Відеоблоги

Чи індексувати зарплату в травні і червні

Ви дізнаєтесь:

  • У яких випадках роботодавець зобов’язаний проіндексувати зарплату
  • Як визначити «базовий» місяць для індексації
  • Як на практиці визначити суму індексації
Оберіть відео для перегляду

4.9(17)

Оцініть відео:

Чи індексувати зарплату в травні і червні

00:13:45

Тетяна Гуль

4.9(17)

Оцініть відео:


З 2024 року відновили дію Закону про індексацію, тому у роботодавців знову з'являється обов'язок індексувати зарплату своїх працівників. Але чи виникає сьогодні право на поточну індексацію? Нумо розбиратись.

***


Спочатку нагадаю, що ст. 39 Закону «Про держбюджет-2024» встановлено спеціальне правило для обчислення коефіцієнта індексації: установити, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з 1 січня 2024 року. Це означає, що якщо ви не підвищували оклади у 2024 році, то обчислення коефіцієнта індексації буде розпочинатися з індексу інфляції з січня 2024 року. Відповідно, якщо розрахунок розпочинається з січня, то орієнтуватись потрібно на попередній місяць, грудень 2023 року. І це стосується випадку, якщо у вас не відбувається підвищення окладів у 2024 році або підвищення було до січня 2024 року. Але якщо ви в січні або іншому місяці 2024 року підвищили оклад, то саме цей місяць буде базовим місяцем, тут діють прямі норми Порядку №1078, у місяці підвищення посадового окладу індекс споживчих цін приймають за 1 або 100% і для подальшої індексації індекс споживчих цін обчислюють наростаючим підсумком з місяця, наступного після місяця такого підвищення.


Базовий місяць
- це точка відліку для обчислення коефіцієнта індексації й в загальному випадку базовим місяцем є місяць підвищення окладу. Тож якщо ви підвищили оклади в січні 2024 року, то саме цей місяць і буде базовим місяцем. І з лютого 2024 року розраховують приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком до тих пір, поки він не перевищить поріг індексації 103%. Отже, якщо ви у 2024 році не підвищували оклади, то відповідно до ст. 39 Закону «Про держбюджет-2024 року» обчислення індексу споживчих цін для індексації зарплати провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2024 року. Тобто для коефіцієнта індексації ви орієнтуєтесь на грудень 2023 року. Але якщо ви в січні, лютому, чи інших місяцях 2024 року підвищили оклади, то значення індексу споживчих цін в такому місяці ви приймаєте за 1 або 100% і обчислюйте індекс споживчих цін для проведення подальшої індексації з наступного місяця, за місяцем підвищення окладу. Тобто базовим буде у вас місяць підвищення окладу. Більшість роботодавців або не підвищували оклади у 2024 році, або підвищення було в січні 2024 року. Подивімося, чи виникає право на поточну індексацію в травні та червні для таких базових місяців.


Правила розрахунку коефіцієнту індексації

Почнемо із грудня 2023 року. Якщо у вас базовим є саме цей місяць, то розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком ми проводимо починаючи з індексу за січень 2024 року. Причому Порядком №1078 встановлені такі правила розрахунку коефіцієнта індексації. По-перше, право на індексацію виникає коли приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком перевищує поріг індексації 103%. Тобто потрібно перемножувати індекси інфляції до тих пір, поки цей поріг не буде перевищено. По-друге, індекс інфляції обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Тобто індекс споживчих цін за січень буде опубліковано у лютому, індекс споживчих цін за лютий – у березні й так далі. По-третє, підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Це означає, що індекс споживчих цін за січень впливає на право індексації березня. Тобто для будь-якого базового місяця право на поточну індексацію може виникнути тільки через 3 місяці й тільки якщо поріг індексації буде перевищено.


Отже, якщо у вас базовим є грудень 2023 року, індекс споживчих цін за січень впливає на індексацію березня. Проте цей індекс склав 100,4%. Перевищення порогу не відбулося і права на індексацію у березні не виникло. Також немає такого права на індексацію й у квітні. Якщо перемножити між собою індекс споживчих цін за січень і лютий, то маємо приріст тільки 100,7, що менше порогу індексації 103%. У квітні також немає права на поточну індексацію. Для визначення права на індексацію у травні перемножуємо вже три індекси інфляції, за січень, лютий і березень. Бачимо, що приріст також не перевищує поріг індексації. На додаток, не буде виникати поточної індексації й в червні 2024 року, індекс споживчих цін за квітень, який був опублікований Держстатом, склав 100,2% і знову перевищення порогу індексації не відбулось. Отже, для базового – грудень 2023 року, права на поточну індексацію з січня по червень 2024 року немає.

Аналогічна ситуація із базовим місяцем січень 2024 року. Розрахунок індексу споживчих цін наростаючим підсумком тут ми починаємо з індексу споживчих цін за лютий 2024 року. Тут також не відбувається перевищення порогу індексації, тому і для базового – січень 2024 права на індексацію зарплати до червня цього року немає.


Приклади визначення суми індексації за допомогою калькулятора індексації

Чи потрібно вам проводити такі складні розрахунки? Ні, не потрібно, все набагато простіше. Дізнатись чи потрібно індексувати вам зарплату допоможе наш новий калькулятор індексацій, який презентує бухгалтерська відео платформа. Дивіться як все просто. У відповідному полі ви зазначаєте базовий місяць. Це може бути, наприклад, грудень 2023 року, січень 2024, квітень 2024 тощо. Давайте обираємо грудень 2023 року. Далі зазначаємо місяць проведення індексації. Ну нехай це буде травень 2024 року. Далі, у наступному полі вкажіть розмір заробітної плати. Нагадаю, що індексуватись буде не вся зарплата, а тільки в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, у 2024 році цей показник становить 3 028 грн. Тобто навіть якщо розмір зарплати 8 000 грн, індексувати потрібно тільки суму зарплати в межах 3028 грн, все що нараховано зверху не буде індексуватись, звісно якщо є право на індексацію. І далі одним рухом натискаємо кнопку «Розрахувати» і бачимо результат. Для базового – грудень 2023 року поточної індексації не буде, такого права немає в усіх місяцях, починаючи з базового місяця і по травень-червень включно.

Подивімось як взагалі обчислюється коефіцієнт індексації, ну, наприклад, якщо у вас останнє підвищення окладів було у грудня 2022 року і ви вирішили продовжувати індексувати зарплату ваших працівників. Отже, в першому віконці ми вводимо інший базовий місяць, грудень 2022 року. Далі місяць проведення індексації так само залишаємо травень і також розмір зарплати 8 000 грн. І натискаємо кнопку «Розрахувати». Бачите, в цьому випадку нам калькулятор порахував коефіцієнти індексації й він сьогодні складає 3,2. А ось сума індексації відрізняється, тому що у 2023 - 2024 роках розмір прожиткового мінімуму, в межах якого індексується зарплата, був різний. Ви можете не тільки розрахувати індексацію, а й роздрукувати собі результат. Кнопочку «Роздрукувати» і бачите, що у вас всі дані виводяться на екрані. Тобто ви можете їх собі завантажити або можете роздрукувати.


риклади визначення суми індексації за неповний робочий місяць

Наш калькулятор може не тільки розрахувати суму поточної індексації. Якщо ваш працівник відпрацював не весь місяць або якщо працівнику встановлено неповний робочий час в калькуляторі є опція розрахувати індексацію працівника за неповний місяць. Обираємо саме цю опцію і далі у вас є вибір: визначити суму індексацію якщо працівник працює на повну зайнятість, але місяць відпрацьовано не повністю, тоді ми обираємо «В днях»; або якщо працівнику встановлено, наприклад, неповний робочий день, тоді ми обираємо опцію «В годинах». Далі вам потрібно зазначити норму робочого часу в днях або годинах та вказати фактично відпрацьовані працівником дні або години. Припустимо, що у травні нормою встановлено 23 робочих дні, а працівник фактично відпрацював 10 днів у місяці. Отже, ми знову натискаємо «Розрахувати» і бачимо, що сума, якщо у нас повна сума індексації була для грудня 2022 року складала 96,90 грн, то з урахуванням фактично відпрацьованих днів працівнику буде нараховано індексацію в розмірі 42,13 грн. Її визначили так: 96,90 грн поділили на 23 дні й помножили на 10 фактично відпрацьованих. Аналогічно діємо якщо працівнику встановлено неповний робочий час. Обираємо опцію «В годинах». За нормою в травні у нас 184 години, але працівник працює, наприклад, по 4 години щодня і відпрацював у травні 92 години. Вводимо необхідні дані й отримали знову суму індексації, яка буде нарахована саме такому працівнику. Тобто бачимо, що сума індексації з урахуванням повної зайнятості 96,90 грн, ми ділимо на 184 години за нормою і множимо на 92 години фактично відпрацьованих працівником. І отримали ось такий результат. Більше того сам калькулятор вам також порахує загальну суму заробітної плати з урахуванням вашої суми індексації.


Підсумки

Статтею 39 Закону «Про держбюджет-2024» визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з січня 2024 року. Тобто базовим буде грудень 2023 року. Якщо ви підвищили оклади в січні чи інших місяцях 2024 року, то такий місяць становиться базовим місяцем. Приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком не перевищив поріг індексації, тому ані для базового – грудень 2023, ані для базового – січень 2024 року права на індексацію у травні й червні 2024 року немає.