Ви дізнаєтесь:
- Чому дані про кінцевих бенефіціарів важливо переглянути до 1 вересня
- Як перевірятимуть інформацію про бенефіціарів та які наслідки лоя юросіб-порушників
- Про процедуру накладення штрафу за неоновлення даних про кінцевого бенефіціара
Яка відповідальність може настати з 1 вересня за неоновлення даних про кінцевих бенефіціарних власників у керівників юридичних осіб?
1 вересня вступає в силу Наказ Мін’юсту № 2542/5
Будь-яка юридична особа, що має кінцевого бенефіціарного власника, зобов’язана самостійно стежити за актуальністю даних про цього власника в Єдиному державному реєстрі (ЄДР).
Проте ця вимога більше стосується юридичних осіб комерційного спрямування, адже громадські об’єднання та благодійні організації не мають кінцевих бенефіціарних власників і не звітують про них.
1 вересня вступає в силу Наказ Мін’юсту від 12.06.2023 № 2542/5, який затверджує порядок повідомлення держателя ЄДР про виявлення розбіжностей між даними, отриманими суб’єктом первинного фінансового моніторингу в результаті перевірки, та відомостями про кінцевих бенефіціарних власників або структуру власності юридичної особи, що містяться в реєстрі.
Дії суб’єктів первинного фінмоніторингу за результатами перевірки кінцевих бенефіціарних власників
Суб’єкти первинного фінансового моніторингу, такі як банки та інші фінансові установи, будуть перевіряти відповідність даних про кінцевих бенефіціарних власників. Якщо під час перевірки встановлено, що дані відповідають, жодних проблем не виникає.
Однак, якщо ваш банк або інший суб’єкт моніторингу виявить невідповідність між даними в ЄДР і фактичними даними, він надсилає повідомлення до Мін’юсту (п. 6 ст. 51 Закону України від 06.12.2019 № 361-IX) та може відмовити вам у співпраці.
Дії Мін’юсту та держреєстратора при виявленні розбіжностей
Після отримання повідомлення про невідповідність даних про кінцевих бенефіціарних власників:
-
Мін’юст:
-
передає дані до профільного департаменту;
-
департамент повідомляє держреєстратора про необхідність внесення до ЄДР відмітки про можливу недостовірність даних про кінцевих бенефіціарних власників або структуру власності юридичної особи.
-
-
Держреєстратор:
-
вносить відмітку про наявність розбіжностей;
-
надсилає юридичній особі запит з проханням пояснити виявлені невідповідності.
-
На цьому етапі юридична особа може зіткнутися з серйозними проблемами, тому рекомендується до 1 вересня перевірити та оновити дані про кінцевих бенефіціарних власників і структуру власності в ЄДР, навіть якщо є лише незначні технічні помилки.
Наслідки для юридичної особи при виявленні розбіжностей
Протягом усього строку дії перевірки (не більше 30 днів) держреєстратор зберігає відмітку про наявність розбіжностей у відомостях щодо кінцевого бенефіціарного власника або структури власності юридичної особи, яка відображається в реєстрі. Після завершення перевірки відмітку або залишають, або скасовують, залежно від того, чи було підтверджено правильність даних.
Юридична особа матиме 10 днів з дня отримання запиту для подання пояснень про свою структуру власності та кінцевих бенефіціарів.
Зверніть увагу! Порядок перевірки юридичних осіб щодо кінцевих бенефіціарних власників передбачає можливість доступу держреєстратора до приміщень, а також огляду речей та документів (п. 6 ст. 51 Закону України від 06.12.2019 № 361-IX) .
З цим положенням підзаконного акта важко погодитися. Доступ до приміщень та огляду речей і документів є окремою слідчою дією в межах кримінального процесу, що здійснюється виключно на підставі ухвали суду, тому виникає питання: як держреєстратори планують забезпечувати безперешкодний доступ до приміщень юридичних осіб без відповідної судової санкції?
З іншого боку, юридична особа зацікавлена якомога швидше усунути запис про невідповідність даних у ЄДР.
Штраф передбачений ст. 16611 КпАП і становить від 17 000 до 51 000 грн.
Однак найбільша проблема полягає не в штрафах, а у наслідках для співпраці з фінансовими організаціями та контрагентами. Відмітка про неактуальність даних також може призвести до:
-
відмови банків та інших фінансових установ у співпраці та закриття рахунків;
-
ризику отримати негативну відмітку для власника компанії, яка може поширюватися і на інші його компанії, що внесені в ЄДР;
-
ризику відмови від співпраці з боку контрагентів, які можуть вважати вас ризиковим партнером.
Накладення штрафу за неоновлення даних про кінцевого бенефіціара
Технічна процедура накладення штрафу за неоновлення даних про кінцевого бенефіціара чітко та детально описана в пп. 6, 7 Наказу Мін’юсту № 3258 і включає такі етапи:
-
Фіксація порушення протоколом, який містить стандартні реквізити:
-
дату складання;
-
інформацію про посадових осіб, що склали протокол;
-
реквізити осіб, притягнутих до відповідальності;
-
інші необхідні дані.
-
-
Включення до протоколу посилань на докази, що підтверджують факт порушення.
-
Можливість надання письмових пояснень юридичною особою щодо актуальності даних про кінцевих бенефіціарів.
Які розбіжності можуть бути виявлені у структурі власності та відомостях про кінцевого бенефіціара
У відомостях про кінцевих бенефіціарів може бути виявлено чимало розбіжностей. Наприклад, це можуть бути:
-
неповні відомості про бенефіціара;
-
неточності або помилки у даних про бенефіціара чи структуру власності;
-
невідповідність інформації між даними, отриманими фінансовою організацією, та інформацією в ЄДР;
-
розбіжності щодо бенефіціара: у реєстрі може бути зазначений номінальний бенефіціар, тоді як фактично компанія має іншого.
Ці та інші проблеми, що можуть бути виявлені під час перевірки суб'єктами первинного фінансового моніторингу, перелічені в п. 3 Наказу № 2542/5.
Підсумки
-
Кожна юридична особа, що займається комерційною діяльністю, повинна до 1 вересня 2024 року переглянути та оновити дані про своїх кінцевих бенефіціарних власників і структуру власності.
-
У разі виявлення будь-яких технічних помилок, наприклад, щодо адрес або інших даних, їх слід негайно виправити.
-
Якщо цього не буде зроблено, фінансові організації зобов'язані будуть перевірити ці дані та передати інформацію до Мін’юсту, який внесе запис про невідповідність у ЄДР.
-
Якщо протягом 30-денної перевірки дані не будуть приведені у відповідність, на юридичну особу накладуть штраф. Окрім цього, можуть виникнути проблеми з банківськими рахунками та співпрацею з контрагентами.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.