НБУ планує обмежити не лише Р2Р-перекази
Нацбанк найближчим часом планує ухвалити рішення щодо обмеження переказів з картки на картку для фізичних осіб, щоб побороти схеми «дропів». Хто такі «дропи» і навіщо з ними боротись? «Дропи» (або «мули») — це особи, які беруть участь у схемах відмивання грошей, отримуючи незаконні кошти на свої рахунки, а потім переказують ці кошти на інші рахунки або витрачають на товари та послуги, які потім перепродаються, щоб легалізувати кошти.
«Дропів» широко використовують:
-
в нелегальних онлайн-іграх;
-
при продажу контрабанди та контрафакту, а також заборонених товарів (зокрема, наркотиків);
-
у незаконному обміні валюти;
-
у шахрайських схемах.
Без сумніву існування «дропів» шкодить державному бюджету і громадянам. Для боротьби з цими схемами вводяться обмеження переказів з картки на картку у 100 000 грн на місяць. Проте від максимальних 30 переказів «на вихід» (тобто коли користувач картки переказує кошти) наразі вирішили відмовитися. Обіцяють, що такі обмеження не зачеплять волонтерів, і банки вже складають внутрішні списки. Платежі на їхню користь не будуть враховуватися у кількості вихідних переказів з однієї картки. Обмеження НБУ почнуть діяти через місяць після запровадження. Тобто якщо вони будуть ухвалені до 18 серпня, то набудуть чинності в середині вересня.
Додатковим допоміжним інструментом для НБУ в боротьбі з «дропами» стане Законопроєкт № 11043. Зміни до законопроєкту будуть ключовими для боротьби з «дропами», зокрема:
-
штрафи до надавачів платіжних послуг за порушення законодавства до 5% від обсягів порушення;
-
можливість НБУ встановлювати вимоги до капіталу надавачів фінпослуг;
-
застосування професійного судження НБУ у процесах нагляду за дотриманням вимог законодавства на ринку платіжних послуг;
-
пришвидшений обмін інформацією між надавачами платіжних послуг та Кіберполіцією.
ВР може розглянути Законопроєкт № 11043 вже під час парламентської сесії у вересні. Крім того, планується створити реєстри «дропів», розширити повноваження НБУ з обмеження діяльності недоброчесних гравців ринку, посилити відповідальність організаторів схем «дропів». Також обговорюється необхідність більш масштабних змін, зокрема у частині підходів до фінмоніторингу та посилення кримінальної відповідальності за участь у таких схемах.
Усі питання про обмеження переказів з картки на картку, посилення фінмоніторингу, про варіанти зменшення бази оподаткування для платників єдиного податку та про нові правила військового обліку будемо розбирати 19 серпня на онлайн-форумі «Фінмоніторинг, обмеження переказів з картки & База оподаткування ЄП та ЗЕД-операції & Звіряння списків ВО».
З 30 вересня ДПС знатиме про закордонні рахунки українців
З 30 вересня 2024 року ДПС отримає інформацію про стан банківських рахунків громадян України за кордоном за період з 1 липня по 31 грудня 2023 року. Отже, вже восени 2024 року відбудеться перший обмін інформацією про фінансові рахунки відповідно до Загального стандарту звітності CRS.
Україна почне отримувати відповідну інформацію про рахунки від податкових органів інших країн щодо резидентів України. Для цього не потрібен ані окремий запит, ані інформування власника рахунку.
Тобто ДПС отримає інформацію про стан банківських рахунків громадян України за кордоном.
Надалі автоматичний обмін інформацією здійснюватиметься на щорічній основі. Звітний період, за загальним правилом, – це календарний рік, який передує року обміну інформацією. Таким чином, Україна стане рівноправним партнером у міжнародній системі автоматичного обміну інформацією, що об’єднує 115 країн, у тому числі всіх держав – членів ЄС.
Зміни в умовах оплати простою педпрацівників
13 серпня Кабмін прийняв рішення, що оплачувати простій педпрацівників закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів будуть коштом освітньої субвенції лише за умови їх перебування на території України. Уряд вніс відповідні зміни до постанови КМУ від 14.01.2015 № 6 «Деякі питання надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам», якими передбачено, що фактична кількість педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти територіальної громади, яким (в яких) оголошено простій, включає лише педагогічних працівників, які перебувають на території України.
Також внесено зміни до постанови КМУ від 27.12.2017 № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами», якими встановлено, що освітня субвенція в частині оплати простою передбачається для педагогічних працівників закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів, які перебувають на території України.
Важливі зарплатно-податкові зміни будемо аналізувати на онлайн-інтенсиві 21 серпня «(Роз)бронювання і мобілізація & Важливі зарплатно-податкові питання: зміни в 20-ОПП, суміщення / сумісництво / ТВО, подорожні листи і авто для ЗСУ». А ще розглянемо зміни у формі 20-ОПП, складання подорожніх листів для авто та питання (роз)бронювання і мобілізації. Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
З 01.01.2025 діють нові правила отримання ліцензій на підакцизні товари
З 27 липня 2024 року набрав чинності Закон України від 18.06.2024 № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». А з 1 січня 2025 року набере чинності розділ VII «Ліцензування» згідно з п. 1 розділу XII «Прикінцеві положення» Закону. І для отримання ліцензій на всі види підакцизних товарів з 1 січня 2025 року потрібно буде подавати ф. № 20-ОПП за обʼєкти, через які здійснюватиметься відповідний вид ліцензійної діяльності, та проходити е-ідентифікацію в Е-кабінеті.
Відповідно до п. 1 ст. 42 «Право на отримання ліцензії» розділу VII Закону ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності надаватимуться за таких умов:
-
реєстрації або взяття на облік суб’єкта господарювання у податкових органах;
-
повідомлення таким суб’єктом господарювання про об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, через які здійснюватиметься відповідний вид ліцензійної діяльності, відповідно до вимог п. 63.3 ПКУ;
-
проходження електронної ідентифікації онлайн в електронному кабінеті з дотриманням вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» і здійснення листування з контролюючим органом через електронний кабінет відповідно до прийнятої контролюючим органом заяви про бажання отримувати документи через електронний кабінет.
Нагадаємо, що «Заяву про бажання отримувати документ через Електронний кабінет» (J/F 1391602) можна заповнити у режимі «Введення звітності» електронного кабінету і подати її до ДПС.
Якщо у бухгалтерів є запитання з бухгалтерського обліку, нарахування зарплати, відпускних, лікарняних або оподаткування, звертайтесь на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
Або до «клубу білого бізнесу» або в «чорний список» платників податків
Податківці створюють черговий перелік – тепер вже Перелік платників податків, які мають найвищі податкові ризики. До речі, формуватися такий перелік буде не автоматично, а «вручну» самими податківцями. Всупереч ПКУ, Мінфін усунули від визначення податкових ризиків.
Схвалювати податкові ризики буде спеціально створена експертна комісія із числа керівників структурних підрозділів центрального апарату ДПС, а погоджувати – Голова ДПС (постанова КМУ від 25.07.2024 № 854).
Відповідно до Порядку:
-
структурні підрозділи ДПС надають пропозиції до переліку;
-
структурний підрозділ з впровадження комплаєнсу формує перелік;
-
Експертна комісія його розглядає та схвалює;
-
Голова ДПС погоджує.
Нагадаємо, що на сьогодні ступінь ризику формується автоматично за даними інформаційних систем податкової, критерії визначені нормативно-правовими актами.
Як стверджує у своєму ТГ каналі депутатка ВР Ніна Южаніна, в Порядку немає ні етапності експерименту (етапність запровадження системи має визначити Мінфін), ні критеріїв його успішності / неуспішності. Створюється враження, що головною метою було перевести в «ручний режим» відбір платників для перевірок, вивести податкову з-під контролю та наділити її надповноваженнями.
Тим часом Торгово-промислова палата 13 серпня провела опитування щодо готовності компаній приєднатися до «клубу білого бізнесу». Нагадаємо, що у липні 2024 року парламент ухвалив за основу законопроєкт про так званий «клуб білого бізнесу», метою якого є надання додаткових переваг підприємствам, що є добросовісними платниками податків. З результатами щомісячного опитування «Барометр бізнесу», можна ознайомитися на сайті ТПП України.
Шахраї розсилають фейкові листи від податкової та СБУ
Ви вже чули, що шахраї розсилають фейкові листи від податкової та СБУ? Покажемо, як виглядає фейковий лист та на що слід звернути увагу в разі надходження подібного листа на вашу пошту. Отримавши листа від податкової, радимо вам уважно його вивчити. Головне, в жодному разі не натискайте на жодне посилання.
На перший погляд усе добре, але слід звернути увагу, з якої пошти надійшов лист. А ще подивіться на текст самого листа, зокрема:
-
ЕГРПОУ замість ЕДРПОУ;
-
неузгоджені словосполучення і речення;
-
підпис фейкового листа, посадовою особою, яка відсутня в реєстрі декларацій.
До того ж Держспецзв’язку повідомляє про масове розповсюдження електронних листів зі шкідливим програмним забезпеченням, що надсилаються начебто від імені СБУ. Куди слід звертатись у разі виявлення підозрілої активності, говоримо за посиланням. Урядова команда реагування CERT-UA зафіксувала масове розповсюдження електронних листів зі шкідливим програмним забезпеченням, що надсилаються начебто від імені Служби безпеки України.
Листи містять посилання для завантаження файлу з назвою «Документи.zip», насправді ж за посиланням завантажується файл, який запускає шкідливу програму ANONVNC. Ця програма дозволяє зловмисникам отримати прихований несанкціонований доступ до комп’ютера жертви.
Виявлено вже більше ніж 100 уражених комп'ютерів, зокрема, серед державних органів і органів місцевого самоврядування та вжито невідкладних заходів щодо зменшення вірогідності реалізації кіберзагрози.
Закликаємо бути особливо уважними і невідкладно звертатися до CERT-UA у разі виявлення підозрілої активності.
«Прожитковий мінімум» скасують: що натомість?
В Україні мають намір скасувати «прожитковий мінімум» і введуть «базову соціальну допомогу». Про це розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
У 2024 році загальний показник прожиткового мінімуму встановлено на рівні 2920 грн. Але наявний прожитковий мінімум не покриває потреби людини і далекий від економічних реалій. Натомість базова соціальна допомога включатиме в себе всі виплати, на які може розраховувати людина. Її розмір залежатиме від кількості членів сім'ї та їхнього віку.