Ви дізнаєтесь:
- Які автомобілі та у кого будуть вилучати
- Яка процедура передачі автомобіля для ЗСУ
- Як оформляється передача автомобіля для ЗСУ
У зв'язку зі змінами, які з 18 травня цього року наберуть чинності у Законі № 3543 Про мобілізацію, слід очікувати нових правил виконання власниками транспортних засобів військово-транспортного обов'язку. Розберемося, які авто можуть бути мобілізовані і як правильно оформити передачу авто.
Які авто будуть вилучати?
У ч. 1 ст. 6 Закону про мобілізацію визначено, що військово-транспортний обов'язок установлюється з метою задоволення потреб Збройних Сил України та інших військових формувань транспортними засобами й технікою, яка належить як державним органам, так і підприємствам та організаціям.
По суті такі правила діють вже не перший рік.
Але в оновленій ст. 6 Закону № 3543 конкретизовано перелік суб’єктів, яких можуть зобов’язати передавати транспортні засоби та іншу техніку до ЗСУ. Серед них:
-
підприємства, установи й організації, у тому числі на залізниці, порти, пристані, аеропорти, нафтобази, автозаправні станції дорожнього господарства;
-
інші підприємства, установи й організації, які забезпечують експлуатацію транспортних засобів.
Крім того, зверніть увагу на те, що з 18 травня цього року у разі необхідності можуть також залучатися і транспортні засоби, які належать громадянам на праві власності.
Хто приймає рішення про передачу автомобілів
Яким чином відбувається передача транспортних засобів та техніки до ЗСУ чи інших військових формувань?
Цьому передує певний алгоритм дій.
Насамперед інформація про транспортні засоби та техніку, яка належить юридичним та фізичним особам, і може бути використана для військових потреб, передається Міністерством внутрішніх справ України до ТЦК СП. Крім того, керівники підприємств, установ та організацій подають військовим комісаріатам щорічно до 20 червня та 20 грудня інформацію про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан.
ТЦК СП відповідно до Мобілізаційного плану України подають відповідні пропозиції місцевій державній адміністрації щодо обсягів транспортних засобів за типами та марками, що планується залучити для ЗСУ.
На підставі цього подання місцева держадміністрація затверджує конкретний перелік транспортних засобів, які мають бути передані до ЗСУ, вказуючи при цьому найменування юридичних осіб та види й кількість транспортних засобів та техніки.
І вже після цього на підставі такого розпорядження місцевої держадміністрації власник має передати відповідний транспортний засіб ТЦК СП.
Передача здійснюється на безоплатній основі, але передбачено, що повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. Якщо ж транспортний засіб буде пошкоджений, то власникам буде виплачуватися компенсація шкоди. Відповідні процедури має визначити Кабмін Зрозуміло, що наразі ці питання поки що не врегульовано і навряд чи це станеться найближчим часом, адже питання демобілізації ще не на часі.
Очевидно, що через деякий час за таким же алгоритмом будуть залучатися і транспортні засоби, які належать громадянам, у тому числі ФОП. Втім це буде стосуватися лише тих осіб, які мають у власності два і більше транспортних засоби. Це вказано у частині 8 ст. 6 Закону про Мобілізацію вказано, що не підлягає передачі Збройним Силам України, іншим військовим формуванням транспортний засіб, що належить на праві власності громадянину, у разі відсутності у нього права власності на інші транспортні засоби.
І зрозуміло, що передаватися до ЗСУ у першу чергу будуть вантажні або вантажно-пасажирські автомобілі.
Чи можуть вилучити на потреби ЗСУ легковий автомобіль? Так, можуть, якщо відповідні рішення будуть прийматися державними міськими адміністраціями.
Як оформлюється передача авто
Зверніть увагу! Приймання-передача транспортних засобів здійснюються на підставі актів приймання-передачі, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову (балансову) вартість та інші необхідні відомості, що дають змогу ідентифікувати транспортні засоби.
Форми актів затверджені Кабміном і наведені у додатках 4 та 5 Положення про військово-транспортний обов'язок, яке затверджене постановою Кабміну від 28 грудня 2000 р. № 1921.
Акт приймання-передачі складається у трьох примірниках і підписується:
-
керівником юридичної особи;
-
керівником ТЦК СП;
-
командиром військової частини чи підрозділу, якому передається транспортний засіб.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.