ДПС в черговий раз змінила свою позицію, щодо того, коли слід визнавати дохід ФОПам – платником єдиного податку при здійсненні з ними розрахунків. Які аргументи знайшла ДПС для обґрунтування своєї позиції та чи підтверджуються вони нормами чинного законодавства – далі в публікації
ДПС: дохід визнається за датою, зазначеною в фіскальному касовому чеку
За останнім твердженням податківців (ЗІР, категорія 107.01.03) платнику єдиного податку слід визнавати дохід за датою, яка зазначена в фіскальному касовому чеку. До такого висновку ДПС дійшла, процитувавши в якості аргументу визначення з Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон про РРО).
Як з метою оподаткування визначається дата отримання доходу ФОП – платником ЄП при здійсненні нею розрахунків за допомогою POS – терміналів?
Виходячи зі змісту визначень, у разі використання РРО / ПРРО підтвердженням факту продажу товарів та отримання коштів є розрахунковий документ, зокрема, касовий чек.
Враховуючи викладене, у разі здійснення розрахунків суб’єктами господарювання – фізичними особами – підприємцями за допомогою POS – терміналів з видачею фіскального (касового) чека, датою отримання доходу з метою його оподаткування є дата, зазначена в фіскальному (касовому) чекові (ЗІР, категорія 107.01.03).
Зміна позиції ДПС щодо дати визнання доходу
Немає жодних проблем, якщо мова йде про готівкові розрахунки. Але коли мова йде про безготівкові розрахунки (якщо дата чека може бути сьогодні, а кошти можуть надійти завтра), це кардинальним чином впливає на те, якою датою буде формуватися об’єкт оподаткування єдиним податком.
Наприклад, якщо покупці розрахувалися 31 грудня, а кошти щодо їх покупок ФОП побачить 1 січня, виникає абсолютно принципове питання якою датою, яким роком слід показати дохід у декларації платника єдиного податку. Якщо керуватися логікою податкової, то зробити це треба 31 грудня. Але така позиція податківців була не завжди. Дуже показовим є той факт, що з 2 січня 2025 року податкова у категорії ЗІР прибрала аналогічно консультацію, згідно з якою ситуація трактувалася зовсім по-іншому.
Діяло до 02.01.2025
Яка сума вважається доходом ФОП – платника ЄП (першої – третьої груп) у разі використання платіжних терміналів при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги): повна сума виручки (з врахуванням суми комісії, утриманої банком) чи сума виручки за мінусом суми комісії, утриманої банком?
Якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи послуги) із використанням платіжних терміналів з суми виручки банком утримується комісійна винагорода за послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку вважається вся вартість реалізованого товару (робіт, послуг) з врахуванням відсотків (комісії) банку. При цьому, датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку (ЗІР, категорія 107.01.03).
Тобто, відповідаючи на запитання, як і в якій сумі визнавати «термінальний» дохід ФОПа-платника єдиного податку, податківці до 2 січня 2025 року, крім основної відповіді на запитання (щодо суми комісії), зазначали, що датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок.
Отже, якщо повернутися до прикладу (оплата 31 грудня, надходження на рахунок 1 січня), то, керуючись попередніми поясненнями ДПС, це буде дата 1 січня, адже розрахунки за терміналом були 31 грудня, а кошти надійшли 1 січня.
Наведені дві відповіді з однієї категорії ЗІР яскраво демонструють кардинальну зміну позиції ДПС. Причому жодних змін в законодавстві не відбулося, а коментар під вже нечинною відповідь нічого не пояснює і ні до чого не зобов’язує податківців.
Коментар:
«Запитання-відповідь переведено до нечинних у зв’язку з розміщенням уточненої редакції запитання-відповіді».
Дії ФОПа щодо визначення дати визнання доходу
Тепер у кожного ФОПа постає запитання:
а як же правильно відобразити дохід, чи варто орієнтуватися тільки на позицію ДПС, якщо в законодавстві жодних змін щодо дати визнання доходу не відбулося?
Для відповіді на це запитання варто звернутися до Податкового кодексу, а саме до ст. 292, яка регламентує правила визначення доходу ФОПа-платника єдиного податку фізичної особи:
292.1. Доходом платника єдиного податку є:
1) для фізичної особи – підприємця – дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та / або безготівковій)…
<…>
292.6. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі…
Якщо проаналізувати пункти ст. 292 ПКУ, то можна дійти висновку, що вони не містять окремих рекомендацій стосовно того, якою є дата отримання безготівкового доходу, тому що це зрозуміло: дохід формується коли кошти надходять на безготівковий рахунок.
Саме тому і була така позиція: що треба дивитися на дату надходження коштів на рахунок. Натомість, коли мова йде, наприклад, про застосування торговельних автоматів, Податковий кодекс дає конкретні настанови.
Нічого подібного в контексті розрахунків через термінал немає, а тому можна зробити висновок, що для визначення дати доходу при «термінальних» розрахунках слід керуватися загальними правилами, оскільки мова йде про грошові безготівкові надходження.
Тобто, саме дата надходження грошей на рахунок і буде датою визначення доходів. Звісно, якщо ФОП притримується фіскальної точки зору, йому слід керуватися позицією ДПС, що існує на дату проведення операції.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.