Ви дізнаєтесь:
- Про посилення контролю за обігом тютюнової, алкогольної та підакцизної продукції
- Про нові правила отримання та нову форму ліцензії
- Про нові розміри штрафів за відсутність ліцензії
Прийнято законопроєкт про оновлену редакцію Закону про ліцензування
18 червня 2024 року Верховна Рада прийняла у другому читанні законопроєкт №10346. Про цей законопроєкт дуже багато говорили, в цілому це закон, який присвячений ліцензуванню, він стосується ліцензування спирту, тютюну, електронних сигарет, пального, тобто відомий Закон №481, всі дотичні дуже добре його знають. Отже, новий закон (законопроєкт №10346) викладає Закон №481 у новій редакції. І хочу сказати, що розміру він величезного, майже 200 сторінок. Отже, буде над чим попрацювати. І час у нас з вами є, тому що планується, що закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а буде вводитися в дію через 6 місяців із дня набрання чинності. Є окремі норми, які будуть набирати чинності в іншому порядку, але в цілому майже пів року для того, щоб ознайомитися із цим величезним нормативним актом у нас є. Якщо подивитися на головні групи новацій, їх фактично дві: це новації, які пов'язані із посиленням контролю, і новації, які пов'язані із послабленням питань, пов'язаних з отриманням ліцензій.
Серед новацій, які стосуються посилення контролю, уважними слід бути підприємствам, які здійснюють виробництво тютюнових виробів, і підприємства, які виробляють спирт, зокрема там, де розташовані акцизні склади, будуть встановлені на таких підприємствах, на таких акцизних складах, контрольні пости, контрольно-пропускна система (ну певною мірою для акцизних спиртових складів, щось подібне є), а також буде встановлена цілодобова система відеоспостереження. Окрім цього для податківців буде запроваджена ініціатива із блокування інтернет-сайтів, які незаконно продають підакцизну продукцію. Ну це із питань боротьби із незаконним обігом підакцизної продукції.
Електронні та безстрокові ліцензії
Серед новацій, які стосуються спрощення, можна однозначно відмітити як позитивний момент це запровадження електронної форми ліцензії замість паперової. Ну ми знаємо скільки зараз проблем із паперовими ліцензіями, зокрема питань щодо внесення чергового платежу, і ну навіть призупиненні ліцензій через невнесення платежу, таке у нас було до запровадження воєнного стану і було багато підприємств постраждалих від цього. За зараз маємо, напевно, електронну форму, згідно із новаціями, коли вони запрацюють, і таких прецедентів, і таких проблем, впевнена, що у нас не буде. Також пропонується запровадження безстрокових ліцензій для тих видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню.
Ну а щодо вибраних видів роздрібної торгівлі підакцизною продукцією навіть впроваджується таке полегшення, як можливість автоматичного оформлення ліцензії протягом одного робочого дня і для цього треба подати лише заяву. Про які види діяльності йдеться? Йдеться про ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, а також щодо ліцензій на право зберігання пального, які не реалізують для підприємств, які не реалізують таке пальне іншим підприємствам і використовують його виключно для власного споживання чи промислової переробки, так звані ліцензії на власне зберігання.
Окрім цього також заслуговує на увагу питання, яке стосується зміни вартості ліцензій, також зміна концепції та розміру штрафів за порушення вимог закону. Якщо ми зараз маємо за законом певні фіксовані розміри відповідальності, то згідно зі ст. 73 нового законодавчого акту будемо мати з вами прив'язку до штрафів, які будуть рухатися разом зі збільшенням мінімальної заробітної плати, тому що розміри прив'язані саме до мінімальної заробітної плати. Хочу сказати, що по позиціях відповідальності їх дуже багато, кілька десятків, і дуже багато порушень, які на сьогодні караються загальним штрафом, будуть підпадати під особливості. Про це обов'язково скажу трошечки далі.
Зберігання палива для генераторів
Також момент, на який я звернула увагу, наразі зараз через відключення світла у нас дуже багато моментів знову пов'язані із шумом генераторів, отже питання зберігання палива для генераторів для нас знову актуальне й, отже постає питання, а як змінює, чи змінює, новий закон питання зберігання палива для генераторів, адже нещодавно була інформація, що начебто планують підвищити поріг зберігання без ліцензій, без декларації палива для генераторів. Ну хочу сказати, що поки що без офіційного тексту закону, але те, що побачили на сайті Верховної Ради, поки немає приємного сюрпризу, але неприємного немає також. Отже, зберігання палива для генераторів (електрогенераторних установок) без жодних дозволів, без ліцензій, дозволяється у ємностях до 2000 л. Традиційно, коли місткість збільшується, 2 000 літрів і більше, вимагається подання декларації у довільній формі. Ну можна сказати, що той порядок, який існує зараз, він певною мірою дотриманий. Дотримана також і відповідальність, тобто посилання на нову ст. 73 Закону стосовно того, що у випадку зберігання вже непільгового розміру без ліцензії буде застосовуватися відповідальність згідно із новою ст. 73.
Отже, давайте з вами подивимось, яка відповідальність встановлена за зберігання пального для потреб власного споживання без наявності ліцензії. І, як бачимо, абсолютна новація є те, що в нас є цілих три види штрафів: перше порушення, друге порушення і третє порушення (третє і наступне порушення). Всі порушення у нас рахуються в межах податкового (звітного) року і бачимо розміри 4 МЗП, 8 МЗП і 85 МЗП (мінімальних заробітних плат). Зробили невеличкі розрахунки до порівняння, зверніть увагу, 4 мінімальні заробітні плати - це 28 400 грн, а 85 мінімальних заробітних плат - це 603 500 грн. Наразі сьогодні штраф за зберігання без ліцензії або без декларації складає 500 000 грн. Отже, є над чим подумати і є до чого готуватися.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.