Ви дізнаєтесь:
- Хто та за якими ставками сплачуватиме військовий збір за новими правилами
- Для кого щомісячні авансові внески з податку на прибуток стануть обов'язковими
- Про розширення прав ДПС при проведенні перевірок
- Про нову вартість товарів, дозволену для ввезення без ПДВ
Підвищення ставок військового збору та зміни в оподаткуванні
Вже давно ми чули від урядовців, що через збільшення фінансування на військові потреби в уряді обговорюють підвищення ставки податку на додану вартість з 20% до 22-23%, а військового збору з 1,5% до 5%. Нагадаю, що в затвердженій бюджетній програмі уряду на 2025-2027 роки одним із пріоритетів податкової політики у короткостроковій перспективі стане розширення поточної бази оподаткування, зокрема шляхом змін в оподаткуванні військовим збором, у тому числі перегляд розміру збору, кола його платників, бази та об'єктів оподаткування. І ось 18 липня на черговому засіданні уряд запропонував і ухвалив збільшення видатків цьогорічного кошторису одразу на 500 млрд грн, переважно на фінансування сил оборони. Гроші планують зібрати за допомогою запозичень на внутрішньому ринку та підвищення податків. Тож розберемося, як може змінитися оподаткування фізичних осіб – підприємців, юросіб та звичайних фізичних осіб у доопрацьованому варіанті змін до Податкового кодексу вирішили відмовитися від підвищення ПДВ, але суттєво розширили базу оподаткування військовим збором та підвищили його ставки.
Зокрема передбачено підвищення ставки військового збору для доходів, визначених ст. 163 ПКУ до 5%. Що це таке? Та це ж наша з вами заробітна плата. Тобто загальний місячний оподатковуваний дохід, а також іноземні доходи, отримані з джерел за межами України. Також передбачено встановлення обов'язку сплати військового збору юридичними особами у розмірі 1% доходу від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, за вирахуванням непрямих податків, для платників податку на прибуток підприємств та платників єдиного податку третьої та четвертої групи, а також обов'язок сплати військового збору у розмірі 5% від двох розмірів мінімальних заробітних плат за місяць, встановленої законом на 1 січня звітного року, фізособами-єдинниками першої та другої й четвертої групи, в цьому році це складатиме 710 грн за місяць. Фізособи-єдинники третьої групи будуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від доходу. По суті тепер ФОП 3 групи просто буде платити не 5% податку, а 6% податку. При цьому до складу такого доходу не включається дохід від продажу (реалізації) ювелірних, побутових виробів, виготовлених зі сплаву дорогоцінного металу, який оподатковується військовим збором за ставкою 30%.
Крім того, підприємствами, установами та організаціями, а також фізичними особами – підприємцями, які здійснюють роздрібну торгівлю ювелірними виробами із золота, платини й дорогоцінного каміння, встановлено обов'язок сплатити військовий збір у розмірі 30% від вартості реалізованих ювелірних виробів. Також зобов'язані будуть сплачувати військовий збір у розмірі 5% від вартості банківських металів юридичні та фізичні особи, які здійснюють операції з придбання у банків банківських металів. Встановлення обов'язку сплати військового збору у розмірі 15% від вартості набутого рухомого майна підприємствами, установами та організаціями й фізичними особами, які набувають право власності на легкові автомобілі при першій державній реєстрації в територіальних органах МВС, крім випадків забезпечення легковими автомобілями осіб з інвалідністю, згідно із законодавством. При цьому вартість легкового автомобіля визначається відповідно до договору купівлі-продажу, договору міни, довідки митних органів, акту експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість, але не нижче митної вартості, зазначеної у митній декларації.
Ще повинні будуть сплачувати військовий збір у розмірі 5% від доходу з продажу нерухомого майна фізичні особи, якими протягом звітного (податкового) року здійснено продаж одного об'єкта нерухомості. Для постачальників електронних комунікаційних послуг, які надають послуги мобільного зв'язку, також встановлено обов'язок сплати військового збору у розмірі 5% суми, сплаченої кінцевими користувачами таких послуг. Тут є виключення: військовий збір з послуг мобільного зв'язку не сплачується, якщо ними користуються річкові, морські, повітряні, космічні транспортні засоби, засоби наземного технологічного транспорту, у тому числі таксі, що мають стаціонарне вбудоване обладнання радіозв'язку, радіонавігації та радіоастрономії, яке не може бути відокремлене від таких засобів без втрати його технологічних або експлуатаційних якостей чи характеристик.
Щомісячна сплата авансових внесків з податку на прибуток підприємств, що здійснюють роздрібну торгівлю пальним
Тепер про податок на прибуток. Змінами в ПКУ встановлено обов'язок щомісячної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним у розмірі 0,5 мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, з розрахунку на 1 кубічний метр резервуарів для зберігання бензину та дизельного пального, та скрапленого газу, які розміщені на місці роздрібної торгівлі пальним, внесеним до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального. Також змінами в ПКУ передбачено включення до переліку обов'язків платників податків проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки на вимогу податкового органу під час проведення перевірки. Надання податківцям права бути присутніми під час проведення такої інвентаризації та надання дозволу на арешт майна платника податків у разі відмови посадовим особам податкового органу бути присутніми при інвентаризації, а також припинення адміністративного арешту майна у разі виконання платником податків вимог податкового органу щодо проведення інвентаризації.
Ще планується запровадити листування органів контролю з великими платниками податків, платниками ПДВ, фінансовими агентами, платниками, що набули статусу електронного резидента через електронний кабінет, а також надати право податковому органу приймати рішення про відновлення у платника податків можливості виконувати свої податкові обов'язки, тільки якщо такий платник податків упродовж двох послідовних звітних періодів виконує свої податкові обов'язки щодо подання податкової звідності, реєстрації податкових/акцизних накладних, сплати податкових зобов'язань та здійснення експортно-імпортних операцій.
Вартісні межі щодо ввезення громадянами товарів без оподаткування ПДВ
Будуть встановлені вартісні межі щодо ввезення громадянами товарів без оподаткування ПДВ у ручній поклажі або у супроводжуваному багажу, а також планується виключити положення, які передбачають, що не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів, вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, крім ввезення товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 45 євро, але за умови, що такі товари надсилаються відправником одержувачу без будь-якої оплати, призначаються для особистого використання одержувачем, а не з комерційною метою.
Ще зміни торкнулись акцизного податку. Зокрема води, включаючи мінеральні та газовані з додаванням цукру чи інших підсолоджувальних або ароматичних речовин будуть належить до підакцизних товарів і на них встановлюється специфічна ставка акцизного податку у розмірі 0,1 євро за 1 літр напою.
Як бачимо, змін дуже багато і вони на жаль не радісні. Поки що законопроєкт зі змінами до бюджету та ПКУ ухвалив уряд, а для того, щоб вони набули чинності за них має проголосувати Верховна Рада, але відповідні рішення можуть бути на порядку денному у Ради наприкінці серпня. Отже, підвищення податків відбудеться не раніше осені, а наші експерти вже вивчають ухвалений законопроєкт і на найближчих ефірах, 23 липня, будемо розглядати детально заплановані зміни до ПКУ та їх вплив на оподаткування суб'єктів господарювання.
Підсумки
Змінами до ПКУ передбачено підвищення ставки військового збору на заробітну плату з 1,5% до 5%. Також передбачено встановлення обов'язку сплати військового збору юридичними особами у розмірі 1% доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку для платників податку на прибуток підприємства та платників єдиного податку третьої та четвертої групи. Та обов'язок сплатити військовий збір у розмірі 5% від двох розмірів мінімальної заробітної плати на місяць, встановленої законом на 1 січня звітного року, фізособами-єдинниками першої та другої й четвертої групи. В цьому році це складатиме 710 грн за місяць. Фізособи-єдинники третьої групи будуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від доходу. Тепер ФОП 3 групи буде платити не 5% податку, а 6% податку. Крім того, пропонується встановити військовий збір з деяких операцій: від вартості банківських металів, ювелірних виробів, легкових автомобілів (придбаних юридичними та фізичними особами), із доходу з продажу нерухомості фізичними особами, які протягом року продали один об'єкт нерухомості, та від тарифу за користування мобільним зв'язком. І ще багато змін в оподаткуванні та адмініструванні іншими податками.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.