Ви дізнаєтесь:
- Про перелік документів, що підтверджують право на відстрочку
- Куди та за якою формою подається заява про оформлення відстрочки
- Чи може ТЦК вимагати проходження ВЛК після подання документів на відстрочку
Раніше ми розповідали про відстрочки, але зазначали, що порядку немає, строків немає, нічого немає, крім підстав для відстрочки в ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». І от нарешті все є. Крім того, у військовозобов'язаних було болюче питання: чи зобов'язані вони йти на ВЛК, якщо право на відстрочку є, і чи можуть їх мобілізувати до того, як вони встигнуть оформити це право? Маємо відповіді на ці питання, тож поїхали.
***
З 18 травня діє нормативний акт, який затвердив порядок та строки оформлення відстрочок. В назві цього порядку немає жодного слова про відстрочки, тому і не відразу можна здогадатись, що там є інформація і про ВЛК, і про оформлення відстрочок. Це Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період, затверджений постановою Кабміну №560. В пункті 53 цього Порядку визначено, що відстрочка від призову надається військовозобов'язаним з підстав, визначених ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Тому щоб зрозуміти чи є у вас право на відстрочку, слід проаналізувати наведену статтю закону. А от щоб дізнатися, які документи треба подати, слід звернутися до додатка 5 до Порядку №560, про який ми раніше згадували.
Підстави для надання відстрочки та документи, що підтверджують право на неї
Для прикладу візьмемо одну з найпопулярніших підстав для відстрочки, це здобуття професійної, професійно-технічної, фахової, передвищої та вищої освіти. Припустимо, наш військовозобов'язаний навчається в магістратурі, що ж йому подати до ТЦК? Заглядаємо в праву колонку додатка 5 і бачимо, що для отримання відстрочки окрім заяви слід подати довідку про здобувача освіти, сформовану в єдиній державній електронній базі з питань освіти. До речі, Міносвіти вже відзвітувало про можливість отримання такої довідки. Отже, перелік документів шукаємо в правій колонці додатка 5 до Порядку №560, а в лівій колонці розміщена сама підстава, яка збігається з підставами, визначеними в Законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Юристи та просто уважні читачі вже помітили деякі колізії між вказаним Законом та Порядком №560 і ми сподіваємося, що значний розголос про такі колізії незабаром призведе до прийняття відповідних змін до постанови, адже вона в жодному випадку не може суперечити Закону.
Тож документи підготували й подаємо їх із заявою на ім'я голови комісії відповідної ТЦК. Документи подаються особисто військовозобов'язаним, який має право на відстрочку. Комісія зобов'язана розглянути документи протягом 7 днів, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів держвлади. У разі позитивного рішення, буде видана довідка за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку №560. У разі відмови – надається документ за формою, визначеною у додатку 7. Рішення про відмову може бути оскаржене у судовому порядку.
А що ж з ВЛК? Чи може ТЦК вимагати пройти ВЛК після того, як особа подала документи для відстрочки? Ні й це чітко визначено в п. 63 вище згаданого Порядку. Військовозобов'язані, які звернулися до ТЦК із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження ВЛК. І лише у разі ухвалення комісією рішення про відмову у надані відстрочки, військовозобов'язаний може бути направлений на ВЛК для визначення придатності до служби. На додаток, в цьому ж пункті визначено, що військовозобов'язані, у яких строк дії відстрочки від мобілізації не завершився, на ВЛК не відправляються.
Підсумки
Тож якщо маєте право на відстрочку, шукайте перелік документів, які потрібно підготувати в додатку 5 до Порядку №560. Подавайте ці документи на голову комісії ТЦК разом із заявою. Форма заяви – це додаток 4 до цього ж Порядку. Поки ваші документи розглядаються комісією, направлення на ВЛК вам не загрожує, як не загрожує і тим, у кого діє відстрочка до моменту її закінчення.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.