Ви дізнаєтесь:
- Про новий Порядок проведення призову громадян на військову службу
- Хто та за яких обставин має право вручати повістки
- Які підстави вважати повістку врученою
З набуттям чинності нового закону про мобілізацію 18 травня в Україні змінюються правила вручення повісток. Тепер це зможуть робити не лише працівники ТЦК та СП. Але як і раніше, повістка вважатиметься врученою, якщо людина її отримала особисто. Розберімо все про нові правила вручення повісток в Україні.
Порядок проведення призову громадян на військову службу
Кабмін Постановою від 16 травня 2024 р. № 560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Уряд опублікував цю постанову ввечері 17 травня, напередодні вступу в силу закону про посилення мобілізації. Законом не визначено місце, де повинна вручатися повістка. Фактично її можуть видати в будь-якому місці. Наприклад, за місцем проживання військовозобов'язаного, за місцем навчання, роботи, на вулицях, зупинках, блокпостах, громадських місцях.
Відповідно до п. 13 Порядку керівники підприємств з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) ТЦК про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов'язаних:
-
видають наказ керівника підприємства (установи, організації) про проведення оповіщення резервістів та військовозобов'язаних, у якому зазначаються підстава та мета видання, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дата, час та місце їх прибуття, способи доставки до ТЦК, який надіслав розпорядження, відповідальні особи за здійснення оповіщення, порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов'язаних, інші питання;
-
організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників підприємства (установи, організації) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис;
-
здійснюють на підприємстві (в установі, організації) інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації;
-
повідомляють письмово у триденний строк районному (міському) ТЦК про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов'язаними вимог законодавства;
-
забезпечують прибуття резервістів та військовозобов'язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору районних (міських) ТЦК або військових частин чи звільнення їх від виконання обов'язків з урахуванням часу, необхідного для прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та в разі потреби часу на зворотний шлях;
-
невідкладно інформують відповідний районний (міський) ТЦК про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.
Нові шаблони повісток та їх оформлення
Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджені нові шаблони повістки, заяв, довідок та інші шаблони, які ви можете знайти за посиланням. Зокрема, виклик громадян до територіального центру комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
У повістці зазначають:
-
ПІБ і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
-
найменування ТЦК та СП, що видав повістку;
-
мета виклику;
-
місце, день і час явки за викликом;
-
підпис (кваліфікований електронний підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку, дата підпису;
-
реєстраційний номер повістки;
-
роз’яснення про наслідки неявки й про обов’язок повідомити про причини неявки.
Повістку формують:
-
за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, тобто у друкованому вигляді;
-
бланк повістки заповнює представник ТЦК та СП.
Керівник ТЦК та СП або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис або особисто підписує повістку та скріплює гербовою печаткою. Тобто повістка виписується завчасно, а не десь на вулиці. Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Ким і де має вручатися повістка
Повістки мають право вручати:
-
Представники ТЦК та СП – в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного ТЦК та СП.
-
Представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) – в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
-
Представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад – в адміністративних межах населених пунктів та територій.
-
Представники підприємств, установ, організацій – на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт або своїх обов’язків.
-
Представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ – на усій території України.
Призначення представників, уповноважених вручати повістки, здійснюється наказом відповідного керівника, який є підставою для видачі посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки.
Саме це посвідчення має пред’явити представник ТЦК та СП на вашу вимогу відповідно до нового закону про мобілізацію.
Крім того, повістка може бути надіслана засобами поштового зв’язку рекомендованим поштовим відправленням (поштовим відправленням з оголошенням цінності з описом вкладення) з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.
Умови, за яких оповіщення про виклик до ТЦК є підтвердженим
У Порядку також прописали, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов’язаного про виклик до районного (міського) ТЦК є:
-
у разі вручення повістки – особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки, а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов’язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;
-
у разі надсилання повістки засобами поштового зв’язку:
-
день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
-
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
-
день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Тобто, відповідно до п. 41 Порядку проставлення, що особа відсутня за адресою, у поштовому повідомленні також буде належним повідомленням про те, що особа була оповіщена ТЦК.
Формування повісток з реєстру «Оберіг»
Також планують можливість автоматичного формування Повісток та заповнення їх даними з Реєстру військовозобов’язаних «Оберіг». Отже, працівникам ТЦК не потрібно буде заповнювати повістки вручну. Саме з цією метою у Законі про посилення мобілізації передбачили можливість накладення кваліфікованого електронного підпису на повістку. Але, це не означає, що їх будуть розсилати в електронному вигляді. Це поки лише торкається спрощення бюрократичної роботи для ТЦК.
В застосунок "Резерв+" планують додати функцію електронних направлень на ВЛК. Це планують ввести у найближчих оновленнях.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.