Відеоблоги

Законопроєкт № 11416: мінімальний ПДФО для зарплати, як нарахувати і хто доплачуватиме

Ви дізнаєтесь:

  • Про право місцевих органів влади встановлювати розмір мінімальної зарплати
  • Як та за чий рахунок здійснюватиметься донарахування ПДФО
  • Кого не стосується обовʼязок донарахування ПДФО
Оберіть відео для перегляду

5(8)

Оцініть відео:

Законопроєкт № 11416: мінімальний ПДФО для зарплати, як нарахувати і хто доплачуватиме

00:07:00

Ірина Губіна

5(8)

Оцініть відео:

Перспективи законодавчих змін щодо нарахування ПДФО

Статус законопроєкту № 11416 про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану на 18.07.2024: «Надано для ознайомлення».

Внесення змін в середині кварталу... Пам'ятаємо минулий рік: як ми чекали з 1 липня скасування єдиного податку 2%, потім це сталося 1 серпня, і що ми з цього мали. Тут, напевно, якщо навіть період буде не квартальний (початок), можливо, буде трохи легше через особливості оподаткування. Тим менш це неприємно, коли у нас є налагоджені процеси, є планування попри воєнний стан, і нам доводиться все змінювати.


Право місцевих органів самоврядування щодо встановлення мінімального розміру зарплати

В перехідних положеннях Податкового кодексу, як тимчасову норму на період воєнного стану, передбачають:

  • Місцеві органи самоврядування встановлюють на своїй території розмір мінімальної заробітної плати на цій території.

  • Роботодавці, які працюють на цій території, мають заплатити ПДФО у сумі не нижче цієї мінімалки.


Приклад донарахування ПДФО, виходячи з мінімальної зарплати

Нарахована зарплата працівнику – 10 000 грн.

Мінімальна «місцева заробітна» плата – 15 000 грн. Незрозуміло, за яким принципом вона буде встановлюватися, хоча відповідні зміни до Закону про місцеві органи самоврядування внесли.

  • ПДФО в сумі 1 800 грн (10 000 грн × 18%) сплачується за рахунок працівника.

  • ПДФО в сумі 900 грн ((15 000 грн - 10 000 грн) × 18%) сплачується за рахунок роботодавця.

Як зазначається в новому пункті 33, у разі, якщо податковим агентом нарахована сума менша, робиться доплата, при цьому сума такого сплаченого податку не включається до складу загально місячного оподатковуваного доходу. Є кейс, коли я за свого працівника чи іншу фізичну особу доплачую ПДФО та військовий збір, і це стає додатковим благом. Щоб уникнути такої проблеми, прописали, що це не включається до оподатковуваного доходу. Тобто ці 900 грн є навантаженням на роботодавця.

Порахуйте свої бюджети, оборотні кошти – це, у будь-якому разі, зарплата і ПДФО, потрібно закласти ці суми. Зростання на 18% цієї різниці, ці 5 000 грн, не будуть об'єктом військового збору, тому що це умовно віртуальна сума, від якої буде розраховуватися податок.


Доплата ПДФО та податкова соціальна пільга

Як бути з податковою соціальною пільгою? Про неї нічого не написано. Дивіться, якщо в мене, наприклад, до зарплати 10 000 грн застосована податкова соціальна пільга. Як це відбувається? Наприклад, мій працівник – батько або мати чотирьох дітей. Сума податку у такому випадку може бути, умовно кажучи, 100 грн. Так от, у моєму прикладі, я маю заплатити за різницею: 15 000 – 10 000 × 18%.

Оскільки прописано, що роботодавець має самостійно донарахувати за власний рахунок різницю між нарахованим податком встановленої мінімальної бази та утриманим податком із фактично виплаченої заробітної плати, це створює певні труднощі.

Якщо я маю такий приклад і в мене немає податкової соціальної пільги, то я заплачу 900 грн. А якщо я застосувала податкову соціальну пільгу, то додатково сплачу 18% із цієї пільги. Чому? Тому що я буду платити 18% не з різниці між нарахованою зарплатою та мінімальною зарплатою, а з різниці між податками. Тому, по суті, податкова пільга, яку я надаю працівникові, обернеться для мене як додаткова база оподаткування, і я сплачуватиму ще 18% з цієї суми. Ось така, на жаль, неприємна ситуація нас чекає.


Перспективи внесення змін до законодавства, що регламентує повноваження місцевих органів влади

Закон передбачає внесення змін до Закону про місцеве самоврядування, відповідно до яких органам місцевого самоврядування надаються повноваження приймати рішення про встановлення на відповідній території мінімальної бази, проте не менше розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Проте, жодних чітких постанов чи настанов щодо того, як визначатимуть цю мінімальну базу, не існує.


Роботодавці, які не зобов’язані здійснювати донарахування ПДФО

Положення не буде застосовуватися до певної категорії платників податків, установ, закладів та організацій, що фінансуються з державного бюджету, а також до підприємств і організацій всеукраїнських громадських об'єднань інвалідів. Тобто, винятки передбачені як у Законі про місцеве самоврядування, так і в пункті 33 Податкового кодексу України.