Ви дізнаєтесь:
- Про застосування РРО для реєстрації розрахункових операцій
- Як визначити спосіб оплати в банківській виписці за кодом платежу
- Які платежі на думку ДПС треба фіскалізувати
У цьому блозі обговоримо у яких випадках варто фіскалізувати оплати, якщо вони прийшли на IBAN рахунок, а також навчимося читати коди платежів у банківських виписках, щоб розуміти різного роду нюанси. Ми з вами будемо відходити виключно від законодавства, яке трішки розбавимо роз'ясненням податківців, для того, щоб максимально комплексно розібратися із цим питанням.
Застосування РРО для реєстрації розрахункових операцій
У п. «б» ст. 2 Закону про касовий апарат вказано, що розрахункова операція це: по-перше, приймання від покупців готівкових коштів (що в принципі ясно); по-друге, це приймання платіжних карток (і це якраз для нас дуже важливий нюанс); і по-третє, це продаж чеків, платіжних жетонів тощо за місцем реалізації товарів; ну і звичайно повернення коштів покупцю за придбаний товар - це теж розрахункова операція. Для чого я взагалі говорю про те, що таке ось ця розрахункова операція? Річ у тому, що касовий апарат чисто технічно з погляду юристів - це реєстратор розрахункових операцій. Отже, він призначений для того, щоб ви якраз проводили реєстрацію ось цих розрахункових операцій в податковій. Все, що розрахункова операція, ми реєструємо. Все, що не розрахункова операція, ми маємо чітке законне право не реєструвати у податковій завдяки касовому апарату. На жаль на сьогоднішній момент повний конкретний перелік розрахункових операцій не існує і найпростіше пояснення, яке ви можете зустріти, це наступне. Оплати на IBAN ми не фіскалізуємо. Оплати на ключ-карту фіскалізуємо. Оплати через Укрпошту фіскалізації не підлягають, а от через Нову Пошту навпаки, ми повинні фіскалізувати всі оплати, так само як і через еквайринг оплати потребують фіскалізації. Ну і звичайно приймання готівки потребує фіскалізації. Це базовий принцип, на основі всіх роз'яснень податківців, підсумований в одному місці, що таке є розрахунковою операцією і що фіскалізуємо.
Визначення способу оплати за кодом платежу в банківському рахунку
Проте звичайно у нас є одне стабільне правило і на кожне правило завжди існує уточнення або певний виняток. І оплата на IBAN реквізити теж має свої винятки та уточнення, які ми з вами хочемо й обговорити. Зараз спробую вам максимально детально пояснити, що я хочу вам розповісти. 11 вересня 2017 року затверджено Постанову Нацбанку №87, якою прописано так званий план рахунків бухгалтерського обліку банків України. Власне в цьому плані розшифровано який рахунок за що відповідає. Скоріш за все ви зустрічали у своїй банківській виписці такі реквізити ваших платників податків, які періодично повторюються і мають однаковий чотиризначний код посередині банківського рахунку вашого платника чи, наприклад вашого отримувача коштів. Власне цей код, він вказує на технологію, завдяки якій проводиться якийсь платіж, і на основі цього ми можемо пробувати визначати розрахункові операції.
Давайте разом з вами проекспериментуємо з банківськими виписками, потренуємося і почитаємо їх. Бачимо оплату у виписці 2620. Зразу дивимося на план рахунків НБУ і розшифровуємо, що це кошти на вимогу фізичних осіб. Робимо висновок, що ми самі собі як ФОП скинули кошти на карту фізособи й в принципі в такому випадку воно так і є. Проекспериментуйте зі своїми виписками й теж побачите про що я говорю. І на що я хочу до речі ще звернути додаткову увагу, коли ви самі собі кидаєте кошти, як ФОП фізособі, звичайно це не оподатковується. А якщо ви захочете скинути кошти третій особі, по коду 2620 ви це побачите і тут треба платити податок і бути податковим агентом. До речі саме так це перевіряють податкові аудитори з податкової. А тепер подивімось на код 2650, нам оплатив Wayforpay, який є платіжною системою, і в плані рахунків НБУ бачимо, що це кошти на вимогу небанківських організацій.
Позиція ДПС щодо кваліфікації платежів з метою фіскалізації
Далі хочу вам показати свіженьку публікацію податківців, де вони вказують, що оплати, які здійснені на IBAN не банківськими організаціями вони вважають розрахунковими операціями, тобто потребують такі платежі фіскалізації. Чому вони так вважають аргументації звичайно сильної немає, щобільше, я вважаю, що в майбутньому навіть буде позитивна судова практика, де такі штрафи можуть бути скасовані, але проте зараз маємо те, що маємо.
Рухаємося далі й читаємо з вами випуску з банку і візьмемо код 2924. Читаємо, що 2924 - це ознака, яка описується як здійснення оплати платіжними картками. Повертаємося до визначення розрахункової операції й чітко фіксуємо, що згідно з законом оплата платіжними картками - це розрахункова операція, що напряму повністю говорить, що це потрібно фіскалізувати. І таким чином будь-які професійні бухгалтери чи аудитори можуть читати вашу банківського випуску, знаходити різного роду кодування, штучки й нараховувати вам або штрафи, якщо це податкова, або якісь надавати поради, якщо це якийсь ваш позитивний хороший бухгалтер.
Давайте покажу вам всі коди, які є у плані рахунків НБУ, що показують, що це є оплата карткою. Платіж 2605 насправді рідко зустрічаю, але це здійснюється як оплата карткою. Платіж 2625 теж оплата карткою. Платежі з кодами 2650, 2654, 2659 - це все оплата через небанківські фінансові організації, а отже податкова буде просити фіскалізацію. Ну і звичайно платіж 2924 теж оплата із застосуванням картки. Отже, колеги, дивимося свої виписки й робимо з них професійні та правильні висновки. Проте хочу наголосити, що кодування не є стовідсотковим вирішенням вашого питання щодо фіскалізації, тут треба завжди конкретизувати й аналізувати кожну операцію, як це буде робити, наприклад, податкова на перевірці, аналізуючи кожен окремо платіж комплексно. Аналізується інформація у банківській виписці, переглядається призначення платежу, аналізуються інші первинні документи (наприклад, рахунки, договори, накладні, акти чи товарно-транспортні накладні) і тільки на основі цього вже робиться висновок чи фіскалізується платіж, чи не фіскалізується.
Підсумки
Важливе значення для того, щоб зрозуміти чи потрібно фіскалізувати конкретний платіж слугує кодування платежів у банківській виписці. Це кодування платежів здійснюється на основі постанови Нацбанку від 11 вересня 2017 року №87, в якій розшифровано кожен код платежів у банківській виписці. Коди типу 2650, 2654, 2924 чітко вказують на те, що це є розрахункова операція, а отже її потенційно потрібно фіскалізувати. Проте, зверніть увагу, що кодування платежу, це є лише помічник, а не остаточне вирішення питання. Кожен платіж так чи інакше потрібно аналізувати комплексно на предмет наявності інших первинних документів та перевіряти суть операції для того, щоб переконатися чи треба фіскалізувати цей платіж, чи не потрібно.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.