Перенесення ставки ВЗ для ФОПів на 1 січня – під загрозою: Закон ще не підписано
Закон № 4313 про перенесення ставки ВЗ для ФОПів на 1 січня досі перебуває на підписі у Президента. Найбільше запитань викликали норми про перенесення запровадження ставки ВЗ для платників єдиного податку з жовтня 2024 року на січень 2025 року.
Як і попередній Закон № 4015, цей законопроєкт потрібно було прийняти швидко, і так, власне, й зробили. Мінфін і ДПС в один голос заявили про те, що підвищення податків заднім числом не буде.
Але, якщо до 20 грудня 2024 року закон не буде підписаний, то чинною залишиться дія військового збору для ФОПів з 1 жовтня 2024 року.
То що ж робити ФОПам 1, 2 та 4 груп, яким Законом № 4015 запровадили сплату військового збору з 1 жовтня 2024 р. у розмірі о 710 грн і щомісячний обов’язок сплачувати ВЗ до 20 числа включно? Тобто, якщо рахувати з 1 жовтня 2024 року (жовтень, листопад, грудень), то ВЗ буде таким: 710 × 3 = 2130 грн.
Сьогодні останній день сплати ВЗ. Адже це потрібно зробити до 20.12.2024 включно. Відповідно до Закону про підвищення податків, якщо не заплатити ВЗ, штраф становитиме 50% від суми, тобто, 355 × 3 місяці = 1065 грн.
Що ж буде, якщо військовий збір заплатити, а закон все ж таки підпишуть? Буде переплата, яку обіцяють врахувати в наступний рік.
Отже, думки експертів у цьому питанні розділилися.
Деякі вважають, що платити не треба. Тому що, відповідно до пп. 1.3-1 п. 16-1 підр. 10 Р. ХХ ПКУ нарахування авансових внесків для платників збору, зазначених у підпункті 2 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюється контролюючими органами.
Тобто, у разі нарахування військового збору в кабінеті платника податку у розділі Стан розрахунку з бюджетом його потрібно сплачувати, як і єдиний податок. За умови ж ненарахування нічого не треба сплачувати. Але, що Вам робити, якщо Ви – бухгалтер, який обслуговує багато ФОПів, скажімо, 30, 50, 100? Адже, якщо зміни до закону не підпишуть, то виникнуть штрафи для всіх ФОПів. У цьому випадку, можливо, краще заплатити. У будь якому разі рішення доведеться приймати самостійно, спираючись на норми діючого Закону.
Нагадаю, що ФОПам та юрособам 3 групи поки що переживати зарано. Адже, якщо Президент не підпише закон, вперше платити за 4 кв. потрібно буде до 19.02.2025.
Нові вимоги у фіскальних чеках: Мінфін попередив про штрафи
Наказом від 22.11.2024 № 601 Мінфін вніс зміни до:
-
Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів;
-
Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок); Інструкції щодо заповнення Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за формою № ЗВР-1.
Зміни внесено до Положення про форму фіскального чека. Тож з 1 січня 2025 року потрібно застосовувати нові форми фіскальних чеків.
Перелічимо основні зміни фіскального чека:
-
Cпрощення найменувань товарів
Це означає, що підприємці зможуть використовувати у чеках спрощені назви товарів, що особливо важливо для магазинів із великою кількістю позицій, наприклад, супермаркетів. Спрощені назви також дадуть бухгалтерам змогу прискорити облік товарів та полегшити складання звітності.
-
Обов’язкове відображення електронної акцизної марки для продажу алкогольних напоїв, тютюну та рідин для електронних сигарет
Тепер фіскальний чек повинен містити серійний номер або ідентифікатор електронної марки акцизу. Ця вимога спрямована на боротьбу з нелегальним обігом підакцизної продукції та посилення контролю з боку держави.
-
Інтеграція платіжних терміналів
Відтепер термін «платіжний термінал, поєднаний із РРО або ПРРО» є офіційно визначеним. Підприємці можуть використовувати одне інтегроване обладнання замість двох окремих пристроїв. Це дасть змогу зекономити на обладнанні та оптимізувати простір на робочому місці.
-
Нові реквізити для магазинів безмитної торгівлі
Зокрема, додано вимогу про обов’язкове зазначення паспортних даних покупця у фіскальному чеку. Це необхідно для обліку обсягів продажу товарів іноземцям.
-
Сумісність із платіжними системами
Завдяки цьому використання РРО та ПРРО є ефективнішим для розрахункових операцій.
Як бачимо, зміни щодо фіскальних чеків стосуються не тільки окремих торговців через запровадження спецреквізитів, але й всіх торговців, адже введено нові реквізити щодо засобу оплати та позначення форми оплати.
Для бізнесу та бухгалтерів це означає:
-
потребу оновлення касових програм;
-
автоматизацію обліку підакцизних товарів;
-
оптимізацію обладнання для малого та середнього бізнесу;
-
спрощення моніторингу звітності для контролюючих органів.
Станом на 20 грудня Наказ № 601 не опубліковано, але з 1 січня 2025 року необхідно застосовувати оновлену форму фіскального чека. Отже, для перепрограмування РРО та ПРРО залишається мало часу. Власникам РРО потрібно зробити це вручну. Але деякі ПРРО оновляться автоматично, коли розробник випустить оновлення.
Штраф за видачу чека не за встановленою формою становитиме:
-
100% вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
-
150% вартості проданих з порушенням товарів за кожне наступне порушення.
Виняток становлять ФОПи на спрощеній системі, які не є платниками ПДВ, якщо вони не реалізують підакцизну продукцію, технічно-складні побутові вироби на гарантії, ліки та медичні товари, ювелірні вироби з дорогоцінних металів і каміння. Для цих ФОПів за перше і друге порушення передбачено штраф у розмірі 25% та 50% вартості проданих з порушеннями товарів.
Рекомендуємо перевірити відповідність своїх систем новим стандартам, щоб уникнути проблем із податковою службою.
Зміни у фіскальних чеках будемо розглядати 27 грудня на онлайн-конференції «Зміни до лікарняних / декретних на 2025 рік. Допомоги та компенсації працівникам. Перерахунок ПДФО і ВЗ & Нова форма фіскальних чеків з 1 січня. ФОП- 2025: податки, перевірки, штрафи» .
Сумісники матимуть змогу отримувати лікарняні – прийнято Закон!
ВРУ ухвалила законопроєкт № 10017, який вносить зміни до законодавства щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування. Основні новації включають, зокрема, звільнення релігійних організацій від збору на пенсійне страхування, можливість отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності й вагітності як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, а також впровадження електронних страхових виплат у форс-мажорних умовах.
18 грудня 2024 року Верховна Рада України в цілому ухвалила законопроєкт № 10017 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Основні новації включають:
-
звільнення релігійних організацій від сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування;
-
скасування особистого страхування для посадових осіб природно-заповідного фонду та заміну на загальнообов’язкове соціальне страхування;
-
надання права на допомогу по тимчасовій непрацездатності та вагітності не тільки за основним місцем роботи, але й за сумісництвом;
-
створення можливості отримання страхових виплат у паперовій чи електронній формі в умовах форс-мажору;
-
визначення порядку надання соціальних послуг відповідно до оцінки потреб потерпілого.
Пропонується також внести зміни до низки законодавчих актів України.
Отже, завдяки прийнятим змінам застрахованим особам буде надано право на отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.
Завдяки такому уточненню зміниться «або» на «та», тому роботодавець, нарешті, зможе оплачувати лікарняні суміснику і за основним місцем роботи, і сумісництвом.
Про підготовку бухгалтера і кадровика до закінчення року та основні завдання для успішного початку наступного року будемо розповідати 26 грудня на безкоштовному вебінарі «ТОП-20 ефективних рішень для бухгалтера та кадровика наприкінці 2024-го – на початку 2025 р.»
Нова форма ТТН і зміни правил перевезень
Мінінфраструктури наказом від 14.11.2024 № 1332 внесло зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні та виклало в новій редакції ТТН (додаток 7 до Правил).
Тепер форма ТТН приведена у відповідність до Закону України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт», а саме:
-
на першій сторінці форми додано обов’язкові поля для габаритів транспортного засобу (у метрах) та ваги брутто (у тоннах);
-
реквізит «замовник» більше не зазначається у ТТН.
Внесено також зміни до пункту 10.8 Правил, якими визначено, що вантажовідправник є особою, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до ТТН або іншого визначеного законодавством документа на вантаж.
У попередній версії Правил функція вантажовідправника у заповненні ТТН не була регламентована.
Дані про ключових учасників – перевізника, вантажовідправника та вантажоодержувача – оформлюються в єдиному форматі, а саме:
-
назва та ідентифікаційний номер (або номер паспорта);
-
зазначення місцезнаходження не є обов’язковим.
Крім того, до переліку даних додано номер водійського посвідчення.
Суттєвих доповнень зазнала й таблиця з інформацією про вантаж. При перевезенні м’яса та продуктів забою сільськогосподарських тварин форма ТТН повинна містити ідентифікаційні дані тварин. Це дає змогу відстежити походження м’яса.
Для перевезень харчових продуктів тваринного походження у накладній обов’язково зазначаються умови зберігання.
У новій редакції Правил надано визначення терміна «автомобільний перевізник». Це поняття тепер охоплює всіх осіб, які здійснюють перевезення вантажів автомобільним транспортом (на комерційній основі та для власних потреб).
Компанії, які перевозять вантажі власним транспортом для власних цілей, також є автомобільними перевізниками та повинні складати ТТН. Це не стосується фізичних осіб, які перевозять вантажі самостійно та винятково для особистих потреб.
Отже, згідно з оновленими Правилами у будь-якому випадку перевезень вантажів автомобільним транспортом наявність ТТН є обов’язковою.
Це допоможе компаніям уникнути помилок під час оформлення ТТН та забезпечити відповідність законодавчим вимогам.
Якщо у бухгалтерів є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
Банки розкриватимуть банківську таємницю на запити Мін’юсту
Нагадаю, що 10 грудня великі банки підписали меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг. Станом натепер до нього приєдналися ще 23 банки України та 2 фінкомпанії, які є також платіжними системами, серед них: Укрексімбанк, Правекс Банк та NovaPay.
І вже 19 грудня 2024 року ВР прийняла у другому читанні законопроєкт від 24.04.2023 № 9235 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань розкриття банківської таємниці та заходів щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісті за особливих обставин» .
Законопроєкт було розроблено з метою забезпечення законодавчих передумов включення до переліку підстав розкриття банками банківської таємниці випадків застосування санкцій, зазначених у рішеннях уповноважених органів державної влади, розгляді справ щодо захисту інтересів України як держави, а також вжиття нотаріусами заходів щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин.
Законопроєктом, зокрема, передбачено, що банки розкриватимуть інформацію, що становить банківську таємницю, а саме:
-
на запити Мін’юсту з метою вжиття заходів для розшуку майна осіб, до яких застосовано санкції, для забезпечення виконання рішення суду про заборону політичної партії, під час розгляду справ щодо захисту інтересів України як держави;
-
на запити нотаріусів для вжиття ними заходів щодо встановлення опіки над майном фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою, або особи, зниклої безвісти за особливих обставин.