Відеоблоги

Підсумки тижня 23.09-27.09.2024

Оберіть тему для перегляду

4.6(19)

Оцініть відео:

Зміни до Порядку ведення ЄРПН чинні з 25 вересня

00:02:49

Олена Афоніна

4.6(19)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Нові форми ПН / РК та декларації з ПДВ діятимуть з 1 жовтня

00:02:30

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

ДПС знатиме про ваші закордонні рахунки

00:00:52

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Мінфін пропонує доповнити план рахунків

00:01:48

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Порядок проведення документальних позапланових перевірок буде уточнено

00:01:19

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Уряд затвердив порядок подання інформації про податкові пільги під час евакуації

00:01:39

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(7)

Оцініть відео:

Електронна інформаційна взаємодія між ЄДР та ДПСУ – за новим порядком

00:02:21

Олена Афоніна

5(7)

Оцініть відео:

Зміни до Порядку ведення ЄРПН чинні з 25 вересня

КМУ 24 вересня прийняв рішення щодо внесення зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246. Порядок ведення ЄРПН доповнили новими нормами, що визначають тривалість операційного дня для реєстрації ПН / РК в ЄРПН, а також буде запроваджено механізм скасування реєстрації ПН / РК в ЄРПН. Зміни запрацювали з 25 вересня.

Зокрема, Порядок доповнили двома новими пунктами: 26 і 27.

Пункт 26 Порядку визначає, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України:

  • операційний день для реєстрації ПН та / або РК, на який припадає граничний строк реєстрації ПН та / або РК, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин;

  • реєстрація ПН та / або РК, поданих для реєстрації у день, на який припадає граничний строк реєстрації ПН та / або РК, та надсилання квитанції здійснюється не пізніше наступного операційного дня з дня подання для реєстрації таких ПН та / або РК.

А згідно з новим пунктом 27 Порядку тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабміном відповідно до статті 192 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», реєстрація ПН, в яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та РК здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Реєстрація зазначених ПН та / або РК і надсилання квитанції здійснюються протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації.

Реєстрація зазначених ПН та РК скасовується через 30 к. дн. з дати реєстрації ПН, протягом яких на відповідні товари не було оформлено митну декларацію, що підтверджується даними Держмитслужби.

У такому випадку до Реєстру вносяться відомості щодо ПН та РК, реєстрацію яких скасовано, а також формується квитанція в електронній формі про скасування реєстрації зазначених ПН та РК, що надсилається платнику податків протягом операційного дня.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити ПН і РК, реєстрацію яких скасовано.

Нові форми ПН / РК та декларації з ПДВ діятимуть з 1 жовтня

Наказом від 09.08.2024 № 400 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» Мінфін затвердив зміни до:

  • форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 № 137/28267, зі змінами;

  • форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджених наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», та додатків до неї.

Зміни внесено через нові правила експорту агропродукції. Але використовувати нові форми ПН і декларації треба буде всім.

Наказ № 400 набуває чинності з 1 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Документ опубліковано у виданні «Офіційний вісник України» від 25.09.2024. Таким чином, наказ № 400 набуде чинності з 1 жовтня 2024 року.

Тому вже з 1 жовтня слід буде подавати на реєстрацію ПН / РК за новими формами та незалежно від дати складання. Нині ДПС вже розробила нові електронні формати ПН / РК. Знайти їх можна буде за кодами:

  • J/F 1201016 Податкова накладна;

  • J/F 1201216 Розрахунок коригування кiлькiсних i вартiсних показникiв до податкової накладної (Додаток 2 до податкової накладної).

Сподіваємося, що ДПС оперативно додасть ці форми до Електронного кабінету і в платників з 1 жовтня не виникне проблем з реєстрацією ПН / РК. Стосовно декларації, то тут слід керуватися п. 46.6 ПКУ, яким визначено, що нові форми декларацій набувають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, в якому відбулося їх оприлюднення. Отже, за жовтень будемо подавати вже оновлену форму декларації. Тому маємо в розпорядженні цілий місяць, щоб розібратися з новими формами звітності. Водночас нагадуємо, що граничний термін для реєстрації ПН / РК, складених з 1 по 15 число місяця, – 5 число наступного місяця. Таким чином, ПН / РК за першу половину вересня можна реєструвати до 5 жовтня включно.

Яку форму ПН / РК реєструвати – стару чи нову та за який період? Відповіді на всі ці запитання розглянемо 30 вересня на онлайн-інтенсиві «Зарплатні та податкові зміни з 1 жовтня & Ризикова "первинка" у 2024 році: підвищення ВЗ, ліміти на карткові перекази, нові форми ПН / РК та декларації з ПДВ, індексація зарплати» Реєстрація безкоштовна за посиланням.

ДПС знатиме про ваші закордонні рахунки

Не пізніше 30 вересня відбудеться обмін інформацією про закордонні рахунки. Автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки (CRS) дасть змогу ДПС отримувати дані про банківські рахунки українських резидентів за кордоном, а також фінансову інформацію про міжнародні групи компаній у розрізі іноземних юрисдикцій щодо сплати податків, обсягів доходів, видів діяльності, чисельності працюючих та багато іншого.

Перший обмін інформацією про фінансові рахунки відповідно до Загального стандарту звітності CRS із країнами-партнерами заплановано не пізніше 30 вересня 2024 року за друге півріччя 2023 року (перший звітний період).

Надалі звітним періодом вважатиметься попередній календарний рік.

Перелік юрисдикцій, з якими Україна планує обмінюватися інформацією про підзвітні фінансові рахунки, доступний на сайті ДПС.

Мінфін пропонує доповнити план рахунків

25 вересня 2024 року Мінфін оприлюднив проєкт наказу «Про внесення змін до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій».

Інструкцію приведуть у відповідність до чинного законодавства, зокрема, щодо відображення в бухгалтерському обліку господарських операцій з обліку коштів після закриття небанківськими надавачами фінансових послуг платіжних рахунків користувачів, а також господарських операцій, пов’язаних з необоротними активами, утримуваними для розподілу між власниками.

Проєктом наказу в Інструкції пропонується:

  • доповнити синтетичний рахунок 67 «Розрахунки з учасниками та кошти клієнтів» субрахунком 676 «Кошти клієнтів за недіючими рахунками» та кореспонденцію рахунку 67 «Розрахунки з учасниками та кошти клієнтів» за дебетом і кредитом;

  • уточнити опис рахунків 28 «Товари» і 68 «Розрахунки за іншими операціями».

У разі затвердження цей наказ набуде чинності з дня його офіційного опублікування.

Якщо у бухгалтерів є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.

Порядок проведення документальних позапланових перевірок буде уточнено

23 вересня 2024 року Верховною Радою зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до статті 78 Податкового кодексу України щодо уточнення порядку проведення документальних позапланових перевірок».

Законопроєктом пропонується внести зміни до п. 78.4. Податкового кодексу України та визначити, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання відповіді платника податків на запит контролюючого органу за наявності підстав, визначених п. 78.1 цієї статті ПКУ, або неотримання в установленому порядку відповіді від платника податків на запит контролюючого органу.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки має містити виключний перелік підстав проведення такої перевірки, яке оформлюється наказом. На клубній зустрічі з Мар’яною Кавин «Важливі податкові зміни жовтня: обмін думками на прикладі кейсів», яка відбудеться 2 жовтня для передплатників Бухгалтерської Платформи №1, розберемо переваги та критерії учасників Клубу білого бізнесу, правила сплати ЄСВ підприємцями у 2024/2025 роках та умови участі в програмі національний кешбек.

Уряд затвердив порядок подання інформації про податкові пільги під час евакуації

Кабмін врегулював порядок подання інформації про рішення щодо податкових пільг зі сплати плати за землю та податку на нерухоме майно під час обов’язкової евакуації населення. Органи місцевого самоврядування або військові адміністрації повинні подавати таку інформацію в електронному вигляді щокварталу у 15-денний строк після закінчення звітного кварталу.

ДПС повідомила, що відповідно до п. 12.3 ПКУ рішення органів, зазначених у ч. 3 ст. 33 Кодексу цивільного захисту України (крім керівників суб’єктів господарювання), про обов’язкову евакуацію населення є підставою для обов’язкового прийняття відповідним органом місцевого самоврядування або військовою адміністрацією чи військово-цивільною адміністрацією (на територіях, де тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідні сільські, селищні, міські ради). І приймається в межах територій, щодо яких прийнято рішення про обов’язкову евакуацію населення, рішень про встановлення податкових пільг зі сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для фізичних та юридичних осіб (далі – Рішення).

На виконання п. 12.3 ПКУ прийнято постанову КМУ від 03.09.2024 № 1007 «Про затвердження Порядку подання інформації щодо рішень про встановлення податкових пільг із сплати плати за землю (земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», яка набула чинності 06.09.2024.

Про податок на землю, оренду, МПЗ і пільги будемо говорити на майстер-класі 4 вересня «Землі сільгосппризначення: нові правила, податок або орендна плата за землю, МПЗ». Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.

Електронна інформаційна взаємодія між ЄДР та ДПСУ – за новим порядком

Мінфін та Мін’юст спільним наказом затвердили новий Порядок електронної інформаційної взаємодії між ЄДР й інформаційними системами ДПСУ. 26 вересня Наказ від 05.07.2024 № 2040/5/327 опубліковано, але він набуде чинності після розміщення на сайті Мін’юсту відповідного сервісу.

Суб’єктами інформаційної взаємодії відповідно до цього Порядку є Міністерство юстиції України та Державна податкова служба України. Організацію інформаційної взаємодії забезпечують технічний адміністратор Єдиного державного реєстру та Державна податкова служба України.

Технічний адміністратор Єдиного державного реєстру в межах інформаційної взаємодії забезпечує:

  • передачу до інформаційних систем ДПСУ з інтервалом до двох годин інформації з Єдиного державного реєстру про реєстраційні дії у вигляді переліку ідентифікаторів реєстраційних дій, що проведені у такий період;

  • доступ до відомостей щодо кожної проведеної реєстраційної дії;

  • доступ до документів щодо обрання спрощеної системи оподаткування та / або добровільної реєстрації як платника податку на додану вартість, та / або включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Крім того, ДПС налагодила механізм взаємодії з Державною прикордонною службою, у зв’язку з чим податківці мають тепер таку інформацію:

  • про транспортні засоби;

  • про кількість пасажирів, які перетнули державний кордон;

  • інші деталі подорожей.

Це дає змогу визначити не лише мінімальний дохід перевізника від наданих послуг, але й суму не виданих ним розрахункових документів.

Таку інформацію повідомив Данило Гетманцев у своєму тг-каналі. А ще наполегливо рекомендував усім автоперевізникам оприбутковувати дохід від своєї діяльності та видавати чеки в повному обсязі.