання (причому своєчасного) цієї заяви суб’єктами господарювання.
До речі, 24 березня ДПС оновила Довідник типів об’єктів оподаткування, які зазначають у формі №20-ОПП. Оновлений Довідник наразі містить 451 тип об’єкта. Він допоможе вам коректно ідентифікувати та класифікувати об’єкти, правильно показати їх у звітності.
Завжди вчасно сплачувати податки та збори, а також звітувати, допоможе наш зручний та безкоштовний «Календар бухгалтера». Віримо, він стане вашим основним інструментом у роботі!
Е-ТТН: від експерименту до реальності – чи прощатися з паперовою
20 березня 2025 року набрав чинності Порядок функціонування Системи електронного документообігу електронної товарно-транспортної накладної (Система е-ТТН), затверджений наказом Мінінфраструктури від 27.12.2024 №1491. Він замінив попередній експериментальний порядок, затверджений у 2020 році.
Завдяки цим нововведенням облік вантажних перевезень має стати прозорим, зручним і ефективним. Позаяк ідеться про спрощення процедури реєстрації документів, автоматизацію контролю за перевезеннями та швидкий доступ до інформації.
Система е-ТТН регламентує технічні та організаційні аспекти електронного документообігу для внутрішніх вантажних перевезень. Вона визначає:
-
склад учасників, їх ролі та зони відповідальності;
-
єдині стандарти для всіх провайдерів електронного документообігу (ЕДО), що забезпечує роботу в єдиному цифровому просторі.
Центральним компонентом є база даних е-ТТН, яка забезпечує реєстрацію, зберігання та облік накладних і супровідних документів. Що своєю чергою дозволить:
-
здійснювати моніторинг перевезень держорганами, включаючи Укртрансбезпеку;
-
надавати учасникам перевезень доступ до актуальних документів у будь-який момент;
-
уникати фальсифікацій завдяки централізованому зберіганню даних.
База працює 24/7 і забезпечує повний цикл роботи з е-ТТН: від реєстрації до внесення змін та коригувань.
У процесі перевезення можуть виникати ситуації, які потребують коригувальних документів (наприклад, зміна пункту призначення або розбіжності щодо вантажу). Такі документи підлягають реєстрації в базі е-ТТН і можуть бути скасовані до моменту їх підписання всіма учасниками перевезення.
Підписання накладної здійснюється за допомогою удосконалених електронних підписів, що забезпечує правову силу документа. У разі потреби підпис накладають кілька учасників на різних етапах перевезення.
Для реалізації функціоналу е-ТТН уже доступні сучасні інструменти від низки операторів. Їх контакти – за посиланням.
Отже, учасники перевезень уже можуть працювати з електронною ТТН. Але використання е-ТТН стане обов’язковим для вантажних перевезень автомобільним транспортом лише після прийняття змін до Закону України «Про автомобільний транспорт» у частині використання на території України ТТН виключно в електронній формі. Наразі таких змін не внесли, тож бізнес може поки сміливо застосовувати й ТТНку на папері.
Маєте можливість приємно та з користю провести час на безкоштовному Великому квартальному семінарі, який відбудеться вже 10 квітня 2025 року. Тож встигніть зареєструватися! На цьому онлайн-заході визнані бухспільнотою спікери допоможуть вам розібратися з усіма болючими питаннями, які зараз хвилюють кожного бухгалтера і ФОПа.