Нові правила бронювання військовозобов’язаних через «Дію»
КМУ ухвалив постанову № 650 про «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану».
Тому правила бронювання змінились. Згідно з нововведеннями, тепер забронювати військовозобов’язаних можна буде через застосунок «Дія». При цьому весь процес бронювання може здійснюватися в електронному вигляді через «Дію» — від подання списків до отримання підтвердження.
Технічні питання Мінцифри має закрити до 6 липня 2024 року. Скористатися цією функцією зможуть підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, роботи економіки та забезпечення життєдіяльності населення під час воєнного стану. Нові правила дозволяють забронювати до 100% працівників підприємств, які мають контракти із ЗСУ та забезпечують потреби Сил безпеки й оборони. Також з’явилася можливість забронювати військовозобов’язаних незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.
Заброньованим військовозобов’язаним надається відстрочка від призову під час мобілізації на строк до 12 місяців, на весь термін мобілізації або на строк дії контракту на постачання товарів, виконання робіт чи надання послуг для потреб оборони.
Усі нововведення бронювання розглядаємо на вебінарах Бухгалтерської відеоплатформи. Слідкуйте за нашими анонсами на ютуб-каналі, для цього обов’язково підпишіться на нашу сторінку перш ніж продовжити перегляд.
З липня нові відомості до ПФУ про рух працівників
Відповідно до Постанови № 650 ПФУ має реалізувати послугу щодо подання підприємствами, які бронюють працівників, даних про прийняття, переміщення (переведення), звільнення, поновлення на роботі та припинення/відновлення дії трудового договору.
Отже, вже з липня органи влади, а також підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ або для функціонування економіки, не пізніше ніж протягом наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору подають Пенсійному фонду відповідні відомості через вебпортал електронних послуг ПФУ в електронній формі з обов'язковим накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Крім того, Пенсійному фонду та Міністерству оборони доручили забезпечити електронну інформаційну взаємодію. А саме, ПФУ надасть Міністерству оборони відомості щодо працівників критично важливих підприємств, установ та організацій віком від 17 до 60 років, а також про їхні посади — для оформлення бронювання в електронній формі.
До 10 липня слід відзвітувати щодо заброньованих працівників!
До 10 липня підприємства мають подати органу державної влади, іншому державному органу, органу місцевого самоврядування звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані станом на 1 липня.
Наявність заброньованих працівників передбачає й щоквартальне звітування для роботодавців.
Зокрема, за п. 14 Порядку № 76 органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації щокварталу складають звіт про чисельність військовозобов’язаних, які заброньовані станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом.
За II квартал 2024 року звіт треба скласти про всіх, хто заброньований станом на 1 липня 2024 року.
До звіту включаються зведені показники за юрособами, тобто із відомостями за підпорядкованими їм структурними підрозділами і філіями, незалежно від їх місцезнаходження.
Звіт подається до 10 липня:
- центральним органам виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ або Мінстратегпрому — підприємствами, установами та організаціями, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), Секретаріатові Кабінету Міністрів України, органам, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, — підприємствами, установами та організаціями, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Чи індексувати зарплату в червні та липні?
Відразу визначимося з індексацією на липень. Право на індексацію в умовах інфляції може виникнути тільки на третій місяць після базового місяця.
У працівників, базовими місяцями яких є грудень 2023 року, а також січень – червень 2024 року, право на індексацію в липні 2024 року не виникає. Тому що приріст ІСЦ не перевищив поріг індексації в 103%. Але за даними статистики вже другий місяць як прискорюється виробнича інфляція, яка серед інших факторів чинитиме тиск на споживчі ціни у другій половині поточного року. Ми відстежуємо індекси інфляції, що публікує Держстат, та обчислюємо ІСЦ. Як тільки настане право на індексацію, ми обов’язково повідомимо вас і розкажемо про правила нарахування індексації зарплати на наших безкоштовних ефірах.
З 1 липня 2024 року скорочується термін проведення перевірок сум ПДВ, заявлених до бюджетного відшкодування
Відповідно до Закону України від 23.02.2024 р. № 3603-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» з 1 липня 2024 року відповідно до статті 200 ПКУ встановлено нові терміни перевірок декларацій з податку на додану вартість з заявленими сумами до бюджетного відшкодування:
- камеральні перевірки — 20 днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку — за днем її фактичного подання;
- документальні перевірки — 40 днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, а в разі якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку — за днем її фактичного подання.
Відповідні зміни до п. 200.10 та п. 200.11 ПКУ набувають чинності з 1 липня 2024 року.
З 1 липня нова форма податкової накладної та експорт сільгосппродукції
20 червня опубліковано Закони № 3706 та № 3707 щодо боротьби із «чорним зерном» та неповерненням валютної виручки. Законом № 3706 також передбачено скасування штрафів за неподання звітів щодо КІК та впровадження нових реквізитів ПН.
Прийняті законами норми почнуть діяти з 1 липня, а саме:
- нові реквізити ПН та РК до неї. У формі ПН з’являться нові обов’язкові реквізити: дата та номер митної декларації, дата та номер договору (контракту). Їх потрібно буде заповнювати за операціями з експорту товарів;
- тимчасові правила оподаткування ПДВ експорту товарів. Основна відмінність нових правил у тому, що вони здебільшого стосуються документального оформлення самих експортних операцій, складання ПН/РК, визначення ставки ПДВ, яка при цьому застосовуватиметься;
- зміни щодо контрольованих іноземних компаній (КІК) та трансфертного ціноутворення (ТЦУ). Внесуть зміни і до порядку обчислення скоригованого прибутку КІК, що оподатковується в Україні;
скасування штрафів щодо КІК на час війни.
До 1 липня фінагенти повинні подати до ДПС звіт про підзвітні рахунки
Наказом Мінфіну № 516 від 25.09.2023 р. було затверджено Порядок заповнення та подання фінагентами Звіту про підзвітні рахунки відповідно до багатосторонньої угоди про автоматичний обмін інформацією про фінансові рахунки.
Цей Порядок встановлює вимоги до форми та формату Звіту, а також визначає порядок його заповнення та подання до ДПС для наступної передачі інформації компетентним органам підзвітних юрисдикцій відповідно до Багатосторонньої угоди CRS.
Звіт подається підзвітними фінустановами щороку до 01 липня року, що настає за звітним. Тож звітувати доведеться за попередній календарний рік. Причому, якщо останній день строку подання Звіту припаде на вихідний або святковий день, останнім днем строку буде операційний день, що настає за вихідним або святковим днем.
Перший звітний період розпочався 01 липня 2023 року та завершується 31 грудня 2023 року, а перший Звіт підзвітним фінустановам слід подати до 01 липня 2024 року.
У Звіті має бути інформація про всі підзвітні рахунки за звітний період. Якщо ж підзвітна фінустанова у звітному році не має фінрахунків або після проведення належної комплексної перевірки не виявить жодного рахунку, який є підзвітним для цілей Багатосторонньої угоди CRS, то подаватиме до ДПС «нульовий» звіт.
Із 1 липня 2024 року запроваджують кримінальну відповідальність за товарну контрабанду
28 грудня Президент підписав Закон України від 09.12.2023 № 3513-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів». Ухвалений Закон із 1 липня 2024 року запроваджує кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі та мільйонні штрафи за товарну контрабанду:
- за товарну контрабанду вартістю від 7,57 до 15,14 млн грн — у вигляді штрафу від 170 до 425 тис. грн;
- контрабанду вартістю понад 15,14 млн грн — від штрафу в розмірі 850 тис. грн до позбавлення волі на 11 років із конфіскацією майна;
- щодо підакцизних товарів вартістю від 1,136 до 2,271 млн грн — від штрафу в розмірі 340 тис. грн до 6 років позбавлення волі, а вартістю понад 2,271 млн грн — від штрафу в розмірі 1,275 млн грн до 12 років в’язниці з конфіскацією майна.