Розбори законів

Нові форми ПН/РК з 1 жовтня: порядок складання змінився для всіх

Ви дізнаєтесь:

  1. Хто та коли має застосовувати нові форми ПН та РК
  2. Про зміни у формах ПН/РК та порядку їх заповнення
  3. Як заповнити ПН при використанні придбаних товарів у негосподарській діяльності
Оберіть відео для перегляду

4.8(28)

Оцініть відео:

Заповнення нових форм ПН/РК з 1 жовтня, зміни у Порядку № 1307

00:11:47

Олена Афоніна

4.8(28)

Оцініть відео:

Платники ПДВ вже знають, що незабаром запрацюють зміни до Порядку заповнення податкових накладних та розрахунків коригування. Це означає, що форми ПН/РК будуть викладені в новій редакції. У відео розглянемо, що саме зміниться у формах та в порядку їх заповнення і коли потрібно застосовувати нові форми.


Відповідні зміни затверджені наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400 та наказом Мінфіну від 28.08.2024 № 418. Наказ № 400 набирає чинності з першого числа місяця, що йде після місяця його офіційного опублікування. Станом на дату запису цього відео цей наказ ще не опублікований. Але якщо наказ № 400 буде опублікований у вересні, то нові форми ПН та РК потрібно буде застосовувати з 1 жовтня. Зверніть увагу, що в цьому випадку реєструвати за новими формами доведеться навіть ті ПН/РК, які оформлені до 1 жовтня, а реєструються після цієї дати. Відповідно до п. 3 Порядку № 1307, ПН повинні реєструватися в ЄРПН за формою, чинною на день реєстрації.

Наприклад, якщо ПН виписана 23.09.2024, а направляється на реєстрацію 08.10.2024, то таку ПН потрібно буде реєструвати вже за новою формою. Якщо ж у вересні наказ № 400 не буде опублікований, то весь жовтень потрібно буде застосовувати старі форми ПН та РК.

Оновлення форм ПН та РК пов’язане із запровадженням режиму експортного забезпечення ПДВ при постачанні сільськогосподарської продукції. Але нові форми потрібно застосовувати всім платникам ПДВ, а не тільки тим, на кого поширюється режим експортного забезпечення. Крім того, є важливі зміни, які стосуються всіх платників ПДВ.

Розглянемо, що саме змінилося у формах ПН/РК.


Зміни у шапці ПН/РК

У заголовній частині ПН та РК з’явилося нове поле «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України».

У цьому полі слід зазначати:

  1. дату та номер зовнішньоекономічного договору (контракту). У разі вивезення товарів за межі митної території України на підставі форвардного контракту ставиться відмітка («Х») про форвардний контракт;

  2. дату та номер митної декларації (далі – МД).

Це поле необхідно заповнювати тільки в ПН, які оформлюють на операції з експорту товарів. Причому нові реквізити мають зазначати не тільки платники, що підпадають під режим експортного забезпечення, але й усі експортери.

Зверніть увагу, що при оформленні ПН на постачання товарів / послуг на митній території України, це поле не заповнюється.


Зміни в табличній частині ПН/РК

У розділі Б до ПН замість графи 3.2 «Ознаки імпортованого товару» додали дві підграфи – графи 3.2.1 «Імпорт» та 3.2.2 «Власна сільськогосподарська продукція».

У графі 3.2.1 потрібно буде ставити відмітку «X» у разі постачання товару, ввезеного на митну територію України. При цьому така відмітка проставляється на всіх етапах постачання цього товару (не тільки безпосередньо імпортером). Фактично, ця графа замінила графу 3.2.

Графу 3.2.2 повинні заповнювати (проставляти відмітку «X») тільки постачальники, які реалізують сільськогосподарську продукцію власного виробництва (фактично виробники сільгосппродукції). Цю графу слід заповнювати як при постачанні такої продукції на митній території України, так і при її вивезенні за межі митної території України у митному режимі експорту. Але це стосується тільки продукції, на яку поширюється режим експортного забезпечення. Нагадаємо, перелік такої продукції наведено в ЗУ «Про зовнішньоекономічну діяльність».


Зміни у порядку заповнення ПН / РК

Перейдемо безпосередньо до порядку заповнення ПН. Що стосується постачання товарів / послуг на митній території України, то порядок заповнення ПН практично не змінився. Зміни здебільшого стосуються заповнення експортних ПН.

Так, одна з головних змін до порядку заповнення ПН/РК є те, що у ПН, які складаються на експорт товарів, має бути вказана та одиниця виміру, яка зазначена у митній декларації.


Заповнення ПН/РК, на які поширюється режим експортного забезпечення

Особливості оподаткування ПДВ операцій з експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, визначені в новому п. 97 підр. 2 розд. XX ПКУ.

Нагадаємо, що режим експортного забезпечення ПДВ ще не набув чинності, хоча норми Закону № 3706, якими передбачено запровадження такого режиму, набрали чинності ще 1 липня цього року. Однак на практиці він почне діяти лише після видання відповідного розпорядження Кабміном і затвердження відповідних підзаконних документів.

Відповідно до пп. 97.1 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, платник ПДВ, який експортує сільгосппродукцію, яка підпадає під режим експортного забезпечення, зобов’язаний до дня подання МД скласти ПН на експорт такої продукції та зареєструвати її в ЄРПН.

Причому така ПН складається окремо на кожен вид продукції, тобто за кожним кодом УКТ ЗЕД має бути виписана окрема ПН.

Заголовна частина ПН заповнюється так:

  1. у рядку «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» ставиться відмітка «X» та зазначається тип причини «22 – Складена на операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів»;

  2. у верхній лівій частині заповнюється поле «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України». А саме зазначаються дата і номер зовнішньоекономічного договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з експорту. У разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту, у спеціальному полі ставиться відмітка «X»;

  3. у порядковому номері ПН (у його другій частині) потрібно буде ставити код «7», якщо платник відповідає вимогам пп. 97.2 підрозд. 2 розд. XX ПКУ (одразу може застосовуватися ставка 0%);

  4. у графі «Отримувач (покупець)» зазначаються найменування (чи ПІБ) нерезидента та, через кому –Україна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент);

  5. у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» зазначається умовний ІПН «300000000000»;

  6. рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.

У табличній частині розділу Б:

  1. у графі 2 зазначається найменування товару. При цьому в ПН може бути зазначений тільки один товар за одним кодом УКТ ЗЕД;

  2. якщо товар експортує безпосередньо виробник (тобто реалізує сільгосппродукцію власного виробництва), то ставиться відмітка «X» у графі 3.2.2;

  3. у графі 4 одиниця виміру зазначається в кілограмах (кг).

Нагадаємо, що така ПН повинна бути зареєстрована в ЄРПН до дня подання митної декларації.

Також у п. 24 Порядку №1307 визначено особливості складання РК до цієї ПН.

Так, у разі складання РК до ПН у випадках, визначених пп. «б» та «в» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, у верхній лівій частині такого РК у полі «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України» зазначаються дата та номер МД, за якою був здійснений експорт сільгосппродукції.

Таблична частина РК буде заповнюватися так:

  1. показники рядка ПН, що коригується, зазначаються зі знаком «-» у кожній графі окремо;

  2. додається новий рядок з виправленими показниками, якому присвоюється новий порядковий номер, який не зазначався в ПН;

  3. рядку ПН, що коригується, зазначеному зі знаком «-», та новому рядку з виправленими показниками, який його замінює, присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 РК;

  4. у графі 2.1 в обох рядках РК наводиться однаковий код причини коригування, що відповідає умовному коду причини коригування, визначеному ДПС для випадків, передбачених пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ.

При цьому, якщо РК складався за підставами, визначеними пп. «б» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (тобто щоб привести показники ПН у відповідність до показників МД без зміни ставки податку), скласти ще один РК можна тільки лише у випадках, передбачених пп. «в» пп. 97.4 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ (тобто за необхідності зміни ставки та суми податку).


Нові правила заповнення ПН із типом причини «13»

Також визначені нові правила заповнення ПН, яка складається у зв’язку з використанням придбаних товарів / послуг у негосподарській діяльності. Це ПН із типом причини невидачі покупцю «13». Відповідні зміни були внесені до п. 16 Порядку № 1307.

Нагадаємо, ця ПН завжди є зведеною (проставляється відповідна відмітка у верхньому лівому куті ПН). У такій ПН змінено порядок заповнення графи 2 (найменування товару / послуги). Тепер, окрім дати та порядкового номера «вхідних» ПН, потрібно також зазначати опис (номенклатуру) товарів / послуг постачальника.

У зв’язку з цим змінюється підхід і до заповнення інших граф цієї ПН. Так, у графі 4 (одиниця виміру) потрібно буде зазначати одиницю виміру товару або послуги, яка була зазначена у вхідній ПН.

Також потрібно буде заповнювати графи 3.1, 3.2.1, 3.3, 5–9 (зараз вони не заповнюються).

Зверніть увагу, що ці зміни стосуються тільки ПН із типом причини «13». Якщо оформлюєте «компенсуючу» ПН з іншими типами причини (наприклад, «8», «9» тощо), то, як і раніше, у графі 2 слід зазначати лише дату та номер вхідної ПН.

***