Відеоблоги

Що очікувати у жовтні 2024

Оберіть тему для перегляду

4.8(16)

Оцініть відео:

Підвищення податків запровадять «заднім числом» з 1 жовтня

00:04:47

Олена Афоніна

4.8(16)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Індексація зарплати у жовтні

00:01:10

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

З 1 жовтня НБУ вводить ліміт на переказ грошей

00:01:10

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Платники отримають повідомлення про включення до «Клубу білого бізнесу»

00:01:44

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

З 1 жовтня провайдери мають перейти зі «спрощенки» на сплату інших податків

00:02:15

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Нові форми ПН / РК та ПДВ-декларації

00:01:34

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Звіт про заброньованих працівників: як заповнити та подати до 10 жовтня?

00:01:10

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Виплати «Національного кешбеку»

00:00:59

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Допомогу по безробіттю підвищено з 1 жовтня

00:00:39

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Вихідні жовтня

00:02:34

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

Підвищення податків запровадять «заднім числом» з 1 жовтня

З 1 жовтня в Україні, найімовірніше, підвищать податки. Відповідний закон можуть ухвалити в середині жовтня. І в разі його ухвалення нові податки запровадять «заднім числом» – з 1 жовтня 2024-го.

Законопроєкт № 11416-д передбачає:

  1. Підвищення військового збору з усіх доходів громадян з 1,5% до 5%. І це означає, що, наприклад, з офіційної зарплати найманих працівників роботодавець сплачуватиме на 3,5 % більше податків. Величина податку на доходи фізосіб (ПДФО) не змінюється, залишаючись на рівні 18%. Також з жовтня не підвищиться єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який сплачує роботодавець до фонду оплати праці в розмірі 22%.

    Отже, якщо наразі з кожної нарахованої 1000 гривень зарплати найманого працівника до держбюджету у вигляді податків утримується 18% ПДФО + 1,5% ВЗ = 19,5% або 195 гривень, то з жовтня 2024 року та до 31 грудня року, в якому буде відмінено воєнний стан, з кожної 1000 гривень зарплати сплачуватиметься податок 18% ПДФО + 5% ВЗ = 23% або 230 гривень.

    Підвищена ставка військового збору діятиме і до відсоткових доходів громадян за депозитними вкладами. Тобто, якщо наразі такий дохід оподатковувався податком у розмірі 19,5%, то у разі ухвалення Законопроєкту № 11416-д це буде вже 23%.

  2. Встановлення військового збору для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку першої, другої та четвертої групи на рівні 10% розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня.

    Це означає, що зазначені категорії платників податків додатково до сплачуваних на сьогодні сум податків з жовтня 2024 року мають сплачувати щомісяця з 1 жовтня 710 гривень, а з 2025 року – 800 грн.

  3. Заплановане з жовтня запровадження військового збору в розмірі 1% від доходу для платників ЄП 3 групи.

    Це означає, що ФОПи та юридичні особи 3 групи, які наразі сплачують ЄП у розмірі 3% або 5% від доходу, будуть додатково сплачувати ще 1% військового збору. Наприклад, якщо нині з кожної 1000 гривень щомісячного доходу ФОП 3 групи сплачують 50 гривень ЄП, то з жовтня, у разі ухвалення Законопроєкту № 11416-д, платитимуть 60 гривень.

  4. Запровадження щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним, може вплинути на цінову політику автозаправних мереж. Наприклад, деякі з них можуть підвищити ціни на пальне, а це, безперечно, призведе до зростання споживчих цін.

  5. Встановлення ставки податку на прибуток банків за 2024 рік у розмірі 50% вплине на доходи банків, які за 2024 рік зобов’язані будуть сплатити податок з прибутку 50%, а не 25% (як це нині передбачено законодавством). Найімовірніше, це вплине на тарифну та відсоткову політику банків, зокрема, на розмір комісій, відсотки за депозитами та кредитами тощо. За все це доведеться платити користувачам банківських послуг.

  6. Зміна податкового періоду з квартального на місячний для подання звітності про виплачені доходи на користь фізичних осіб – ця норма почне діяти з 1 січня 2025 року. Тож за IV квартал 2024-го потрібно буде звітувати за поточними правилами та окремо вже подавати за січень 2025-го відповідну нову звітність. Але її ще має затвердити Мінфін, а податкова повинна підготувати відповідні е-формати.

Докладніше про те, скільки та які податки утримувати із зарплати, відпускних і лікарняних по-новому та яке податкове навантаження чекає на ФОПів у 2025 році будемо розповідати на окремому відеокурсі «Підвищення ВЗ та ПнП & Щомісячна зарплатна звітність: реалізація змін на практиці», який готується у жовтні для передплатників бухгалтерської платформи. Програму курсу ви можете подивитися за посиланням.

Індексація зарплати у жовтні

Чи буде індексація зарплати у жовтні? Щоб відповісти на це запитання, подивимося на індекс інфляції за серпень, що становить 100,6%. Для прикладу оберемо випадок, коли базовий місяць – січень 2024 року. Обчислення індексу споживчих цін для індексації починаємо з лютого 2024 року. Для індексації зарплати у жовтні коефіцієнт індексації залишився на рівні 3,8%, а сума індексації – 115,06 грн.

Але зверніть увагу, для індексації зарплати за жовтень виникли нові базові місяці – березень та квітень 2024 року. Тобто, якщо підвищення окладу відбулося у березні або квітні 2024-го, вперше поточна індексація з’явиться у жовтні.

Щоб ви не витрачали час на складні розрахунки, наш калькулятор на Бухгалтерській Платформі №1 порахує індексацію за вас. Вам потрібно лише заповнити розмір зарплати працівника, базовий місяць та період нарахування індексації.

З 1 жовтня НБУ вводить ліміт на переказ грошей

З 1 жовтня 2024-го в Україні обмежують перекази грошей фізичних осіб з карти на карту (P2P або C2С). Нацбанк України встановлює ліміт на операції у розмірі 150 тис. грн на місяць.

Це правило діятиме тимчасово (пів року) лише на вихідні перекази – за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.

Як пояснюють в НБУ, обмеження має запобігти використанню платіжної інфраструктури в протиправних цілях.

Варто зазначити, що карткові ліміти не застосовуватимуться:

  • до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеним у Постанові НБУ від 27.08.2024 № 102;

  • до осіб, щомісячні доходи яких перевищують суму встановленого обмеження;

  • у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку;

  • до переказів юридичних осіб.

Не обмежуватимуться також операції за реквізитами IBAN.

Платники отримають повідомлення про включення до «Клубу білого бізнесу»

Зміни до ПКУ, які набули чинності з 1 жовтня 2024 року, передбачають особливості податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства. ДПС повідомлятиме про включення або виключення платників із відповідного переліку через Електронний кабінет.

Зокрема, з 01.10.2024 набув чинності п.п. 3 п. 26 розд. І ЗУ від 18.06.2024 № 3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» щодо змін до п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Так, Закон № 3813 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ доповнено новим пп. 69.41. Відповідно до нього на період дії воєнного стану в Україні та по 31 грудня року, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства встановлюються особливості адміністрування податків, зборів, платежів, визначені пп. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.

ДПС має повідомити платника податків про включення / виключення його до / з Переліку шляхом надсилання через Електронний кабінет такого платника податків інформаційного повідомлення за формою та в порядку, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Детальніше розібратися у цих та інших змінах податкового законодавства, які стають чинними з 1 жовтня, запрошуємо 2 вересня на Клубну зустріч з Мар’яною Кавин «Важливі податкові зміни жовтня: обмін думками на прикладі кейсів» для передплатників Бухгалтерської Платформи №1.

З 1 жовтня провайдери мають перейти зі «спрощенки» на сплату інших податків

Наприкінці липня провайдери фіксованого інтернету отримали від ДПС повідомлення, що вони не мають права працювати на спрощеній системі оподаткування. Чому з’явилася така заборона? Все просто: Голова податкового Комітету Данило Гетманцев стверджує, що компанії, які здійснюють технічне обслуговування та експлуатацію мереж, створюють цілу низку юридичних осіб на спрощеній системі оподаткування або залучають ФОП для надання послуг. Це багаторічна схема законного методу мінімізації податків. Але у травні 2024 року ДПС поставила дедлайн провайдерам: перейти на загальну систему оподаткування до 20 вересня.

Це офіційна та погоджена з Мінфіном позиція ДПС. Такі платники зобов’язані були подати заяву та відмовитися від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року), тобто, до 20 вересня 2024 року (пп. 298.2.1 ПКУ). Отже, з 1 жовтня провайдери мають перейти зі «спрощенки» на сплату інших податків. На спрощеній системі провайдери сплачували 5% податків від доходу. Після переходу на загальну систему сплачуватимуть 18% від прибутку та 20% ПДВ. Якщо їх дохід менше ніж 1 млн грн на рік, то без ПДВ.

Нагадаємо, що з 1 січня 2022-го набув чинності прийнятий у 2020 році закон «Про електронні комунікації». Згідно з ним усі компанії, які надають послуги зв’язку, технічно обслуговують та експлуатують мережу. ПКУ не забороняє працювати на спрощеній системі компаніям із КВЕД 61.10, які використовують провайдери фіксованого інтернету, але кодекс забороняє це тим, хто здійснює технічне обслуговування та експлуатацію мереж.

Якщо, шановні бухгалтери, маєте запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Нові форми ПН / РК та ПДВ-декларації

Наказ Мінфіну від 09.08.2024 № 400 набуває чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Документ був опублікований 25.09.2024. Таким чином, наказ № 400 набуде чинності з 1 жовтня 2024 року. Отже, зверніть увагу, що нові форми податкової накладної та розрахунку коригування чинні з 1 жовтня, і реєструвати за новими формами доведеться навіть ті ПН / РК, які оформлені до 1 жовтня, а реєструються після цієї дати. На додачу до цього змінилися форми Декларації з ПДВ та її Додатки, звітувати за якими будемо за жовтень у листопаді.

Що саме змінилося у формах ПН / РК та Декларації з ПДВ, як і коли правильно заповнити та виправляти помилки за попередні періоди, розберемося у новому відеокурсі «Все про зміни в ПДВ: нові форми ПН / РК, розблокування, Декларації + Е-облік (BAS, M.E.Doc, Е-кабінет, Excel)», який вже доступний для передплатників Бухгалтерської Платформи №1.

А ще ви можете завантажити нові бланки, що розміщені у розділі «Документи». Загалом наш розділ налічує понад 6000 зразків первинних документів, шаблонів, брошур, чеклистів. Розділ постійно поповнюється, і в ньому ви знайдете все, що полегшує роботу бухгалтера.

Звіт про заброньованих працівників: як заповнити та подати до 10 жовтня?

Якщо ваше підприємство бронює працівників, то ви повинні щокварталу подавати Звіт про чисельність заброньованих військовозобов’язаних. Куди подавати Звіт про заброньованих, за якою формою, яка відповідальність за його неподання, а також про організацію військового обліку та облік мобілізованих працівників, докладно розбиратимемося у жовтні на майстер-школі «Військовий облік, мобілізація та бронювання працівників + облік у BAS Corp та Excel», що буде доступна для передплатників Бухгалтерської Платформи №1.

Водночас нагадуємо, що Звіт подається до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом. Отже, якщо бронювали працівників, наприклад, у липні, серпні чи вересні, то потрібно подати звіт станом на 1 жовтня. Але Порядок № 650 не встановлює обов’язку звітувати про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані засобами порталу Дія. Вся потрібна інформація є у базі даних.

Завантажити:

Виплати «Національного кешбеку»

У межах програми «Зроблено в Україні» передбачено кешбек від держави за купівлю товарів українських виробників. Ці кошти можна використовувати для наступних покупок або виводити на банківську картку.

Для отримання кешбеку споживач відкриває спеціальний рахунок та отримує віртуальну або фізичну карту в додатку чи відділенні одного з українських банків.

Потім в мобільному застосунку «Дія» він обирає послугу «Національний кешбек», де потрібно зазначити спеціальну картку, на яку щомісячно зараховуватимуться кошти.

Нагадаємо, що програма запрацювала 2 вересня, а перший «національний кешбек» за здійснені покупки українці зможуть отримати вже 20 жовтня. Максимальна сума кешбеку за місяць обмежена 3000 грн. Виплати здійснюватимуться раз на місяць, а саме – до 20 числа наступного місяця.

Допомогу по безробіттю підвищено з 1 жовтня

З 1 жовтня 2024-го в Україні підвищився мінімальний розмір допомоги по безробіттю – з 2500 грн до 3000 грн.

На 500 грн більше отримуватимуть особи, які зареєстровані в Державній службі зайнятості та мають щонайменше 7 місяців страхового стажу за останні 12 місяців, а також безробітні з-поміж внутрішньо переміщених осіб.

Якщо страхового стажу немає, розмір допомоги залишиться на рівні 1500 грн.

Святкові в жовтні

Відповідно до ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» офіційні вихідні дні в Україні, доки триває воєнний стан, – це суботи та неділі.

Традиційно в жовтні 31 календарний день, з них – 23 робочі дні та 8 вихідних.

Вихідні дні жовтня 2024-го: 5, 6, 12, 13, 19, 20, 26, 27.

Нагадуємо, що 1 жовтня згідно зі ст. 73 КЗпП державне свято – День захисників і захисниць України. За мирних часів в цей день ми відпочивали б, але під час воєнного стану (а наразі його продовжили до 10.11.2024) норми ст. 73 КЗпП не діють (ч. 6 ст. 6 Закону України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Додаткових вихідних під час війни не передбачено. Тому цей день є робочим днем. Але в недержавних компаніях роботодавець може встановлювати вихідні на свій розсуд.

На Бухгалтерській Платформі №1 завантажуйте шаблон та зразок Наказу про норму тривалості робочого часу в жовтні 2024 року.

Крім того, у ніч з 26-го на 27 жовтня 2024-го Україна перейде на «зимовий час». Стрілки годинника потрібно буде перевести на 1 годину назад.

Цей перехід буде останнім, адже ВРУ ухвалила закон про відмову від «літнього» часу. Зокрема, Законопроєкт № 4201 передбачає фіксацію єдиного часового поясу на всій території країни (київський час UTC+2) без сезонного переведення годинників. Наразі законопроєкт перебуває на підписі у президента України.

А ще у жовтні виходить відеокурс для бухгалтерів «Резерви на підприємстві: створення без податкових ризиків».