Податкова отримає доступ до закордонних рахунків українців
Пресс служба ДПС повідомляє, що отримала схвалений Глобальним Форумом ОЕСР Звіт про зрілість системи управління інформаційною безпекою в Україні та обмін інформацією для податкових цілей.
Таким досягненням податкової передував важкий та тернистий шлях ще з 2019 року. Але він успішно подоланий, і це означає, що у ДПС найближчим часом з’явиться інформація про стан банківських рахунків резидентів України за кордоном, а також цілий ряд фінансової інформації про учасників міжнародних груп компаній. Зокрема, це включає дані про сплату податків, обсяги доходів, види діяльності та чисельність працівників міжнародних груп компаній. Такий крок сприятиме більш ефективному контролю за дотриманням податкового законодавства та забезпечить прозорість фінансових операцій українців за кордоном.
Нагадаємо, що відповідно до ПКУ, українці, які перебувають та мають дохід за кордоном, але при цьому мають постійне місце проживання в Україні, є резидентами України. А це означає, що вони мають подавати відповідну податкову декларацію.
Станом на червень 2024 року понад 115 юрисдикцій є учасниками міжнародного багатостороннього автоматичного обміну інформацією — Україна зобов'язалася розпочати автоматичний обмін вже у вересні 2024 року.
Зареєструватися платником ПДВ стане легше
На вебпорталі ДПС розміщено проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість». Мінфін хоче змінити Положення про реєстрацію платників ПДВ. Пропонують передбачити можливість реєстрації платником ПДВ під час внесення змін до реєстраційних даних платника податків. Також, до кола осіб, відповідальних за нарахування та/або сплату ПДВ, включать операторів поштового зв’язку та експрес-перевізників.
Крім того, проєктом наказу унормовано алгоритм формування індивідуального податкового номера платника ПДВ для постійних представництв, запроваджено процедуру скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ, прийнятого контролюючим органом в автоматичному режимі. До того ж удосконалено порядок формування та надання витягу з реєстру платників ПДВ шляхом обрання платником ПДВ нового способу отримання витягу – в електронній формі і удосконалено форми окремих додатків.
А ще Мінфін працює над законопроєктом про підвищення податків, оскільки для підтримки воєнних потреб необхідно ще до 500 мільярдів гривень. Йдеться зокрема про підвищення податку на додану вартість та військового збору.
ВОД з QR-кодом в усіх ЦНАПах за 15 хвилин
Українці після уточнення облікових даних у ЦНАПі зможуть отримати військово-обліковий документ (ВОД) із QR-кодом за ним перевірятимуть дійсність документа. Безоплатно, без черг та відвідування територіальних центрів комплектування. Документ сформується, якщо в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів є вся необхідна інформація про заявника. Безоплатно, без черг та відвідування ТЦК. Коротко розповім як це працює. Військовозобовʼязаний українець чи українка приходить до ЦНАПу, надає актуальні дані про себе та підтверджує їх, адміністратор вносить дані в електронну систему, інформація автоматично підтягується в Оберіг, заявник отримує ВОД із QR-кодом.
За вашим бажанням адміністратор надішле PDF-файл сформованого ВОД на електронну пошту або одразу роздрукує його. Він має таку ж юридичну силу, як і документ в електронній формі, тож вибирайте для себе, який варіант зручніший.
Якщо раніше отримували витяг із печаткою та підписом про уточнення даних, зможете повторно звернутися до ЦНАПу та отримати новий із QR-кодом. Документ дійсний 1 рік з моменту формування.
Уточнення військово-облікових даних та отримання документа з QR-кодом у ЦНАПі в середньому триває до 15 хвилин. Тож економте свій час та виконуйте норму закону за лічені хвилини.
Нагадаю, що за роз’ясненнями наших посадовців, чоловікам віком від 18 до 60 років вже не отримати консульські послуги за кордоном, якщо немає військово-облікових документів.
Це, наприклад, включає:
- отримання паспорта;
- посвідчення довіреностей, договорів;
- засвідчення документів;
- реєстрацію актів цивільного стану.
Винятками є:
- оформлення посвідчення на повернення в Україну;
- вчинення консульських дій щодо дітей, якщо другий з батьків є іноземцем або не має громадянства;
- вчинення дій за заявами арештованих, затриманих або позбавлених волі за кордоном громадян.
На території України без військового квитка не вийде:
- подати заяву на реєстрацію шлюбу;
- оформити паспорт;
- отримати водійське посвідчення;
- вступити на навчання;
- влаштуватись на роботу;
- отримати статус інвалідності через МСЕК.
Зареєструвати право на нерухоме майно — земельні ділянки, житлову чи нежитлову нерухомість — без військово-облікового документа поки що можливо.
Про військово-облікові документи через Резерв+, правила ведення ВО на підприємстві та інформацію до ПФУ для цілей бронювання будемо розповідати 2 липня на онлайн -конференції «Військовий облік на підприємстві, ВОД та відомості до ПФУ для цілей бронювання та кадрів». Реєструйтесь безкоштовно за посиланням під відео.
Кого зі студентів та аспірантів можуть мобілізувати з 1 липня?
Міністерство освіти і науки України оприлюднило нові роз’яснення щодо відстрочок від призову на військову службу для студентів. Зокрема, впроваджуються нові правила вступу до аспірантури, які змінюють умови отримання відстрочки від мобілізації. Тепер навчання на контрактній формі не забезпечуватиме відстрочку, яку можна отримати лише при навчанні на денній формі за державним замовленням.
З 1 липня мобілізувати можуть 3 категорії студентів
Згідно з оновленим законом про мобілізацію, йдеться про:
- Студентів на заочній формі навчання;
- Студентів, які здобувають другу та третю вищу освіту (бакалаврат, магістратура);
- Тих, хто здобуває будь-яку освіту за рівнем нижче вже наявного (наприклад, має вищу освіту, а здобуває профільну середню).
Не поширюється така норма лише на студентів-чоловіків, які навчаються у ВНЗ та очників закладів профтехосвіти.
Правила реєстрації ЄП пропонують змінити
До норми ПКУ щодо держреєстрації ФОП пропонують внести зміни.
У Верховній Раді 19 червня 2024 року зареєстровано Законопроєкт №11352 «Про внесення змін до статті 298 Податкового кодексу України щодо державної реєстрації фізичних осіб-підприємців».
Метою прийняття цього законопроєкту є врегулювання діяльності ФОП та зменшення податкових ризиків, зайвої звітності, та приведення до уніфікованого підходу до застосування спрощеної системи для всіх груп платників єдиного податку.
Отже, Законопроєктом №11352 пропонується внести зміни до абзацу першого п.п. 298.1.2 ПКУ, запропонувавши наступну редакцію: «Зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації».
Як не потрапити до плану перевірок ДПС на 2025 рік
Рівень сплати податків є одним із контрольних показників аналізу діяльності підприємств. Низький рівень податкової ефективності може бути підставою прогнозування податковими органами ймовірної мінімізації сплати податків. Таким чином за результатами аналізу цей показник може створити підставу для ініціювання призначення податкової перевірки.
Критерії відбору платників податків - юридичних осіб з високим ступенем ризику відповідно до п.п. 69.352 п. 69 підрозд. II розд. XX ПКУ та наказу Мінфіну від 02.06.2015 №524 «Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків», включають:
- рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
- рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
- перевищення дебіторської заборгованості над перевищує кредиторською більше ніж у два рази.
Для правильного та неупередженого здійснення критеріїв відбору до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2025 рік, необхідно переглянути відповідність внесених до ЄДР даних в частині основного виду діяльності щодо фактично здійсненого виду діяльності.
Інформація про показники податкової ефективності з ПДВ, сформована за видами економічної діяльності на рівні класу згідно видів економічної діяльності ДК 009:2010 розміщена на вебпорталі ДПС у розділі Головна> Діяльність> «Помісячно податкова ефективність з ПДВ на рівні класу».
1 липня – останній день сплати податків за травень
За календарем ДПС, 1 липня 2024 року – останній день сплати таких податків за травень 2024 року:
- рентної плати за:
-користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини;
-користування радіочастотним ресурсом України;
-транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами;
-транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України;
- плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за травень 2024 року;
- податку на додану вартість за травень 2024 року;
- акцизного податку за травень 2024 року;
- за травень 2024 року – податку на доходи фізичних осіб від оподаткування доходів, нарахованих у вигляді:
-процентів на поточний або депозитний банківський рахунок;
-процентів на вклади члена кредитної спілки;
- за травень 2024 року – податковим агентом податку на доходи фізичних осіб, у разі якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку;
- за травень 2024 року – податковим агентом військового збору, у разі якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку.