Мобілізація в червні: кого можуть призвати
Мобілізація в червні 2024 року зазнає певних змін. З 18 червня у застосунку «Резерв+» з’явиться QR-код, який остаточно прирівняє інформацію з системи «Оберіг» до електронного військового облікового документа, який матиме ту саму юридичну силу, що і звичайний паперовий. Зчитуючи цей QR-код, можна буде отримувати всю потрібну інформацію. А також можливі певні нововведення щодо онлайн-рекрутингу.
З початку червня отримати повістки можуть чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними, відповідають вимогам за станом здоров’я та не мають інших підстав для відтермінування служби. Таким чином, мобілізації можуть підлягати військовозобов'язані:
-
чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід;
-
чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (протягом дев'яти місяців повинні повторно пройти військово-лікарську комісію – до 4 лютого 2025 року та отримати статус «придатні» чи «непридатні») за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;
-
чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (протягом дев'яти місяців повинні повторно пройти військово-лікарську комісію – до 4 лютого 2025 року та отримати статус «придатні» чи «непридатні») через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.
Граничний вік для мобілізації залишився незмінним та не застосовується до чоловіків, які досягли 60-річного віку.
Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:
-
жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я;
-
призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;
-
люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини.
16 червня спілкування з ДПС можливе через відео
Деякі зміни, які наберуть чинності із 16 червня, полегшують взаємодію з ДПС. Так, згідно із Законом № 3603 платники податків зможуть через відеоконференцію спілкуватися з податковою службою. Це стосується, зокрема, розгляду скарг та матеріалів перевірок.
Через відео можна розв’язати питання:
-
оскарження податкових повідомлень та інших рішень контролюючих органів;
-
оскарження рішень про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
-
розгляд матеріалів перевірок, у тому числі електронної перевірки.
Відзначимо, що деталі порядку проведення відеоконференцій будуть оприлюднені в нормативно-правових актах. Очікується поява спеціального розділу на вебсайті ДПС, де можна буде записатися на відеоконференцію та отримати інструкції щодо підключення.
Це лише деякі з нововведень, які запроваджуються Законом № 3603. Загалом, Закон спрямований на вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та спрощення податкових процедур.
Чи індексувати заробітну плату в червні 2024 року?
За 2024 рік індекс споживчих цін становить 101,4, тобто поріг індексації поки що не перевищено. Для тих працівників, у яких «базовий» місяць – грудень 2023 року, це означає, що:
-
Індексацію рахуємо з нуля. Попередні індекси інфляції при цьому не враховуємо.
-
Інфляція, яка виникла у 2023 році не бере участі в розрахунку індексації. А інфляція попередніх років – лише в сумі «фіксованої» індексації.
Індекс споживчих цін для визначення порогу індексації обчислюється шляхом множення місячних індексів споживчих цін починаючи з січня 2024 р. – цього вимагає Держбюджет-2024.
Розрахунок індексу споживчих цін за січень – квітень:
101,4 = 1,004 × 1,003 × 1,005 × 1,002 × 100%.
Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103%.
У 2024 році, як бачимо з розрахунку, поріг індексації ще не перевищено.
Отже, у червні 2024 року всім, у кого «базовим» місяцем усе ще є грудень 2023 р. і оклад з цього місяця не зростав, поточну індексацію нараховувати не треба.
Для працівників, у яких «базовим» є не грудень 2023 року, а січень 2024 року або взагалі квітень 2024 року, індекс споживчих цін є ще меншим ніж 101,4.
Тож і в них перевищення порогу індексації у 103 не відбулося. Тобто, індексацію не треба нараховувати й тим, хто піднімав оклади у січні – квітні 2024 р. у зв’язку зі зростанням розміру мінімальної заробітної плати. Для них базовими місяцями будуть, відповідно, січень та березень або квітень, і за правилами Порядку № 1078 їм нараховувати індексацію не потрібно.
Не треба нараховувати індексацію й тим, кому підняли оклад (тарифну ставку) у травні 2024 року. Цей місяць для такого працівника є «базовим», а в ньому нарахування поточної індексації не здійснюється.
Розібратися у питаннях оплати праці і трудових відносин, нарахуванні відпускних, лікарняних, декретних, оподаткуванні і розрахунках з працівниками та підзвітними особами запрошуємо на Бухгалтерську Платформу №1. Саме тут з січня по червень виходить онлайн-школа «Заробітна плата та трудові відносини, нарахування і утримання», яка складається з 7 модулів. Доступ до модулів та програми онлайн-школи знайдете за посиланням.
Зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медпрактики
Уряд ухвалив постанову від 10.05.2024 № 536, яка вносить чергові зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики. Також Постанова № 536 вносить зміни до постанови від 27.02.2024 № 213.
Постанова № 536 набере чинності через два місяці з дня її опублікування. Крім п. 2 змін, затверджених цією постановою. Зокрема, з 02.06.2024 чинною буде оновлена форма Відомостей про стан матеріально-технічної бази, наявність персоналу із зазначенням його освітнього і кваліфікаційного рівня. Змін зазнає пункт «Відомості про відповідність освітнім та кваліфікаційним вимогам молодших спеціалістів з медичною (фармацевтичною) освітою, фахівців з реабілітації». Отже, цю форму треба буде заповнювати і подавати в разі отримання чи змін до ліцензії на медпрактику із 02.06.2024.
Тариф на світло підвищили вдвічі
Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг (НКРЕКП), запровадила нову структуру граничних цін на електроенергію для бізнесу. Нові тарифи почнуть діяти вже з 1 червня 2024 року.
Про це стало відомо із засідання НКРЕКП, яке відбулося 20 травня. Відповідно до рішення комісії, у вечірні години пік прайс-кепи підвищаться на 20%. Водночас вночі в певні години тарифи зростуть більше ніж удвічі. Таке рішення дозволить стабілізувати енергосистему й збільшити імпорт у нічні години.
Крім цього, з червня формулу оплати населенням послуги за електроенергію буде змінено і тариф при споживанні понад 100 кВт зросте майже на 80%. Рішення Кабміну з цього питання планується ухвалити 30 травня.
З 1 червня тариф за споживання до 100 кВт планується залишити колишнім – 2,64 грн, на все, що більше буде новий тариф – 4,8 грн.
Таким чином, при споживанні 100 кВт на місяць сума за електроенергію у платіжці не зміниться та становитиме 264 грн. Якщо споживання буде 200 кВт, то сума збільшиться до 744 гривень (при чинному тарифі – 528 гривень). При споживанні 300 кВт платіж буде 1224 гривень (при чинному тарифі – 792 гривень).
Як бачимо, уряд підняв ціну тим споживачам, що витрачають надміру електроенергії.
Аудиторський та річний фінансовий звіт необхідно подати до 10 червня
Коло підприємств, які мають оприлюднювати фінзвітність разом з аудиторськими звітами, та строки визначає Закон України «Про бухгалтерський облік», зокрема великі та середні підприємства зобов’язані зробити це не пізніше ніж до 1 червня.
Також 10 червня спливає термін подання аудиторського звіту та річного фінансового звіту тими платниками податків, які зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність.
Нагадаю, що звітувати мають підприємства, які становлять суспільний інтерес. До таких підприємств відносяться: емітенти цінних паперів, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) тампідприємства, які відповідно до цього Закону належать до великих підприємств.
Фінансова звітність та консолідована фінансова звітність складаються за НП(С)БО, МСФЗ або НП(С)БО в державному секторі відповідно до законодавства.
Для формування та передачі звітності в електронному вигляді суб’єктами господарювання призначений Формат (стандарт) електронного документа звітності суб’єктів господарювання.
Кожний документ звітності є файлом, що містить інформацію лише щодо одного звіту, перерахунку, декларації, додатка до декларації тощо. Документи можуть подаватись як окремими файлами, так і пакетом.
Для формування електронних документів платник податку може обрати будь-яке програмне забезпечення, у тому числі «Електронний кабінет платника податків».
У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність у вигляді штрафу. На час воєнного стану можна не оприлюднювати фінзвітність з аудиторським звітом і штрафів не буде, але після завершення війни це треба буде зробити протягом трьох місяців за всі роки, за які мали подавати.
Календар свят у червні 2024
У червні 2024 року ми могли б мати додаткові вихідні через Трійцю, День Конституції України та День Української Державності.
Але воєнний стан продовжено і діє ст. 6 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», якою встановлено інші правила на період воєнного стану, а саме зупинено дію ст. 73 КЗпП щодо визначення святкових і неробочих днів.
Тому 23 і 28 червня, а також 15 липня не будуть святковими. Хоча, звісно, кожен роботодавець самостійно визначає, працювати в цей період чи відпочивати. Про будь-яке рішення і графік роботи в ці дні варто повідомити працівників. Приклад наказу про визнання робочими днями можете знайти на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 у сервісі «Документи».
Звертаю вашу увагу, що максимальну тривалість робочого тижня під час війни збільшено, і вона становить вже не 40, а 60 годин (ч. 1 ст. 6 Закону № 2136). Тому скасовані свята можуть увійти до норми робочого часу і оплачуватися в одинарному розмірі, якщо роботодавець не вирішить, що такий день буде вихідним (і неоплачуваним). Крім того, скасування свят і вихідних впливає й на нарахування відпускних.
Банки та банківська система 23 та 28 червня (як і в попередні святкові дні) працюватимуть у звичайному режимі.
До 14 червня – Заяви про перехід на спрощену систему з III кварталу 2024 року
Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку, зокрема ІІІ групи, визначений пп. 298.1.1 – 298.1.4 ПКУ, де прописано, що для цього суб'єкту господарювання слід подати контролерам за місцем податкової адреси заяву.
Її подають одним із способів за вибором платника податків:
-
особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
-
надсилають поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
-
засобами електронного зв'язку в електронній формі.
Суб'єкт господарювання може заявити про обрання спрощеної системи оподаткування:
-
під час держреєстрації створення юрособи або держреєстрації ФОПа;
-
держреєстрації змін до відомостей про юрособу або про ФОПа, що містяться в Єдиному державному реєстрі юросіб, ФОПів та громадських формувань.
Новостворені суб'єкти господарювання, які протягом 10 днів з дня держреєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для ІІІ групи, яка не передбачає сплату ПДВ, є платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абз. 2 пп. 298.1.2 ПКУ).
Платники інших податків і зборів можуть перейти на спрощену систему оподаткування, подавши контролерам заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, але здійснити перехід на спрощену систему оподаткування можна лише один раз протягом календарного року.
До 20 червня подаємо заяву про відмову від спрощеної системи оподаткування з III кварталу 2024 року
20 червня 2024 року є останнім днем подання платником єдиного податку заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з 1 липня 2024 року (п.п. 298.2.1 п. 298.2 ст. 298 ПКУ).
Надіслати таку Заяву фізична особа-підприємець може в меню «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету.
Для цього в Е-кабінеті, обравши рік та місяць, в якому створюється Заява, з переліку запропонованих електронних форм слід обрати Заяву за формою F0102003. Орган ДПС за місцем основної реєстрації платника податків встановлюється за замовчуванням. Реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично.
У формі Заяви заповнюються всі відповідні поля електронного документа. Також Заяву потрібно підписати електронним підписом та надіслати. Не забувайте перевірити у вкладці «Вхідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи» квитанцію № 2 щодо приймання та обробки Заяви.