Ви дізнаєтесь:
- Як податкова дізнається про порушення при здійсненні інтернет-торгівлі
- Про умови та порядок проведення контрольної закупки
- Які вимоги від ДПС отримують інтернет-торгівці після виявлення порушень
Причини активізації перевірок інтернет-торгівців
Перевірки інтернет-торгівців активізувалися з моменту повернення загальнообов'язкової фіскалізації для всіх. Тобто вже з 1 жовтня 2023 року і дотепер ми фіксуємо значний ріст інтересу податківців до інтернет-торгівлі. Цей інтерес щомісяця стає активнішим. Загальнообов'язкова фіскалізація породжує два ключових обов'язки у підприємців.
По-перше, фіксувати продажі шляхом формування фіскального чека. А за невиконання цього обов'язку штраф від 25% до 150% від суми продажі.
По-друге, якщо підприємець продає ризикову групу товарів типу техніки, ювелірки та ліки, вести облік та походження цих товарів. А за відсутність обліку штраф 100% від суми продажі. Оскільки ці штрафи є досить суттєвими виявлення таких порушень являється суттєвим інтересом та привабливим для податківців, це і є певним тригером збільшення перевірок інтернет-торгівців.
Хочу закцентувати вашу увагу, що штрафи за відсутність чеків та обліку товарів не є автоматичними, щоб їх накласти потрібно провести інспекційні заходи, ну тобто перевірку, ну як мінімум фактичну перевірку. Тобто провести контрольну закупку та перевірити процес продажі, чи правильно він відбувається у підприємця.
Податкова на своїх медіа ресурсах дуже активно поширює інформацію про те, що вони розкрили ті чи інші види незареєстрованої інтернет-торгівлі, що свідчить про їх активність.
ДПС має де кілька каналів, завдяки яким вони можуть дізнаватися про незареєстровану інтернет-торгівлю.
По-перше, вже зараз у структурі податкової призначають інспекторів, відповідальних за моніторинг інтернет-площадок та соцмереж на предмет незареєстрованої торгівлі або торгівлі з порушенням закону.
По-друге, податкова має такий інструмент як StopViolationBot куди може написати будь-хто та поскаржитися на порушення податкового законодавства.
По-третє, будь-хто має право письмово звернутися зі скаргою на адресу податкової й відповідно поскаржитись на якісь порушення. І по-четверте, податківці приймають і телефонні скарги на гарячу лінію «Пульс». Власне аналізуючи весь цей масив даних податкова і приймає рішення про моніторинг тих чи інших платформ або якихось конкретних інтернет-торгівців.
Умови здійснення фактичної перевірки з проведенням контрольної закупки
Провести фактичну податкову перевірку, в межах якої зробити контрольну закупку, тобто по суті купити у будь-кого товар та перевірити чи правильно проведена операція із продажів. Це податківцям дає можливість зробити ст. 84 ПКУ. Але дуже делікатним моментом є інша ст. 87 ПКУ, яка дає можливість проводити ось цю власне фактичну перевірку тільки при фізичній присутності мінімум двох інспекторів, ну й очевидно підприємця. Крім того, ст. 82 ПКУ встановлює, що особі, у якої проводиться та починається фактична перевірка, мають бути вручені під підпис наказ та розпорядження про те, що ця фактична перевірка проводиться.
Розуміючи це, станом на зараз, податківці розробили чітку методику перевірки інтернет-торгівців, якою поділюся от зовсім швидко у ролику далі. А зараз хочу вам показати серію листів, які податківці розсилають незареєстрованим підприємцям, які продають товари шляхом переказів з карти на карту (тобто P2P). Податкова отримала масив даних про P2P перекази від Нацбанку і якщо кількість грошових оборотів по вашій картці значна, ДПС пропонує подати вам декларацію про майновий стан і доходи, а також звичайно заплатити податок: 18% (податок на дохід) та 1,5% (військовий збір). Також ДПС активно здійснює так зване відпрацювання громадян, які торгують в інтернеті без реєстрації або просто із порушеннями, і ці відпрацювання здійснюються згідно з протокольними нарадами податківців і таких практик та листів податківців я зустрічаю вже десятки, які вони розсилають підприємцям.
Алгоритм проведення перевірки з метою виявлення порушень при інтернет-торгівлі
А тепер обговорімо по якому сценарію податківці проводять все ж таки ось ці перевірки в інтернет-торгівців. Все починається зі спроби купити товар. Тобто вам пишуть можливими способами комунікації та намагаються отримати дані підприємця або дані на оплату. Якщо дані підприємця вдалось встановити, перевіряють по податковому номеру чи зареєстрована у вас каса, чи не зареєстрована. Якщо, наприклад каса зареєстрована, зазвичай далі не рухаються. Але якщо касу не зареєстровано або взагалі бачать, що підприємця у вас немає, то здійснюють спробу купити товар. При спробі купити товар є два сценарії далі. Перше, це пробують узгодити видачу товару у вашому приміщенні, тобто прийти й забрати товар, і це потрібно для того, щоб вручити наказ та розпорядження про проведення перевірки. А якщо не вдається узгодити видачу товару у вас у приміщенні, купують товар, протоколюють невірно проведений продаж і передають до податкової, яка найближче знаходиться до вас, тобто у вашому районі, і вже ці податківці до вас потім прийдуть із документами про те, що були закупки контрольні й з фактичною перевіркою будуть вам намагатися накласти штраф за відсутність реєстрації чи відсутність каси.
Підсумки
Податкова дуже активно взялася за перевірку інтернет-торгівців. Штрафують за відсутність реєстрації ФОПа, за відсутність фіскальних чеків, а також тих, хто продає техніку, ювелірку чи ліки, ще й штрафують за відсутність обліку товарних запасів. Основою для перевірки інтернет-торгівців є фактична перевірка і вона власне дозволяє проводити так звану контрольну закупку і вже під час контрольної закупки перевірити чи видано чек, чи сплачено податок як ФОП, ну і всі інші супутні речі, які мають робити підприємці. Крім того НБУ передав масив даних про P2P перекази до податкової, тому на основі цих даних податківці теж пропонують фізичним особам без реєстрації платити податок та подавати декларацію про майновий стан та доходи.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.