Відеоблоги

Підсумки тижня 30.09-04.10.2024

Оберіть тему для перегляду

5(13)

Оцініть відео:

Законопроєкт № 11416-д про історичне збільшення податків підтримано

00:02:47

Олена Афоніна

5(13)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Оновили план податкових перевірок на 2024 рік

00:00:48

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Мінфін оновив форми реєстраційних документів для платників ЄП

00:01:22

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Мінфін вніс зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ

00:02:18

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН зазнає змін

00:01:15

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

До Порядку бронювання військовозобов’язаних через Дію внесено зміни

00:00:59

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

З 2 жовтня діють зміни до Переліку ТОТ та територій бойових дій

00:02:53

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

Законопроєкт № 11416-д про історичне збільшення податків підтримано

На цьому тижні Комітет з податкової політики розглянув, затвердив і рекомендував прийняти законопроєкт № 11416-д на засіданні ВР як Закон.

З порівняльної таблиці до проєкту Закону, яку виклав депутат Ярослав Железняк у своєму ТГ-каналі, стає зрозумілим, що зміни в тексті все ж таки відбулися, і стосуються вони набуття чинності деяких норм.

Як бачимо, відповідно до Перехідних положень цей Закон набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім:

  • пунктів 2, 3, 8-12 розділу I зазначеного Закону (щодо змін до статей 51, 70, 170, 172-174, 176 Податкового кодексу України);

  • пункту 5 розділу I цього Закону (стосовно змін до підпункту 136.1-1 статті 136 Податкового кодексу України);

  • підпункту 1 пункту 7 розділу І щодо Закону (стосовно змін до пункту 141.13 статті 141 Податкового кодексу України);

  • підпункту 2 пункту 2 розділу ІІ цього Закону (у частині змін до статті 46 Закону України від 18.06.2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального»), які набувають чинності з 1 січня 2025 року.

Отже, впровадження щомісячної єдиної звітності з ЄСВ, ВЗ та ПДФО заплановано на початок 2025 року. Передбачено перехідні правила щодо підвищення ставки та розширення кола платників ВЗ, зокрема:

  • доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Податкового кодексу України, нараховані за наслідками податкових періодів до набуття чинності цього Закону, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набуття чинності цього Закону, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених ПКУ. Отже, якщо зарплату нараховано до набуття чинності цього Закону, то вона оподатковується за ставкою 1,5%, якщо після, то вже 5%;

  • для доходів за результатами річного декларування залишити 1,5% військовий збір до кінця 2024 року, ставка 5% буде вже з 2025-го;

  • для «єдинників» 3 групи військовий збір запроваджується з першого кварталу, в якому закон набуде чинності;

  • будь-які операції оподатковуватимуться військовим збором за ставкою 5% з моменту набуття чинності Закону. Це стосується, наприклад, нерухомості.

Ще відомо, що додали підвищення ставки МПЗ (по землі) – 7%, а також звільнили від ПДФО кошти, за участь в програмі національний кешбек.

З текстом порівняльної таблиці до законопроєкту ви можете ознайомитися за посиланням. Там всього-на-всього 654 сторінки.

Але, щоб ви не витрачали час, незабаром наші експерти проаналізують положення законопроєкту. І 9 жовтня на Великому бухгалтерському семінарі найкращі лектори – експерти Мар’яна Кавин, Вікторія Величко, Ірина Губіна, Галина Казначей і Тетяна Донець будуть розповідати про основні нововведення, зокрема, як пов’язані строки підвищення податків і закриття 3 кварталу та ще багато цікавого.

Увага! Реєструйтеся на Великий Квартальний Cемінар абсолютно безкоштовно прямо зараз за посиланням.

Оновили план податкових перевірок на 2024 рік

30 вересня ДПС оприлюднила оновлений План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік. Змін зазнали:

  • розділ ІІІ

    Перелік фізичних осіб, до яких податківці завітають з перевіркою, налічує 914 осіб (у планах до змін було 916 осіб).

  • розділ IV

    Так, податківці планують завітати з перевіркою до 181 юросіб.

Актуальний План перевірок ДПС можна переглянути за посиланням. Перевірте, чи ви не потрапили в поле зору податківців.

Якщо у вас, шановні бухгалтери, є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Мінфін оновив форми реєстраційних документів для платників ЄП

Мінфін наказом від 11.09.2024 № 440 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 16 липня 2019 року № 308» вніс зміни до форм реєстраційних документів для платників єдиного податку. Здебільшого вони «косметичні», а саме до:

  • форми заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308. Зокрема, форму заяви викладено в новій редакції;

  • форми розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у п. 3 після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)»; у п.п. 5.1 п. 5 слова «доходи у грошовій формі (готівковій та/або безготівковій)» замінили словами «доходи в грошовій формі (готівковій або безготівковій, у тому числі з використанням електронних грошей)»;

  • форми запиту про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у тексті цієї форми після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)»;

  • форми витягу з реєстру платників єдиного податку, затвердженої Наказом № 308. Зокрема, у тексті цієї форми після слів «по батькові» доповнити словами «(за наявності)» та слово «П. І. Б» замінити словами «Власне ім’я та прізвище».

Наказ № 440 набуває чинності через 60 днів з дня його офіційного опублікування.

Мінфін вніс зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ

Положення про реєстрацію платників ПДВ зазнало змін, які розширюють можливості для добровільної реєстрації платників ПДВ під час змін в ЄДР та додають нові категорії відповідальних осіб за сплату ПДВ, включаючи операторів поштового зв’язку та експрес-перевізників.

Змінами, зокрема, передбачено, що:

  1. суб’єкти господарювання можуть заявити про своє бажання добровільно зареєструватися як платник ПДВ не лише під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації ФОП, але й під час державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу або ФОП, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань;

  2. до кола осіб, відповідальних за нарахування та/або сплату до бюджету податку на додану вартість, включено операторів поштового зв’язку та експрес-перевізників (у разі ввезення товарів на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях), осіб, які здійснюють реалізацію товарів, визначених ч. 7 ст. 293 Митного кодексу (іноземних товарів та транспортних засобів комерційного призначення, за які не сплачені митні платежі, а також таких, що незаконно ввезені на митну територію України, на які накладено арешт у кримінальному провадженні);

  3. унормовано алгоритм формування індивідуального податкового номера платника ПДВ для постійних представництв;

  4. запроваджено процедуру скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, прийнятого контролюючим органом в автоматичному режимі;

  5. удосконалено порядок формування та надання витягу з реєстру платників ПДВ шляхом обрання платником ПДВ нового способу отримання витягу – в електронній формі;

  6. удосконалено форми окремих додатків.

Наказ набуває чинності з дня його офіційного опублікування, на момент запису відео не опублікований.

Детально про зміни в ПДВ дізнаєтеся на онлайн-форумі «Податкові зміни жовтня: підвищення ВЗ, нові вимоги до звітності ЗП, ПДВ та ПН / РК, індексація зарплати», який відбудеться 7 жовтня. Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.

Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в ЄРПН зазнає змін

На вебсайті ДПС 1 жовтня опубліковано повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства фінансів України «Про внесення зміни до пункту 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Запропоновані податківцями зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в ЄРПН забезпечать можливість подати пояснення та документи до РК, які зупинено, якщо вони складені до ПН, оформлених понад 365 днів.

Постала необхідність привести положення пункту 6 Порядку до норм Податкового кодексу України, відповідно до яких застосовується формулювання «дата складання податкової накладної», що є одним із обов’язкових реквізитів податкової накладної, та уточнити положення щодо початку відліку періоду, протягом якого платники податків мають право подати до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів з дати складання ПН / РК.

Проєктом наказу запропоновано внести до пункту 6 Порядку такі зміни: слова «виникнення податкового зобов’язання, відображеного в податковій накладній» замінити словами «складання податкової накладної».

До Порядку бронювання військовозобов’язаних через Дію внесено зміни

Відповідно до Постанови від 01.10.2024 № 1125 Уряд вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану. Зміни передбачають, що до списку бронювання включатимуться військовозобов’язані, які перебувають на персональному військовому обліку в державних органах чи установах.

У списку також будуть зазначені такі відомості:

  • реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);

  • військово-облікова спеціальність;

  • дата уточнення військово-облікових даних.

У разі позитивного результату перевірки, проведеної відповідно до п. 18 Порядку бронювання, засобами Реєстру військовозобов’язаних переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюватиметься автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

З 2 жовтня чинні зміни до Переліку ТОТ і територій бойових дій

Останнім часом через загострення ситуації на фронті збільшилася кількість звернень до Мінреінтеграції щодо переведення певних населених пунктів із категорії територій можливих бойових дій до категорії територій активних бойових дій.

Слід зауважити, що Мінреінтеграції вносить зміни до Переліку лише за пропозиціями відповідних ОВА й за погодженням з Міноборони. Тому зацікавленим особам рекомендуємо звертатися до відповідних ОВА.

Мінреінтеграції наказом від 16.09.2024 № 293 (зареєстрований у Мін’юсті 18.09.2024 за № 1407/42752) внесло зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Зміни стосуються територіальних громад Донецької, Сумської, Запорізької та Київської областей.

Наказ набуде чинності з дня офіційного опублікування.

Зверніть увагу, що зміни, внесені наказом від 04.09.2024 № 267, діють з 2 жовтня 2024 року. Тобто, нині Перелік діє в редакції, яка враховує зміни за Наказом № 267.

Нагадаємо, що території, які зазначені у переліку, поділяються на території, які окуповані російською федерацією, і території, на яких ведуться (велися) бойові дії. Своєю чергою, території, на яких ведуться (велися) бойові дії, поділено на території можливих бойових дій і території активних бойових дій. Також до переліку ретроспективно включені території, на яких велися бойові дії та які були тимчасово окуповані з 24 лютого 2022 року та на яких бойові дії або тимчасова окупація завершилися.

З 6 травня 2023 року Перелік територій, затверджений наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 № 309, може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях. У ньому також зазначено, як застосовувати Перелік для пільг з податків за 2022 та 2023 роки.

Крім того, право на виплати мають особи, які виїхали з населених пунктів, що включені до переліку як території:

  • можливих бойових дій;

  • активних бойових дій;

  • тимчасово окуповані російською федерацією, на яких не визначено дату завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації рф.