Ви дізнаєтесь:
- Чи не анулюють надані відстрочки з 1 грудня
- Чи не втратять підприємства статус критично важливих з 1 грудня
- Чи можна забронювати працівника, який був працевлаштований після 18.05.2024 року
- Чи можна забронювати зовнішнього сумісника та працівника, який є єдиним військовозобов’язаним
З 1 грудня діє нова редакція Порядку № 76, яка суттєво змінила вимоги до бронювання працівників. Але ажіотаж навколо теми бронювання створює багато міфів і страшилок, які не мають жодних підстав.
Міф 1: Всі відстрочки заброньованим працівникам анулюються з 1 грудня?
Такої норми не передбачено, навпаки відстрочки від мобілізації, які були надані до 1 грудня рішеннями Мінекономіки або через Портал Дія, продовжують діяти протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025.
Наприклад, якщо працівник був заброньований у вересні 2024 року і отримав відстрочку до 15 березня 2025 року, то його відстрочка діє до 28 лютого 2025 включно.
А от якщо заброньованому у серпні 2024 року працівнику відстрочка була надана до 15 лютого 2025 року, то його відстрочка діятиме лише до 15 лютого.
Однак слід врахувати, що з 1 грудня відстрочка може бути анульована у разі, якщо для цього будуть підстави. Найбільш поширені серед них:
- позбавлення підприємства статусу критично важливого;
- звільнення заброньованого працівника з підприємства, яке його забронювало.
Інші підстави для анулювання відстрочки заброньованому працівнику вказані у в новій редакції п. 31 Порядку № 76 та у пп. 3 п. 2 постанови Кабміну від 22.11.2024 № 1332, якою затверджено нову редакцію Порядку № 76 (далі – Постанова № 1332).
Міф 2: З 1 грудня 2024 року всі підприємства, які мають статус критично важливих, втрачають цей статус
Це не так. Процедура та критерії для надання підприємствам, установам та організаціям статусу критично важливих дійсно змінюються, але поступово.
Насамперед слід знати, що дані про підприємство (установу чи організацію), які мають статус критично важливих, мають бути внесені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов'язаних. Це будуть робити органи, які уповноважені надавати такий статус.
Дані до цього Єдиного переліку будуть вноситися поступово з урахуванням нових заявок від бажаючих отримати такий статус.
Але на перехідний період до 23 лютого 2025 року передбачені такі умови:
-
статус критично важливих для підприємств, установ, організацій, в яких строк дії такого статусу закінчувався до 30 листопада 2024 (включно), продовжується до 31 грудня 2024 року. Це передбачено у пп. 5 п. 2 Постанови № 1332. Тобто саме 31 грудня цього року і є крайньою датою пролонгації чинності статусу критично важливих для підприємств, установ та організацій, який надавався до 30 листопада. А з січня потрібно знову отримувати такий статус з урахуванням нових критеріїв, зокрема щодо розміру середнього заробітку працівників, який має бути не менше 20000 грн щомісячно;
-
якщо ж статус критичності закінчується у грудні, січні чи пізніше, то його слід підтвердити до 23 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. Фактично саме це передбачено в абзаці 3 п. 7 Постанови № 1332. Оскільки ця постанова опублікована 23 листопада, то перегляд рішень має закінчитися до 23 лютого наступного року.
Міф 3: Для отримання бронювання від мобілізації працівник мав бути працевлаштованим на підприємство до 18 травня 2024 року
Відповідно до нового Порядку № 76 для отримання бронювання від мобілізації працівник мав бути працевлаштованим на підприємство до 18 травня 2024 року. Ті, хто отримав посади після цієї дати, надалі будуть позбавлені статусу бронювання.
Але це не так.
Дата 18 травня 2024 року – це дата, на яку враховується загальна кількість військовозобов’язаних працівників для розрахунку квоти тих, кого можна бронювати. Наприклад у п. 8 Порядку № 76 вказано, що кількість військовозобов’язаних, які займають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі і підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників.
А далі у п. 12 Порядку № 76 вказано, що кількість військовозобов'язаних працівників враховується станом на 18 травня 2024.
Однак у разі збільшення чисельності військовозобов’язаних працівників у кількість військовозобов’язаних враховується станом на дату подання списків, зокрема для тих, які утворені після 18 травня 2024 року.
Тобто дата 18 травня 2024 року є досить умовною, адже у разі прийняття нових працівників після цієї дати точкою відліку є дата подання списків.
Міф 4: Якщо на підприємстві лише один військовозобов’язаний працівник, то його забронювати неможливо
Це не так, для такої ситуації передбачено окремі умови у п. 13 Порядку № 76, які дозволяють підприємству (установі чи організації) забронювати військовозобов’язаного працівника, навіть якщо він єдиний військовозобов’язаний на цьому підприємстві (установі чи організації).
Але, звісно, це можливо лише, якщо таке підприємство (установа чи організація) має статус критично важливого і ці дані внесені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних.
Міф 5: Зовнішнього сумісника не можна забронювати
Таке твердження не відповідає дійсності. Як і раніше, зовнішні сумісники підлягають бронюванню на критично важливих підприємствах, установах та організаціях, які підтвердили свій статус і дані про які внесені до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних.
Проте для бронювання працівника слід забезпечити обов’язкову вимогу, вказану у п. 8 Порядку № 76:
нарахована заробітна плата працівника в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) має бути не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (наразі – не менше 20000 грн щомісяця).
Якщо ця вимога виконується, то зовнішній сумісник має підстави для бронювання.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.