Ви дізнаєтесь:
- Про законодавчі підстави (не) мобілізувати жінок
- Чи зобов’язані жінки з медичною / фармацевтичною освітою мати військово – обліковий документ
- Про працевлаштування жінок з медичною чи фармацевтичною спеціальністю
Законодавча база, що регулює військовий облік та мобілізацію жінок
Військовий облік та мобілізація жінок медиків регулюється Законом про військовий обов'язок і військову службу, який набув чинності у жовтні 2022 року наказами Міноборони, а з 18 травня 2024 року ще й новим Законом про мобілізацію. У Законі про посилення мобілізації, який набув чинності з 18 травня, передбачена зміна щодо призову жінок. Норма стосується добровільної мобілізації. Зокрема, під час воєнного стану призов жінок на військову службу здійснюється у добровільному порядку. Крім того, навіть жінкам, які хочуть стати добровольцями, можуть відмовити у підписанні контракту у таких випадках: наявність трьох дітей; наявність дитини з інвалідністю або прийомної дитини до 18 років; наявність чоловіка чи батьків з інвалідністю; якщо жінка є матір'ю-одиначкою; якщо жінка є студенткою або заброньована на роботі.
Але крім цих змін уряд виключив із Порядку №1487 норму, що дозволяла жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку у ТЦК та СП, не отримували військово-обліковий документ, працевлаштовуватися як невійськовозобов'язані до кінця 2026 року. Відповідно до Закону про військовий обов'язок і військову службу жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком і закінчили заклади професійної, професійно-технічної, фахової, передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік як військовозобов'язані. Всі інші жінки, які мають спеціальність або професію споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їхнім бажанням. Ця норма діє давно, але з огляду на положення Порядку №1487 багато хто вважав, що до кінця 2026 року жінки можуть не вставати на військовий облік. Ми неодноразово висловлювали свою незгоду з такою позицією, але слід сказати, що навіть МОЗ у своїх роз'ясненнях згадував, що у жінок є час до кінця 2026 року.
І от, постановою Кабінету Міністрів №563, яка набрала чинності із 18 травня, з Порядку №1487, з організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів виключили абзац перший п. 51. Саме цей абзац дозволяв жінкам з медичною або фармацевтичною спеціальністю, які не перебували на військовому обліку у відповідних районних, (міських) ТЦК та СП, тобто не отримували військово-обліковий документ, до затвердження цього порядку працевлаштовуватися як не військовозобов'язані до кінця 2026 року.
Тож виходить, що тепер при працевлаштуванні жінка з медичною або фармацевтичною спеціальністю має перебувати на військовому обліку та мати військово-обліковий документ, а роботодавець не може приймати жінку, яка має медичну чи фармацевтичну спеціальність, без такого документа. Решту норм п. 51 Порядку №1487 залишили без змін. Як і раніше нагадаю, що керівники мають повідомити відповідні районні (міські) ТЦК та СП про жінок що працюють, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю і не перебувають на військовому обліку у районах (міських) ТЦК та СП непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) ТЦК та СП з метою взяття їх на військовий облік військовозобов'язаних, а також жінки, які мають спеціальність або професію споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, крім тих, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних за їх бажанням на загальних засадах.
Залишається зрозуміти, як роботодавці повинні з'ясовувати наявність у жінки медичної чи фармацевтичної спеціальності, якщо така жінка працевлаштовується на посаду, для якої не вимагається ні медична, ні фармацевтична освіта. На нашу думку, у роботодавця немає таких механізмів, відповідно не має бутийі відповідальності за працевлаштування такої жінки без військово-облікового документа. Інша справа якщо йдеться про медичні установи, аптеки та інше.
Підсумки
Жінки з медичною або фармацевтичною спеціальністю мають перебувати на військовому обліку та мати військово-обліковий документ. При працевлаштуванні, роботодавець повинен вимагати військово-обліковий документ. Не радимо приймати таку жінку без військово-облікового документа, бо це буде порушенням правил ведення військового обліку на підприємстві. Якщо маєте таких працевлаштованих жінок – повідомте про них до ТЦК та СП.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.