Ви дізнаєтесь:
- Про індекс споживчих цін за листопад та на що він впливає
- Про особливості нарахування індексації в грудні
- Навіщо та як донараховувати індексацію за минулі місяці
- Як розрахувати суму індексації за допомогою калькулятора на платформі 7eminar
Що потрібно зробити до січня 2025 року, щоб виправити помилки в індексації зарплати? 10 грудня Держстат опублікував індекс споживчих цін за листопад 2024 року.
За правилами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі – Порядок №1078) цей індекс впливатиме на індексацію зарплати у січні 2025 року.
Проте відповідно до ст. 34 Закону про Держбюджет на 2025 рік усі суми індексації, що склалися у грудні не будуть нараховуватись у січні 2025. Ну, а власне обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100%.
Тобто маємо обнулення індексації зарплати. І з січня 2025 року будемо наново розраховувати коефіцієнти індексації.
Тому – ІСЦ за листопад для роботодавців немає суттєвого значення.
Але все ж таки у грудні нараховувати індексацію потрібно. І тут слід бути уважним. Адже для деяких базових місяців у грудні змінюється коефіцієнт індексації, для інших – право на індексацію зарплати виникає вперше в цьому році.
Нагадаю, що за загальними правилами Порядку № 1078 у місяці підвищення посадового окладу індекс споживчих цін приймають за 1 або 100%. Для подальшої індексації ІСЦ обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення. Право на індексацію відбувається у разі перевищення порогу індексації 103%.
При чому, коли відбувається перевищення такого порогу, проводять новий розрахунок приросту ІСЦ до перевищення порогу індексації. Як тільки він знову буде перевищено, визначають новий коефіцієнт. А до тих пір зберігається попередній коефіцієнт індексації.
Саме тому в грудні для більшості базових місяців коефіцієнти та суми індексації змінилися.
Так, для грудня 2023 року зарплату слід індексувати на коефіцієнт 8,4, для січня – 7,8, для лютого 24 – 7,5, для березня – 7,0, для квітня – 6,8. Для травня коефіцієнт індексації буде таким самим як і у листопаді – 4,4. Крім того, вперше виникає право на індексацію зарплати в грудні для таких базових місяців як червень, липень та серпень.
Оскільки з січня 2025 року відбувається обнуління індексації, щоб у новий рік заходити без помилок, рекомендуємо вам перевірити чи нараховували ви індексацію своїм працівникам у 2024 році, чи правильно визначили її суму.
Адже помилки в індексації зарплати можуть загрожувати штрафами.
Так за ненарахування індексації загрожує штраф в розмірі двох мінзарплат за кожного працівника стосовно якого скоєне порушення. А це, на сьогодні становить по 16 тис грн. Адже індексація зарплати належить до мінімальних державних гарантій в оплаті праці. А посадовим особам загрожує ще й адмінштраф.
Щоб донарахувати індексацію, складіть бухгалтерську довідку, в якій слід зазначити зміст і причини помилки – яка конкретно виплата була донарахована працівникові, за який період (у розрізі місяців), та у якій сумі.
Відповідно до Інструкції зі статистики зарплати № 5 донарахована індексація буде відображатись у складі зарплати того місяця, коли її було донараховано.
В податковому розрахунку також відображайте її разом із зарплатою того місяця, у якому провели донарахування. А саме в додатку 4Дф показуйте в одному рядку із зарплатою поточного місяця з ознакою доходу 101.
В додатку 1 так само індексацію за минулі місяці показують однією сумою із зарплатою місяця, в якому вона була нарахована.
При чому подавати уточнюючий Податковий розрахунок за попередні звітні періоди не потрібно. Ну і найприємніше – у разі самосійного донарахування індексації – штрафів не буде.
Щоб дізнатись правильну суму індексації – скористайтесь нашим Калькулятором індексації зарплати!
Наприклад, розрахуємо індексацію, де за базовий місяць обираємо квітень 2024.
Місяць проведення індексації зазначаємо – грудень 2024 року.
Розмір зарплати обираємо – 10 тис грн. Нагадаємо, що індексуватись буде не вся зарплата, а тільки в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи. У 2024 році цей показник становить 3028 грн. Проводячи нескладні розрахунки за допомогою нашого калькулятора, можна встановити, що:
- в грудні індексація становить 205,90 грн.
А, наприклад, для цього базового місяця, квітня 2024 року, у листопаді сума індексації була 102,95 грн.
Так ви можете перевірити коефіцієнти та суми індексації для будь-якого базового місяця. І наш калькулятор визначить суми індексації для кожного місяця, коли було право на індексацію зарплати.
Також калькулятор дозволяє розрахувати індексацію працівника за неповний місяць. Нагадаю, що Порядком № 1078 передбачено, що у разі коли особа працює неповний робочий час чи відпрацьовано не всі робочі дні місяця, сума індексації визначається з розрахунку повного робочого часу, а виплачується пропорційно відпрацьованому часу.
Якщо у певному місяці працівник відпрацював не всі дні або йому було встановлено неповний робочий час, щоб визначити суму індексації необхідно проставити позначку у відповідному полі та вибрати умови роботи працівника. Припустимо, що в грудні нормою встановлено 22 дні, але працівник відпрацював тільки 10 днів. При розрахунку, бачимо, що якщо повна сума індексації для базового місяця – квітень 2024 – складає 205,90 грн, то з урахуванням фактично відпрацьованих днів працівнику буде нараховано індексацію в розмірі 93,59 грн. Її визначили так:
- 205,90 : 22 х 10 = 93,59 грн.
Висновки
-
Згідно із Законом про Держбюджет на 2025 рік, сума індексації, яка склалась у грудні 2024 року, у січні 2025 року не буде нараховуватись.
-
У грудні для більшості базових місяців змінюються коефіцієнти та суми індексації зарплати.
-
Для червня, липня та серпня у грудні вперше з’являється право на індексацію зарплати.
-
За ненарахування індексації передбачені штрафи, але їх можна уникнути виправивши помилку та донарахувати індексацію за минулі місяці.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.