Ви дізнаєтесь:
- Які підприємства та на який строк зможуть бронювати працівників
- За якою формою та яким способом подаються списки для бронювання
- Як здійснюватиметься бронювання через портал Дія
Законодавчі норми та зміни щодо порядку мобілізації
З 18 травня поточного року запрацювала оновлена редакція ст. 25 Закону про мобілізацію, яка визначає організацію і порядок бронювання. Разом із тим без змін залишається бронювання за Порядком №45. Нагадую, що за ним можуть здійснювати бронювання органи держвлади, інші держоргани, ОМС, а також підприємства, установи та організації, яким встановлено мобзавдання. Ну а вже з 8 червня поточного року запрацювала оновлена редакція Порядку №76, але разом із тим всі відстрочки, які були надані за рішенням Мінекономіки до 8 червня поточного року, звісно продовжують бути чинними до закінчення їх строку.
При цьому оновлюється перелік тих підприємств, які можуть бронювати своїх працівників за Порядком №76.
- У першу чергу це органи держвлади, інші держоргани й ОМС, і тут максимальний строк відстрочки обмежений проведенням мобілізації.
- Також підприємства, установи та організації, які є критично важливими для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період, тут максимальний строк відстрочки – дія контракту (договору) на постачання товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань.
- Також підприємства, установи та організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, і тут я звертаю увагу, що максимальний строк дії відстрочки збільшено до 12 місяців.
- Ну й окремо виділені спеціалізовані установи ООН, міжнародні судові органи, міжнародні та неурядові організації та установи, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до міжнародних договорів, і тут максимальний строк відстрочки – договір (контракт) або строк, на який обрано (призначено) військовозобов'язаних. Але по факту такі спеціалізовані установи ООН і інші організації, які ви бачите на слайді, вони є критично важливими.
Критерії, порядок, які встановлюють механізми визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, ну а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил і інших військових формувань в особливий період, будуть визначатися Критеріями №76, які викладені в новій редакції, тобто на сьогоднішній момент ми маємо дві критичності.
Бронювання працівників та е-трудова книжка
Необхідною передумовою для тих роботодавців, які збираються бронювати працівників за Порядком №76, є своєчасне наповнення електронної трудової книжки, адже таке підприємство не пізніше ніж протягом наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору будуть зобов'язані подавати відповідні відомості через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.
При цьому бронювання за Порядком №76, як раніше, так і зараз, буде здійснюватися за списками, погодженими з Міноборони. Тобто по звичній, стандартній процедурі, в паперовій або в електронній формі, яка передбачає собою подання списків, листа обґрунтування та довідки про кількість військовозобов'язаних. Ну і також у найближчому нам обіцяють бронювання через портал «Дія», відповідно до окремого Порядку №650. При цьому звертає увагу той факт, що військовозобов'язані підлягають бронюванню за Порядком №76 незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності. Тобто з'являється можливість бронювати працівників навіть з дефіцитними військово-обліковими спеціальностями.
Дії роботодавця після отримання позитивного рішення про бронювання працівників
Після того, як отримані рішення від Мінекономіки, роботодавець видає військовозобов'язаному витяг із рішення за формою згідно з додатком 3 до Порядку №76. Витяг вдається військовозобов'язаному під розпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, яка складена за формою згідно з додатком 4 до Порядку №76. Після того роботодавці в п'ятиденний строк з дня видачі витягу військовозобов'язаному надсилаю до ТЦК, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, повідомлення про бронювання військовозобов'язаного за формою згідно з додатком 5 до Порядку №76 для зарахування його на спеціальний військовий облік. Ну і вже після того ТЦК, в якому військовозобов'язаний перебуває на військовому обліку, на підставі рішення про бронювання зараховує у строк не більше як п'ять робочих днів такого працівника на спеціальний військовий облік і при цьому обов'язково вносить відомості про надану відстрочку в реєстрі «Оберіг». Отже, всі відомості про бронювання, вони мають бути в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Перспективи бронювання через портал Дія
Ну і як нам обіцяють, дуже скоро у нас з'явиться можливість бронювати працівників через «Дію». Але така можливість буде в тих, хто використовує бронювання за Порядком №76. І для цілей бронювання військовозобов'язаних засобами порталу «Дія» Мінекономіки буде формувати й вести Єдиний перелік, до якого будуть включені держоргани, підприємства й установи. При цьому Мінекономіки вносить до Єдиного переліку держоргани, ну а вже відповідний держорган вносить до переліку підприємства та установи. Бронювання військовозобов'язаних буде здійснюватися за списками засобами порталу «Дія». Списки звісно можуть подати лише ті підприємства, установи й держоргани, які включені до Єдиного переліку. Сформований список обов'язково буде перевірятися засобами Реєстру «Оберіг» з метою перевірки наявності особи в цьому реєстрі. Ну й у разі позитивного результату після перевірки автоматично здійснюється переведення військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки. При цьому інформація про бронювання, вона буде відображена у військово-обліковому документі в електронній формі, який нам обіцяють дуже скоро в мобільному застосунку «Резерв+». Ну і працівник за своєю заявою в електронній формі, поданою засобами порталу «Дія», може сформувати витяг про бронювання військовозобов'язаного. Такий витяг буде формуватися в електронній формі засобами порталу «Дія» в довільній формі, придатній для сприйняття його змісту і витяг буде надсилатися засобами порталу «Дія» в електронний кабінет користувача.
Підсумки
З 8 червня поточного року запрацювала оновлена редакція Порядку №76, за якою можна здійснювати бронювання військовозобов'язаних працівників, зокрема змінюються підприємства та строки дії відстрочок. Як і раніше бронювання буде здійснюватися за списками, причому подати такі списки можна буде як в паперовій/в електронній формі, так і з використанням порталу «Дія». І до речі, можна буде забронювати працівників навіть з дефіцитними військово-обліковими спеціальностями. У разі бронювання через портал «Дія» необхідно щоб роботодавець був зареєстрований у Мінекономіки в Єдиному реєстрі. І надалі, у разі позитивного рішення, буде автоматична постановка на спеціальний військовий облік. Ну а працівник може через портал «Дія» сформувати витяг щодо бронювання.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.