ВР не проголосувала за підвищення податків в Україні
3 вересня ВРУ підтримала внесення змін до держбюджету-2024 з метою підвищення видатків сектору безпеки та оборони на 495,3 млрд грн. Водночас голосування за законопроєкт про внесення змін до Податкового кодексу, який є системно пов'язаним зі змінами до держбюджету, відправили на повторне перше читання.
Нагадаю, що цей законопроєкт передбачав зміни до Податкового кодексу, зокрема:
-
Підвищення ставки військового збору:
-
для доходів фізичних осіб з 1,5% до 5,0%;
-
для фізичних осіб підприємців – платників єдиного податку: 10% у розрахунку з однієї мінімальної заробітної плати на місяць для ФОП першої, другої та четвертої груп та 1% від доходу для платників єдиного податку третьої групи.
-
-
Запровадження щомісячної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств платниками податку, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним (за кожну АЗС), у розмірі:
-
60 000 грн у разі реалізації двох та більше видів пального;
-
30 000 грн у разі реалізації винятково скрапленого газу;
-
45 000 грн у разі, якщо частка реалізації скрапленого газу в загальному обсязі реалізованого пального протягом місяця становить 50% і більше.
-
-
Для місць роздрібної торгівлі пальним, за адресою яких здійснюється роздрібна торгівля алкогольними напоями та/або тютюновими виробами:
-
80 000 грн у разі реалізації двох та більше видів пального;
-
40 000 грн у разі реалізації винятково скрапленого газу;
-
60 000 грн у разі, якщо частка реалізації скрапленого газу у загальному обсязі реалізованого пального протягом місяця становить 50% і більше.
-
-
Установлення 25% ставки податку на прибуток для фінансових установ з 2025 року.
-
Зміна податкового періоду подання звітності з ПДФО з квартального на місячний. Це необхідно для моніторингу сум заробітних плат, щоб запровадити механізм «економічного бронювання», який наразі напрацьовують Мінекономіки спільно з Мінцифри.
Очікуємо що найближчими днями ВРУ знову буде розглядати зміни до Податкового кодексу під час повторного першого читання.
А поки що на безкоштовному онлайн-форумі «Проблеми у бронюванні, звільнення працівників & Зарплатна звітність за ІІІ квартал і щомісячна: готові рішення для (не)стандартних ситуацій» 10 вересня будемо розглядати питання і проблеми у бронюванні, звільнення працівників, заповнення зарплатної звітності за ІІІ квартал і перспективи подання щомісячної. Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.
До 3 тис. грн кешбеку за купівлю українських товарів
Програма «Національний кешбек» запрацювала з 2 вересня. Це дасть змогу українцям отримувати до 3000 грн компенсації щомісяця за купівлю товарів українського виробництва (10% вартості придбаних ними українських товарів). Але витрачати отриманий кешбек можна буде тільки на:
-
оплату послуг згідно з визначеним Переліком;
-
військові ОВДП;
-
донати та гуманітарну допомогу.
Зверніть увагу, що зняття готівки забороняється. Використати кошти кешбеку, які будуть нараховані у 2024 році, можна буде до 31 січня 2025 року.
Своєю чергою, Уряд пропонує звільнити від оподаткування ПДФО суму коштів, отриманих покупцями за програмою кешбек. Пропонується прийняти за основу урядовий проєкт Закону «Про внесення змін до підрозділу 1 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ щодо оподаткування державної грошової допомоги (кешбеку) в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні"». Цим законопроєктом передбачають, що кошти, отримані в рамках програми «Національний кешбек», не включатимуть до оподатковуваного доходу фізичних осіб. Але поки що ВР не прийняла цей законопроєкт, і ці кошти оподатковуватимуть.
З точки зору ПКУ, кешбек – це дохід, отже з нього стягують податок з доходів фізичних осіб 18% та військовий збір 1,5%.
Як виробнику подати заявку на участь у програмі «Національний кешбек» через портал «Дія» та як громадянам отримати кешбек 3000 грн за купівлю українських товарів? Дізнаєтеся від Ольги Хільчук у випусках рубрики «Е-облік та звітність»:
Товари з нікотином без акцизної марки заборонено
З 1 вересня 2024 року відповідно до Закону України № 3553-ІХ товари з нікотином для споживання заборонено ввозити, транспортувати, зберігати та реалізовувати на території України без наявності акцизної марки. Йдеться про продукцію за кодом згідно з УКТ ЗЕД 2404 91 90 00 «Інші нікотиновмісні продукти для орального застосування», які включено до переліку підакцизних товарів. Це продукти, що містять тютюн, відновлений тютюн, нікотин, замінники тютюну або нікотину, призначені для вдихання без горіння; інші нікотиновмісні продукти, призначені для забезпечення надходження нікотину в тіло людини. До них належать стіки для ТВЕНів, нікотинові паучі, нікотинові бустери для POD-систем.
До 1 жовтня дозволяється продавати, транспортувати та зберігати залишки нікотиновмісних виробів, що були вироблені або ввезені в Україну до 1 вересня 2024 р. та не мають акцизних марок.
Як бачимо, розпочато етап боротьби з тютюнозалежністю і за підвищння надходжень до бюджету.
Але сигарети з добавками з вітрин познімали далеко не скрізь, а рідини для вейпів продають не готові, а у вигляді наборів для самозамісу. Отже, без належного контролю норми Закону поки що погано працюють.
З 1 вересня підвищено акциз на пальне
З 1 вересня 2024 року ставка акцизу для пального зросла:
-
на бензин – 242,6 євро/1 000 л;
-
на дизельне паливо – 177,6 євро/1 000 л;
-
на скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном – 148 євро/1 000 л).
Нагадаємо, що це сталося у зв’язку з набуттям чинності Закону України від 18.07.2024 № 3878-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації положень актів права Європейського Союзу щодо акцизного податку», який опубліковано у газеті «Голос України» від 01.09.2024,. Відповідно до нього застосовуються нові ставки акцизного податку на бензин, газойлі (дизельне пальне), скраплений газта паливо моторне альтернативне. У Законі передбачається поступове підвищення акцизного податку на пальне до мінімального рівня, встановленого в Європейському Союзі. Наступний етап підвищення акцизів на пальне запланований на 1 січня 2025 року.
Про податкові зміни вересня, зокрема, як і на що впливає підвищення акцизного податку, про зміну форм Податкових накладних і Декларації з ПДВ, а також щодо варіантів оподаткування зарплати і додаткового блага, ВЗ, ПДФО та натуральним коефіцієнтом будемо говорити на онлайн-інтенсиві 11 вересня «Податкові зміни вересня & ВЗ, ПДФО та натуральний коефіцієнт: ПДВ – нові форми і Декларації, експорт товарів/послуг та підвищення акцизу, зарплата, додаткові блага». Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.
Запроваджується декларативний принцип отримання дозволів та ліцензій
2 вересня набув чинності Закон України від 17.07.2024 р. № 3869-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення умов провадження господарської діяльності в період воєнного (надзвичайного) стану в Україні», яким запроваджується декларативний принцип отримання дозволів та ліцензій.
Згідно із Законом під час дії воєнного стану право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності може набуватися суб'єктом господарювання на підставі подання на безоплатній основі до відповідних дозвільних органів декларації про провадження господарської діяльності без отримання документів дозвільного характеру, крім тих видів господарської діяльності, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів.
Декларація, подана таким чином, прирівнюється по статусу до дозволу, ліцензії чи інших результатів надання публічних (електронних публічних) послуг. При цьому вона може бути подана в будь-якому місці країни – незалежно від того, де розташоване підприємство чи мешкає підприємець.
Дозвільний орган веде перелік поданих декларацій про провадження господарської діяльності та розміщує його на своєму офіційному вебсайті.
Декларація дійсна на період дії воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування).
Документи дозвільного характеру, строк дії яких спливає у період дії воєнного стану, вважаються такими, дію яких продовжено на період воєнного стану та до кінця календарного року, в якому припинено або скасовано воєнний стан (але не менше трьох місяців з дня його припинення чи скасування).
У період дії воєнного стану зупиняється перебіг визначених законом строків звернення для переоформлення документів дозвільного характеру, внесення змін до інформації, зазначеної в деклараціях про провадження господарської діяльності.
Планові перевірки з питань видачі дозвільних документів на час дії воєнного стану припиняються.
Порядок подання декларації та перелік видів діяльності, на яких дія закону не поширюється, визначає Уряд. До такого переліку обов’язково входить діяльність, якщо вона може призвести до:
-
спричинення загрози національним інтересам;
-
негативного впливу на функціонування об’єктів критичної інфраструктури;
-
порушення нормальних умов життєдіяльності населення;
-
негативного впливу на екологічну безпеку.
Протягом 15 днів після набуття чинності закону дозвільні органи мають опублікувати на своїх офіційних вебсайтах переліки декларацій про провадження господарської діяльності, які були подані до введдення в дію цього Закону. Уряд протягом 2 місяців повинен ухвалити підзаконні акти, необхідні для виконання закону.
Мінфін затвердив нові форми ПН/РК та декларації з ПДВ із додатками
Мінфін наказом від 09.08.2024 № 400 затвердив нові редакції форм:
-
декларації з ПДВ із додатками:
Зміни внесено через нові правила експорту агропродукції. Але використовувати нові форми ПН і декларації треба буде всім.
Змінами передбачено доповнити форму ПН новими реквізитами, а саме щодо:
-
зазначення інформації про договір (контракт), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та реквізитів митної декларації за такою операцією;
-
проставлення ознаки «власна сільськогосподарська продукція» у разі складання податкової накладної за операцією з постачання на митній території України та/або вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією, що класифікується за кодом УКТ ЗЕД, до якого застосовано режим експортного забезпечення.
Крім,того, у верхній лівій частині податкової накладної на експорт зазначається наступне:
-
у відповідному рядку графи «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» – дата та номер договору (контракту), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та у разі здійснення таких операцій на підставі форвардного контракту у спеціальному полі робиться позначка «X»;
-
в окремому рядку вказуються дата та номер відповідної митної декларації.
Це потрібно буде робити всім платникам-експортерам.
Декларацію з ПДВ та уточнюючий розрахунок буде доповнено новими рядками, в яких підлягатимуть відображенню операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформація про коригування показників за такими операціями.
Додатків до декларації тепер буде шість. Зокрема, об’єднали додатки 2 та 3 до декларації у додаток 2, у зв’язку з чим буде змінено порядкові номери додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на додатки 3, 4, 5, 6.
Наказ набуває чинності з 01 числа місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування. Тож, якщо його буде опубліковано у вересні, то нові форми ПН/РК доведеться застосовувати з 1 жовтня, а звітувати з ПДВ за новою формою за правилами п. 46.1 ПКУ потрібно буде за листопад 2024 року.