Відеоблоги

Оплата на ІВАN: чи застосовувати РРО?

Ви дізнаєтесь:

  • Яким способом можна здійснити оплату на ІВАN
  • Чи зобов’язаний продавець перевіряти спосіб оплати рахунку на ІВАN
  • Чи застосовувати РРО при оплаті через QR-код, «інтернет-банкінг» та ПКТС
Оберіть відео для перегляду

4.9(14)

Оцініть відео:

Оплата на ІВАN: чи застосовувати РРО?

00:16:29

Ірина Губіна

4.9(14)

Оцініть відео:


Варіанти оплати на ІВАN та точка зору ДПС щодо їх фіскалізації

Останнім часом від суб'єктів господарювання, які використовують РРО, чи не використовують РРО, чи хочуть не використовувати РРО, почастішали запитання на кшталт того чи треба мені звертатися до РРО якщо я всім своїм клієнтам видаю реквізити для оплати у форматі IBAN?

Отже, кілька років тому начебто це питання було закрито і Комітет Верховної Ради із податкової політики й податкова служба погодилися із тим, що якщо продавець надає свої реквізити у форматі IBAN, він далі може не про що не думати. Чому? Тому що така операція є грошовим переказом і не вимагає використання РРО. Але я, наприклад весь час від клієнтів чую запитання: а чи треба мені аналізувати звідки до мене прийшли гроші? Адже надаючи свої реквізити у форматі IBAN я не впевнена в тому як саме клієнт буде платити, можливо він заплатить через картку, чи можливо він заплатить через небанківський ПТКС, а можливо він просто візьме готівку і піде до банку. Чи треба мені це контролювати і як це буде впливати на те, чи треба мені використовувати РРО? Хочу сказати, що мене дуже насторожують такі запитання, тому що знову ж таки я буду казати, що в Законі про РРО абсолютно нічого не змінилося, визначення розрахункової операції як було прописано кілька років тому, так і залишилося, а запитання повертаються знов. Напевно податкова знову почне роздувати якусь компанію, пов'язану із тим, що ну, наприклад якщо ви даєте реквізити у форматі IBAN, вам дійсно треба дуже-дуже ретельно аналізувати яким чином і в який спосіб за цими реквізитами будуть сплачувати ваші клієнти. І, наприклад, якщо вони сплачують через банківський додаток, то це «Ок», а якщо вони, наприклад пішли й внесли гроші в якийсь Inbox, то в такому випадку вам треба вичислити ці гроші й провести їх через РРО.


Розрахункова/нерозрахункова операція

До речі, напевно ви також чули таку нещодавню історію, яка прокотилася соціальними мережами. Тому я вирішила, що буде доречним розібратися із тим, чи дійсно надання реквізитів у форматі IBAN гарантує для мене, як для продавця, можливість не використовувати РРО. Тому давайте більш ретельно знову подивимось на визначення розрахункової операції. І аналізуючи, що таке розрахункова операція, тобто операція щодо якої має бути застосований РРО, ми з вами доходимо до висновку, що головним аспектом розрахункової операції є той факт, що продавець приймає від покупця або готівкові кошти, або платіжні картки. Ну також розрахунковою операцією є операція повернення грошей, але сьогодні про неї я поки що не буду говорити. Зверніть, будь ласка, увагу, що розрахункова операція є приймання від покупця готівкових коштів або платіжних карток. Виходячи із цього визначення розрахункової операції я пропоную вам більш таке наочне, розгорнуте визначення коли мені треба використовувати РРО, якщо я приймаю оплату чи я надаю свої реквізити. І тут чітко зрозуміло, що під розрахункову операцію буде потрапляти або приймання готівки, або надання, або приймання платіжних реквізитів від нашого покупця. Тобто покупець надає свої реквізити картки, а продавець реквізити приймає. Зокрема це дуже яскраво наочно виглядає коли покупець може на сайті ввести реквізити своєї картки або в мене стоїть класичний POS-термінал і я, як продавець, обробляю цю картку, це називається еквайринг і тут немає питань, тут є розрахункова операція. Ну а що ж відбувається із реквізитами IBAN? Зверніть, будь ласка, увагу, що коли я, як продавець, надаю реквізити IBAN, не я приймаю, а я надаю свої реквізити і я не приймаю реквізити карток від покупців, а саме надаю реквізити свої, тому важливим аспектом для того, щоб не було розрахункової операції є саме приймання безготівкового переказу шляхом надання своїх реквізитів. Причому в який спосіб ці реквізити будуть надані, ну загалом, виходячи із Закону про РРО, немає значення. Варто згадати, що податкова дуже неохоче сприймає думку, що надання реквізитів карти-ключ є не розрахунковою операцію, тому я хочу наголосити, що у випадку, коли ви надаєте свої реквізити саме у форматі IBAN, це стовідсотково гарантує вам, щоб це не було розрахунковою операцією. Повторюся, що ці визначення, ці характеристики я побудувала на визначенні розрахункової операції, яке не змінювалось роками. Тому виходячи із цього можемо зробити проміжні висновки: Закон про РРО не встановлює обов'язку продавця перевіряти як саме мій клієнт буде оплачувати рахунок, головне, що я надаю свої реквізити в форматі IBAN, а вже як до мене будуть надходити кошти немає значення. Надання реквізитів IBAN дорівнює не розрахункова операція.


Способи оплати за наданими реквізитами ІВАN


Гаразд, я надала свої реквізити в форматі IBAN, а як же ж мені може заплатити мій покупець? Ну напевно найбільш розповсюдженими варіантами оплати є наступні: це оплата через касу банка; це використання ПТКС (банківської чи фінустанови небанківської); це також може бути оплата через клієнт-банк або через інтернет-банкінг і навіть зараз набуває такої популярності як оплата по QR-коду. Це способи, ну здебільшого можливості здійснити безготівковий платіж, які прив'язані до реквізиту IBAN, який надає продавець. Отже, якщо ми будемо стояти на тій версії, що надання реквізитів IBAN позбавляє мене необхідності контролювати те, в який спосіб здійснена оплата, все сходиться як належне.

Якщо ж ми будемо брати за головну думку, що треба контролювати як заплатив покупець, давайте з вами подивимось які роз'яснення зараз дає податкова щодо окремих варіантів оплати, які наведені на цьому слайді. Зокрема зверніть увагу, що як я вже сказала набуває популярності оплата через QR-код і маємо наразі в «ЗІР» свіже роз'яснення, яке базується також на більш таких великих роз'ясненнях, які давалися на сайтах місцевої податкової, чи треба застосовувати РРО, якщо у вигляді способу оплати ви пропонуєте QR-код. Тут бачимо, що у випадку, коли в QR-коді зашиті реквізити рахунку у форматі IBAN, тобто повні банківські реквізити, ми не зобов'язані використовувати РРО. А якщо ви, наприклад включите в QR-код свою картку (наприклад карту-ключ), то будь ласка, ви зобов'язані використовувати РРО. Отже, маємо плюс один за те, що використання реквізитів IBAN або надання реквізитів IBAN позбавляє мене необхідності використовувати РРО.


Оплата шляхом внесення авансу на рахунок, а залишку - готівкою


Номер два, це питання, коли в нас йдеться про можливість здійснення авансу на поточний рахунок, а внесення залишку коштів, наприклад, у готівковій формі. Тут мене цікавить саме позиція податківців щодо того як здійснена оплата авансу. І знову ж таки бачимо посилання на те, що аванс, який сплачений на рахунок у форматі IBAN, і далі йде уточнення як саме, шляхом переказу коштів із поточного рахунку на поточний через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку, а також у разі проведення розрахунків у касі банку через платіжний термінал або ПТКС, який належить банку, не потребує обов'язкового застосування РРО, тому що така операція не є розрахунковою. Ну що я можу сказати, тут дійсно трошечки насторожує нас той факт, що перелік способів оплати на IBAN трошечки скорочений, але я буду наполягати на тому, що звертати увагу на це недоречно. Головна думка, яка викладена, зокрема у скороченому «ЗІР», якщо ви подивитесь на ресурсі «ЗІР» це запитання, звучить дуже коротенько: надання реквізитів IBAN дорівнює не використанню РРО.


Оплата за допомогою сервісу «інтернет-банкінг»

Ну і ще один приклад, який я знайшла для вас, це використання сервісу інтернет-банкінг. Тут також знаходимо можливість сплатити по реквізитах IBAN і висновок стосовно того, що суб'єкт господарювання не застосовує РРО або ПРРО у разі реалізації товарів (послуг) оплата за які здійснюється за допомогою сервісу інтернет-банкінг, тому що саме цей сервіс будується на використанні реквізитів рахунку. Єдине, що у цьому моменті мене власне трошечки насторожує, що знову ж таки податківці зазначають, що інтернет-банкінг є відмінним від платіжного застосунку. Якщо ми відкриємо свої платіжні застосунки, ми з вами зрозуміємо, що перерахування із платіжного застосунку відбувається із картки. Також хочу навести до прикладу ще одне роз'яснення стосовно інтернет-банкінгу для порівняння зі свіжим «ЗІР», яку я вже навела, стосовно того, що інтернет-банкінг – це є технологія дистанційного банківського обслуговування і не є платіжним електронним засобом, тобто його застосування не передбачає використання РРО. Як бачимо, у 2021 році позиція податківців стосовно інтернет-банкінгу була більш така широка, тобто інтернет-банкінг не дорівнює РРО. Що можу сказати? На жаль, ми спостерігаємо у «ЗІР», що податкова потроху намагається звузити можливості отримання оплати на IBAN в контексті того, що певні види надходжень все ж таки треба фіскалізувати. І це спостерігається про уточнення стосовно платіжного застосунку, це спостерігається стосовно згадування виключно банківського ПТКС, тобто податкова готує нас з вами до висновку, що не всі способи отримання грошей на IBAN є не ризикованими з погляду використання РРО. Але я хочу підкреслити, що така позиція категорично не збігається із Законом про РРО.

Ну а що стосується ПТКС, нагадаю, що та тема, яка обмежує можливості використання ПТКС в контексті РРО була у податкової дуже давно, тому якщо ви бачити свіженькі позиції щодо цього, не дивуйтеся, тому що ця думка була давно, але і вона, так само як і попередні, не дорівнює правильній інтерпретації поняттю розрахункової операції в Законі про РРО.


Підсумки

Останнім часом податкова намагається поставити під сумнів безумовний висновок: якщо ви, як продавець, даєте свої реквізити в форматі IBAN, ви не зобов'язані використовувати РРО. Є різні способи здійснення платежів за допомогою реквізитів IBAN від покупця, які надає продавець, якщо він надає свої реквізити IBAN, і податкова намагається зробити висновки, що в певних випадках, коли продавець надає реквізити IBAN, все ж таки надходження грошей від покупця треба фіскалізувати. Ця думка не відповідає Закону про РРО, адже розрахунковою операцією є процедура, коли саме покупець надає продавцю зокрема платіжні картки для того, щоб здійснити розрахункову операцію. Отже, будь-яка операція, яка не є еквайрингом, не повинна рахуватися розрахунковою.