Знову нові форми ПН та ПДВ-декларації
Цього тижня податківці оприлюднили наказ Мінфіну, яким планують внести зміни до форм ПН/РК, декларації з ПДВ та додатків до неї. Зміни досить суттєві та пов’язані з необхідністю практичної реалізації податкових механізмів для застосування режиму експортного забезпечення до операцій з вивезення за межі митної території України окремої агропродукції (зернових та олійних культур).
В проєкті наказу Мінфін передбачив:
-
викладення форми ПН у новій редакції у зв’язку з доповненням її новими реквізитами, а саме щодо:
-
зазначення інформації про договір (контракт), відповідно до якого здійснюється операція з вивезення за межі митної території України товарів, та реквізитів митної декларації за такою операцією;
-
проставляння ознаки «власна сільськогосподарська продукція» у разі складання податкової накладної за операцією з постачання на митній території України та/або вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією, що класифікується за кодом УКТ ЗЕД, до якого застосовано режим експортного забезпечення.
-
-
викладення форм податкової звітності з ПДВ у нових редакціях, згідно з якими, зокрема:
-
декларацію та уточнюючий розрахунок доповнено новими рядками, в яких підлягатимуть відображенню операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та інформація про коригування показників за такими операціями:
-
додаток 1 до декларації доповнено новою таблицею 1.3 де відображатиметься коригування ПЗ;
-
об’єднано додатки 2 та 3 до декларації в додаток 2, у зв’язку з чим додаток 3 до декларації скасовано та відповідно змінено порядкові номери додатків 4, 5, 6, 7 до декларації на додатки 3, 4, 5, 6.
-
Крім того, КМУ готує зміни до окремих положень Порядку зупинення реєстрації ПН/РК, зокрема доповнити новими нормами, що визначають ознаки безумовної реєстрації ПН/РК, у яких відображено операції з вивезення за межі митної території України в митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та уточнено механізм проведення автоматизованого моніторингу для таких операцій.
На безкоштовному майстер-класі 6 серпня розберемо тему «Зміни форми декларації з ПДВ та ПН/РК & Ідеальний ВО для бронювання та ФінМон платіжних карток». Реєстрація – за посиланням.
З 1 серпня – ПДВ за нульовою ставкою на пальне для ЗСУ
До завершення воєнного стану 0% ставкою ПДВ обкладаються операції з постачання товарів (запасних частин, акумуляторних батарей, шин, охолоджуючих рідин, комплектуючих, додаткового обладнання тощо) для ТЗ, а також пально-мастильних матеріалів для ЗСУ.
Нагадаю, що ці зміни вніс Уряд постановою від 18.07.2024 № 831 до Постанови КМУ від 02.03.2022 № 178 «Деякі питання обкладення податком на додану вартість за нульовою ставкою у період воєнного стану».
Ця постанова набрала чинності з першого числа місяця, що настає за місяцем її опублікування, тобто з 1 серпня 2024 року.
До речі, 7 серпня на клубній зустрічі з Мар'яною Кавин для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1 будемо роз’яснювати, як врахувати всі воєнні пільги в оподаткуванні. Онлайн зустріч відбудеться за посиланням.
Зміни в заповненні та поданні Податкового розрахунку
Порядок заповнення та подання Податкового розрахунку, окрім редакційних правок за ознаками 124, 125, 185, 204, 205 відповідно до чинних норм податкового законодавства, планують доповнити новою ознакою доходу фізичних осіб 212 «Вартість незареєстрованих лікарських засобів, безоплатно наданих (переданих) на користь пацієнтів, які беруть участь у клінічних випробуваннях, програмах розширеного доступу пацієнтів до незареєстрованих лікарських засобів та/або програмах доступу суб’єктів дослідження (пацієнтів) до досліджуваного лікарського засобу після завершення клінічного випробування, за переліком та в обсягах, визначених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про лікарські засоби" (п.п. 165.1.67 ПКУ)».
Зміни наберуть чинності тільки після підписання проєкту наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до розділу 1 додатка 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску».
Нагадаємо, також що до 9 серпня (включно) слід подати єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ за ІІ квартал. Форма єдиної звітності не змінювалася.
Детально про практичні кейси нарахування індексації у серпні та виплатою щорічних і додаткових відпусток будемо розбиратись 5 серпня на майстер-класі «Практичні кейси нарахування індексації у серпні & Розрахунок, виплата щорічних, додаткових відпусток». Реєстрація безкоштовна за посиланням.
З 1 вересня Мінʼюст штрафуватиме за недостовірні дані про бенефіціарів в ЄДР
З 1 квітня 2024 року повинен був набрати чинність наказ Мінʼюсту № 2542/5 щодо процедури повідомлення Мінʼюсту як держателя ЄДР про виявлення розбіжностей між отриманими субʼєктом первинного фінансового моніторингу в результаті здійснення належної перевірки та розміщеними в Єдиному державному реєстрі відомостями про кінцевих бенефіціарних власників та/або структуру власності юридичної особи.
Але Мінʼюст затвердив новий Наказ від 18.03.2024 № 727/5. Яким вже не перший раз відстрочив початок дії Наказу № 2542/5. Це означає, що накладати штрафи за недостовірні дані про бенефіціарів Мінʼюст до 1 вересня 2024 року не зможе, оскільки для цього не буде відповідних підстав.
13 грн на день – це вклад у Перемогу
18 липня 2024 року Уряд ухвалив законопроєкт, який пропонує внести зміни до Податкового кодексу. Вони дозволять профінансувати додаткові військові видатки, необхідні для пришвидшення нашої перемоги.
У Мінфіні на доступних прикладах показали, як працюватиме сплата 5% військового збору для різних рівнів доходів. Нас запевняють, що 13 грн на день (400 грн на місяць), якщо ви отримуєте МЗП, це ваш посильний вклад у спільну Перемогу! Мінфін: Щомісячний 5% військовий збір – це важливий внесок кожного, незалежно від рівня заробітної плати.
На доступних прикладах вирішили показати, як працюватиме сплата 5% військового збору для різних рівнів доходів.
Наприклад, якщо ваша зарплата – 8000 грн, щоденна сума збору становить 13 грн. Але навіть за ці накопичені кошти держава може придбати, наприклад, тактичні рукавиці, які захистять військового від пошкоджень.
Якщо ж ваша зарплата 50 000 грн, завдяки сплаті військового збору ви всього за місяць особисто долучитесь до купівлі тактичного рюкзака.
Відсоток військового збору – єдиний для всіх, але сума коштів, які отримують ЗСУ від конкретної людини, залежить від рівня зарплати.
А якщо у бухгалтерів є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також заповнення звітності або визначення показників для бронювання, звертайтесь на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
ПДВ 25% та боротьба з ФОП – «оптимізаторами»
Аналітичні центри проаналізували урядовий законопроєкт № 11416 про підвищення податків і дійшли висновку, що він завдасть значної шкоди економіці. А ПДВ є менш шкідливим для економіки, тому пропонують підвищити ставку ПДВ замість підвищення військового збору. На думку експертів, надзвичайно обтяжливою для держави та бізнесу є пропозиція Мінфіну щодо пошуку додаткових надходжень шляхом впровадження нових податків. Адже тоді буде потрібно розробити додаткові форми звітування, впровадити нові процедури адміністрування та контролю (військовий збір, податок з обороту). Більш раціональним рішенням був би пошук резервів за рахунок підвищення ефективності роботи контролюючих органів (показники результативності), руйнування діючих схем ухилення від оподаткування (контрабанда, контрафакт, нелегальна торгівля, неофіційна заробітна плата тощо), автоматизація бізнес-процесів та тимчасового підвищення ставок вже існуючих податків.
Одночасно з пошуком додаткових доходів за рахунок бізнесу, важливим рішенням було б скорочення другорядних видатків загальнодержавного бюджету.
А також раціональним рішенням могло б бути підвищення ставки ПДВ на 4-5%. Але про підвищення ставки ПДВ Мінфін і чути не хоче. Стверджують, що підвищення ПДВ негативно вплине на всіх громадян, особливо на вразливі категорії населення. Голова Комітету ВРУ Данило Гетманцев у своєму тг-каналі повідомив, що була проведена зустріч з представниками бізнесу. Під час якої обговорили разом з провідними аналітичними центрами країни Законопроєкт № 11416 про підвищення податків. Найболючіші з питань – ВЗ та податок з обороту. Разом з Мінфіном були обговорені можливі альтернативи у вигляді ПДВ та скасування деяких пільг.
За результатами зустрічі було доручено Мінфіну опрацювати оговорені альтернативні пропозиції.
Оновлений план-графік податкових перевірок
Нічого стабільного на сьогодні у світі немає. Тому не дивно, що План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік повністю оновлено станом на 31 липня 2024 року.
Нагадаємо, що зміни до плану-графіка перевірок ДПС може вносити щомісяця. При цьому перевірка може починатися не раніше, ніж через два місяці з дня оприлюднення оновленого плану-графіка.
Зміни торкнулись усіх розділів. І хоча до переліку осіб, яких планують перевірити податківці, додано не так і багато, ми радимо вам заглянути до плану і дізнатися, чи не завітає ДПС до вас. Оновлений план-графік за посиланням.