Лектор відеокурсу
-
Галина Морозовська
Незалежний бухгалтер-експерт з оподаткування та обліку
Про що дізнаєтесь?
- Автотранспорт на підприємстві: придбання, безкоштовне отримання, оренда, оформлення та облік, строк корисного використання, списання
- ПММ: документи на заправку, оподаткування та податкові ризики, списання та його оформлення, перевитрати ПММ і наслідки
- Техобслуговування та ремонт: заміна шин та акумуляторів, мийка та хімчистка, види ремонтів, поліпшення, бухоблік
- ТТН: (не)обов’язковість, відповідальність за відсутність, правила заповнення та обов’язкові реквізити
Слухати чи завантажити аудіозапис
Додаткові матеріали
Презентація
Договір позички транспортного засобу
Текстове розшифрування відео
Позичка авто: спільні та відмінні риси порівняно з орендою
Іноді виникає потреба взяти у безкоштовне користування транспортний засіб на різні терміни - від одного-двох днів до року і більше. Ключова відмінність від оренди полягає в тому, що при позичці відсутня орендна плата. В побуті часто називають позичку "безкоштовною орендою", але це некоректно, оскільки оренда за своєю суттю не може бути безкоштовною.
При позичці необхідно укладати договір, незважаючи на відсутність оплати. Це потрібно для узаконення користування, адже виникають витрати на паливно-мастильні матеріали та технічне обслуговування. Договір позички - це спосіб узаконити витрати на паливно-мастильні матеріали при використанні автомобіля в службових цілях.
Важлива перевага позички - відсутність вимоги нотаріального посвідчення договору при користуванні транспортним засобом фізичної особи, на відміну від договору оренди. Хоча податкові органи дотримуються іншої думки (ІПК від 19.06.2018 р. № 2721/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК)., орієнтуючись на міжнародну практику та термінологію щодо наземних самохідних апаратів, вдається відстояти позицію про непотрібність нотаріального посвідчення договору позички.
Щодо страхування ситуація аналогічна оренді. Якщо в договорі передбачено, що користувач бере на себе обов'язок страхування при безкоштовному користуванні - це його витрати. Важливо розуміти, що в такому випадку користувач фінансує витрати власника транспортного засобу.
Якщо відбувається заправка автомобіля пальним без укладення договору про законне користування, це створює потенційно ризикову операцію. Виникають питання щодо ПДВ, ПДФО (якщо власник - фізична особа), навіть акцизного податку. Тому завжди необхідно оформлювати або договір оренди (якщо йдеться про платне користування), або договір позички (для безкоштовного користування).
При укладанні договору позички всі витрати, як і при оренді, узаконюються. Однак якщо користувач бере на себе капітальний ремонт, це має бути окремо передбачено в договорі, оскільки такі витрати не є обов'язком користувача. Без відповідного пункту в договорі це буде розглядатися як фінансування чужих витрат.
Окремо варто розглянути ситуацію використання автомобіля працівника у службових потребах. Це можливо, і компанія може компенсувати витрати на амортизацію чи технічне обслуговування за заявою працівника або за договором компенсації.
Однак у випадку компенсації витрат працівнику податкові органи часто наполягають на тому, що якщо працівник заправив автомобіль за власні кошти, а підприємство потім компенсувало ці витрати, то виникає необхідність нарахування ПДФО та військового збору. Податківці розглядають це як придбання послуг у працівника. Проте така позиція не відповідає суті операції, оскільки працівник не отримує додаткового доходу - йому лише компенсуються витрати, понесені в межах виконання службових обов'язків, а не особистих потреб.
З цього питання вже існує судова практика (ухвала ВАСУ від 01.12.2014 №К/800/16246/14 у справі №2а-3190/12/1370, ухвала ВАСУ від 24.10.2013 №К/800/52621/13 у справі №817/1691/13-а) та узагальнююча консультація, затверджена листом Мінфіну від 26.04.2019 р. № 181, згідно з якими такі компенсації типово не визнаються додатковим благом чи іншим доходом. Однак окремі прецеденти все ж трапляються, тому цей варіант є найменш привабливим.
Таким чином, рекомендується обирати між двома варіантами: оренда (але у випадку з фізичною особою потрібне нотаріальне посвідчення, що створює додаткові витрати) або позичка (безкоштовне користування без орендної плати).
5(21)
Оновлений формат навчання! Як дивитись, слухати або читати всі уроки?
5(21)
5(16)
Урок 1. Придбання транспортного засобу: які витрати формують первісну вартість? Придбання авто у фізособи: яка ставка ПДФО?
Галина Морозовська
5(16)
4.8(14)
Урок 2. Транспортні засоби отримано як внесок до статутного капіталу: як визначити вартість та відобразити в обліку? Чи потрібно зменшувати розмір статкапіталу, якщо автомобіль вибуває?
Галина Морозовська
4.8(14)
5(15)
Урок 3. Безкоштовне отримання: як відобразити у бухобліку та в який момент фіксувати дохід?
Галина Морозовська
5(15)
4.9(11)
Урок 4. Фінансова оренда авто: особливості
Галина Морозовська
4.9(11)
4.9(12)
Урок 5. Придбання транспортних засобів за кошти цільового фінансування: облік
Галина Морозовська
4.9(12)
4.9(10)
Урок 6. Строк корисного використання: хто встановлює та в якому документі? Чи можна вносити зміни? Мінімально допустимі строки за ПКУ. Коли можна застосовувати прискорену амортизацію (2 роки) в податковому обліку?
Галина Морозовська
4.9(10)
5(10)
Урок 7. Ліквідаційна вартість автомобіля: як її визначити? Чи може дорівнювати 0 грн та як обґрунтувати?
Галина Морозовська
5(10)
5(7)
Урок 8. Методи амортизації: чи можна для різних авто використовувати різні методи? Як змінити метод амортизації? До яких витрат належить амортизація авто?
Галина Морозовська
5(7)
5(7)
Урок 9. Операційна оренда авто. Чи потрібно посвідчувати у нотаріуса договір з фізособою? Які нюанси необхідно врахувати щодо періодичності нарахування орендної плати, проведення ремонтів, розірвання договору тощо?
Галина Морозовська
5(7)
5(7)
Урок 10. Позичка авто: спільні та відмінні риси порівняно з орендою
Галина Морозовська
5(7)
5(6)
Урок 11. Чи подавати ф. № 20-ОПП на авто?
Галина Морозовська
5(6)
5(7)
Урок 12. Як закріпити авто за працівником?
Галина Морозовська
5(7)
5(6)
Урок 13. Чи варто розробляти положення про використання транспортних засобів? Якщо так, то що потрібно врахувати?
Галина Морозовська
5(6)
4.5(9)
Урок 14. Страхування авто та цивільної відповідальності: облік та правила розподілу
Галина Морозовська
4.5(9)
5(8)
Урок 1. Чи потрібні чеки на заправку ПММ? Податкові ризики у разі відсутності: донарахування ПДВ та ПДФО, військового збору (судова практика)
Галина Морозовська
5(8)
5(7)
Урок 2. Заправка автомобіля у вихідний чи неробочий день: чи можуть донарахувати ПДФО, військовий збір та зняти витрати на ПММ? Як мінімізувати ризик. Судова практика
Галина Морозовська
5(7)
5(9)
Урок 3. ПММ на авто – за нормами чи фактом? Як порахувати норму за Методрекомендаціями ДержтрансНДІпроект? Які існують підвищувальні коефіцієнти? Чи можна затвердити свої норми? Чи можна списувати за GPS-моніторингом?
Галина Морозовська
5(9)
5(8)
Урок 4. Документальне оформлення списання ПММ: подорожній лист, акт списання. Чи можна складати за місяць? Чи треба зазначати маршрут руху? Лише в літрах чи обов’язково і в гривнях? Типові помилки оформлення на основі судової практики.
Галина Морозовська
5(8)
5(8)
Урок 5. Податкові наслідки понаднормового списання ПММ. Чи може загрожувати акцизом утримання з працівника перевитрати ПММ?
Галина Морозовська
5(8)
5(6)
Урок 1. Заміна шин та акумуляторів: варіанти обліку. Який підхід імпонує ДПС?
Галина Морозовська
5(6)
5(4)
Урок 2. Мийка, хімчистка автомобіля: які це витрати?
Галина Морозовська
5(4)
5(6)
Урок 3. Ремонт авто: як відрізнити капітальний від поточного? Відмінності обліку. Судова практика
Галина Морозовська
5(6)
5(6)
Урок 4. Ремонт авто за рахунок страхового відшкодування. Чи є податковий кредит? Чи нараховувати компенсуючі ПДВ (позиція ДПС)?
Галина Морозовська
5(6)
5(6)
Урок 5. Поліпшення авто: приклади та облік
Галина Морозовська
5(6)
4.8(6)
Урок 6. Чи можна амортизувати авто під час його ремонту / поліпшення?
Галина Морозовська
4.8(6)
5(6)
Урок 1. Коли вимагається наявність ТТН? Яка відповідальність за її відсутність?
Галина Морозовська
5(6)
5(6)
Урок 2. Чи треба ТТН при самовивозі?
Галина Морозовська
5(6)
5(5)
Урок 3. Чи потрібна ТТН при перевезенні вантажів для власних потреб (між структурними підрозділами, філіями тощо)?
Галина Морозовська
5(5)
5(6)
Урок 4. Обов’язкові реквізити ТТН та правила заповненн
Галина Морозовська
5(6)
5(5)
Урок 1. Повністю замортизований автомобіль: списати з балансу чи продовжити строк корисного використання?
Галина Морозовська
5(5)
5(5)
Урок 2. Ліквідація авто. За яких умов не нараховується ПДВ? Різниці з податку на прибуток. Металобрухт чи продаж б/в запчастин?
Галина Морозовська
5(5)
5(5)
Урок 3. Продаж авто. Чи можна продати нижче залишкової вартості? Яка мінімальна база оподаткування ПДВ? Чи треба замовляти незалежну оцінку? Чи можуть донарахувати ПДФО, якщо дешево продати фізособі? Чи потрібно погоджувати операцію із засновниками?
Галина Морозовська
5(5)
5(4)
Урок 4. Передача авто ЗСУ. Облік у разі передачі за частковим нарядом та у разі вилучення (відчуження)
Галина Морозовська
5(4)
0(0)
Cторінка після екзамену
0(0)